Parašė RolandasM
Rodyti pranešimą
Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
Lietuvių kalba
Collapse
X
-
www.nvtka.lt - Nacionalinė viešojo transporto keleivių asociacija. Tapk ir tu jos dalimi!
-
Parašė Ametistas Rodyti pranešimąJei TV tau moksliškai svarbesnis už konkrečios srities specialistus, tai laikas pas gydytojąLažinuos- 2017 metais Lietuvos gyventojų skaičius didės.
Comment
-
Parašė Ametistas Rodyti pranešimąJei TV tau moksliškai svarbesnis už konkrečios srities specialistus, tai laikas pas gydytojąPost in English - fight censorship!
Comment
-
Parašė John Rodyti pranešimąKöln ... pagooglinus, netrukus išsiaiškinau, kad (surprise, surpsise!) lygiai taip pat rašoma ir tariama rusiškai. Pasirodo, rusų kalboje -io garsas ne tik nevartojamas, bet žmonės jo tikriausiai ir neištaria....
Apie raides "e" naudojimo rašyboje vietoj raides "ё", čia jau kita, ne šios temos kalba... garsas vistiek lieka ё (io)...Estijos, Latvijos, Lenkijos, Lietuvos, Nyderlandų, Vokietijos keliai pro automobilio langą
Naujas video: Niedersachsen, NL - Bremen, 126 km, 29 May 2012
Comment
-
Parašė Mørtã Rodyti pranešimąRusų kalboje yra raidė/garsas "ё", kuris beveik atitinka vokiškam "ö"... ir Köln risiškai rašosi Kёльн, о не Кельн...
Apie raides "e" naudojimo rašyboje vietoj raides "ё", čia jau kita, ne šios temos kalba... garsas vistiek lieka ё (io)...
Comment
-
Parašė index Rodyti pranešimąMatai. Problema, kad kalbą kuria vartotojai, o ne specialistai, kurie mėgsta vieninteliu viešai naudojamu variantu (O už kitus ir baudžia ) padaryti tą, kuris niekur be jo gimtojo kaimo nevartojamas (ObamA, gEEEEEgužė, skreitinukas ir t.t.).
Taip, kalbos kūrėjai yra vartotojai, tačiau kalbininkai irgi reikalingi, antraip kalba virstų koše. Ir anglų, prancūzų bei kitos jau plačiai net ir ne tautiečių vartojamos kalbos prižiūrimos kalbininkų, tik kitokiais metodais, nes pastarosioms kalboms gresia ne nykimas, kaip lietuvių kalbai, bet kalbos žodingumo, kalbos vaizdingumo problemos... Irgi būtų galima vadinti nykimu plačiąja prasme.
Bet kuriuo atveju, kalbą turi prižiūrėti kompetentingi žmonės, o ne paprasti vartotojai, kurie vadovaujasi ne kalbotyros mokslu ir istorija, bet dažniausiai nuomonę gina savo gimtosios tarmės pagrindais - neva turi būti, kaip aš pasakiau. Gal tik pasigendame glaudesnio ryšio tarp visuomenės ir kalbininkų, siekiant visuomenei paaiškinti vienus ar kitus kalbos normatyvus.www.nvtka.lt - Nacionalinė viešojo transporto keleivių asociacija. Tapk ir tu jos dalimi!
Comment
-
Parašė index Rodyti pranešimąMatai. Problema, kad kalbą kuria vartotojai, o ne specialistai, kurie mėgsta vieninteliu viešai naudojamu variantu (O už kitus ir baudžia ) padaryti tą, kuris niekur be jo gimtojo kaimo nevartojamas (ObamA, gEEEEEgužė, skreitinukas ir t.t.).
- ĖĖĖ nu davaj
- bl, nx kaip čia viskas chujovai (iš karto atsiprašau )
- savo mopaką tuoj datvarkysiu ir nupyzdysiu pas žertvikes..
Tiesiog nuostabi būtų kalba.Nepatinka dirbti už mažai? Dirbk už daug.
Comment
-
Parašė bebop Rodyti pranešimąO tu labai norėtum, kad kalbą kurtų vartotojai?
- ĖĖĖ nu davaj
- bl, nx kaip čia viskas chujovai (iš karto atsiprašau )
- savo mopaką tuoj datvarkysiu ir nupyzdysiu pas žertvikes..
