Su tuo galima visiškai sutikti. Bet kažkokia Austrijos užsienio reikalų ministrė, kuria mano supratimu buvo pasinaudoja jai pačiai to net nelabai spėjus suprasti, nėra kažkokia rimta politinė figūra. Su Italijos populistais gali būti daugiau problemų, bet ir jie yra nugesinami. Tos kalbos, kad Europa susiskaldys ir atšauks sankcijas pasirodė iškart po to, kai jos buvo įvestos, bet praėjo jau kiek, 4 metai, ir nei kas susiskaldė, nei kas kokias sankcijas atšaukė, dėl to aš nematau galimybių, kas jos bus atšauktos dabar, ypač nepasiekus tų rezultatų, dėl ko jos ir buvo įvestos.
Aš asmeniškai manau kad ta ekonominė nauda ponios Merkel atžvilgiu yra antaeilis dalykas. Šaknys, mano manymu, slypi kur kas giliau, siekia laikus kai Merkel dar gyveno Rytų Vokietijoje.
Aš sutikčiau tik iš dalies, nes vis dar rytų Vokietijoje iš vyresnio amžiaus žmonių stipriai juntama nostalgija socialistiniams laikams, kai nebuvo džinsų ir coca colos, bet jie buvo jauni ir padūkę. Visuomenės nuomone yra vienas didžiausių faktorių dėl ko Vokietija nesilaiko aštresnio kurso prieš Rusiją,antras faktorius, kad Vokietija nudegusi su pasauliniais karais ir dabar stengiasi būti perdėtai pacifistinė, bet visgi didžiausiu faktoriumi aš laikyčiau ekonominius ryšius ir čia ne tik kad Rusija yra didžiulė vokiškų prekių rinka, bet dar ir pačios Vokietijos ekonomika priklauso nuo energetinių išteklių importo iš jos.
Pirmadienį Lenkijos užsienio reikalų ministras Jacekas Czaputowiczius paklausė Vokietijos užsienio reikalų ministro Heiko Maas: Apie ką sekmadienį susitikę kalbėjosi Vokietijos kanclerė Angela Merkel su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu? Vokietis atsakė, esą "buvo aptarta visa eilė tarptautinių problemų". Išvertus į lietuvių kalbą: Ne jūsų, lenkų, reikalas, apie ką Vokietijos kanclerė tariasi su Rusijos prezidentu.
Atsižvelgus į to paties Heiko Maas straipsnį vakarykščiame "Handelsblatt", kuriame teigiama, jog "Amerika ir Europa jau daugelį metų tolsta viena nuo kitos", nes jas "vienijęs Rytų ir Vakarų konfliktas jau yra istorija" ir siūloma "peržiūrėti Europos partnerystę su Jungtinėmis Valstybėmis", kyla pagrįstas įtarimas, kad Molotovo - Ribbentropo pakto 70-ųjų metinių proga gausime Merkel - Putino paktą. https://wpolityce.pl/polityka/408646...ec-w-harmezach https://app.handelsblatt.com/meinung.../22933006.html
Man nekyla jokių abejonių kad Merkel yra įklimpusi ir daug ką daro ne savo valia. Kas gali populiariai paaiškinti, kaip Stasi visuotinės kontrolės laikais, kai žmonos sekdavo savo vyrus, pastoriaus duktė galėjo pralįsti neužkabinta besimokydama universitete ir vėliau netgi gauti darbą jame. Tai buvo laikai kai Rytų Vokietijoje 1/3 gyventojų vienaip ar kitaip buvo surišti su šia organizacija, žiauresne net už KGB.
Na taip, Rusijos draugė Vokietija nori bet kokia kaina pilnai įsigalėti ES. Jai tas pavyko ekonomiškai, dabar siekiama ir pilno politinio įsigalėjimo.
Vokietijos kanclerė Angela Merkel norėtų, kad Europos Komisijai vadovautų jos šalies atstovas, ketvirtadienį pranešė leidinys „Handelsblatt“, remdamasis šaltiniais vyriausybėje.
O kokia veido išraiška pasireiškia sužinojus, kad Lenkijai neįmanoma tapti galigiausia ES šalimi jau vien dėl gyventojų skaičiaus? Net nekalbant apie tai, kad Lietuva tam tikslui neturi jokių svarių įrankių padėti ir kad ten dabar išrinko apskritai anti europietišką populistišką partiją į valdžią.
Tik kažkdėl ši valdžia normaliai bendrauja su Lietuva, ne taip kaip Sikorskis, kuris sakė, kad niekada nebendraus.
Ir šiek tiek prigriebė Lietuvos lenkų rinkimų akciją, nors pagal politinę logiką turėjo būti atvirkščiai (o gal jie tiesiog žino, kur mūsų veikėjų mentalitetas išsiugdęs?)
Tik kažkdėl ši valdžia normaliai bendrauja su Lietuva, ne taip kaip Sikorskis, kuris sakė, kad niekada nebendraus.
Tas tiesa, dabartinė Lenkijos valdžia Lietuvai yra naudingesnė. Bet juk tai nepadaro teisingu rimtu veidu išsakyto pareiškimo, kad Lenkija gali tapti galingiausia ES šalimi. Jis nėra teisingas net neatsižvelgus į ekonominius skirtumus, o jau vien į gyventojų skaičių.
