Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Politinė situacija Moldovoje

Collapse
X
 
  • Filtrai
  • Laikas
  • Show
Clear All
new posts

    Parašė liutass Rodyti pranešimą

    tada viskas gerai, vsio zakono
    Žiūrėkite į tai paparasčiau, tarkime turime protiškai neįgalų asmenį, su trūkusiu apendicitu. Jis priešinasi greitosios medicinos darbuotojams, policijai ir pan. Bet va jį suriša, nuramina ir išoperuoja. Galop visi daug maž patenkinti, taip ir su mūsų ES referendumu.

    Comment


      Per plauką Moldova išsisuko nuo prievartinės homoseksualizacijos ir narkomanijos.

      Comment


        Galbūt išties Moldovoje susiformavo specifinė ir protu sunkiai paaiškinama subkultūra. Jau senokai atkreipiau dėmesį, kad tie kas ten lankėsi sako, kad kai kų jų paklausi kuo Moldova pasižymi, dalis moldavų atsako - taigi pati skurdžiausia Europos šalis ! Ir labai tuo didžiuotis pradeda ????

        Comment


          Parašė suoliuojantis Rodyti pranešimą
          Įdomu, o kaip pas juos su balsavimu užsienyje: Europoje moldavų dabar vos ne daugiau nei pačioje Moldovoje. Ta dalis tai labiausiai suinteresuota turėtų būti. O šiaip visoje Moldovoje arši kova vyksta, bet savo aiškią nuomonę turi Transnistrija ir Gagaūzija - griežtas "ne" (Gagaūzijoje 5 proc už, 94 proc. prieš). Be šių regionų būtų perlipę.
          Ta dalis dažniausiai yra su Rumunijos pasais. Ir jiems iš praktinės pusės nelabai rūpi kaip ten bus. Žinant mūsų gasterbaiterius, gali būti dar ir atvirkštinis momentas - nenoras, kad paliktuose namuose kiltų kainos ir pragyvenimo lygis.

          Comment


            Visgi, UŽ turėtų laimėti. Tik priminimas, jog referendumas dėl Konstitucijos pataisų, kuriose įtvirtinama ES kryptis. Tai ne stojimo referendumas.

            Click image for larger version

Name:	IMG_0746.jpeg
Views:	390
Size:	133,0 kB
ID:	2160647

            Comment


              Parašė mantasm Rodyti pranešimą

              Ta dalis dažniausiai yra su Rumunijos pasais. Ir jiems iš praktinės pusės nelabai rūpi kaip ten bus. Žinant mūsų gasterbaiterius, gali būti dar ir atvirkštinis momentas - nenoras, kad paliktuose namuose kiltų kainos ir pragyvenimo lygis.
              Na bent užsienis kol kas balsavo apie 75% "už". Reikia neužmiršti, kad į tai įeina ir atstovybės Rusijoje ir jos satelituose, tai ten galima numatyti, kad rezultatas gerokai kitoks.
              Gaila nerodo pagal šalis, o dabar ir visai užlūžo Moldovos rinkimų komisijos puslapis. Gal ne be RF FSB skubių "kontrpriemonių" pagalbos.

              Ir taip, tai ne stojimo referendumas, o tik europinės krypties įtvirtinimas Konstitucijoje. Nors jau daug žingsnių žengta ta kryptimi, ir gautas oficialus kvietimas. Bet tokiais tempais ir su ta visuomene, manau, kad Moldovos dar nematysime ES mažiausiai iki 2034 m.

              Prorusiški veikėjai gąsdino žmones, kad jei laimės referendumas, tai Moldova bus priversta kariauti su RF
              Paskutinis taisė Sula; 2024.10.21, 10:36.

              Comment


                Parašė Sula Rodyti pranešimą
                Suskaičiavus 57% balsų, 44% - už ES, 56% - prieš. (...)
                Tikėsimės, kad dar pasikeis rezultatas.
                Kaip pas mus sakoma, "laukiame balsų iš didžiųjų apygardų".
                Referendumą dėl eurointegracijos per Marytės plauką turbūt ištrauks užsienyje esančios rinkiminės apygardos.
                Maia Sandu pirmame ture gavo daugiau balsų už varžovus, bet tai negarantuoja sėkmės II ture.

