Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Alkoholio ir tabako branginimas bei vartojimo ribojimas

Collapse
X
 
  • Filtrai
  • Laikas
  • Show
Clear All
new posts

    Parašė Laure23 Rodyti pranešimą
    Eurostat vakar paskelbė įdomios statistikos, nors jau šiek tiek ir pasenusi.

    Sakyčiau suveikė valstiečių karas alkoholiui, bet ir 2011 metais ši statistika neatrodė bloga Lietuvos atveju. Reziume turbūt tai, kad lietuvis spėja pasikarti arba būti nužudytas sugėrovo prieš jam pakrinkant psichikai dėl per didelio lakimo. Nors dėl savižudybių, klausimas kaip yra skaičiuojama ši statistika apačioje esančio indikatoriaus kontekste, nes koreliacijos atrodo visai nebūta.

    itaru visos savizudybes (kurios lietuvoje dauguma atveju salygojamos del alkoholio) iskaitytos kaip savizudybes ir cia nefiguruoja. Abejoju ar mes nuo latviu taip jau skiriames.
    "I just want you to know that, when we talk about war, we're really talking about peace." —Washington, D.C. June 18, 2002


    - George W. Bush President of the USA

    Comment


      Aludariai piktinasi akcizų politika: turime atsisakyti sovietinių laikų šnapso tradicijų
      Finansų ministerija lygina 2023 m. alkoholio pardavimų ir akcizų surinkimo duomenis su 2020-2021 m., tačiau pasižiūrėjus į dešimties paskutiniųjų metų 2014-2023 m. dinamiką matoma, kad alkoholio suvartojimas Lietuvoje per tą laikotarpį sumažėjo 23 proc.

      Silpniausių alkoholinių gėrimų suvartojimas per dešimtmetį mažėjo daug labiau nei stipriųjų. Fermentuotų gėrimų iki 8,5 proc. stiprumo pardavimai krito beveik perpus – 44 proc., o alaus – 26 proc. Tačiau stipraus alkoholio vartojimas Lietuvoje išlieka kritiškai aukšto – dvigubai didesnio nei Vakarų Europos ar Skandinavijos šalių lygio.

      2014 m. stiprieji alkoholiniai gėrimai bendrajame alkoholyje sudarė 36 proc., o 2024 m. jau net 43 proc. Šie skaičiai atskleidžia ydingą alkoholio vartojimo kultūrą. Tik rusijoje spiritiniai gėrimai sudaro 46 proc. viso suvartojamo alkoholio.

      „Nors visi supranta, jog atsižvelgiant į infliaciją ir augančias gyventojų pajamas, akcizų didinimas neišvengiamas, tačiau jis turi būti racionalus ir teisingas. Neabejoju, dauguma politikų nori, kad alkoholio vartojimas mažėtų, jis ir mažėja, tačiau kol kas, deja, labiau lengvųjų gėrimų sąskaita, o norėtųsi vakarietiškos alkoholio kultūros, kurioje didžiąją suvartojamo alkoholio dalį sudaro lengvieji gėrimai.

      Comment


        Ir apie Finansų ministerijos siūlymus:
        Tarptautinių rinkos tyrimų bendrovių duomenys rodo, jog skirtingose Vakarų Europos ir Skandinavijos šalyse spiritiniai arba kitaip stiprieji alkoholiniai gėrimai bendrajame alkoholio suvartojime sudaro nuo 15 iki 25 proc. Likusi suvartojama dalis yra silpnesnieji alkoholiniai gėrimai – alus, vynas, sidras.

        „Alkoholio akcizų politikoje būtini nuoseklumas ir proporcingumas. Visų pirma, svarbu akcizais nediskriminuoti silpnesniojo alkoholio gamintojų – didinant akcizą vienodais procentiniais punktais visoms alkoholinių gėrimų kategorijoms, bendras alkoholio vartojimas mažėtų, tačiau tas suvartojamas alkoholis silpnėtų lėčiau. Jeigu patiems lengviausiems gėrimams (alui ir fermentuotiems gėrimams iki 8,5 proc. stiprumo) akcizai didėtų mažesniais procentiniais punktais nei kitoms kategorijoms, tai link vakarietiškosios alkoholio kultūros artėtume sparčiau. Tai ne tik loginis, Vakarų šalių praktikas atitinkantis, tačiau ir vertybinis pasirinkimas, formuojantis vartotojų įpročius. Be to, vyriausybė, siūlydama mokesčių didinimą, turėtų atsižvelgti ir į tai, kas sukuria didžiausią pridėtinę vertę šalies ekonomikai. Deja, kol kas Finansų ministerija siūlo atvirkščiai – akcizą lengviesiems gėrimams didinti po 10 procentų kasmet tris metus iš eilės, o stipriausiems (etilo alkoholis) tik po 5 proc. kasmet“, – akcentuoja S. Galadauskas.

