Siūloma įsteigti nerūkimo zoną Kaune Laisvės alėjoje, Vilniaus ir S.Daukanto gatvėse, Ramybės parke, Karo muziejaus ir istorinės prezidentūros sodeliuose, taip pat vaikų žaidimų aikštelėse ir jaunimo susirinkimo vietose.
Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
Nerūkymo zona Kaune
Collapse
X
-
Iš lrytas.lt
Į nerūkymo zoną Kaune gali patekti trys gatvės
Tabako dūmus planuojama vaikyti visose pėstiesiems skirtose teritorijose
ARŪNAS DAMBRAUSKAS
LS KORESPONDENTAS
2007-09-26
Balsuos miesto taryba
Kauno miesto tarybos sekretoriatui įteiktas sprendimo projektas, kuriuo siūloma uždrausti rūkyti Laisvės alėjoje, Vilniaus ir S.Daukanto gatvėse, Ramybės parke, Karo muziejaus ir istorinės prezidentūros sodeliuose, taip pat vaikų žaidimų aikštelėse ir jaunimo susirinkimo vietose.
Rūkalius gerokai suvaržantį sprendimo projektą parengęs savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėjos pavaduotojas Algimantas Kažemėkaitis „Laikinajai sostinei“ teigė, jog sprendimas parengtas, remiantis Tabako kontrolės įstatymo nuostata ginti žmogaus teisę į aplinką be tabako dūmų.
Pasak sprendimo projektą šią savaitę įregistravusio miesto tarybos sekretoriaus Vygando Gudėno, dėl šio klausimo gali būti balsuojama ateinantį spalį vyksiančiame miesto tarybos posėdyje.
Nagrinėjo bendrąjį planą
Keletą metų Laisvės alėja jau yra buvusi nerūkymo zona. 2000 metų gegužės mėnesį, Vytauto Šustausko valdymo laikais, draudimas buvo panaikintas.
A.Kažemėkaitis pabrėžė, jog ketinama ne tik atgaivinti buvusią nerūkymo zoną, bet ir gerokai ją išplėsti.
„Toks sumanymas paremtas Kauno miesto bendruoju planu, kuriame numatyta poilsio zonų plėtra.
Tos zonos glaudžiai susijusios su visomis pėstiesiems skirtomis gatvėmis. Natūralu, kad tokios vietos turėtų būti apsaugotos nuo tabako dūmų, todėl į sprendimo projektą įtraukėme ne tik gatves, bet ir parkus, skverus“, – sakė Sveikatos skyriaus vedėjos pavaduotojas.
Patarė vengti baudų
Pasak A.Kažemėkaičio, nerūkymo zonų išplėtimas Kaune yra daugiau auklėjamoji, o ne draudžiamoji priemonė.
Miesto tarybai siūlomi du būdai: remiantis Administracinių teisės pažeidimų kodeksu, draudžiamose zonose rūkantiems žmonėms taikyti baudas arba apsiriboti užrašais, primenančiais, jog rūkymas tam tikrose vietose yra nepageidaujamas.
„Nenorėtume, kad nerūkymo zonos taptų kažkokia fronto linija tarp rūkančiųjų ir nerūkančiųjų. Manome, kad jos gali tapti tam tikra moralinio poveikio priemone, pretekstu neberūkyti, keisti gyvenimo būdą“, – svarstė rūkalius ribojančio sprendimo rengėjas.
Jis priminė, kad 2005 metais Laisvės alėjoje buvo apklausti 935 žmonės. Iš jų 68 procentai pasisakė, kad mieste reikėtų įkurti nerūkymo teritorijas.
Apklausą atlikusio Kauno jaunimo narkologinės pagalbos centro duomenimis, už nerūkymo zonų įkūrimą pasisakė daugiau nei pusė apklaustų rūkančiųjų.
Neigia siekiantis populiarumo
Nerūkymo zonų Kaune išplėtimo iniciatoriumi laikomas sveiką gyvenimo būdą propaguojantis vicemeras Stanislovas Buškevičius.