Tiesiog nuostabi būtų kalba.„O kūjis su pjautuvu - juk tai paprastos liaudies, darbininkų ir valstiečių simboliai. Dabar ženkliukus, pirktus Pilies gatvėje, ir kuriuos visą laiką iki uždraudimo nešiodavausi prisisegęs prie kuprinės, turėjau pasidėti į stalčių.“ - Tomizmas
Comment
-
Parašė Čikupakas Rodyti pranešimą/\ Įdomu kaip šį žodį reikia taisyklingai rašyti, nes kalboje galima išgirsti "*yby*", "*ybi*"?
http://foto.terpe.lt/inkelti/2011110...alcikonis1.jpg
http://foto.terpe.lt/inkelti/2011110...alcikonis2.jpg„O kūjis su pjautuvu - juk tai paprastos liaudies, darbininkų ir valstiečių simboliai. Dabar ženkliukus, pirktus Pilies gatvėje, ir kuriuos visą laiką iki uždraudimo nešiodavausi prisisegęs prie kuprinės, turėjau pasidėti į stalčių.“ - Tomizmas
Comment
-
Parašė Ametistas Rodyti pranešimąNe geeeegužė, bet gegužėėėė, jei kalbame apie vardininką geeegužę - galininke.
Taip, kalbos kūrėjai yra vartotojai, tačiau kalbininkai irgi reikalingi, antraip kalba virstų koše. Ir anglų, prancūzų bei kitos jau plačiai net ir ne tautiečių vartojamos kalbos prižiūrimos kalbininkų, tik kitokiais metodais, nes pastarosioms kalboms gresia ne nykimas, kaip lietuvių kalbai, bet kalbos žodingumo, kalbos vaizdingumo problemos... Irgi būtų galima vadinti nykimu plačiąja prasme.
Bet kuriuo atveju, kalbą turi prižiūrėti kompetentingi žmonės, o ne paprasti vartotojai, kurie vadovaujasi ne kalbotyros mokslu ir istorija, bet dažniausiai nuomonę gina savo gimtosios tarmės pagrindais - neva turi būti, kaip aš pasakiau. Gal tik pasigendame glaudesnio ryšio tarp visuomenės ir kalbininkų, siekiant visuomenei paaiškinti vienus ar kitus kalbos normatyvus.
Kažkiek kontroliuoti reikia, bet problema iškyla, kai kalbininkai imasi keisti netgi visiškai lietuviškus ir prigijusius žodžius naujadarais, vien todėl kad jiems kažkodėl nepatiko. Tas pats ir su savo kaimo tarmės kirčiavimo taisyklėmis.
Kalbą reiktų saugoti tik nuo visiškai atvirų nelietuviškų žodžių atsiradimo (kaip atsitiko kokioje rusų kalboje), bet tiek lietuviški naujadarai, tiek kirčiavimo taisyklės turi būti sukurti vartotojų, o ne visokių komisijų ar institutų (jie tik turėtų tai tirti ir įtraukti į žodynus), nesvarbu, kad jie neatitinka iki šiol parašytų gramatikų. Reikia keisti gramatikas, o ne gyvąją kalbą.Post in English - fight censorship!
Comment
-
Parašė Taut. Rodyti pranešimąKalbininkai mala mėšlą ir neskiria dėmesio tikrai aktualioms problemoms - kaip kad lietuviškų keiksmažodžių propagavimas. Visus rusiškus keiksmažodžius puikiai galėtų pakeisti nuostabiausias (po žodžio "aludė", subjektyvi nuomonė) ir universaliausias lietuviškas žodis "bi**s", kuris tinka beveik kiekvienam gyvenimo atvejui. Ir aš kalbu visiškai rimtai, visiškai rimtai.
Comment
-
Parašė Ametistas Rodyti pranešimąTaip, kalbos kūrėjai yra vartotojai, tačiau kalbininkai irgi reikalingi, antraip kalba virstų koše.
Su lietuvių "kalbainiais" bėda ta, kad jie užsigrobė reguliavimo (preskriptyvinę) funkciją. T.y. jie ne tiria, kokia kalba yra, bet nurodinėja, kokia kalba turi būti. Jie ne mokslininkai ir ne kalbininkai.
Įsivaizduok, jeigu fizikai uždraustų tam tikrus fizikos dėsnius, nes jie prieštarauja jų teorijoms.
