Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Politkorektiškumas Lietuvoje ir pasaulyje

Collapse
X
 
  • Filtrai
  • Laikas
  • Show
Clear All
new posts

    Parašė PoDV Rodyti pranešimą
    Niekur nėra tiek alkoholizmo, savižudybių, o ir narkomanijos kaip posovietinės erdvės šaltesniuose rajonuose.
    Yra - Suomijoje pvz.

    Comment


      Parašė PoDV Rodyti pranešimą
      Kažkoks neatitikimas atsirado sovietinėje visuomenėje vyrų rolėje.
      Niekur nėra tiek alkoholizmo, savižudybių, o ir narkomanijos kaip posovietinės erdvės šaltesniuose rajonuose.
      Visos toxic masculinity problemos sprendžiant iš statistikos buvo užturbintos.

      Formavosi (post) moderni visuomenė totalitarizmo sąlygomis, kur vyras jau kaip ir ne šeimininkas savo likimo, bet buvo smarkiai tikimasi gero kario savo šaliai "reikalui esant", t. y. galintis viską ištverti, išskyrus pačią mirtį. Tuometiniuose Vakaruose kažkaip su tuo (post) modernumu atsirado ir daugiau relaxo, gal dėl bendro materialinio apsirūpinimo, diskusijų dėl žmogaus teisių, nors Šaltasis karas buvo ir ten.
      Taip įsivaizduoju. Šis dalykas sunkiai taisosi po 30 metų, nes tai sumišę su bendrai "koks turi būti vyras?", bet gavosi kažkoks užturbintas variantas. Rusijoje dar ir šiandien tą bando išnaudoti savo geopolitiniuose tiksluose.
      Stiprių alkoholių vartojimas yra labai sena tradicija vėsaus klimato europietiškuose regionuose. Akivaizdi klimato įtaka - kur šilčiau, ten vartojami silpnesni gėrimai, arba jeigu ir vartojami stiprieji (pvz. rakijos gamybos tradicijos buvusioje Osmanų imperijoje - Turkija ir Balkanai), tai toli gražu ne tokiais kiekiais.

      Polinkis į depresijas irgi labai artimai susijęs su klimatu. Galimai stiprių gėrimų vartojimas ne tik padėdavo susišildyti, bet nuo senų laikų tapdavo antidepresantu ilgais rudens ar žiemos mėnesiais. Kol netapdavo priklausomybe su visomis pasekmėmis.

      Čia Rusijoje panašu į susiliejusius kelis faktorius (o kitos buvusios TSRS dalys tiesiog tai perėmė):

      1. Tradicinė tūkstantmetė vyrų rolė (čia didele dalimi instinktyvu kaip ir visur).
      2. Nuo pat TSRS įkūrimo stumtas feministiškas "stiprių savarankiškų moterų" įvaizdis, sudrebinęs tradicines lyčių roles (panašiai kaip Vakaruose, bet TSRS tas buvo daroma kreivai, kaip ir viskas, kas nukopijuota nuo Vakarų - TSRS feminizmas tai kaip Fiatas ir nuo jo nukopijuotas Žigulys).
      3. Katastrofiška karo trauma, kai vyrai tapo neproporcinga mažuma visuomenėje (ir tai didele dalimi įvyko dėl valdžios nesiskaitymo su aukų kiekiu, elgesio kaip su mėsa - skirtingai nei Vakaruose).
      4. Šimtametės alkoholio vartojimo dideliais kiekiais tradicijos.
      5. Niūrus klimatas didžiąją metų dalį, skatinantis depresyvumą.
      6. Kaip jau minėjau - šimtmečius besitęsianti valdžios brutalumo ir savų žmonių nužmoginimo istorija, kas reikalauja atskiro tyrimo, kokia psichologija už to tūno - "mongolais" to paaiškinti nesigauna, nes nei dabartiniai mongolai, nei kipčiakų atšakos tiurkai (Aukso Orda buvo valstybė su mongolišku elitu ir tiurkų kipčiakų populiacijos dauguma) kažkodėl yra visai kitokių kultūrų ir mentalitetų žmonės (nebent labai ribotai perėmę šias ypatybes tiek, kiek buvo paveikti rusų TSRS laikais).
      Snowflakes will attack U <3

      Comment


        Parašė digital Rodyti pranešimą
        Yra - Suomijoje pvz.
        Suomijoje vaizdelis nekažką lyginant su pietų-vakarų europa. Bet palyginus su vaizdeliu pas mus tai ten dar labai gerai. Sakyčiau esminis skirtumas - bendruomeniškumo jausmas ir pasitikėjimas aplinkiniais/visuomene. Pas mus (spėju) sovietynas išrovė taip, kad ir po 30 metų lipdosi labai sunkiai. Net ir jaunesnėse kartose. O Suomijoj nebuvo išnaikinta ir tas gerokai amortizuoja klimato problemų išreiškimą per priklausomybes.

        Comment


          Parašė digital Rodyti pranešimą
          Yra - Suomijoje pvz.
          Berašant Suomiją irgi prisiminiau, bet posovietinė erdvė tiesiog išskirtinė.

          Teko matyt istorinius savižudybių duomenis, tai sakyčiau Suomija buvo kaip dabar Lietuva prieš gal 20-30 m. Ten irgi nekažką.
          Pradedu spėti, kad labiausiai žaidžia ekonomika ir priklausomai nuo regionų dydžio, kiek ekonomikos vaisiai pasiekia regionus.
          SSRS su savo privačios nuosavybės smarkiais apribojimais, planine ekonomika, dideliu kolapsu 1990s, smarkia valstybės kontrole, pavertė situaciją tokią kokia pavertė.
          Su ES Lietuvai sekasi atsigauti.

          Suomija 2000 m. - 21,7 (dabar 13,4).
          Lietuva 2019 m. - 20,2 (2000 m. - 45,8; posovietinės erdvės šiaurinė dalis daugiau mažiau panašiai, spėju teigiamą įtaką darė milijoninių ar bendrai didelių miestų svoris).
          Švedija visada buvo apie 12
          Norvegija 13,3 (2000 m.) iki 9 (2019 m.)

          Švediją, Norvegiją gal gelbėja mažiau periferinė lokacija, ypač Švedijos atveju, Norvegijos atveju gelbėja nafta. Suomija visada turėjo kabintis pati, nei išteklių, dar ir praeitis tamsesnė, badmečiai, karai, etc.
          Paskutinis taisė PoDV; 2025.02.05, 14:36.

          Comment

          Working...
          X