Ukraina toliau aktyviai atakuoja gamyklas ir naftos/dujų terminalus Rusijos teritorijoje. Šiąnakt dronai atakavo karinę gamyklą Tūloje, kuri gamina Pantsir-S ir dujų terminalą Ust-Lugos uoste, tarp Estijos ir Sankt Peterburgo. Man tokios atakos ypač patinka. Aš labai tikėjausi, kad Ukraina šią žiemą atakuos Rusijos energetinę sistemą, na bet degantys naftos/dujų terminalai atrodo lygiai taip pat gražiai. Išsekinimo karas pirmiausia priklauso nuo ekonomikos, dėl to labai svarbu ją deginti ne tik sankcijomis, o ir tiesiogine to žodžio prasme.
Iš kur ištraukėte kad Vakarai apsimyš dėl RF branduolinių grasinimų. Ar 2022 rudenį apsimyžo? - Neapsimyžo o reagavo, buvo atliktos branduolinės triados pratybos, perkelti E-6 Mercury į Islandiją ir pastoviai ore kabojo Cobra Ball. Vien tų E-6 perkėlimas daug ką pasako ir spėju Medvedevas kadangi yra protingas vyras tikrai apsifaršmačino į kelnes
Apsimyžo ir dabar dar myža neleisdami naikinti taikinių Rusijos teritorijoje.
Estai statys 600 bunkerių. Ką Lietuva statys nieko nerašo.
Lietuviai statys slėptuvių ženklus (bunkerių negali, nes nepritaikyta) ant mokyklų sienų.
Parašė Tomizmas
Skamba kaip labai optimistiškas variantas "mūsų neinformuoja, bet viską daro". Deja, tokiam optimizmui pagrindo matau nedaug.
Užtenka atkreipti dėmesį kad nėra nei vieno civilinio bunkerio visoje šalyje, o buvę sovietiniai arba privatizuoti, arba taip neprižiūrėti, kad teko užmūryti. Tai kodėl reikėtu tikėtis, kad kariniai bunkeriai geresnėje situacijoje?
Nu kodėl, mes irgi daug padarėme. Nusistatėme kaip teisingai vartoti terminus. Štai dabar ant mokyklų parašyta "priebėga" ne "slėptuvė". Iškart saugiau
Ataka, jų nuomone, prasidės nuo didelių kibernetinių atakų, kurių tikslas, pasak Hodgeso, išprovokuoti didelio masto infrastruktūros, transporto ir logistikos objektų bei tiekimo maršrutų veikimo sutrikimus. „Kosmose netgi gali kilti konfliktas, kai palydovai puola vienas kitą arba jų signalai stringa, kaip matėme mažesniu mastu Ukrainoje“, – priduria Samas Cranney-Evansas iš Karališkojo Jungtinių tarnybų gynybos studijų instituto.
Hodgesas sakė, kad tada Rusija „neturėtų jokių nuoskaudų“ panaudodama šimtus tolimojo nuotolio raketų prieš civilius taikinius visoje Europoje:
Jie tai padarė Ukrainoje ir jiems akivaizdžiai nerūpi ten kasdien vykdomų karo nusikaltimų pasekmės. Taigi, jei jie nuspręs pulti NATO, jie raketomis ir bepiločiais orlaiviais puls visas pagrindines jūrų ir oro uostus, transporto centrus, taip pat didelius karinius štabus, oro bazes ir tokius objektus.
Štai kodėl Europai taip svarbu turėti tinkamą oro ir priešraketinės gynybos sistemą, kuri šiuo metu nėra pakankamai pasirengusi tokiam didžiuliam smūgiui, tvirtina Hodgesas.