Comment
-
Kiekvienam rašančiam Lietuvių kalbos temoje būtų pravartu perskaityti bent porą straipsnių, kad atsirastų šioks toks supratimas, kas ta bendrinė kalba, kaip ji formavosi ir su kuo valgoma. Nes kai kurie "argumentai" yra užstalės šnekų lygio: mano kaimynas Vovka taip nesako, mano bobutė iš Šalčininkų sako taip ir taip ir kt. . Apie bendrinės kalbos susiformavimą:
http://ualgiman.dtiltas.lt/b_k_susiformavimas.html
Apie norminimo kriterijus:
http://ualgiman.dtiltas.lt/normos_ir_kriterijai.html
Kai varžosi keli kalbos reiškiniai ir reikia spręsti, kurį jų laikyti norma, vadovaujamasi universaliu tikslingumo, kitaip - funkcinio arba visuomeninio tikslingumo – principu: renkamasi tai, ką vartoti tikslinga. Tačiau sprendžiant, ką vartoti tikslinga, ką atmesti, remiamasi tam tikrais kalbos norminimo kriterijais, kitaip – pagrindais. Iš jų svarbiausias yra taisyklingumo su savo atšakomis grynumo ir sistemingumo; taip pat pastovumo, kitaip – vartosenos tradicijų; paplitimo gyvojoje kalboje, kitaip – dažnumo; tikslumo, kitaip – vienareikšmiškumo; glaustumo, kitaip – ekonomiškumo; stilistinės diferenciacijos, kitaip – funkcinės sklaidos. Yra dar skambumo, estetiškumo ir kitų - antraeilių - kriterijų (pagrindų).Kiek kalbos normų kitimą lemia ir gali lemti visuomenė? Kai visuomenė kurios normos dažnai nesilaiko arba aiškiai nepriima kokio naujo teikinio, kalbininkai analizuoja, kodėl taip yra, ir dažnai šį tą koreguoja. Tačiau ir visuomenė gali klysti. Nekalbininkai, kaip „Kalbos kultūros pagrinduose“ užsimena kalbininkas Aldonas Pupkis, dažniausiai vertina kalbą remdamiesi ne mokslu, o skoniu, nusiteikimu: man nepatinka, nemalonu, neskamba, neestetiška, niekas taip nesako (tiksliau – aš taip nesakau). O kalbininkai – šią pastabą plėtoja žinomas stilistas Kazimieras Župerka – mato kalbos visumą, sistemą, prieš akis turi kalbos kitimą, nesusitelkia į kokį vieną iš visumos išplėštą kalbos reiškinį (kirčiavimo atvejį ar kokį žodį, kokią konstrukciją) ir nesiremia tik kokiu vienu kriterijumi, kaip daro visuomenės dauguma, kuri nepakankamai pažįsta dalyką ir neretai neįsigilinusi tvirtina ar sprendžia paviršutiniškai, net netiksliai.
Problema, kad kalbą kuria vartotojai, o ne specialistai, kurie mėgsta vieninteliu viešai naudojamu variantu (O už kitus ir baudžia ) padaryti tą, kuris niekur be jo gimtojo kaimo nevartojamas (ObamA, gEEEEEgužė, skreitinukas ir t.t.).bet tiek lietuviški naujadarai, tiek kirčiavimo taisyklės turi būti sukurti vartotojų, o ne visokių komisijų ar institutųPaskutinis taisė senasnamas; 2011.11.03, 20:26.
Comment
-
Parašė senasnamas Rodyti pranešimąKiek pastebėjau, kuo žmogus mažiau klasių baigęs, tuo jam mažiau kyla abejonių, kaip rašyti ir sakyti. Tokie turi tvirtą nuomonę ir viską žino , o kitokios nuomonės nepakenčia.
Apie norminimo kriterijus:
http://ualgiman.dtiltas.lt/normos_ir_kriterijai.html
Citata:
Kai varžosi keli kalbos reiškiniai ir reikia spręsti, kurį jų laikyti norma, vadovaujamasi universaliu tikslingumo, kitaip - funkcinio arba visuomeninio tikslingumo – principu: renkamasi tai, ką vartoti tikslinga. Tačiau sprendžiant, ką vartoti tikslinga, ką atmesti, remiamasi tam tikrais kalbos norminimo kriterijais, kitaip – pagrindais. Iš jų svarbiausias yra taisyklingumo su savo atšakomis grynumo ir sistemingumo; taip pat pastovumo, kitaip – vartosenos tradicijų; paplitimo gyvojoje kalboje, kitaip – dažnumo; tikslumo, kitaip – vienareikšmiškumo; glaustumo, kitaip – ekonomiškumo; stilistinės diferenciacijos, kitaip – funkcinės sklaidos. Yra dar skambumo, estetiškumo ir kitų - antraeilių - kriterijų (pagrindų).
