Grįžtam prie temos. Naujasis Londono meras musulmonas iškėlė gėjų vėliavą. Reikėtų čia apklausos, kuris dalykas yra blogesnis - kad musulmonas, ar kad gėjų vėliava.
Vokietijoje užfiksuota, kad iš vakarų žemių į rytines persikelia daugiau žmonių – toks vaizdas stebimas jau 2014 metų duomenyse pirmą kartą po Vokietijos susivienijimo, paskelbta pirmadienį.
Po susivienijimo 1990 metais kasmet į vakarų Vokietiją ieškoti darbo ir geresnės perspektyvos išvažiuodavo po 200 tūkstančių žmonių.
Pasak Federalinio gyventojų tyrimo instituto, posūkis įvyko 2014 metais, daugiausia dėl vis didėjančio Vokietijos sostinės patrauklumo.
Imigrantų skaičius Estijoje pirmąkart viršijo emigrantų skaičių per visą nepriklausomybę nuo 1991 m.
Estijos statistikos biuras (Statistics Estonia) nurodo, kad 2015 m. į šalį atvyko 15.413 asmenų, o išvyko 13.003. Grynoji imigracija siekė daugiau nei 1.000 asmenų, eliminavus natūraliai sumažėjusį gyventojų skaičių šalyje. Palyginti, 2014 m. dar apie 700 žmonių iš Estijos emigravo daugiau nei imigravo.
Lietuva paprastai nuo Estijos atsilieka kokiais 1-2 metais (finansų krizė, narystė tarptautinėse organizacijose ir t.t.), tai gal ir iki mūsų ta banga ateis, jei ne kitais, tai dar kitais metais.
Neemigravo realiai, t.y. gyveno ir dirbo Estijoje, ar neemigravo formaliai, t.y. dirbo Suomijoje, o išvykimą nedeklaruodavo ir savaitgaliais/kartą į mėnesį grįždavo namo?
Į Estiją dabar latviai vyksta dirbti, buvo VZ straipsnis. O galėjo pas mus jie vykt, deja, prarandam vieną iš šaltinių, iš kur paimti žmonių. O bendra tendencija matyt ir bus ta, kaip kažkas čia minėjo, kad Talinas taps pagrindiniu Baltic centru su +- Ryga. Kažkaip labai gerų prognozių Vilniui negalėčiau duoti.
Į Estiją dabar latviai vyksta dirbti, buvo VZ straipsnis. O galėjo pas mus jie vykt, deja, prarandam vieną iš šaltinių, iš kur paimti žmonių. O bendra tendencija matyt ir bus ta, kaip kažkas čia minėjo, kad Talinas taps pagrindiniu Baltic centru su +- Ryga. Kažkaip labai gerų prognozių Vilniui negalėčiau duoti.
Kiek latvių nuvažiavo? 10? 100?
Be to lyginti latvių "šaltini" su Baltarusijos "šaltiniu" net nelabai galima, aišku tai priklauso nuo mūsų pačių. O kam baltic centras prie pat Helsinkio išvis neaišku.
Į Estiją dabar latviai vyksta dirbti, buvo VZ straipsnis. O galėjo pas mus jie vykt, deja, prarandam vieną iš šaltinių, iš kur paimti žmonių. O bendra tendencija matyt ir bus ta, kaip kažkas čia minėjo, kad Talinas taps pagrindiniu Baltic centru su +- Ryga. Kažkaip labai gerų prognozių Vilniui negalėčiau duoti.
Eilinė tavo ašarų pakalnė Pats jau gal pakuojis daiktus į Estiją?