Būtent ši Lenkijos valdžia protingiau mąsto ir normaliau bendrauja su Lietuva. Pagal Eidvio supratimą tai yra populizmas
Lenkijos Seimo vicepirmininkas: Lenkija negali tapti savo tautinės mažumos įkaite
Mes vadovaujamės požiūriu, kad esminis klausimas Lietuvai, Lenkijai, Slovakijai, Vengrijai ar Rumunijai yra regioninis bendradarbiavimas, sustiprinsiantis regioną Vakarų Europos atžvilgiu, kuri yra nepalyginamai turtingesnė ir gausesnė, tačiau mažiau susidomėjusi mūsų problemomis. Taip pat tai leis apginti tai, kas svarbu būtent mums. Kartais mėgstama sakyti, kad giname vertybes, ne iki galo jas apibrėžiame, tačiau tai visų pirma yra mūsų kultūros pagrindas, t. y. krikščionybė, tai yra mūsų prisirišimas prie laisvės, mūsų prisirišimas prie suverenumo. Mūsų tautinės tapatybės jausmas yra labai stiprus, greičiausiai kur kas stipresnis nei Vakarų Europoje, kur galvojama apie vieną valstybę, vieną europinę tautą. Mums tai vis dar yra nesuvokiama. Taigi daug dalykų mus jungia ir turime ieškoti tų elementų, kurie mus suartina. O jų kontekste spręsti tas problemas, kurių išspręsti dar nepavyko.
Turime tokį įspūdį, kad lenkai Lietuvoje visai gerai gyvena ir tos problemos, kurių jie turi, jų gyvenimo nelabai gadina. Tačiau Lenkijoje tai pristatoma kaip nuolatinis konfliktas, nuolatinis persekiojimas ar trukdymas. Kai čia atvažiuojame, kai čia atvažiuoja mūsų parlamentarai ir mato situaciją, tai nevisai pritariame tokiam lietuvių ir lenkų santykių pristatymui.
„Noriu pabrėžti, kad labai svarbu su Rusija turėti gerus santykius, nes ji yra Europos Sąjungos kaimynė, tačiau, kita vertus, mums reikia aiškiai nusistatyti savo Rytų politiką“, – sakė kanclerė Tbilisio valstybinio universiteto studentams. Vis dėlto ji teigė, kad „sutvarkyti santykius su Rusija yra labai sudėtinga“.
„Matome, kas vyksta su Abchazija ir Pietų Osetija. Vokietijos Rytų politika bus orientuota į perspektyvą, ypač į tai, kad Sakartvelas vėl būtų artimas su Europa“, – sakė A.Merkel.
Kad reikia su Rusija sutvarkyti santykius - su tuo reikia sutikti. Ne tik Vokietijai, bet ir Lietuvai jie būtų labai naudingi tiek dėl prekybos, tiek dėl turistų, tiek ir daugybės kitų priežasčių. Tik kažin ar Merkel supranta, kad santykiai su Rusija susitvarkys tik tada, kada Putiną pakeis kažkas adekvatesnio ir kad Rusijos žmonėms ir oligarchams turi būti didinamas spaudimas to siekti.
Kad reikia su Rusija sutvarkyti santykius - su tuo reikia sutikti. Ne tik Vokietijai, bet ir Lietuvai jie būtų labai naudingi tiek dėl prekybos, tiek dėl turistų, tiek ir daugybės kitų priežasčių. Tik kažin ar Merkel supranta, kad santykiai su Rusija susitvarkys tik tada, kada Putiną pakeis kažkas adekvatesnio ir kad Rusijos žmonėms ir oligarchams turi būti didinamas spaudimas to siekti.
Santykiams su Rusija susitvarkyti visiškai nepakanka Putino nuėjimo nuo scenos. Tam yra svarbi ir būtina sąlyga, tai pačių rusų mentaliteto pasikeitimas iš imperinio į europietišką. Net susiklosčius palankiausioms sąlygoms tam reiktų mažiausiai 3-4 rusų kartų. O palankių sąlygų net horizonte nematyti.
Aš visgi būčiau linkęs nesutikti. Mums neturėtų labai jau rūpėti koks ten pas tuos rusus mentalitetas, svarbiausias aspektas - kad Rusijos valdžioje atsidurtų adekvatūs asmenys, neorientuoti į hibridinius karus su kaimynais. Aš nemanau, kad vakarams reikėtų pasakyti, kad 'niekada santykiai geri tarp mūsų jau nebebus', manau reikia aiškiai nubrėžti ribas, ką Rusija turi padaryti, kad tie santykiai pagerėtų ir tos ribos neturėtų būti neįgyvendinamos, kaip kad 'rusų mentaliteto pakeitimas', nes pakeisti diktatorių ir politiką kaimynu atžvilgiu - nėra misija neįmanoma netgi ir Rusijai. Visiška Rusijos izoliacija gali duoti ir labai neigiamų rezultatų. Beje tais laikotarpiais, kai Rusijai pradeda reikėti ekonominės ir kitokios pagalbos iš vakarų, jinai tampa adekvatesnė.
Merkel niekada nepamėgsiu vien dėl pabėgėlių politikos. Kuri ten Vokietijos partija labai antirusiška? Kas Vokietiją bevaldytų, vis tiek bus siekiama su Rusija gerų santykių.
Comment