Ir lietuvių kalbos mokytojai "nesprendžia", ką "tikslinga" "laikyti norma". Jie jau gauna gatavą produktą (vadovėlius ir mokymo programas).
Beje, puslapio http://ualgiman.dtiltas.lt/normos_ir_kriterijai.html pirmas sakinys netgi pripažįsta, kad:
Kalbos norma yra kurioje nors visuomenėje pripažįstama kalbos faktų ir jų vartojimo būdų visuma.
Žvelgiant dabarties požiūriu ir sąvoką siaurinant, kalbos norma yra kalbininkų aprobuotas ir visuomenei teikiamas bendrinės kalbos reiškinys.Paskutinis taisė c2h5oh; 2011.11.04, 09:14.
Comment
-
Geras puslapis, naudingas moksleiviams.
Yra tame pačiame puslapyje ir Kalbos praktikos patarimai:
http://ualgiman.dtiltas.lt/kalbos_patarimai.html
Paskaičius galima numanyti, kaip šiandien būtų kalbama, jei nebūtų jokio kalbininkų įsikišimo - rusų-lietuvių kalbos mišiniu. Ir dažnas tvirtintų, kad aš tikrai kalbu lytūviškai. Beje, pirmas tų patarimų leidimas išleistas dar sovietiniais laikais. Vadinasi, ir tais laikais kalbininkai dirbo savo darbą. Todėl atkrenta diskusijoje apie Kelną išsakyti argumentai apie "sovietinius kalbininkus", patyrusius milžinišką Rusijos įtaką. Eiliniai kalbos vartotojai patyrė daug didesnę įtaką.Paskutinis taisė senasnamas; 2011.11.04, 11:04.
Comment
-
Parašė senasnamas Rodyti pranešimąParadoksas, bet kalbą kurti labiausiai ir trokšta tie kalbos vartotojai, kuriems nustatytas normas pernelyg sunku išmokti. Jie įsivaizduoja, kad jei moka kalbėti ir rašyti, tai yra kalbos žinovai, kurių nuomonė turėtų būti svarbi.
O "didžiųjų klaidų sąrašas", oficialiai tvirtinamas valstybinės institucijos - tai jau Kafka.
Pabaigai - viena linksma citata iš to puslapio:
http://ualgiman.dtiltas.lt/ir_gincyt...mandagiai.html
Svarbiausias būtų patarimas – niekada nesistenkite prasikišti iš kitų, nesistenkite kitų nustelbti savo gabumais, iškalba, taikliomis replikomis. O jei dar nesidrovėsite viešai tarti užgaulų ar paniekos žodį, nemanykite būsią laikomi pranašesni už kitus. Kuo labiau jūsų aštraus liežuvio strėlės smigs į kitų širdis, tuo didesnio susilauksite atšiaurumo, net ir paniekos!Paskutinis taisė c2h5oh; 2011.11.04, 15:55.
Comment
-
Aš tikrai nesu kalbos institucija
Kas turėtų sudaryti didžiųjų klaidų sąrašą ir jį tvirtinti? Petras iš Mažeikių, anksčiau dirbęs ant samosvalo, o dabar dirbantis ant fūros? . Lietuvoje ir taip pakanka diletantizmo - šoumenai ir "bufetavos" užsimano valdyti valstybę, svarbūs postai dalijami pagal pažintis. Primena garsų pasakymą: ir melžėja gali valdyti valstybę:
http://www.balsas.lt/naujiena/209368...etuva-politika
Kiekvienas turėtų dirbti savo darbą.
Žodžio prasikišti toks vartojimas galimas:
prasikišti, prasikiša, ~o
1. išsišauti į priekį: Sparnai ~ę pro uodegos galą.
2. prk. būti matomam, paaiškėti, iškilti: Menkas jo išprusimas visur prasikiša
prasikiši, praskiša, ~o
http://www.lki.lt/dlkz/
Comment
-
Parašė index Rodyti pranešimąKad prieš kurį laiką labai dažnai per televiziją (kuri kontroliuojama baisių baudas duodančių kalbininkų ) kartodavo būtent geeeegužė vardininko linksnyje (Kai visi žmonės normaliai sako gegužėėėėėė). Ar iš tikro taip yra pagal taisykles tai ir nežinau.
Kažkiek kontroliuoti reikia, bet problema iškyla, kai kalbininkai imasi keisti netgi visiškai lietuviškus ir prigijusius žodžius naujadarais, vien todėl kad jiems kažkodėl nepatiko. Tas pats ir su savo kaimo tarmės kirčiavimo taisyklėmis.