        Comment


          Latviai didina ribojimus vartoti alkoholį - turbūt įvertinę ir Lietuvos praktiką

          LRT.lt 2024.03.19
          Seimas nepalaiko siūlymo leisti sekmadieniais prekiauti alkoholiu po 15 val.
          Seimas nutarė nepradėti diskusijų, ar atšaukti ribojimą sekmadieniais prekiauti alkoholiniais gėrimais tik iki 15 val. Už tai, kad Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų Seimas imtųsi, antradienį 33 balsavo Seimo nariai, prieš buvo 43, o 37 susilaikė. Tada 66 balsais prieš 49 pataisos buvo atmestos.

          Tokias pataisas siūlė septyni Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai: Andrius Bagdonas, Eugenijus Gentvilas, Virgilijus Alekna, Arminas Lydeka, Raimundas Lopata, Romualdas Vaitkus ir Edita Rudelienė. Jie siūlė alkoholio prekybą sekmadieniais leisti iki 20 val., kaip ir kitomis dienomis. (...)

          https://www.lrt.lt/naujienos/verslas...oliu-po-15-val
          VZ.lt 2024.04.09
          Latvijoje – nauji apribojimai prekybai alkoholiu
          Latvijos Saeimos Socialinių ir darbo reikalų komitetas antradienį pritarė pasiūlymui riboti alkoholio pardavimo laiką. Komitete patvirtintas siūlymas nuo pirmadienio iki šeštadienio alkoholinius gėrimus pardavinėti nuo 10 iki 20 val., o sekmadieniais – nuo 10 iki 18 val.
          Apribojimas nebus taikomas, pavyzdžiui, mažoms alaus darykloms, kurios pardavinėja savo pilstomus gėrimus ten, kur juos galima vartoti vietoje. Taip pat bus taikomos išimtys neapmuitinamoms parduotuvėms šalies uostuose ir oro uostuose.

          Kaip pranešama, siekiant paprastesnio reguliavimo, šie ribojimai nebus tiesiogiai siejami su darbo ir nedarbo dienomis. Tai reiškia, kad, pavyzdžiui, Gegužės 1–ąją, kuri šiemet yra trečiadienis, alkoholis būtų parduodamas nuo 10 iki 20 val.
          Šiuo metu alkoholio Latvijoje galima įsigyti nuo 8 iki 22 val. visomis savaitės dienomis. (...)

          https://www.vz.lt/verslo-aplinka/202...ybai-alkoholiu

          Comment


            Pranešimas spaudai
            Kontrolė ar laisvė? Kodėl vyno bendruomenė sveikina Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimus

            Šią savaitę LR Seimui pritarus LR Vyriausybės parengtoms Alkoholio kontrolės įstatymo (AKĮ) pataisoms, rinkoje sumažėjo diskriminacijos, buvo ištaisytos kelios dvidešimties metų senumo techninės klaidos ir pademonstruotas pasitikėjimas Lietuvos žmonėmis, pripažįstant, kad ne visa informacija apie alkoholinius gėrimus yra reklama.

            Pataisose nuo 13 iki 15 tūrio proc. pakeltas alkoholinių gėrimų, kuriais leidžiama prekiauti parodose ir mugėse, stiprumas. Anksčiau galiojęs apribojimas (iki 13 tūrio proc.) buvo nelogiškas.

            Comment


              Seimas atlaisvino alkoholio prekybą bei reklamą

              „Laisvietis“ Vytautas Mitalas pabrėžė, kad atlaisvinimai yra nedideli, leidžiantys lygiavertę konkurenciją.

              „Natūralios fermentacijos produktais iki 15 laipsnių bus galima prekiauti mugėse, o ne tik chemija nudažytu sidru“, – teigė V. Mitalas.

              Seimas leido mugėse, parodose ir masiniuose renginiuose prekiauti iki 15 laipsnių stiprumo alkoholiu, o ne tik alumi ir sidru iki 7,5 laipsnio, kaip iki šiol. Dėl to tokiuose renginiuose šiuo metu neleidžiama prekyba ir silpnais alkoholiniais kokteiliais, vynu, putojančiu vynu, likeriais, midumi.

              Comment


                Nu va, vėl girdysim renginių publiką.

                Comment


                  Parašė MedinisStrazdas Rodyti pranešimą
                  Nu va, vėl girdysim renginių publiką.
                  Tai galima pasiskaičiuot kiek alkoholio yra vid. taurėje vyno, ir vid. stiklinėj alaus prieš rašant vėjus. Išduosiu paslaltį, net po shrinkfliacijos, 400 ml 5% alaus turi daugiau alkoholio nei 150 ml 13% vyno.