„Rūkymas sukelia plaučių vėžį. To jau net nebereikia įrodinėti. Mieste turi būti vietos, kuriose jaunimas galėtų pamatyti, kad visavertiškai galima gyventi be tabako. Be to, nerūkymo zonos nėra Kauno išradimas – jų ribos plečiamos visoje Europoje“, – tvirtino vicemeras.
Jis sakė, kad bandymas kovoti už tabako dūmais neužteršta Kauno orą nėra viešųjų ryšių akcija.
Pasak S.Buškevičiaus, jei tai duotų naudos viešųjų ryšių srityje, raginimai drausti rūkyti aidėtų iš visų pusių.
Rūkys pakampėse
„Laikinosios sostinės“ apklausti miesto tarybos nariai nebuvo linkę prognozuoti, ar bus priimtas rūkalius varžantis sprendimas.
Sprendimo rengėjų idėjoms nepritariantis miesto tarybos narys, kelias dešimtis cigarečių per dieną sutraukiantis Stasys Žirgulis teigė, kad nerūkymo zonų įsteigimas – neveiksminga priemonė.
„Žmonės rūkytų pakampėse, ir padėtis visiškai nepasikeistų. Rezultatų gal būtų įmanoma pasiekti, jei su rūkymu būtų kovojama kaip su narkomanija – griežtai ir principingai. Bet to tikėtis nerealu.
Todėl manau, kad nerūkymo zonos Kaune tėra nesusipratimas, veiklos imitacija“, – tvirtino S.Žirgulis.
Kaunas - lėtai bet užtikrintai...
-
va čia pilnas straipsnis
Kaune vėl užsimota prieš rūkalius
Laikinojoje sostinėje puoselėjamas drastiškas kovos su rūkaliais planas. Jei jį pavyks įgyvendinti, prisidegti cigaretę centrinėse miesto erdvėse nebus galima. Šalia Muzikinio teatro esantis miesto sodas, istorinis prezidentūros sodelis, Ąžuolyno, Salos, Santakos parkai ir kitos gausiai lankomos vietos netrukus gali tapti uždrausta zona rūkaliams.
Kauno savivaldybės administracijoje jau rengiamasi didžiajam mūšiui su tabako mėgėjais. Jo iniciatorius - Kauno jaunimo narkologijos pagalbos centras. Šių metų pavasarį Laisvės alėjoje atlikta apklausa parodė, kad 68 proc. respondentų norėtų, jog reprezentacinėse Kauno vietose būtų draudžiama rūkyti.
Reklama
Sprendimas parengtas
Savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėjo pavaduotojas Algimantas Kažemėkaitis LŽ sakė, kad Kauno politikai nusprendė šį klausimą pirmiausia gerai aptarti ir tik tada imtis jį svarstyti iš esmės. Miesto taryba lemiamą žodį tars spalio viduryje. "Tai žmogaus teisių klausimas. Mes prieš nieką nekovojame. Neraginame imtis ir policinių priemonių", - tikino A.Kažemėkaitis. Jo teigimu, net jei draudžiamos rūkyti vietos būtų pažymėtos atitinkamais ženklais, svarbiausia čia - auklėjamoji funkcija.
Projektas parengtas atsižvelgiant į savivaldybės teritorijos bendrąjį planą. Miesto sveikatos strategai įsitikinę, kad centrinės Kauno erdvės turi būti uždaros rūkaliams.
Priešininkų daug
LŽ pamėgino išsiaiškinti kauniečių nuomonę šiuo klausimu. Kalbinti kelių miesto centre įsikūrusių kavinių ir barų savininkai mano, kad tokia drastiška priemonė nebus populiari. "Draudimais nieko nepasieksime. Kodėl mūsų valdžios vyrams taip sunku suprasti, kad taip tik dar labiau piktinsime žmones", - sakė vienas jų.
"Ką daryti, jei mano restoranas yra būtent tokioje erdvėje? Juk žmonės rūko ir rūkys. Vadinasi, jie mane aplenks ir rinksis šalutinėse gatvėse esančias užeigas?" - svarstė kitas verslininkas. Iš valdininkų planų šaipėsi ir Laisvės alėjoje kalbinti Vytauto Didžiojo universiteto studentai.