Estijai pavyko išspręsti migracijos problemą, tačiau problemų yra ir kitų. Estijos ekonomika šiuo metu susiduria su stagnacija, BVP auga labai lėtai, jų konkurencingumas yra labai kritęs, dar ne taip seniai Talino uostas krovinių krovė daugiau, nei Klaipėdos, o dabar jau berods dvigubai atsilieka. Atrodo, kad gali būti užsuktas dar vienas lengvų pinigų kranelis - Suomija liberalizuoja alkoholio prekybą. Suomiai nupirkdavo trečdalį Estijoje parduodamo alkoholio - tai itin didelės pajamos Estijos ekonomikai, o biudžetui dar didesnės, nes be visų įprastų mokesčių alkoholis priedo dar ir akcizais apmokestinamas. Jeigu suomiai mažiau vyks į Estiją pirkti alkoholio, kris ir turizmo apimtys. Prieš kelis metus Talino oro uostas varžėsi su Vilniaus, o dabar Vilnius aptarnauja vos ne dvigubai daugiau keleivių. Vilniuje kur kas aktyviau kurias paslaugų centrai, statomi nauji ofisų pastatai, gyvenamieji pastatai - t.y. sparčiau atsinaujina miestas, sparčiau auga turizmas. Talinas kol kas gali varžytis tik atlyginimų dydžiu ir kokybiškesniu valstybės valdymu. Tačiau šiuo metu daugiau kozirių Vilniaus pusėje ir auga jis daug sparčiau, su laiku išryškės visi jo privalumai, atitinkamai ir migracijos procesai turėtų susireguliuoti.
Vilniuje kur kas aktyviau kurias paslaugų centrai, statomi nauji ofisų pastatai, gyvenamieji pastatai - t.y. sparčiau atsinaujina miestas, sparčiau auga turizmas. Talinas kol kas gali varžytis tik atlyginimų dydžiu ir kokybiškesniu valstybės valdymu. Tačiau šiuo metu daugiau kozirių Vilniaus pusėje ir auga jis daug sparčiau, su laiku išryškės visi jo privalumai, atitinkamai ir migracijos procesai turėtų susireguliuoti.
Viskas susiveda į atlyginimus, tai apsprendžia migruoti ar ne.
Be viso kito, Vilnius dar ir jauniausias gyventojų amžiumi miestas Baltijos šalyse. Ryga apskritai vis dar mažėja, kai Talinas ir Vilnius auga. Skirtumas tarp Rygos ir Vilniaus jau tik 100 000 - gana greitai gali susilyginti. Potencialas visų sostinių šiaip yra geras, sunku net išskirti vieną. Bet Vilnius tikrai nėra nors truputį kuo nors nuo ko nors atsilikęs.
O dėl atlyginimų, toli gražu ne. Vengrija, Bulgarija, Rumunija turi mažesnius atlyginimus ir mažesnę perkamąją galią, bet emigracija pas juos nėra kelianti grėsmę valstybės išlikimui, skirtingai negu Lietuvoje. Viskas dar priklauso ir nuo vyraujančių diskursų, ideologijų, nuostatų. Lietuvos nepriklausomybės kaip nepavykusio projekto diskursas daug metų buvo stumiamas Rusijos, bet ir be jo puikiai viskas vyksta, vietoj realių duomenų naudojamasi anecdotal evidence ir aiškinama, kaip pabrangęs kalafioras neduoda išgyventi, nuolat kyla kainos (nors jos krenta), kaip viskas čia blogai ir kam man ta Lietuva, aš jos net neginčiau, geriau ginsiu Norvegiją. Pažiūrėkit straipsnius portaluose, tie patys diskursai metai iš metų. Šioje vietoje reikia labai didelės, gerai sutvarkytos ir teisingos PR kampanijos, apeliuojančios ir į tiesą (duomenis), ir į tai, kas iš tiesų vyksta su ekonomika, ir į patriotizmą.
Ir dar vienas dalykas - darbo santykiai, darbuotojų požiūris į darbdavius ir atvirkščiai. Lietuvoje jis yra neįtikėtinai blogas. Darbdaviai - išnaudotojai, darbuotojai - tinginiai, ir retai kada nuostata būna kitokia. Visokios apkalbos, diskriminacijos apraiškos, paskatų sistemų nebuvimas, atpirkimo ožių ieškojimas ir t.t., visa tai sukuria labai blogas darbo sąlygas net ir nekalbant apie atlyginimus. Čia irgi, net nežinau, reikia daugiau užsienio įmonių su vakarietiška darbo organizavimo kultūra, ir konkurenciškai viskas susitvarkys.