                  Comment


                    Nematau problemos jei per renginius bus galima išgerti taurę vyno. Ir šiaip, lyginant su vakarų Europa, pas mus taisyklės kažkokios drakoniškos - viešumoje gerti negalima (kai vakaruose su tuo jokių problemų), parduodama tik specializuotose vietose (kai vakaruose pvz karšto vyno ar karšto alaus galima nusipirkti bet kuriame kioske), kainos tarpe ir dėl akcizo iškeltos iki kosmoso (per naujametines šventes karštas vynas po 8 eur, kai Prahoje po 3, WTF?). Galima sakyti kad čia dėl to kad mes tokie prasigėrę, bet ir čia argumentacija netinka - publika, kuri mums iškelia vartojimą iki pasaulio topų, tikrai nevaikšto po renginius. Tokiems, kiek pastebėjau, jokie ribojimai neveikia, nes alkoholį dažniausiai perka iš specializuotų taškų, kiaurą parą (augau kaime ir mačiau savo akimis). Jei kas nuo to nukenčia tai paprasti piliečiai.
                    Ir ne (užbėgant klausimams už akių), aš alkoholio praktiškai iš viso nevartoju. Bokalas per pusmetį maximum.

                    Comment


                      Vakaruose ir prastai apšviestose pakampėse geriančių marozų buvo mažiau. Nors dabar ir pas mus jau normalizuojasi. Po 10 metų tą draudimą gal bus galima panaikinti. Dėl publikos tai, ypač vyresnėse kartose, yra visokios publikos. Yra tam tikras gan platus sluoksnis kur pagal mūsų standartus lyg ir dar nepiknaudžiauja, bet pagal medikų skaičiavimą jau gautųsi alkoholizmas Bet tiek dėl kartų kaitos, tiek dėl kultūringėjimo drastiškai mažėja vartojimas bei nevartojimo netolerancija.

                      Šventinės kainos ne dėl akcizų. Bet dėl to pačio kaip ir kitų dalykų absurdiškos kainos. Maža apyvarta, keliam kainas, dėl kainų apyvarta mažėįa... Ir sukasi uždaras ratas.

                      Ko pas mus nėra tai skatinimo gert baruose, o ne užsiiminėt buitiniu alkoholizmu. Galėtų parduotuvėse ir nuo 25 pardavinėt. Bet alų kabakuose nuo 16 ar bent 18.

                      Comment


                        Dėl visko sutikčiau, tik ne dėl marozų - jie ir dabar sėkmingai geria mažai apšviestose pakampėse, tik kritiniu atveju bambalį į kuprinę paslepia ir viskas, nieko tu jam nepasakysi. Tai su tuo draudimu gaunasi kaip su elektroninio turinio piratavimu - visos apsaugos paliečia normalius, įstatymų besilaikančius piliečius, kai tuo pačiu piratams visiškai dzin.
                        O dėl kainų būtų įdomu plačiau pasiaiškinti, nes kainos tai jau tikrai kažkokios nesveikos darosi. 5.5 už bokalą - kur tai girdėta? Ir to nepaaiškinsi didele nuomos kaina, nes Prahoje jos kokia 5 kartus didesnės (jei ne dar daugiau, ten iš viso kosmosas), bet jie kažkaip sugeba pasiūlyti bokalą už 2-3 eur.

                        Comment


                          Geria gerokai gilesnėse pakampėse. Nesulyginama situacija su tuo kas buvo prieš +/- 20 metų.

                          Dėl akcizų pamenu buvo internetuose lentelė visos Europos. Pas mus nemažas, bet ne tiek, kad lemtų 2x didesnes mažmenines kainas. O tos pačios tendencijos visam maitinimo ir girdymo sektoriuje. Pas mus pica jau brangesnė nei Vokietijoje kiek teko pačiam susidurt.

                          Comment


                            Parašė mantasm Rodyti pranešimą
                            Geria gerokai gilesnėse pakampėse. Nesulyginama situacija su tuo kas buvo prieš +/- 20 metų.

                            Dėl akcizų pamenu buvo internetuose lentelė visos Europos. Pas mus nemažas, bet ne tiek, kad lemtų 2x didesnes mažmenines kainas. O tos pačios tendencijos visam maitinimo ir girdymo sektoriuje. Pas mus pica jau brangesnė nei Vokietijoje kiek teko pačiam susidurt.
                            Ką žinau, malkų skvere, ar skvere tarp Savanorių / Konarskio g., gali apsilankyt šviesiausios dienos vidury, beveik garantuoju, kad rasi su kuo taurelę išlenkt.

