Parašė Sula
Rodyti pranešimą
Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
Lietuvos demografija
Collapse
X
-
Parašė mantasm Rodyti pranešimą
Vidutinė ar mediana? Vidutinė labai iškreipiama užsilenkusių jaunystėje.
Comment
-
Parašė mantasm Rodyti pranešimąBe „lygio palaikymo“ NT pradės pigt, verslui teks konkuruot dėl mažesnio klientų kiekio ir dideli pseudomonopoliniai verslai trauksis. Vieniems visuomenėms sluoksniams nieko tokio, kitiems gali būti liūdnoka ar bent nepavyks augti be galo be krašto.
Parašė Galys Rodyti pranešimąČia gal baikerių forumas, kad niekas nežada gyventi pensijoje?
P.S. Pensijai kaupiu atskirai ir žadau gyventi iš savo santaupų/inveticijų.
Comment
-
Parašė MedinisStrazdas Rodyti pranešimą
Kokioje pensijoje? Penksijinį amžių kelia greičiau nei aš senstu. Dabar pensijinis amžius yra puse metų aukštesnis nei vidutinis tikėtinas vyrų gyvenimo amžius.
P.S. Pensijai kaupiu atskirai ir žadau gyventi iš savo santaupų/inveticijų.
O jei rimtai, tai kai šnekate apie amžių - imate vidurkį, bet kai apie finansinę pagalvę, tai jau tik save. Ir čia imkite vidurkį, tada galbūt bus galima nuspėti, ką siūlys to meto pilitikai ir už ką balsuos rinkimuose vidurkiai.
Comment
-
Parašė Tomizmas Rodyti pranešimąJeigu gyventojų natūraliai dėl žemo natūralaus prieaugio kažkiek lėtai pamažės, tai kas čia baisaus?
80-ąjame dešimtmetyje Lietuvoje buvo gimstamumo bumas, gimdavo po 50-60K vaikų, arba tris kartus daugiau, nei gimstama dabar. Tiems baby boomeriams šiuo metu yra 30-40 metų. Iki šiol Lietuvos gimstamumo rodikliai nebuvo labai prasti, maždaug vidutiniai lyginant su vakarų Europa, bet jie buvo vidutiniai ne dėl to, kad moterys gimdydavo panašų vaikų skaičių, o dėl to, kad tų moterų buvo daug daugiau. Dabar šitie baby boomeriai jau išeina iš aktyvios gimdymų stadijos ir į 'rinką' ateina gimę 90-aisiais ir 2000-aisiais, o jų yra dvigubai mažiau, dėl to nemaža grėsmė, kad gimstamumo rodikliai kris drastiškai ir tas mažėjimas jau matosi statistikoje, kurią galime padalinti į tris dalis:- 1990-ieji, gimstamumas mažėja dėl to, kad, kaip ir vakaruose, pradeda gimdyti mažiau
- 2000 - ieji, nors gyventojų skaičius sparčiai mažėja, bet gimstamumas laikosi ganėtinai stabiliai dėl to, kad tai kompensuoja didesnis baby boomerių skaičius
- 2020 - ieji, baby boomerių kartą pradeda keisti gimusieji po nepriklausomybės, kurių dvigubai mažiau.
Dėl to jeigu prieš tai Lietuvos gyventojų skaičius pagrinde mažėjo dėl emigracijos, tai dabar jis pradės sparčiai mažėti dėl demografijos. O dabar apie antrą dalį 'kas čia baisaus'.
Parašė Tomizmas Rodyti pranešimąkažkiek lėtai pamažės, tai kas čia baisaus? Iki kokių 2015 metų Lietuvos gyventojų skaičius sumažėjo ne šiek tiek, o gana drastiškai, visu milijonu. Ir kokia katastrofa dėl to įvyko? Lietuva su 2,8 mln gyvena visais ekonominiais rodikliais žymiai geriau, nei su 3,7 mln.