                Alegeri prezidențiale 2024
                Atnaujinta spalio 21 d., 09.03:
                Rinkimų komisija apdorojo 98,42% referendumo protokolų.
                Naujausiais, preliminariais duomenimis, už Konstitucijos keitimą balsavo 50,08 proc., prieš – 49,92 proc.
                Kalbant apie prezidento rinkimus, buvo apdorota 98,38 proc. visų protokolų. Maia Sandu pirmauja su 41,98%, o po jos seka Alexandr Stoianoglo su 26,31%.

                Atnaujinta spalio 21 d., 08.18 val.: Rinkimų komisija apdorojo 2180 (98,24 proc.) visų protokolų. Maia Sandu pirmauja su 41,89%, o po jos seka Alexandr Stoianoglo su 26,36%. Dėl referendumo 50,00% balsavo už Konstitucijos pataisas, o 50,00% balsavo prieš. Čia buvo apdorota 2181 (98,29%) iš 2219 minučių.

                Atnaujinta spalio 20 d. 19.20 val.: Konstitucinis referendumas dėl stojimo į Europos Sąjungą įteisintas. Vyriausioji rinkimų komisija skelbia, kad, pirminiais duomenimis, iki 18 valandos plebiscite dalyvavo 42,44 proc. Minimali patvirtinimo riba yra 33,33%.
                Tuo tarpu prezidento rinkimai jau buvo laikomi įvykusiais anksčiau. Balsuoti atėjo per 49 procentai moldavų, o tai reiškia, kad užsiregistravo daugiau nei 1,4 mln

                RO: https://newsmaker.md/ro/alegeri-prez...inte-al-tarii/
                RU: https://newsmaker.md/rus/novosti/vyb...nslyatsiya-nm/
                Paskutinis taisė Romas; 2024.10.21, 12:17.

                Comment


                  NewsMaker.md 2024.10.20
                  Šaltas dušas eurointegracijos šalininkams
                  Moldovos prezidento rinkimų ir spalio 20-osios referendumo dėl Konstitucijos rezultatai nustebino visus ir sukrėtė daugelį. Referendumą dėl Europos integracijos įtraukimo į Konstituciją nubrėžė tik Moldovos diaspora, o dabartinės prezidentės Maios Sandu rezultatas, net ir atsižvelgiant į diasporos balsavimą, pasirodė toks žemas, kad verčia suabejoti jos galimybėmis. pergalę antrajame ture. NM korespondentas Jevgenijus Čebanas bandė suprasti, kas nutiko Moldovos rinkimuose spalio 20 d.

                  Apklausos klydo
                  Pastarųjų kelių mėnesių sociologinės apklausos parodė, kad Maia Sandu užtikrintai pirmauja. Už ją, jei tikėtume apklausomis, savo balsus buvo pasiruošę atiduoti 30-35% šalies rinkėjų. Jei vertintume tik apklausose dalyvavusisus piliečius, šis procentas būtų maždaug 38–43 proc. Atsižvelgiant į diasporos balsus, kur balsuoja 200-250 tūkst. arba 13-16% rinkėjų, dabartiniam prezidentui suteikė galimybę tikėtis arba pergalės pirmame ture, arba bent jau 50% artimu rezultatu. Užsienio apygardose Sandu galėjo tikėtis 2/3 balsų.

                  Jis padėjo sutelkti potencialius Sandu rinkėjus ir Moldovos referendumą dėl europietiško kelio. Sandu kampanija daugiausia buvo paremta simboliniu jos asmens susiejimu su Moldovos siekiu įstoti į ES.
                  Panašiu pirmojo prezidento rinkimų turo baigtimi tikėjo daug žmonių: sociologai, įvairūs politikos analitikai ir net politiniai dabartinio prezidento oponentai.
                  Artimiausi Sandu varžovai Aleksandr Stoyanoglo ir Renato Usaty, įvairių apklausų duomenimis, šalyje turėjo laimėti 9-13% visų apklaustųjų ir maždaug 12-17% pasiryžusiųjų. Net ir antrojo turo atveju tokia spraga atrodė neįveikiama.

