Kartais svarstoma, kad globalizacija privertė tautas palikti gimtąsias vietas. Jei kiekvienas žmogus liktų gyventi savo mieste ar kaime, tuomet problemų nekiltų. Tačiau tautos keliavo ir pešėsi visuomet, matyt, tai – nepermaldaujama žmonijos lemtis, kurią Vakarų civilizacija tarėsi nugalėjusi...
Politologų vertinimu, dabar ne prasideda globalizacija, o vyksta vienas iš baigiamųjų jos etapų.
(...)
Šiuo metu pasaulyje yra apie 200 mln. tarptautinių migrantų (suskaičiuoti tik tie, kurie gyveno už savo šalies ribų ilgiau nei vienus metus, taip pat įskaitant 9,2 mln. pabėgėlių). Tai prilygsta penktos pagal dydį šalies pasaulyje – Brazilijos – populiacijai.
Vienas iš 35 žmonių yra tarptautinis migrantas. Tai sudaro 3 proc. pasaulio gyventojų.
Migrantų skaičius sparčiai auga – nuo 82 mln. 7-ajame dešimtmetyje iki 200 mln. šiandien. Tikriausiai, jų jau yra kur kas daugiau, tačiau tokių duomenų surinkimas užtrunka.
Daugiausia migrantų yra Europoje (įskaitant ir europinę buvusios SSRS dalį) – 56,1 mln. (sudaro apie 7,7 proc. Europos gyventojų), Azijoje – 49,9 mln. (1,4 proc. Azijos gyventojų), Šiaurės Amerikoje – 40,8 mln. (12,9 proc. Šiaurės Amerikos gyventojų), Afrikoje – 16,3 mln. (2 proc. Afrikos gyventojų), Lotynų Amerikoje – 5,9 mln. (1,1 proc. Lotynų Amerikos gyventojų), Australijoje – 5,8 mln. (18,7 proc. Australijos gyventojų).
JAV yra apie 35 mln. migrantų, arba 20 proc. visų pasaulio migrantų, Rusijos Federacijoje – apie 13,3 mln., arba 7,6 proc. visų migrantų, Vokietijoje – 7,3 mln., arba 4,2 proc. visų migrantų, Ukrainoje – 6,9 mln., arba 4 proc. visų migrantų, Indijoje – 6,3 mln., arba 3,6 proc. visų migrantų.
(...)
Tarptautinė migracija sudaro daugiau kaip 50 proc. gyventojų skaičiaus augimo išsivysčiusiose pasaulio šalyse, kitaip sakant, jie šiek tiek lygina išsivysčiusių šalių demografinę duobę. Europoje tarptautinė migracija sudaro beveik 90 proc. gyventojų skaičiaus augimo, JAV – 75 proc.
(...)
Oficialiais duomenimis, lietuvių emigrantai per metus į Lietuvą atsiunčia apie milijardą litų, rekordas – 3 mlrd.
Europoje yra šalių, iš esmės gyvenančių iš emigrantų pinigų. Tai Albanija ir Moldova.
Didesnė problema yra nelegali migracija. Manoma, kad kasmet apie 2,5–4 mln. migrantų nelegaliai kerta valstybių sienas. Mažiausiai dešimtadalis migrantų Europoje turi nelegalų statusą. Kasmet į Europą atvykstančių migrantų, neturinčių asmens dokumentų, suskaičiuojama apie 500 tūkst.
(...)
Comment