Jei sugįšim prie demografinės piramidės, tai pamatysim, kad į pensiją pradeda išeiti labai didelis kiekis žmonių, netgi didesnis, nei baby boomeriu (nes jų daug emigravo). Taigi realybė tokia, kad darbo jėgos sparčiai mažės, o pensininkų sparčiai daugės, o tai dvigubas kirtis ekonomikai, nes mažės darbuotojų kurie iš esmės ir vežą ekonomiką, mažės jų sumokamų mokesčių, o iš kitos pusės didės išlaidos pensininkams ir sveikatos apsaugai. Dėl to jeigu prieš tai Lietuvos ekonomika ganėtinai sparčiai augo, tai yra didelė grėsmė, kad mes dabar įžengsim į ilgą ekonominės stagnacijos stadiją. Dar blogiau: didėjantis vyresnio amžiaus gyventojų skaičius į valdžią rinks atitinkamus politikus, o tai reiškia didesnę grėsmę, kad sulauksim populistų, siūlančių didesnes pensijas ir nieko nesiūlančių kaip padaryti, kad pakelti ekonomiką, nes vidutiniam pensininkui daug įdomiau tie politikai, kurie žada jam pakelti pensiją, nei tie, kurie žada Lietuvoje pagerinti investicinę aplinką.
Ką daryti? Visų pirma reikėtų neignotuori problemos, nes jei kuo labiau ją ignoruosim ir kuo vėliau pradėsim ieškosi sprendimo būdų - tuo sunkesni bus padariniai. Yra trys pagrindinės kryptis:
1. Kiek įmanoma viską skaitmenizuoti, robotizuoti, įvedinėti dirbtinį intelektą. Tai turi būti vyriausybės prioritetas, prie kurio turi būti nuolat dirbama.
2. Skatinti gimstamumą. Turintys 3 ir daugiau vaikų turi būti aktyviai skatinami, turi turėti visokių lengvatų, nemokamas maitinimas mokyklose, nemokamos vasaros stovyklos, daugiau atostogų darbe, didesnė pensija senatvėje ir t.t. Bet neturi būti einama per vaiko pinigų didinima, nes jeigu stipriai pakelsim vaiko pinigus, tai didesnis gimstamumas gali būti sukurstas asocialių šeimų, kurios masiškai pradės gimdyti vaikus, nes tai taps verslu ir pajamų šaltiniu alkoholiniams gėrimams nusipirkti. Bet net jeigu Lietuvoje išspręsim mažo gimstamumo problemą - prireiks minimum 20-ies metų, kad pasimatytų kažkokie rezultatai, nes tie vaikai ir užaugti turi.
3. Imigracija. Kad ir kaip kas to nenorėtų, bet be imigracijos Lietuva tiesiog neišgyvens, be jos neišgyventojų jokia vakarų valstybė, kuriose demografinės problemos kur kas mažesnės. Bet mums reikia stengtis, kad ta imigracija būtų kuo kokybiškesnė, o tai reiškia, kad turim orientuotis ne į pigios darbo jėgos įsivežimą, o į aukštą pridėtinę vertę kuriančių žmonių pritraukimą, nes kuo tas imigrantas gaus didesnį atlyginimą - tuo mums mažiau imigrantų reikės kad bent kažkiek užkamšytumėm biudžeto skyles. Kartu tai turi būti jauni imigrantai, nes jauniems žmonėms daug lengviau integruotis ir išmokti kalbą, galiausiai jie eokonomikai naudingi bus ilgą laiką, ne taip, kaip jeigu atvyks 50-metis, kuris padirbs 15 metų ir po to išeis į pensiją. Kartu turi būti dirbama su integracija, o tai visų pirma yra visokių rusiakalbių mokyklų naikinimas ir perėjimas vien prie lietuvių kalba mokymosi mokyklose.
- 5 patinka
Comment
-
Tai reikia daugiau migracijos iš Vakarų (+mūsų emigrantai) ir Pietų. Žinoma, protinga politika, ir reikia atsižvelgti į neseną mūsų praeitį, kur buvo tikslingai naikinami intelektualesni sluoksniai.
Iš Rytus galima priimti, bet jiems teks priimti tą faktą, kad čia kultūra kita, ir lietuviškai reikia mokėti, ir nežeminti Baltijos šalių, nes tokios mažos, nevertingos. Tik čia darbo labai daug, ypač žinant jau gyvenančių situaciją.