                  Panašius rezultatus rodė ir apklausos dėl referendumio . Apklausos parodė 44–55% balsų „UŽ“ referendume. Šie skaičiai ir diasporos, kurios didžioji dauguma yra proeuropietiškos, balsai davė pagrindą Europos Parlamento rinkimų šalininkams tikėtis galutinio rezultato, daugiau nei 60% balsų „už“.

                  Tačiau Moldovos rinkėjas pasirodė kur kas mažiau nuspėjamas. Sandu prezidento rinkimuose preliminariai surenka tik apie 42-43% balsų, o tai duoda pagrindo abejoti jos galimybėmis laimėti antrajame ture.
                  Konstitucijos referendumo, nors formaliai jis ir įvyko, šios pergalės įtikinama nepavadinsi. Iš anksto balsavo apie 51% piliečių. Ir šis rezultatas buvo gautas tik dėl balsų užsienio apygardose. šalies teritorijoje "UŽ" už Konstitucijos pataisą balsavo tik 46%. Jei pažvelgtumėte į rezultatų žemėlapį , pasirinkimas „UŽ“ laimėjo tik Kišiniove ir šešiuose šalies rajonuose. Didžioji dauguma Moldovos regionų balsavo "PRIEŠ" Europos integracijos įtraukimą į Konstituciją. (...)

                  Referendumas dėl Europos integracijos – Sandu komandos Pyro pergalė
                  Referendumas dėl Europos integracijos tikslo įtraukimo į Moldovos konstituciją, pagal jo iniciatorių - Maios Sandu ir jos komandos idėją - turėjo išspręsti dvi užduotis.
                  Pirmoji, grynai politinė-technologinė – Sandu perrinkimą antrai kadencijai susieti su Moldovos europinės integracijos procesu ir pirmame ture sutelkti proeuropietišką rinkėją. Toks ryšys turėjo užtikrinti Europos integracijos reitingo perkėlimą į dabartinės prezidentės reitingą, kuris buvo ir išlieka gerokai mažesnis nei parama stojimo į ES kursui. Ryšys veikė, bet priešinga kryptimi. Prezidentės antireitingas virto nepasitenkinimu jos atstovaujamu kursu.
                  Antrasis tikslas – pademonstruoti galutinę Europos integracijos šalininkų pergalę vidaus politiniame lauke. Nepavyko irgi. Ne, nelaimė neįvyko. Europos integracijos idėja nepatyrė triuškinamo pralaimėjimo. Referendumas tik parodė, kad trokštamo ryžtingo pokyčio Moldovos visuomenėje vis dar nėra ir dar yra ką nuveikti.

                  Referendumo rezultatas yra įrodymas, kad Europos integracijos idėja neturėtų tapti politine technologine atrama vienam politikui, atstovaujančiam, nors ir dideliam, bet tik vienam Moldovos visuomenės segmentui.
                  Balsavimo rezultatai turėtų suteikti peno apmąstymams tiems daugeliui Europos lyderių ir Briuselio pareigūnų, kurie per šiuos rinkimus taip ryžtingai prisijungė prie Sandu rinkimų kampanijos.

                  Antras turas. Stoianoglu bus kitas prezidentas?
                  Spalio 20 d. balsavimo rezultatais, į antrą turą pateko Maia Sandu (43 proc.) ir Alexander Stoianoglo (26 proc.). Didelis atotrūkis tarp kandidatų neturėtų būti klaidinantis. Esant dideliam rinkėjų aktyvumui tiek šalyje, tiek išeivijoje ir beveik visiškai nesant kitų proeuropietiškų kandidatų, kurie galėtų paremti Sandu, dabartiniam prezidentui beveik nėra niekur gauti trūkstamų balsų antrajame ture. Grubiausiais skaičiavimais, vieninteliai žmonės, galintys palaikyti Sandą antrajame ture, yra Oktavianos Tikos ir Andrejaus Nestos rinkėjai, abu rinkimuose surinkę mažiau nei vieną procentą.
                  Galima manyti, kad prieš antrąjį turą bus rimta kova dėl trečią vietą užėmusio Renato Usato (13 proc.) rinkėjų balsų ir palaikymo. 2016 metais jis ir jo kandidatas į prezidentus Dmitrijus Čubašenka rėmė prezidentą Igorį Dodoną rinkimuose, o tai padėjo jam laimėti. 2020 metais Usato, kuris taip pat užėmė trečią vietą pirmajame rate, palaikė Maya Sandu.

