Temoje nagrinėjami LDK, Lietuvos Respublikos istorijos ir archeologijos klausimai, dalinamasi naujausiomis publikacijomis, įžvalgomis.
Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
Lietuvos (LDK) istorija / archeologija
Collapse
X
-
Naujausios žinios iš Vilniaus Didžiosios sinagogos (Vokiečių g. 13A) archeologinių tyrimų, kurie vyksta jau kurį laiką:
Archyvuose rastą dokumentą Didžiosios sinagogos tyrinėtojas pavadino tikru siurprizu
https://www.lrytas.lt/kultura/istori...prizu-7076487/
Atrasta centrinė Vilniaus didžiosios sinagogos dalis – bima
https://www.delfi.lt/news/daily/lith....d?id=78669257
Archeologai džiaugiasi pirmaisiais Didžiosios Vilniaus sinagogos radiniais
https://www.lzinios.lt/lzinios/Gimta...diniais/269660
-
J.U., žinoma, nematau problemos, jeigu bus pasidalinama naujienomis iš, tarkime, Europos. Jeigu kas ką užmatys, tai nesiuklinkite, įdėkite.
Norėčiau replikuoti dėl to, kad Lietuvos archeologija nėra plati. Ji plati, tiesiog per mažai dėmesio, nors, žinoma, viskas reikalauja specifinių žinių.
Comment
-
Deniso Nikitenkos straipsnis:
Akmens paslaptys suintrigavo mokslininkus
https://www.lzinios.lt/lzinios/Gimta...ininkus/269565
Apie istorinį slėpinį su aibe rebusų mokslininkai ir paveldosaugininkai iki šiol nežinojo, todėl radinys šalia Kretingos sukėlė didžiulį susidomėjimą.
Comment
-
O kaip ten yra su tais radiniais Kopgalyje? Kažkokios peštynės tarp archeologų. Kai kuris bando aiškinti kad rasti titnagai tai laivų balastas, lyg nebūtų paprasčiau balastui pririnkti paprastų akmenų, o ne deficitinio titnago.
https://www.15min.lt/naujiena/aktual...aus-56-1004050
Comment
-
Šiaip normali diskusija, kuri netyčia išėjo į spaudos lygį. A. Girininkui ir K. Perminui reikėjo neskelbti taip anskti, o pasidarytii išvadas po detalesnių tyrimų. Be to, pamatysime ataskaitą, tai tiksliau žinosime kas ir kaip, o gal dar bus atskira publikacija. Dėl balasto tai nėra ir ko abejoti, nes taip buvo daroma (be to, E. Šatavičius yra puikus ir neabejotinas savo srities specas kaip ir G. Piličiauskas), bet esmė čia tokia, kad vieni paskelbė per anksti, kiti aršiau suregavo, tad dabar gavosi šakar-makar.
O šiaip panašių atvejų archeologijoje daug. Ginčų ir visokių diskusijų pilna, tik mažai jų išeina į pop spaudą.Paskutinis taisė R.D.; 2018.07.26, 13:28.
Comment
-
Lietuvos kaimynystėje – mįslingas tūkstantmečius menantis radinys
https://www.lrytas.lt/it/laboratorij...dinys-7084623/
Archeologai Ukrainoje aptiko tai, ko dar niekada nematė: jaunos moters kaulus, palaidotus prieš 4500. Visas netikėtumas slypi tame, kad kaulai buvo dekoruoti juodomis žymėmis.Paskutinis taisė R.D.; 2018.07.27, 22:06.
- 1 patinka
Comment
-
Nuorodą pataisiau.
Šiandienai dar truputi kulinarijos istorijos:
Bolinbroko vėliava Vilniuje: kaip būsimasis Anglijos karalius povus valgė
https://www.15min.lt/naujiena/aktual...ge-582-1007114
15min pradeda spausdinti ištraukas iš Rimvydo Laužiko ir Antano Astrausko parengtos knygos „Kaip būsimasis Anglijos karalius Vilniuje povus valgė“, kuri atskleidžia kultūrinius, politinius ir kulinarinius Lietuvos ir Jungtinės Karalystės ryšius. Knygą išleido Lietuvos kultūros institutas.
- 1 patinka
Comment
-
Angliškieji arbatos sausainiai – Viktorijos epochos atgarsiai XIX a. Lietuvoje
https://www.15min.lt/naujiena/aktual...je-582-1006730
15min pradeda spausdinti ištraukas iš Rimvydo Laužiko ir Antano Astrausko parengtos knygos „Kaip būsimasis Anglijos karalius Vilniuje povus valgė“, kuri atskleidžia kultūrinius, politinius ir kulinarinius Lietuvos ir Jungtinės Karalystės ryšius. Knygą išleido Lietuvos kultūros institutas.