Šiaip tai emigracija dar yra ir verslumo išraiška. Nepasiduoti blogai situacijai, kažko ieškoti, kažką daryti. Lietuvoje didžiausia ES emigracija, bet ir didžiausias ES skaičius žmonių, kurie nori turėti savo verslą. Čia labai aiški tendencija - mes esame savo likimo kalviai. Net keista, kaip mes taip protestantiškai žiūrim į pasaulį, būdami katalikais. Reikia tik tinkama kryptimi nukreipti šitą energiją - ne į laimės ieškojimą svetur, o į galimybes laimę susikurti čia.
Eilinė tavo ašarų pakalnė Pats jau gal pakuojis daiktus į Estiją?
Neturiu dėl ko verkt Tiesiog savo prognozėms ir pamąstymams pridedu kelis procentus rizikos. O kiek su estais tenka pabendrauti, tie irgi šiaip gana depresuoti dėl savo eknomikos
Darbo santykiai Lietuvoje tikrai nėra labai geri. Buvo apklausa, tai pasirodo žmonės už mažesnę algą eitų į geresnės kultūros įmonę. Atėjus nemažai užsienio įmonių žmonės turėjo pamatyti ir kiek vakarietiškesnę kultūrą, ypač kurių tiesioginiai vadovai buvo užsieniečiai. Ir pats noras susikurti geresnę kultūrą savo naujam darbe. Taigi, bendra atmosfera tokiose įmonėse kol kas dar gana nebloga, plius žmonės iš ten išeinantys, tos kultūros įneša ir į savo naują darbą. Nors vėl - vadovais po truputį tampa lietuviai, nors ir jauni žmonės, bet labai sėkmingai grąžina klasikinę Lietuvišką kultūra su visais niuansais. Tad vėl - kiek teko bendrauti su žmonėm, visi ieško komandų su vadovais užsieniečiais.
Mintis tokia, kad kažin ar mes jau mokame kurti gerą aplinką darbe, 25-35 metų žmonės kiek pastebėjau... vis dar turi tų savo naglų 90's principų ir metodų. Pvz vienoje užsienio įmonėje naujų vadovų mokymuose buvo aiškinama, kad negalima rėkti ant darbuotojų bei daryti agersyvų spaudimą. Ir iš kart pasipylė krūva klausimų, o tada kaip su žmones priverst dirbt normaliai, gi jei gražiuoju, niekas neklausys. Tada pasakojo apie diplomatišką bendravimą, bet nelabai kas suprato Tad manau net investicinėse įmonėse šiek tiek grįžta ta blogoji kultūra, bent jau kažkiek jos manau ir liks.
Emigracija yra kaip defaultinis visų gyvenimo problemų sprendimas daugumai žmonių kol kas. Net jei ekonomika čia ir sustiprėtų, pats išvykimo ir "užsienyje vis tiek geriau" faktas toliau veiktų. Net jei tame užsienyje ir blogesnės sąlygos, bet vis tiek žmonės save laiko ten laimingesniais, nes ... pasinaudojo tuo esminiu sprendimu ir vaistu nuo visų problemų, apie kurį girdėjo metai iš metų per visus kanalus.
Nelabai įsivaizduoju, kokios priemonės turėtų būti naudojamos, kad skatintų žmones likti. Nes didžioji dalis potencialių emigrantų priima tik neigiamą informaciją. T.y. jei pradėtume rodyti, kad Lietuvoje yra kažkas gero, tai būtų paleidžiama juokais ir niekas rimtai neklausytų tokios komunikacijos. Bet klausytų, jei kažkas kažką sugadino, ar atleido, bankrutavo ar papjovė. Tiesiog didžioji dalis laiko save "mačiusiai visko pakankamai, kad žinotų kaip ir kas" - tiesiog viskas blogai, o jei kažkas gerai, tai būtinai bus koks nors kabliukas ar spec. sąlyga. Tokį mentalitetą pakeisti manau gana sunku.