Pagrindinė priešpriešos Ukrainoje pamoka yra ta, kad elektroninis karas ir kibernetinis karas nepanaikina visų karo baisybių, dienraščiui sakė į pensiją išėjęs JAV brigados generolas Kevinas Ryanas: „Rusijos ir NATO karas atves į milžinišką sunaikinimą ir mirtį. kiekviena pusė bando palaužti kitos valią“. Jo nuomone, Maskva jau priėmė sprendimą dėl būsimos atakos prieš NATO. Trečdalį federalinio biudžeto išleisti, kaip 2024 m., tik karui su Ukraina, kurios gyventojų skaičius yra tris kartus mažesnis, nėra prasmės, stebimas Rusijos finansų ir ekonomikos perkėlimas į karo pagrindą „prasminga tik tuo atveju, jei Rusija ruošiasi kovoti su dideliu priešu, tokiu kaip NATO“.
Rusija mokosi iš savo klaidų, sugebėjo papildyti savo arsenalą ir, padedama Irano bei Kinijos, daro didelę technologinę pažangą, sakė Hodgesas.
Jis ir kiti ekspertai mano, kad kibernetiniai ir raketų smūgiai bus tik įžanga į sausumos operaciją. Pagal vieną scenarijų, anot Hodgeso, Rusijos pajėgos galėtų bandyti užimti vadinamąjį Suvalkų koridorių – apie 100 kilometrų ilgio teritoriją tarp Baltarusijos ir Kaliningrado srities, palei kurią Lenkija ribojasi su Lietuva. Jei taip pavyks Baltijos valstybes atskirti nuo sąjungininkų Europoje, Rusijos armijos daliniai, specialiosios pajėgos ir dirbtinio intelekto kontroliuojami tankai galėtų panaudoti užimtą placdarmą ir Baltarusiją toliau pulti rytinį NATO flangą – Lietuvą, Lenkiją ar Estiją.
Suskaldyti aljansą
Po to Maskva gali padaryti pauzę, kad įvertintų, kaip NATO šalys yra pasirengusios ginti savo partnerius, Hodgesas mano: „Jeigu mes dvejosime, įsipareigojimų pagal NATO chartijos 5 straipsnį nevykdymas sukels Aljanso žlugimą. .
Tokių dvejonių atveju V. Putinas ar jo pasekėjas nesustos, mano Hodgesas.
Taip pat, jo nuomone, Rusijos laivynas bandys perimti jūrines teritorijas Arktyje. Vakarų šalys negalės kištis į naftos ir dujų tiekimą Kinijai ir Indijai Šiaurės jūros keliu, o Rusija, pasitelkusi tolimojo nuotolio raketas, galės kontroliuoti tai, kas vyksta Šiaurės Atlante.
Rusijos tikslas nėra perimti visą NATO, sako Hodgesas:
Tai nebus jų tikslas per ateinančius 20 metų. Tikslas būtų suskaldyti NATO kaip aljansą, įsiveržiant į rytinio flango šalis ir perimant tokių regionų, kaip Arktis, kontrolę, kuri suteiktų joms pranašumą.
Augantis konfliktas
Rusijos sąjungininkai neliks nuošalyje. Labai tikėtina, kad Iranas įsitrauks į konfrontaciją. Kinija greičiausiai nepalaikys Rusijos Europos operacijų teatre. „Nemanau, kad Kinija ypač mėgsta Rusiją, ir jie nėra ypač suinteresuoti, kad ji išliktų“, – sako Hodgesas. Tačiau Pekinui svarbu žaliavų tiekimas iš Rusijos ir žala, kurią ji gali padaryti Vakarams; Kinija taip pat galėtų pasinaudoti karu Europoje, kad perimtų Taivano ir jūrų prekybos kelių regione kontrolę.
Šiaurės Korėja gali tapti pavojingesnė, jei iš Rusijos gautų karinių technologijų pagalbą ir ginklus, sako Bruce'as Bennettas, tarptautinių konfliktų tyrėjas iš RAND Corporation. Šiaurės Korėja gali grasinti Vakarų sąjungininkėms Azijoje – Japonijai ir Pietų Korėjai – branduoliniais ginklais arba tiesiogiai pačioms JAV, mano jis.
