Jungtinėje Karalystėje tik keliuose regionuose bvp viršija 48 000, bet yra regionų kur jis tesiekia 18 000 (maždaug Kazanės lygio) ir didžioji dalis šalies nesiekia vidurkio (tam jis ir yra vidurkis) ar darytum išvadą, kad Britanija yra atsilikusi?
Kas tas raudonas Pirėnuose, kuris kaip Lietuva viename lygyje?
Ten Portugalija, regionas aplink Porto. Žinant šalį tuo stebėtis nereiktų. Greičiausiai tai bus pirmoji "Vakarų Europos" šalis, kurios BVP taps mažesnis nei mūsų.
Kaip nekeista neturtingiausias Ispanijos regionas Extremadura taip pat su ja ribojasi.
Rusai bent iškasenų turi, o mes nieko nekurdami, jokio realaus produkto ir pridėtinės vertės, tik stumdydami pirmyn-atgal ar visokius baltarusius iš Solihorsko išnaudodami galvojame pasiekti Europos lygį.
Loginė klaida — per greitas apibendrinimas. Iškasenų turime, o geopolitiškai išnaudojame šiauriausią neužšąlantį Baltijos rytinėje pakrantėje jūrų uostą (nors šylant klimatui šis pranašumas mažėja), esame geografinis Europos centras, bei naudojamės kaliningrado tranzitu. Geopolitiškai reikšmingas objektas yra Kruonio HAE bei Zoknių oro pajėgų bazė. Geografiškai Klaipėda yra artimiausias jūrų uostas baltarusiams, ir panašu, kad nuo šiol tai bus dar labiau išnaudojama.
Abejoju, ar sugebėčiau išvardinti VISUS privalumus.
O man dabar pradėti vardinti kiek Rusija visko turi ir ką kaip išnaudoja bei dar labiau išnaudos?
Gal tiek to, nuluš miestai.net tokio ilgio žinutes siųsdamas
Kontrargumentavau ne siekdamas paneigti Rusijos gamtos turtus ar ekonominį (deja, nepakankamai išnaudojamą) potencialą, o atkreipti dėmesį, kad Lietuvos geopolitinė situacija anaiptol nėra kažkokia beviltiška.
Keisti tokie centrai, kaip Jersey, Virgin Islands ar Isle of Man
Nebent pagal "virtualių finansų" rodiklį.
Pagal pinigų plovimą. Pinigų srautai ten tikrai dideli ir ne virtualūs.
Štai, kas "klesti" Maskvos sąskaita. Juk Rusijos oligarchai savo pinigų neplauna per Maskvos bankus. Dėl to ir "klesti" visokie Virgin Islands. Jei viskas eitų per Maskvą ir vyktų skaidriai, Maskva būtų vienoje lygoje su kitais stambiais pasaulio finansų centrais...
Kazanė yra vienas iš didžiausių universitetinių miestų Rusijoje. Kiti panašaus dydžio miestai - imkim Žemutinį Naugardą - yra gamykliniai miestai. Sovietų Sąjungai iširus ten situacija tapo panaši į mūsiškę - t.y. gamyklos bankrutavo, žmonės liko be darbo. Užsienio investicijų šie pramoniniai miestai nedaug gauna, o matomi kičiniai "naujieji" rajonai dažniausiai yra statomi Rusijos investuotojų. Užburtas ratas.
Jonai, kodėl varai ant buv. komunistinės Rusijos, kai pats žaviesi socializmo pažiba - KLR? Siūlau žavėtis Taivanu. Demokratija, didelis gamybinis potencialas ir t.t.
Žaviuosi šalimis nepriklausomai nuo jų sistemos, bet jų realiais pasiekimais. Rusija atrodo apgailėtinai savo kontekste: naudingosios iškasenos, infrastruktūros poreikis... dar prieš 20 metų ten turėjo būti milžiniškas bumas su 15% augimu kasmet. Absoliučiai nesuvokiama, kad Maskvos ir St.Peterburgo iki šiol nejungia normalus greitkelis! Tai apsileidimo viršūnė. Tuo metu Kinija užuot užsiėmusi politine retorika su kaimynais, tiesiog statosi, tvarkosi ir kelia gyvenimo kokybę savo žmonėms bei tiesia vystymosi pamatą ateičiai, kai sumažės poreikis ir galimybės gyventi vien iš eksporto. Jei tik Rusija užrauks savo kvailas geopolitines ambicijas, susitvarkys ūkį, ims realiai kovoti su korupcija ir taps normalia prekybos partnere, aš būsiu pirmas, kuris ims tą šalį girti už jos nuopelnus. Tačiau dabar taip nėra ir Rusija toliau knisasi š krūvoje, kurią pati prisidirbo per ilgus dešimtmečius. Nemoka/nenori/negali jie tvarkytis savo šalyje ir to rezultataus aš vertinu atitinkamai.
O ekonominė? Ar ilgai pavyks plaukiant pasroviui augti jei krizė nebus permąstyta jai pasibaigus?
Naivu tikėtis, kad su Maximom ir Perkūnkiemiais toli nueisime.
Nesu tikras dėl Tamstos pranešimo potekstės.
Jeigu kalbi apie inovacijas, jos vyksta, ir atsižvelgiant į pasaulio ūkio sąlygas, tai vyksta gana neblogai. Lietuva yra užsibrėžusi per 2020-2050 metus tapti elektromobilius gaminančia šalimi, t.p. plėtoti atsinaujinančių šaltinių energetika, kol jos santykis pasieks 50%.