                  Vienaip ar kitaip kitaip aistrų intensyvumas antrajame rate bus maksimalus. Abu kandidatai meta visas jėgas, kad sutelktų savo rinkėjus. Ne paskutinį vaidmenį iš Maskvos gali atlikti Ilanas Šoras su savo kontroliuojama armija.
                  Dabartinės valdžios oponentai jau turi moralinį pranašumą. Pirmajame raunde jie mobilizavosi taip, kad Maya Sandu vadovaujama kėdė buvo rimtai sukrėsta, tai turėtų pridėti motyvacijos jos oponentams. (...)

                  https://newsmaker.md/rus/novosti/hol...ami-v-moldove/

                  Comment


                    Comment


                      Parašė MedinisStrazdas Rodyti pranešimą

                      Moldova yra dirbtina valstybė atskirta nuo Rumunijos sovietmečiu, tai jokių nepriklausomybės šaknų ten ieškoti ir nereikia.
                      Tai suprantu. Ar netureti nepriklausomybes tarpukariu, nes tau neleido, ar dirbtinai esi sukurtas, esmes tai nekeicia, nes neturi tokio identiteto ir negali pabegti nuo savo seimininko.

                      Comment


                        Skaičiau, kad skrydžiai iš Maskvos buvo pilni žmonių su 2-7k EUR. Buvo net šunys pasitelkti oro uoste gryniems aptikti.Iš visų iš jo atėmė pinigus, niekas nesikreipė jų atsiimti.
                        Tipo buvo papirkinėjami balsai.


                        Comment


                          Suskaičiavus 99.41% balsų, 50.39% - už ES, 49.61% - prieš. Skirtumas 11461 balsų.
                          T.y. referendumas yra iš esmės laimėtas.
                          Paskutinis taisė Sula; 2024.10.21, 14:39.

                          Comment


                            Kas per Gagauzija, kad tik 5proc už, kai net uždbestrėje 37proc?
                            Ir at uždnestrėje ten sąžiningai vyko? Jei ne tai kodėl nedarė 5proc tų pačių?

                            Comment


                              Parašė Gator Rodyti pranešimą
                              Kas per Gagauzija, kad tik 5proc už, kai net uždbestrėje 37proc?
                              Ir at uždnestrėje ten sąžiningai vyko? Jei ne tai kodėl nedarė 5proc tų pačių?
                              Manau, kad Padnestrėje balsavo daugumoj tie, kuriems labiau rūpėjo Moldovos reikalai (nereikšminga mažuma).
                              Daug kas galvoja, kad Padnestrė yra kažkas kaip Donbasas ar Abchazija. Toli gražu ne taip. Ryšiai kur kas glaudesni ir atviresni. Padnestrės vadovai pastaruoju metu vengia atviro konflikto su didžiaja Moldova. Už Moldovos ar Rumunijos pasus niekas didelių pretenzijų nekelia, duobėn nesodina. Tiraspolio FK "Šerif" žaidžia Moldovos čempionate ir daug kartų jį laimėjo.
                              Paskutinis taisė Sula; 2024.10.21, 13:43.