                            Comment


                              Parašė Maalinauskas Rodyti pranešimą
                              Nematau problemos jei per renginius bus galima išgerti taurę vyno.
                              Tai nuo to ir pradėkime, kad nematote problemos ir apsimetate kad jos nėra.

                              Comment


                                Parašė rmss Rodyti pranešimą

                                Ką žinau, malkų skvere, ar skvere tarp Savanorių / Konarskio g., gali apsilankyt šviesiausios dienos vidury, beveik garantuoju, kad rasi su kuo taurelę išlenkt.
                                Seniau toks vaizdelis buvo kiekvienam skvere ir stovėjimo aikštelėj. Dabar paskutiniai mohikanai koncentruojasi keliose vietose. Ir dabar ta fauna tokie jau… pavargę ir nebelabai besidomintys ar aplinkiniai ieško problemų.
                                Paskutinis taisė mantasm; 2024.05.18, 09:25.

                                Comment


                                  Parašė Arunasx Rodyti pranešimą
                                  Veryga, kuris norėjo visus su alaus bokalu suvaryti į 2,5m tvora aptvertus gardelius.
                                  Vien už tai jam reikia paspausti dešinę. Deja susimovė su kompensuojamais vaistais. Bet dėl alkoholio jis buvo visiškai teisus ir netgi teisus dėl to kad kita valžia vėl laisvins galimybe pačiam nuodingiausiam variantui - naminei.

                                  Comment


                                    Parašė MedinisStrazdas Rodyti pranešimą
                                    Vien už tai jam reikia paspausti dešinę. Deja susimovė su kompensuojamais vaistais. Bet dėl alkoholio jis buvo visiškai teisus ir netgi teisus dėl to kad kita valžia vėl laisvins galimybe pačiam nuodingiausiam variantui - naminei.
                                    Tai, kad sumažino prekybos valandas - OK. Ir netgi galima dar vėliau pradėti prekiauti, kad mažinti daugiadienes.
                                    O tai, kad norėjo uždrausti su alaus bokalu, vyno taure sedėti prie kavinės lauke - tai debilas. Nereikia davatkiško požiūrio. Ir griežtai kontroliuojant leisti gaminti kaimo turizmo sodybose, kurios iš tikro vykdo rimtą veiklą, tai nėra nusikaltimas. Kitose šalyse tai leidžiama ir su tiksliniais protingais apribojimais nematau didžiosios grėsmės.
                                    Nepirk iš Decathlon, Ritter Sport, Philips, Nestle, KraftHeinz, Viada, Vičiūnų, ypač Kalnapilis myžalų,
                                    Toblerone, Milka, Dirol, Halls (Mondelez International), Hellmann's, Heineken, Mars, PepsiCo

                                    Comment


                                      Parašė Arunasx Rodyti pranešimą
                                      Tai, kad sumažino prekybos valandas - OK. Ir netgi galima dar vėliau pradėti prekiauti, kad mažinti daugiadienes.
                                      O tai, kad norėjo uždrausti su alaus bokalu, vyno taure sedėti prie kavinės lauke - tai debilas. Nereikia davatkiško požiūrio. Ir griežtai kontroliuojant leisti gaminti kaimo turizmo sodybose, kurios iš tikro vykdo rimtą veiklą, tai nėra nusikaltimas. Kitose šalyse tai leidžiama ir su tiksliniais protingais apribojimais nematau didžiosios grėsmės.
                                      Labia gerai, kad norėjo uždrausti. Tikrai neriekia davarkiško požiūrio. Metas pagaliau išgirsti ką mokslininkai jau dešimtmečius aiškina - alkoholis yra labai žalingas.

                                      Comment


                                        Parašė MedinisStrazdas Rodyti pranešimą

                                        Labia gerai, kad norėjo uždrausti. Tikrai neriekia davarkiško požiūrio. Metas pagaliau išgirsti ką mokslininkai jau dešimtmečius aiškina - alkoholis yra labai žalingas.
                                        seksas irgi žalingas

                                        Comment


                                          Parašė uzdvidesimt Rodyti pranešimą
                                          seksas irgi žalingas
                                          Palaikau. LPL, žmonių kiekio daugėjimas perpildytoje planetoje, visos gamtos tarša, ledynų tirpimas ir t.t.
                                          Nepirk iš Decathlon, Ritter Sport, Philips, Nestle, KraftHeinz, Viada, Vičiūnų, ypač Kalnapilis myžalų,
                                          Toblerone, Milka, Dirol, Halls (Mondelez International), Hellmann's, Heineken, Mars, PepsiCo

                                          Comment

                                          Working...
                                          X