Su gimstamumu. Kiekvienam amžiuje, mes Vakarai, turime problemų tokių, kad arodo pekla, neišlipsim, bet išlipam. Pvz. gali būti, kad gimstamumo ir šiaip daug problemų gali padėti spręsti dirbtinis intelektas ir ateityje kitos mums dar nežinomos priemonės.Paskutinis taisė PoDV; 2023.08.20, 16:07.
Comment
-
Parašė Galys Rodyti pranešimą
Na tai gal ir reikėjo pradėti nuo to, kad esate Joseph Cooper(tas vyrukas iš "interstellar", kuriam tarpgalaktinėse kelionėse laikas bėga greičiau)
O jei rimtai, tai kai šnekate apie amžių - imate vidurkį, bet kai apie finansinę pagalvę, tai jau tik save. Ir čia imkite vidurkį, tada galbūt bus galima nuspėti, ką siūlys to meto pilitikai ir už ką balsuos rinkimuose vidurkiai.
Na ir taip, techniškai nėra keliamas greičiau, bet tokiu tempu aš į pensiją išeisiu 120+ metų.
- 1 patinka
Comment
-
Kassavaitinis straipsnis apie mirštančią Lietuvą. Paskutinis išjunkite šviesą.
https://www.delfi.lt/news/daily/lith...94789637&com=1
Bendrai straipsnyje pateikiama gera apžvalga dėl gimstamumo, kas yra esminė problema, tačiau dėl migracijos, kažkodėl mažinama į Lietuvą grįžtančių piliečių įtaką, sakant jog 'potencialas yra ribotas', nors procentaliai, išvykusių lietuvių skaičius vis dar nemažas nuo pasilikusių, todėl to potencialo apstu. Žinoma, tie kur patraukė į kokią Čikagą ar Londoną 2004 metais, iš jų tikėtis sugrįžimo sudėtinga, bet išvykusių prieš kokį dešimtmetį ir po mokslų/darbo, jau sugrįžusių į tėvynę (turiu ne viena, ne du, ne tris tokius pavyzdžius iš savo rato) jau dabar apstu, o galvojančių sugrįžti taipogi labai daug. Grįžtantys arba jau su šeimom, arba su finansine pagalve ir galintys sau leisti turėti vaikų.
Ir po galais, nustoti naudoti tą modeliavimą 2050 metams, jog LT gyvens 2,2 mln. gyventojų. Pagal kokias prielaidas prieita prie tokios išvados? Įskaičiuojant possovietinę migraciją? Įskaičiuojant migracijos skaičius po įstojimo į ES? Per 27 metus gyventojų skaičius sumažės beveik 700 tūkst?! Nebent karo atveju.Paskutinis taisė Laure23; 2023.10.24, 11:13.
- 3 patinka
Comment
-
Kažkaip reikia liaudžiai įrodyt, kad turim išskėstom rankom priimti naujuosius bendrapiliečius.
Asmeniškai pažįstu ir atvejų kai grįžta jau suaugę emigravusiųjų vaikai gimę ne LT. Iš ankstesnės bangos. Nenustebsiu jei tokių bus reikšmingas kiekis ir tarp 2004ais emigravusiųjų vaikų.
- 1 patinka
Comment
-
Parašė Laure23 Rodyti pranešimą
Ir po galais, nustoti naudoti tą modeliavimą 2050 metams, jog LT gyvens 2,2 mln. gyventojų. Pagal kokias prielaidas prieita prie tokios išvados? Įskaičiuojant possovietinę migraciją? Įskaičiuojant migracijos skaičius po įstojimo į ES? Per 27 metus gyventojų skaičius sumažės beveik 700 tūkst?! Nebent karo atveju.
- 1 patinka
Comment
-
Parašė Laure23 Rodyti pranešimąKassavaitinis straipsnis apie mirštančią Lietuvą. Paskutinis išjunkite šviesą.