                              Comment


                                Parašė Gator Rodyti pranešimą
                                Kas per Gagauzija, kad tik 5proc už, kai net uždbestrėje 37proc?
                                Ir at uždnestrėje ten sąžiningai vyko? Jei ne tai kodėl nedarė 5proc tų pačių?
                                Kažkur skaičiau, kad iš Padniestrės norintys balsuoti turėjo važiuoti į pačią Moldovą, tai turbūt dėl to toks netikėtas procentas - iš proeuropietiškų didesnis procentas teikėsi nuvykti
                                O Gagauzija visgi yra Moldovos dalis ir de facto, tai balsuoti galėjo vietoj.

                                Comment


                                  Parašė gazebo Rodyti pranešimą

                                  Kažkur skaičiau, kad iš Padniestrės norintys balsuoti turėjo važiuoti į pačią Moldovą, tai turbūt dėl to toks netikėtas procentas - iš proeuropietiškų didesnis procentas teikėsi nuvykti
                                  O Gagauzija visgi yra Moldovos dalis ir de facto, tai balsuoti galėjo vietoj.
                                  Turbūt taip: krenta į akis balsų skaičiaus skirtumai. Uždniestrėje balsavo tik 15526 asmenys, tuo tarpu Gagaūzijoje 57847 asmenys. Nors šiaip nominaliai Uždniestrė turi 2,5 karto daugiau gyventojų.
                                  Gagaūzija toks visiškai kaimiškas regionas su tradiciškai įgasdintais "rumunų-moldavų fašistų" grėsme visiškai surusintais tiurkais. Praktiškai visą nepriklausomybės laikotarpį rusai labai puikiai ekonomiškai laikė savo rankose Gagaūziją: ten yra arba žemdirbiai, arba kurie ne ūkininkai, tai dirba keliuose maisto perdirbimo kombinatuose (tikrai yra pora vyno gamybos fabrikų, aliejaus kombinatas, mėsos ir pieno įmonės ir pan.). Ir absoliučiai visą tų įmonių produkciją rusai nuperka 100 proc., demonstratyviai rodydami kokie jūs mums reikalingi, kai tuo tarpu kitos moldavų panašaus profilio įmonės kaunasi rinkos sąlygomis. Ir sėkmė yra įvairi kaip sakoma. Šiuo metu tai išvis klostosi paradoksali situacija: iš kitų regionų tiekiamai produkcijai rusai taiko de facto embargą, iš Gagaūzijos viską superka, pragyvenimo lygis ten tapo aukštesnis negu gretimuose kaimiškuose moldavų rajonuose ir vietiniai sako - va kaip gerai draugauti su rusais ir kaip blogai su Europa. Panašios nuotaikos skverbiasi ir į tuos nuskriaustus moldaviškus rajonus ...

                                  Comment


                                    Gagauzijoje bandė Turkija daryti įtaką - vis dėlto, turkams artimai giminiška tautelė, tik krikščioniška. Investavo, kelius sutvarkė. Bet panašu, kad RF įtaka ir "soft power" pasirodė žymiai stipresnė.

                                    Ten dar galėjo būti principinis klausimas - balsuoti priešingai, nei Moldovos politinis mainstreamas su Sandu priešakyje, nes gagauzai su Moldovos valstybe turi tokius neypatingai gerus santykius, bandė 90-aisiais skelbti nepriklausomybę, atsisakė jos tik su sąlyga, kad Moldova nesijungs prie Rumunijos (jungimosi atveju - iš karto skelbia vėl, ir panašu kad būtų, kam juos palaikyti). RF aišku, puikiai žino tas nuotaikas ir naudojasi jomis, o eiliniai gyventojai, jie gi dažniausiai būna visiškai paprasti - jeigu gavo kažkokių ekonominių bonusų iš RF dėl prekybos, tai aišku kad balsuos už tuos ekonominius bonusus.