Užkirsti kelią karui
Ekspertai teigia, kad izoliavimo strategija yra pagrindinis elementas siekiant užkirsti kelią tokiems reiškiniams. Tai suteikia reikiamų karinių pajėgumų ir „aiškiai parodo jūsų priešui, kad esate pasirengęs panaudoti tuos pajėgumus“, - sako Cranny-Evans. Pasak jo, šios strategijos dalis – šią savaitę Europoje prasidėsiančios bendros NATO pratybos – didžiausios nuo Šaltojo karo laikų. Jose dalyvaus 90 000 kariškių, lėktuvnešių, naikintojų, povandeninių laivų, tankų, artilerijos ir naikintuvų. Pratybos, kurių tikslas – bandyti atremti galimą Rusijos invaziją, truks kelis mėnesius Vokietijoje, Lenkijoje ir Baltijos šalyse, įskaitant pasienį su Kaliningrado sritimi.
Pereinant karinę gamybą į 24 valandų režimą, gaudama ginklų iš KLDR ir Irano, Rusija perginkluotų greičiau, nei NATO tikėjosi praėjusiais metais, sakė Norvegijos ginkluotųjų pajėgų vadas generolas Eirikas Kristoffersenas. „Pasaulyje yra rimta saugumo padėtis“ ir „niekas nežino, koks bus kitas Putino žingsnis“, – sakė jis.
Pagal šį scenarijų Vidurio Europa (o juolab - Lietuva) praktiškai pasmerkta.
Rusai užėmę Suvalkų koridorių ir blokuodami Baltijos šalių uostus praktiškai sukurs pilną ekonominę ir dalinai karinę blokadą.
Jeigu Lietuvoje įvyktų kokia nors, kad ir nerimta trumpalaikė Rusijos karinė operacija, tai ateityje galėsim pamiršti apie normalius FDI (foreign direct investment) kiekius. Artimiausioje ateityje būsim "probleminis regionas".
Pagal šį scenarijų Vidurio Europa (o juolab - Lietuva) praktiškai pasmerkta.
Rusai užėmę Suvalkų koridorių ir blokuodami Baltijos šalių uostus praktiškai sukurs pilną ekonominę ir dalinai karinę blokadą.
Pasmerkta, jeigu nebus valios priešintis.
Privalome labai rimtai ruoštis. Taip, kaip lenkai ar suomiai, pavzydžiui.
Pagal šį scenarijų Vidurio Europa (o juolab - Lietuva) praktiškai pasmerkta.
Rusai užėmę Suvalkų koridorių ir blokuodami Baltijos šalių uostus praktiškai sukurs pilną ekonominę ir dalinai karinę blokadą.
Tokiu atveju lenkai puls Karaliaučių nelaukdami nei 3, nei 5, nei 7 NATO straipsnio aktyvavimo.
It's just a circle of people talking to themselves who have no f—ing idea what's going on
Jeigu Lietuvoje įvyktų kokia nors, kad ir nerimta trumpalaikė Rusijos karinė operacija, tai ateityje galėsim pamiršti apie normalius FDI (foreign direct investment) kiekius. Artimiausioje ateityje būsim "probleminis regionas".
Pagal šį scenarijų Vidurio Europa (o juolab - Lietuva) praktiškai pasmerkta.
Rusai užėmę Suvalkų koridorių ir blokuodami Baltijos šalių uostus praktiškai sukurs pilną ekonominę ir dalinai karinę blokadą.
Vakarų Berlynas buvo dar labiau pasmerktas ir atsilaikė. Bet, žinant, kas bus JAV prezidentu, manau bus karas Lenkija, Baltijos šalys ir Ukraina prieš Rusiją. Gal dar Suomija. Visi kiti tik stebės. Deja, bet didžiausi mūšiai bus Lietuvoje, iš emės tai iš miestų čia nieko neliks. Jei laimėsim, reiks viską atstatinėt, taip kad dabar reikia dokumentuot kiek galima daugiau.