Ir po galais, nustoti naudoti tą modeliavimą 2050 metams, jog LT gyvens 2,2 mln. gyventojų. Pagal kokias prielaidas prieita prie tokios išvados? Įskaičiuojant possovietinę migraciją? Įskaičiuojant migracijos skaičius po įstojimo į ES? Per 27 metus gyventojų skaičius sumažės beveik 700 tūkst?! Nebent karo atveju.
Comment
-
Parašė Stadionas Rodyti pranešimą
-11253 (vidutinė natūrali kaita) * 27 (tiek liko metų iki 2050 m.) = -30381.
Planas prarasti, nuo dabartinių 2,867 mln. ir atėmus natūralios kaitos pokytį, dar grubiai 350 tūkst. per migraciją?
Jeigu kalbame apie gimstamumą, prie to ką viršuj paminėjo Eidvis - reikia skatinti lengvatų pritaikymą mamoms su mažamečiais ir darbo rinkoje. Jau valstybiniame sektoriuje (tikrai žinau jog VMI yra, bet galbūt ir kitur) yra padaryta taip, jog mamos su mažamečiais vaikais realiai dirba 0,8 arba 0,75 etato, tačiau gauną algą už pilną etatą. Tą reikia taikyti ir privačiame sektoriuje, kompensuojant dalį 'nuostolių' iš valstybės biudžeto. Taip skatinsi moteris grįžti į darbo rinką, kas yra esminė baimė planuojant vaikus jog tai iš esmės yra 'career killer' (ypač privačiame sektoriuje). Kaip ir buvo minima anksčiau, sprendimai dėl vaikų yra daugiau ne pinigų, tačiau laiko bei ateities karjeros problema.Paskutinis taisė Laure23; 2023.10.24, 13:56.
- 3 patinka
Comment
-
Parašė Laure23 Rodyti pranešimą
Su ištrauka iš stat.gov spėju jog bandote pateisinti sumodeliuotą 2,2 mln. skaičių - OK. Imkime 2017-2019 metus, kadangi 2020-2022 m. iškreipti perteklinių mirčių nuo pandemijos.
-11253 (vidutinė natūrali kaita) * 27 (tiek liko metų iki 2050 m.) = -30381.
Planas prarasti, nuo dabartinių 2,867 mln., dar grubiai 350 tūkst. per migraciją?
Comment
-
2023-10-09 | Gyventojų skaičius Lietuvoje
Išankstiniais duomenimis, 2023 m. spalio mėnesio pradžioje Lietuvoje gyveno 2 mln. 868 tūkst. nuolatinių gyventojų, t. y. 10,5 tūkst. daugiau negu šių metų pradžioje.
2023 m. rugsėjį, palyginti su 2022 m. rugsėju*:- gimė 1 656 gyvi kūdikiai – 359 kūdikiais (17,8 proc.) mažiau;
- mirė 2 628 asmenys, arba 558 asmenimis (17,5 proc.) mažiau;
- susituokė 1 838 poros – 185 poromis (9,1 proc.) mažiau;
- išsituokė 459 poros, arba 69 poromis (13,1 proc.) mažiau;
- emigravo 5 tūkst. nuolatinių gyventojų – 3,3 tūkst. asmenų (2 kartais) daugiau;
- imigravo 6,8 tūkst. žmonių** – 1,1 tūkst. asmenų (14,3 proc.) mažiau.
_____________
*Lyginami 2023 m. išankstiniai ir 2022 m. galutiniai duomenys.
**Karo pabėgėliai iš Ukrainos įtraukti į 2023 m. mėnesinę statistiką.
https://osp.stat.gov.lt/duomenu-bazes-naujienos
- 2 patinka
Comment
-
Parašė Savitarnos kasa Rodyti pranešimąMirė 17,5 % mažiau - dar porą metų ir lietuviai taps nemirtingi!
Comment
-
Parašė Globalus Rodyti pranešimąYra šių metų 11-os mėn. statistika. Palyginus su ir taip siaubingais praėjusiais metais, šiemet gimimų skaičius krito dar 10%. Per visus šiuos metus gims viso labo apie 20 tūkst.
Lietuvoje gimstamumo rodiklis yra mažiausias visoje Europoje. Prizinė pirma vieta, tik iš kito galo.
https://www.statista.com/statistics/...ean-countries/
Comment
Comment