Buvęs Kauno meras Erikas Tamašauskas įsitikinęs, kad tokie "eksperimentai" vargu ar bus suprasti tautos. "Ankstesnis mėginimas jau turėjo parodyti miestiečių požiūrį. Visi tiesiog tyčiojosi iš absurdiškų dirbtinai sukurtų situacijų", - sakė tarybos narys.
Drausti jau bandyta
1993 metais, kai Laisvės alėja buvo paskelbta viena pirmųjų nerūkymo gatvių Europoje, pažangi kauniečių idėja gerokai pralenkė laiką. 2000-aisiais Kauno miesto taryba griežtus varžtus kiek atleido. Tačiau iki šiol niekas nėra atšaukęs draudimo rūkyti Karo muziejaus sodelyje.
Dabar miesto sveikatos strategai tikina, kad rengiamas draudimas rūkyti nurodytose viešosiose vietose būtų šiuolaikiškas europiniu mastu ir atitiktų visuomenės lūkesčius, būtų geras pavyzdys kitiems Lietuvos miestams.
Sprendimo projektas esą parengtas atsižvelgiant į moksliškai pagrįstas ir Europoje įsigalinčias tendencijas sudaryti saugią nuo tabako dūmų aplinką nerūkantiesiems. Pavyzdžiui, Liverpulyje (Anglija) draudžiama rūkyti visose viešose miesto vietose, Estijoje šiemet įvestas draudimas rūkyti autobusų stotelėse, požeminėse perėjose ir namų laiptinėse. Panašių pavyzdžių yra ir daugiau.
Argumentai ir rezultatai
Rūkymo mieste draudimo iniciatorių pateikiami argumentai gana svarūs. Pastebimai daugėja žmonių, pasisakančių, kad rūkantiesiems būtų taikomi ribojimai, kad jie nesudarytų sąlygų prievartiniam pasyviam rūkymui. Apie 75 proc. Europos šalių piliečių kelia tokius reikalavimus.
Teigiama, kad priėmus pateiktą svarstyti sprendimo projektą laukiama tokių pozityvių rezultatų: palaipsniui mažės rūkančiųjų nurodytose vietose skaičius, mažiau žmonių bus priversti rūkyti pasyviai, draudimas rūkyti viešosiose erdvėse lems rūkymo mažėjimą apskritai ir t.t.
Neigiamų priimto projekto pasekmių neįžvelgiama. Tačiau pripažįstama, kad gali pasireikšti ir neigiama visuomenės nuomonė.
Comment
-
Ką tik „Delfi“ perskaičiau. Gerai, taip jums (rūkoriai) ir reikia Galėtų visą Kauną paskelbt viena didele nerūkymo zona Pritarčiau.
Tik, beje, tokią temą reikėjo kurti „Prospekte“, ne statyboms skirtoje forumo dalyje. Ir dar apklausoje reikėjo ties atsakymais nurodyt: „Pritariu, rūkau“, „Pritariu, nerūkau“, „Nepritariu, rūkau“, „Nepritariu, nerūkau“, tai daug ką mums galėtų pasakyti
Pats pritariu, nerūkau ir pritariu ne dėl to, kad nerūkau. Tiesiog gaila man jūsų pinigų ir sveikatos Prastą investiciją pasirinkot, čia akcijos su laiku tik krentaPaskutinis taisė Aš; 2007.09.26, 10:41.
Comment
-
2 klaidos. Tema turėtų vadintis - Nerūkymo zona Kaune
P.S. O kada įgaunama teisė balsuoti? Čia pakišą reikia duoti forumo adminams ar kaip?Paskutinis taisė Homer.J.S.; 2007.09.26, 10:41.Nėra to blogo, kas neišeitų į internetą
Comment
-
Parašė mmm Rodyti pranešimąTuo pačiu keletas komentarų iš "5 kanalo" žinių:
Klausimas: „Baruose jau negalima, Laisvės alėjoj bus negalima. Tai kur galima?“.