Kažkokie keisti grafikai, jei atvirai. Baltijos šalių nusmukimas 2008-tais ok, galima suprasti, bet kodėl staiga pradėjo kristi 2011-tais, dar prieš Krymą? Su ekonomika gi tada viskas ok buvo, kažkokių didesnių kataklizmų neatgaminu. O Lietuvos FDI priešingai, 2014-tais pradėjo augti ir nuo 2014-tų iki 2015-tų paaugo nuo 0.7 iki 2.5. Čia kas, po Krymo optimizmas išaugo? Kodėl Latvijos FDI 2019-2020 staiga sumažėjo? Dar jokio karo nebuvo, o jų ekonomikos kursas (ir koronakrizės valdymas) mažai kuo skyrėsi nuo Lietuvos, strategiškai žiūrint. Žodžiu, siūlyčiau pasiieškoti kitokių, alternatyvių šaltinių.
Papildyta: žiūrint kitus šaltinius (ceicdata) matau kad ne viskas taip blogai:
Taip, buvo spaikas 2022-ų vasarą, bet po to nedaug skyrėsi nuo vidutinio. Jeigu atmetus pavienius spaikus, žinoma.
Paskutinis taisė Maalinauskas; 2024.01.22, 22:07.
Priežastis: Papildyta
Vakarų Berlynas buvo dar labiau pasmerktas ir atsilaikė. Bet, žinant, kas bus JAV prezidentu, manau bus karas Lenkija, Baltijos šalys ir Ukraina prieš Rusiją. Gal dar Suomija. Visi kiti tik stebės. Deja, bet didžiausi mūšiai bus Lietuvoje, iš emės tai iš miestų čia nieko neliks. Jei laimėsim, reiks viską atstatinėt, taip kad dabar reikia dokumentuot kiek galima daugiau.
Vakarų Berlynas karine prasme iš ties buvo pasmerktas: 5 tūkst. amerikiečių plius 3 tūkst. britų prieš vien Berlyno apylinkėse 120 tūkst. rusų (o visoj DDR 360 tūkst.) plius dar militarizuota DDR su savo Volksarmee. Bet buvo supratimas, kad už Berlyną bus atsakas kitur. Be to ir pati Norvegijos šiaurė buvo potencialiai neapsaugota ir dar kitų vietų buvo. Bei irgi buvo supratimas, kad bus atsakas kitur. Ir buvo tam tikras racionalumas tarp politbiuro narių, kad tam tikrų ribų peržengti negalima (tie patys Andropovas ir Ustinovas dokumentuota, kad ne kartą sakė, jog jie turi silpnų vietų, bet ir mes turim silpnų vietų ir dar daugiau turim).
Racionalumas nugalėjo. Kiek to racionalumo pas kremlinius dabar yra ? Mįslė. Jie nėra visai neracionalūs. Jei šiandien jie gautų pergalės iliuziją, aš manau jie tuoj pat nutrauktų karą. Ir tikrai šiemet jie nepuls nei Lietuvos, nei ko nors dar. Nes tai reikštų dar didesnį jėgų skaidymą ir pvz. gerokai padidintų pralaimėjimo Ukrainoje riziką. Tačiau pergalės Ukrainoje kad ir iliuzija gerokai padidintų rizikas kelių metų perspektyvoje.
Todėl mums yra itin svarbūs keli dalykai. Vienas kad rusai - tiek elitas, tiek karininkija, tiek plačiosios masės - net negalėtų pajusti kažkokios pergalės iliuzijos. Išlaikant bent jau dabartinį status quo jau yra gerai. Aš ne visai suprantu kodėl tiek panikos. Laikas eina mūsų ir net ukrainiečių naudai. Dabartinės situacijos tikrai negali pavadinti pergale žiūrint iš rusų pozicijų. O tai yra gerai. Ko gero pirmą kartą ateina tiek daug netiesioginių indikatorių rodančių nusivylimą rusų visuomenėje. Čia kaip sporto varžybose: kai yra viena stipresnė komanda, o kita akivaizdžiai silpnesnė, kuo silpnesnė ilgiau atsilaiko, tuo stipresnė labiau pradeda prarasti pasitikėjimą. Dėl pirmų nesėkmių gali kaltinti blogą planą, blogus generolus, dar ką nors, bet kai ilgą laiką nieko negali padaryti nori nenori pradedi suprasti, kad ne atskirose klaidose yra problema.