Nelabai įsivaizduoju, kokios priemonės turėtų būti naudojamos, kad skatintų žmones likti. Nes didžioji dalis potencialių emigrantų priima tik neigiamą informaciją. T.y. jei pradėtume rodyti, kad Lietuvoje yra kažkas gero, tai būtų paleidžiama juokais ir niekas rimtai neklausytų tokios komunikacijos. Bet klausytų, jei kažkas kažką sugadino, ar atleido, bankrutavo ar papjovė.
Tai va čia ir yra reikalo esmė. Pažiūrėkim lietuviškas TV. Jose 2/3 eterio laiko vien visoks negatyvas, kaip kas ką papjovė, kaip girtas žmogų suvažinėjo, kaip kaimų girtuokliai žudosi ar panašūs maivanagių-žurnaliūgų po visą Lietuvą šiukšlynuose surankioti siužetėliai. Atrodo, kad baisesnio krašto nėra. Jei parodo kokį pozityvų dalyką galima įtart kad netyčia siužetas prasprūdo ar nespėjo į maitvanagių puotą nulėkti.
Vyksta koks tai intensyvus savojo krašto juodinimas. Jau daugelį metų. Dabar pamąstykim, kam tai naudinga.
Tai va čia ir yra reikalo esmė. Pažiūrėkim lietuviškas TV. Jose 2/3 eterio laiko vien visoks negatyvas, kaip kas ką papjovė, kaip girtas žmogų suvažinėjo, kaip kaimų girtuokliai žudosi ar panašūs maivanagių-žurnaliūgų po visą Lietuvą šiukšlynuose surankioti siužetėliai. Atrodo, kad baisesnio krašto nėra. Jei parodo kokį pozityvų dalyką galima įtart kad netyčia siužetas prasprūdo ar nespėjo į maitvanagių puotą nulėkti.
Vyksta koks tai intensyvus savojo krašto juodinimas. Jau daugelį metų. Dabar pamąstykim, kam tai naudinga.
Apie pozityvius dalykus irgi rodo, pvz. kaip kažkas emigracijoje susikrovė turtus, padarė karjerą ir pan. Čia toks automatiškai nepilnavertiškumo kompleksas atsiranda dar vaikystėje, kada visur pateikiama, kad gyvenama atsilikusioje nuo Vakarų šalyje.
Gal lietuviai tiesiog nemoka linksmai pažvelgt į savo problemas? Kažkoks labai didelis visko sureikšminimas jaučiamas, pradedant tuo, kad kažkam smirdėjo troleibusas, todėl visas VT blogai, baigiant tuo, kad kažkas kažkam ne tą žodį pasakė. Viskas priimama labai giliai ir jautriai. Jei sugebi į savo problemas pažiūrėti iš tam tikros distancijos, su humoru, per kitų žmonių požiūrius, tada ir pats gyvenimas tampa ir paprastesnis, ir laimingesnis.
Tą patį girdėjau, kai važinėjau po mokyklas. Deja, didelė dalis moksleivių savo ateities su Lietuva nesieja. O tai dar labai jauni žmonės, bet jau su išvykėlio supratimu.
35 proc. – maždaug tokia dalis abiturientų savo ateities po mokyklos baigimo su Lietuva nesieja, pastebi Vilniaus licėjaus direktorius Saulius Jurkevičius.
Apie pozityvius dalykus irgi rodo, pvz. kaip kažkas emigracijoje susikrovė turtus, padarė karjerą ir pan. Čia toks automatiškai nepilnavertiškumo kompleksas atsiranda dar vaikystėje, kada visur pateikiama, kad gyvenama atsilikusioje nuo Vakarų šalyje.
Comment