Atsakymas: Sėdėk namie pasislėpęs ir čiulpk tą cigaretę
Čiulpik... rūkaliai kalba apie savo teises. Iš jų teisė rūkyti neatimama, tiesiog ji apribojama. Aš, kaip nerūkantis, taip pat galiu kalbėti apie savo teises. Video filmuke žmogus kalbėjo apie jo eksperimentą, kai ėjo ir skaičiavo rūkančiuosius Laisvės alėjoje. Galim padaryt dar vieną eksperimentą, eikim ir skaičiuokim besimėtančias nuorūkas Laisvės alėjoje (ar kur tik norit). Turiu teisę gyvent švariam mieste, jei būdamas jo piliečiu (ir mokėdamas mokesčius) moku už jo tvarkymą? Turiu Ar turiu moralinę teisę nedust troleibuse šalia dvokiančio rūkaliaus? Turiu. Ir t.t.. Manau, kad teritorijoje, kuri mieste bus palikta rūkymui, visi narkomanai tikrai be vargo tilpsPaskutinis taisė Aš; 2007.09.26, 11:17.
Comment
-
Parašė Eidvis Rodyti pranešimąNepritariu. Nerukau
Vadinasi tu už nerūkančiųjų teisių pažeidimą, taip? Tu nepalieki žmonėms galimybės rinktis nematyti nuorukų visur, kur jie eina, kur dabar yra tavo liberalizmas?
Kaip jau sakiau, tai nėra absoliutus draudimas, tai yra apribojimas, pagrįstas. O tu vėl matai tik balta ir juoda Šį draudimą galima laikyti kompromisu. Kompromisas geriausias atstovauja abiejų pusių poreikius ir teises. Nebent tu gali pasiūlyti kitokį kompromisą. Ar gali? Tavo liberalizmas galioja tik žiūrint iš tavo pozicijos, iš priešingos, pavyzdžiui, mano, jis tampa jau totalitarizmu (ar kas yra liberalizmo priešingybė?), todėl kad galimybės rinktis kitai pusei tu jau nepalieki. Bet juk gini būtent galimybę rinktisPaskutinis taisė Aš; 2007.09.26, 11:26.
Comment
-
Parašė liutass Rodyti pranešimą<...> reikia kiek įmanoma labiau lokalizuoti kenkenčius sveikatai.
Comment
-
Uždrausti, vienareikšmiškai. Vien dėl "kancarų" koncentracijos pavyzdžiui Karo muziejaus sodelyje...Jei bent rūkai - tai prašau susirink, ką palikai ir išmesk į šiūkšlių dėžę. Tačiau rūkantys to dažnai nesupranta. Ypač patinka, kuomet priešpat įslipant į autobusą koks veikėjas traukia kuo greičiau cigaretę tarp stotelės ir autobuso, kad galėtų kuo daugiau jos sunaudoti, o po to įšokęs į autobusą , užsidarant durims, viską vidun išpučia...
O iš rūkančių sąmoningumo nelauk, Aš. Čia tas pats, kas alkoholiko paklausti, ar norėtum mesti gerti.
Comment
-
aš manau, kad persistengt irgi nereikia. Iš pradžių uždraudė baruose, išvarydami už durų, dabar jau ir už durų negalima Turėtų arba kokią patalpą tokiu atveju rūkymui skirti, arba šiaip bent kiemelį kokį vidinį negalia gi visai varžyti žmogaus laisvės. Yra kam tiesiog reikia parūkyti
aš čia šiaip apie barus, kavines daugiau...mano manymu, reikia tam tikros vietos,patalpos rūkoriams tokiose įstaigose, kad nebūtų reikalo už durų lakstyt
Comment
-
Parašė boo Rodyti pranešimąTurėtų arba kokią patalpą tokiu atveju rūkymui skirti, arba šiaip bent kiemelį kokį vidinį negalia gi visai varžyti žmogaus laisvės.
aš čia šiaip apie barus, kavines daugiau...mano manymu, reikia tam tikros vietos,patalpos rūkoriams tokiose įstaigose, kad nebūtų reikalo už durų lakstyt
Yra kam tiesiog reikia parūkyti
Tai ne mes atimam iš jūsų galimybę rinktis, tai jūs, tapdami narkomanais ir priklausomais, ją patys iš savęs atimate Pamąstykit Elkitės liberaliai su savimi pačiaisPaskutinis taisė Aš; 2007.09.26, 11:40.