Iš mūsų pusės aišku siekti atgrasymo. Bet vėl: reikia suprasti, kad vieni ilgame sekinimo kare mes neturėsime šansų. Todėl kiek įmanoma darbas, darbas ir dar kartą darbas užsienio šalyse ir t.t.
Tai principe gali būti informacinė operacija nukreipta prie USA, kad tie greičiau patvirtintų biudžetą. Tipo, jei Ukraina žlugs, tolesnis karas yra neišvengiamas, todėl geriau kariaukime Ukrainoje nei po to kur nors kitur Europoje. Dabar per visur stumiamas tas naratyvas. Sakyčiau, visai naudingas, ne tik prašviesins kai kuriems senatoriams galvas, bet ir europiečiams primins, kad karas yra visai šalia ir niekas nuo jo neapsaugotas, todėl reikia remti Ukrainą daugiau Todėl taip, ruoštis reikėtų, bet panikuoti kad ryt-poryt rusai kartu su Ukraina pradės dar ir operaciją prieš Baltijos šalis/Lenkiją, tikrai nereikėtų. Rusai pora metų Avdejevkos paimti nesugeba, o čia tipo atidarys dar vieną frontą, good joke. Apie tai kad karinė okupacija tokios teritorijos kaip Ukraina (40 mln, nu ok, su išvykusiais/žuvusiais 30-35 mln žmonių) + Baltijos šalys (dar 6 mln žmonių) + dar Lenkija (dar +40 mln gyventojų) turint viso labo 140 mln gyventojų yra praktiškai neįmanoma. Neužteks nei kareivių, nei biurokratinio aparato visko sukontroliuoti. O ir ekonomika neišlaikys.
Pavojingai legvabūdiškas yra mąstymas, kad rusai veiks racionaliai.
Pasižiūrėkit, kiek rinkimų per ateinančius 1-3 metus, kokios grėsmės, kad rasis daugiau orbanų ir ficų. O tada jau, pavyzdžiui, nesunku bus kokiam Daugpily vietinę vatą aktyvuoti Ukrainoje 2014 metais matytu scenarijumi. Lygiagrečiai žiūri – svyruoja ar nesvyruoja NATO, kaip pati Latvija tvarkosi ir t.t.
Turime nusiteikti ir rimtai ruoštis, nes tik taip bent teoriškai galėtume išvengti blogiausio scenarijaus.
Is gynėjų fronte paskutinėmis dienomis teko skaityti pasipiktinimą, kad politinė vadovybė stabdo su mobilizacija, o žmonių labai trūksta. Jei taip ir toliau tai faršo šturmai gali pradėti užimti nepakankamai apgintas pozicijas, ir bet kokiu atveju po "rinkimų" rusai pradės masinę mobilizaciją, tai neaišku ko laukiama
Rusai pora metų Avdejevkos paimti nesugeba, o čia tipo atidarys dar vieną frontą, good joke.
Reikėtų prisiminti, kiek šiauriniame Donbase (įskaitant Avdijivką) yra Ukrainos pajėgų nuo 2014 metų, kokie įtvirtinimai ten, kiek technikos. Ir palyginti su pajėgomis ir įtvirtinimais, tarkim, tame pačiame Suvalkų koridoriuje. Pas mus gi pagrindinis klausimas, kaip grybauti reiks pasienio zonoje (ypač su višsvoriu).
Comment