                                    Jei Moldova metai iš metų būtų buvusi prorusiškos krypties, tarkim, su Transnistrijos politinėmis nuotaikomis - įdomu, ar gagauzai nebūtų tie, kurie iš principo būtų už ES.
                                    Paskutinis taisė Tomizmas; 2024.10.21, 14:41.
                                    Snowflakes will attack U <3

                                    Comment


                                      Parašė Galys Rodyti pranešimą

                                      Žiūrėkite į tai paparasčiau, tarkime turime protiškai neįgalų asmenį, su trūkusiu apendicitu. Jis priešinasi greitosios medicinos darbuotojams, policijai ir pan. Bet va jį suriša, nuramina ir išoperuoja. Galop visi daug maž patenkinti, taip ir su mūsų ES referendumu.
                                      Visgi kažkokia gan griežta provakarietiška kryptis buvo įtvirtinta, nors ir buvo rizikų, kad bus nueita kitur. Lietuva smarkokai nukentėjo nuo posovietinės šoko terapijos, dėl kurios susiformavo labiau politiškai apatiška visuomenė, kurioje daugoka psichologinių ir socialinių problemų.
                                      Moldovoje kaip suprantu geopolitiškai labiau poliarizuota visuomenė su ryškesne Rusijos įtaka, nes virto tokiu savotišku Rumunijos ir Rusijos mix'u dėl sovietizacijos, o Moldovos regionas geografiškai-istoriškai atkampus, nuo likusios labiau išsivysčiusios Europos dalies skiria aukšti kalnai. Pas mus tuo tarpu su išsivysčiusia Europa jungia jūros kelias, istoriniai ir esami kaimynai turtingesni.

                                      Man atrodo Rusija norėtų Lietuvą matyt panašesnę į Moldovą. Nuolankesnė populiacija, antieuropietiškos nuotaikos, bendrai labiau susikaldžiusi visuomenė ES klausimu.
                                      Paskutinis taisė PoDV; 2024.10.21, 14:37.

                                      Comment


                                        Kažkodėl taip ir maniau, kad užėjus šiandien į Redditą, pirmas dalykas kurį pamatysiu, bus šis žemėlapis.

                                        Nustebino tai, kad Moldovos šiaurė ir Belcų miestas (antras pagal dydį) pasirodė referendume net labiau antieuropietiškai nei Transnistrija. Keista todėl, kad Moldovos šiaurėje yra stambi ukrainiečių mažuma, ne rusų. O turint omenyje Ukrainos griežtą provakarietiškumą ir net vykstantį karą dėl jo...

                                        Realiai proeuropietiški yra tik sostinė su apylinkėmis.

                                        Beje, lingvistinis nukrypimas: nors lietuvių kalboje vis dar sakome "Kišiniovas", bet keista, kaip mūsiškiai vis dar nepereina prie originalaus tarimo, kaip su Ukrainos miestais (Kalnėnuose yra net Kišiniovo gatvė). Nes Kišiniovas - tai surusintas pavadinimas, pridėjus rusišką galūnę -ov prie moldaviško/rumuniško Kišineu (rašosi Chișinău). Kad jame yra lietuvių kalbos vardininkui nebūdinga galūnė U, nemanau kad stabdis tame, nes kitus rumuniškus pavadinimus taip ir rašome (pvz. Sibiu). Neturime juk problemų ir su turkiškais Gelibolu ar Kastamonu.
                                        Paskutinis taisė Tomizmas; 2024.10.21, 15:46.
                                        Snowflakes will attack U <3

                                        Comment


                                          Parašė Tomizmas Rodyti pranešimą

                                          Nustebino tai, kad Moldovos šiaurė ir Belcų miestas (antras pagal dydį) pasirodė referendume net labiau antieuropietiškai nei Transnistrija. Keista todėl, kad Moldovos šiaurėje yra stambi ukrainiečių mažuma, ne rusų. O turint omenyje Ukrainos griežtą provakarietiškumą ir net vykstantį karą dėl jo...
                                          Belciuose rusų yra vos 16%, bet ruskalabių beveik 50% (kas jie tokie?).
                                          Tai yra tiesiog klaida manyti, kad žmogus, save identifikuojantis kaip ukrainietis, yra Ukrainos patriotas. Juolab rusakalbis. Padnestrėje ukrainiečių 23%.
                                          Kita klaida, kad patys moldavai yra baisiai provakarietiški. Ten provincijoje baisus atsilikęs liūnas, kokio Lietuvoje niekada jokiais laikais nebuvo.

                                          Comment

                                          Working...
                                          X