Jeigu kalbi apie TUI, jos ateina vis sparčiau, net pralenkėme Estiją. Ryškiausi pavyzdžiai — Barclay's, WU, saulės baterijų gamykla Visoriuose, etc..
Jeigu kalbi apie eksportą, jis atsigauna sparčiausiai iš visų sričių, jau beveik pasiekė 2008m. pradžios lygį. Nesimato ženklų, kad augimas imtų lėtėti. Aišku, tai priklauso daugiau nuo užsienio rinkų, nei nuo Lietuvos.
Jeigu kalbi apie darbo efektyvumą, tai valdininkų skaičius yra mažinamas, įmonės atsikratė naudos neduodančios ar pernelyg mažai naudos duodančios darbo jėgos. Sutinku, kad valdininkų skaičius mažėja itin lėtai, beveik vėžlio žingsniu, bet tai būdinga VISOMS demokratiškoms valstybėms, kurios kada nors siekė mažinti biurokratinį aparatą. Čia galioja Parkinsono dėsnis — valdininkija turi polinkį/tendenciją tik plėstis.
Jeigu vis tiek nesupratau potekstės, tada prašau tiesiai šviesiai įvardinti, iš kur vėjas pučia.
Įdomu kiek tuose finansų centruoserusiškų pinigų? Pvz. Šveicarijoje
Ar tik nepaaiškės, kad keli Europos centrai tėra rusiškais pinigais išpustas burbulas?
Šveicarijoje tikriausiai talpinami "švarūs" (t.y. išplauti) pinigai, kurie nebekelia didelių abejonių. Purvini pinigai sukasi skalbimo mašinose Virgin Islands, Cayman Islands, Kipre ir pan. Bet kokiu atveju, dėl to pralošia Maskva, kaip finansų centras.
Taip galima išvesti pakankamai aiškią koreliaciją su korupcijos lygiu. Didelė korupcija, dideli nešvarių pinigų kiekiai, mažai galimybių tuos pinigus "legalizuoti" vietoje, dėl ko tie pinigai turi palikti šalį ir būti plaunami tam skirtose plovyklose.
Toks jausmas, lyg Taivanas nieko gero nepasiekė...
O kas sako kad nesižaviu Taivanu?
Tas pats galioja ir daugeliui kitų Azijos, Europos ir kitų šalių. Tiesiog Kinija yra nepalyginamai didesnė ir ten visko vyksta daugiau, dėl ko tiesiog įdomiau stebėti tokius procesus ir niekada nenusibosta. Taivanas, beje, nėra tiek jau daug pasiekęs, kaip būtų galima pagalvoti. Bent jau nominalus BVP 1 gyventojui tesiekia 18,303 USD, kas yra dvigubai mažiau, nei Singapūro ar Japonijos. Tai nėra labai blogai, bet turint omeny, kad tai vienas iš originaliųjų Azijos tigrų, galėtų būti ir geriau. Galbūt dėl to žavėjimosi nėra tiek daug. Šia prasme savo susižavėjimą būčiau linkęs peradresuoti Singapūrui, kuris yra sėkmingo vystymosi pavyzdys vieno didmiesčio mastu.
Rusija yra visiškai apsileidusi šalis. Lyginti Rusijos BVP vienam žm su Lietuvos ir sakyti, kad, dėl jų panašumo, šalių valdymo kokybė po Sovietų Sąjungos žlugimo buvo panaši, gali tik žmogus, kuris visiškai nieko nenusimano ekonomikoje. Rusija gyvena ant pinigų dėl savo natūraliųjų resursų. Jiems nereikėjo stengtis, kad jie praturtėtų. Jiems reikėjo stengtis ir turėti neeilinių sugebėjimų, kad po šitokio dydžio eksporto jie vis dar sugebėtų būti Lietuvos lygyje. Rusija yra geriausias apsileidimo pavyzdys visame pasaulyje. Tai yra klounų valdoma šalis, su klounišką užsienio politika, klouniška vidaus politika, neefektyviomis kompanijomis ir antrarūše, neo-sovietine kultūra. Žmonės kurie rodo tą šalį kaip pavyzdį, praktiškai visada būna "kaimų ir mažesnių miestų gyventojai, gyventojai be aukštojo išsilavinimo ir mažesnių pajamų gyventojai". Daugiau čia diskusijai vietos nelabai ir yra.
You have your way. I have my way. As for the right way, the correct way, and the only way, it does not exist.
Rusija negali būti pavyzdys vien dėl vieno regiono puoselėjimo, konkrečiai Maskvos, ir likusios dalies nustekenimo. Ten situacija kraupi, nesuprantu kaip gyventojai turėtų būti užliūliuoti propagandos, kad taikstytųsi su tuo. Bet ten visada panašiai buvo.. caro laikai. Matyt, ten ryškus luomų pasiskirstymas yra būdingas..
Žmonės kurie rodo tą šalį kaip pavyzdį, praktiškai visada būna "kaimų ir mažesnių miestų gyventojai, gyventojai be aukštojo išsilavinimo ir mažesnių pajamų gyventojai".
Argumentas čia, ko gero, toks, kad Rusijos "pasiekimus" per paskutinius 20 metų aukština tie, kurie neturi pakankamai žinių ir supratimo, kas yra eonomika ir geopolitika ir vadovaujasi tik senais Sovietiniais mitais, stereotipais ir kitomis nepagrįstomis prielaidomis.
Comment