Comment
-
Parašė Aš Rodyti pranešimąRūkaliai yra narkomanai bei priklausomi nuo tam tikrų psichotropinių medžiagų, taip?
Comment
-
Parašė Aš Rodyti pranešimąRūkaliai yranarkomanai, taip?
Narkomanija – psichinė liga, liguistas potraukis narkotinėms ir psichotropinėms medžiagoms. Liga susideda iš dviejų stadijų: psichologinės ir fizinės priklausomybės.Nikotinas, stimuliuojanti narkotine medžiaga gaunama iš tabako lapų. Ši medžiaga sukelia ir psichologinę ir fizinę priklausomybę, bet labiau pasireiškia psichologinė. Nikotinas veikia smegenų malonumo centrus, kas verčia žmogų jausti rūkymo malonumą. Priklausomybė nikotinui vystosi gana greitai, ypatingai jaunesniems organizmams. Psichologinė priklausomybės pasireiškia įsisąmoninant kvapą, cigaretės išvaizdą, rūkymo manierą, aplinką. Vienas iš didesnių psichologinių poveikių yra rūkymo proceso sąveika su atsipalaidavimu ir užimtumu.
Comment
-
Parašė boo Rodyti pranešimą
Nikotinas, stimuliuojanti narkotinė medžiaga <...>
O tada mes darysim iš to išplaukiančias išvadas ir tada mes kalbėsim kas yra kaltas, kad tam tikra dalis yra narkomanai Tada mes aptarsim, kas turi kentėt dėl to, ar patys narkomanai, ar tie, kurie proto turi šiek tiek daugiauPaskutinis taisė Aš; 2007.09.26, 11:44.
Comment
-
Aš asmeniškai rūkau, tačiau kalbant apie uždraudimą rūkymo baruose ir kituose uždaruose viešuose vietose visada pasisakiau už. Todėl, kad ištiesų būdavo nesmagu net rūkančiam skendėti dūmuose. Pats buvau liūdininkas vieno iš pirmųjų uždraudimų Airijoje.
Tačiau visiškai nesutinku su uždraudimu lauko vietose, kaip, kad siūloma. Nes tai yra erdvios vietos kur dūmai nesikoncentruoja. Taigi ir nerūkančių teisių nepažeidžia. Turbūt didesnė problema yra nuorūkų mėtymas. Tai yra didelė problema, nes į tai visiškai neatsižvelgiama. Pavyzdžiui iki šiol absoliučiai daugumoje barų nėra įrengtos lauko peleninės, aš kalbu ne apie tas, kurios ant staliukų stovi, bet tas kurios kabinamos ant sienos, ar šiaip stacionariai stovi. Todėl rūkaliai parūkę neturi kitos išeities, kaip tik mest nuorūką ant žemės. Airijoje tik uždraudus rūkymą patalpose, tokios peleninės atsirado visur, jos tik kelis eurus kainuoja. O mes vis nesusiprantame. Kurijozinis atvejis Vilniaus savivaldybėje, kai paklausiau, kodėl net čia nėra peleninių įrengtą, būtų puikus pavyzdys verslininkams, man atsakė, kad nėr čia ko, o pažiūrėjus į groteles prie įėjimų jos per porą valandų užsikemša nuorūkomis, kurias viena močiutė turi vis pakelinėt ir jas išimt. Na niekaip nesuprantu aš šios logikos. Mes visas problemas bandom spręst draudimais, nesugalvojau papildomu šiukšlių dėžių pastatyti tai uždrausiu... Nei vakarietiška, nei protinga, nei efektyvu, tik eilinį kartą apsijuoksime...Paskutinis taisė mmm; 2007.09.26, 11:48.Kaunas - lėtai bet užtikrintai...
Comment
Comment