Kalbą reiktų saugoti tik nuo visiškai atvirų nelietuviškų žodžių atsiradimo (kaip atsitiko kokioje rusų kalboje), bet tiek lietuviški naujadarai, tiek kirčiavimo taisyklės turi būti sukurti vartotojų, o ne visokių komisijų ar institutų (jie tik turėtų tai tirti ir įtraukti į žodynus), nesvarbu, kad jie neatitinka iki šiol parašytų gramatikų. Reikia keisti gramatikas, o ne gyvąją kalbą.
„Geeeegužė“ - niekada toks variantas nebuvo vardininke. Nebent prieš daugiau nei 20 metų ir tarmėse. O TV tai reikėtų nesivadovauti. Pasitikrinti galima labai paprastai: www.lkz.lt, www.vlkk.lt ir pan. Bet daugelis tingi - jiems nerūpi - svarbu pasiginčyt.
Atsakau į klausimą, kuriems jis kartais kyla - kodėl reikia norminti ir kaustyti taisyklėmis bendrinę kalbą? Todėl, kad ji turi būti sunorminta, ji turi būti vienoda. Abejoju, ar pasaulyje rastume kurios nors tautos bendrinę kalbą, kuri nėra norminama. Kalba yra gyva, ji kintanti - tai tiesa. Bet nebūkime per daug kardinalūs - ji vis tiek turi būti norminama, nes tai yra kalbos gryninimas, tvarkymas. Manau, kad netvarkoma kalba su laiku išnyktų - ji išsiskaidytų į dialektus ir galiausiai transfomuotųsi į atskiras savarankiškas kalbeles, kurios ateity gal netgi taptų bendrinėmis O kad keičiantis kalbai, kalbininkai į tai reaguoja, tai yra faktas. O kodėl atsiradus naujadarui, netinkamam vartoti, bet plačiai vartojamam ir „staiga“ kalbininkai „sugalvoja“ naujadarą... Tai nėra - tiesiog aptingę kalbos vartotojai nepasidomi lietuviška naujadaro forma, jie kaip apsiseilėję nemąstydami griebia užsieninį variantą. Kodėl reikėtų labiau vartoti lietuviškus naujadarus, negu užsieninius, jau minėjau - nes mūsų kalbos vartotojų per mažai - taigi yra kitokia kalbos išsaugojimo strategija, negu didžiųjų kalbų atveju. Jos ne tokios jautrios ne savos kilmės naujadarams.Paskutinis taisė Ametistas; 2011.11.04, 17:50.www.nvtka.lt - Nacionalinė viešojo transporto keleivių asociacija. Tapk ir tu jos dalimi!
Comment
-
Parašė c2h5oh Rodyti pranešimąKalbininkai - tai mokslininkai, kurie tyrinėja kalbą, ieško joje dėsnių ir taisyklių. Tai yra aprašomasis (deskriptyvinis) mokslas.
Su lietuvių "kalbainiais" bėda ta, kad jie užsigrobė reguliavimo (preskriptyvinę) funkciją. T.y. jie ne tiria, kokia kalba yra, bet nurodinėja, kokia kalba turi būti. Jie ne mokslininkai ir ne kalbininkai.
Įsivaizduok, jeigu fizikai uždraustų tam tikrus fizikos dėsnius, nes jie prieštarauja jų teorijoms.
Lietuvoje lietuvių kalbos politikos klausimus sprendžia ir sprendimus priima tam specialiai sukurta institucija - Valstybinė lietuvių kalbos komisija, kurią sudaro kalbininkai ir konkrečios srities, su kuria susiję nagrinėjami klausimai, specialistai. Apie VLKK atsiradimo istoriją - http://vlkk.lt/lit/apie/vlkk-istorija.html
Nereikėtų su kalbos norminimu sieti TIK kalbininkus. Taip, kalbininkų pagrindinė funkcija yra kita. Tačiau dalis VLKK esančių darbuotojų yra kalbininkai, nes jie ten priimti atlikti savo darbą - rūpintis norminimu. Taigi pirmiau pasiaiškink, kas yra kalbos politika ir apskritai kam to reikia, o tada suprasi, kad kalbininkai nėra tas taikinys, į kurį šaudai.www.nvtka.lt - Nacionalinė viešojo transporto keleivių asociacija. Tapk ir tu jos dalimi!
Comment
Comment