Comment
-
Apie aktualius radinius ant Gedimino kalno ir baltarusių norus:
Baltarusijoje pasigirdo norų perlaidoti pas save Konstantino Kalinausko palaikus
https://www.15min.lt/naujiena/aktual...us-582-1008344
Kur turi būti palaidoti 1863–1864 metų sukilimo vienas iš vadų Konstantinas Kalinauskas? Galbūt Baltarusija turėtų reikalauti iš Lietuvos, kad palaikai būtų perlaidoti būtent Baltarusijoje, tarkim, – šalia jo brolio Viktoro Kalinausko Svislovičiuje? Tokius klausimus kelia svaboda.org, apklaususi kelis Baltarusijos politikus ir istorikus.
Comment
-
Į Senuosius Trakus sugrąžinti istoriniai simboliai
https://www.lzinios.lt/lzinios/Istor...mboliai/269893
Sekmadienį, liepos 29-ąją, Senuosiuose Trakuose, kunigaikščio Vytauto gimtinėje, atidengta skulptūra, įprasminanti du mūsų istorijai svarbius simbolius – Vytį ir Gedimino stulpus.
- 1 patinka
Comment
-
Apie sovietų nomenklatūros gyvenimą:
Atostogos sovietų „rojuje“: ką sau leido nomenklatūra ir ką liaudis?
https://www.lzinios.lt/lzinios/Prie-...iaudis-/269854
Palangos poilsio namai, jūros tiltas, eilės prie giros ir čeburekų – taip poilsį pajūryje prisimena vyresnės kartos žmonės. Sovietmečiu žmonės taip pat veržėsi pailsėti į Palangą ar Šventąją, konkuravo su bendradarbiais dėl kelialapių į poilsio namus ar sanatorijas, o likę be jų nuomodavosi kuklius kambarėlius pas bobutes kurorte. Tiesa, buvo ir tokių, kuriems niekada nereikėjo jaudintis ar ras vietos poilsio namuose – tuomečio elito, dar vadinamo nomenklatūra, atstovai atostogavo prabangiau, bet akylai sekė aukščiausių partijos vadų poilsio grafikus.Paskutinis taisė R.D.; 2018.07.31, 16:03.
- 1 patinka
Comment
-
Įdomus radinys Kelne:
Vokietijos didmiestyje – unikalus radinys
https://www.lrytas.lt/it/laboratorij...dinys-7177228/
Žemėje po Kelnu (Vokietija) guli tikra bibliofilo svajonė: senovinė Romos biblioteka, kurioje kadaise buvo saugoma iki 20 000 ritinių dokumentų. Turint omenyje, kad Kelnas yra viena seniausių Vokietijos miestų, įkurtas apie 50-aisiais mūsų eros metais, nieko nuostabaus, kad jame aptinkama statinių iš senovės Romos laikų. Tačiau archeologai pastato paskirties neišsiaiškino tol, kol neaptiko paslaptingų ertmių, kurių matmenys yra daugmaž 80x50 cm.
- 1 patinka
Comment
-
Parašė R.D. Rodyti pranešimąĮdomus radinys Kelne:
Vokietijos didmiestyje – unikalus radinys
https://www.lrytas.lt/it/laboratorij...dinys-7177228/
Colonia Claudia Ara Agrippinensium was the Roman colony in the Rhineland from which the German city of Cologne developed.
- 1 patinka
Comment
-
Ko mus moko baroko artilerijos menininkas
https://www.lzinios.lt/lzinios/Istor...ininkas/270151
Po 368 metų didžio mokslininko Kazimiero Semenavičiaus pasaulinio garso veikalas „Didysis artilerijos menas“ („Artis magnae artilleriae pars prima“) pagaliau pirmą kartą prabilo lietuviškai.Paskutinis taisė R.D.; 2018.08.06, 11:20.
- 2 patinka
Comment
-
Parašė R.D. Rodyti pranešimąKo mus moko baroko artilerijos menininkas
https://www.lzinios.lt/lzinios/Istor...ininkas/270151
Pagaliau šitas padaryta, nes Kazimiero Semenavičiaus darbas išverstas į daugelį kalbų, bet tik ne lietuvių. Ilgai teko laukti. Išvertė Sigitas Lūžys. Tad visi senosios karybos gerbėjai ir neabėjingi istorijai turėtų įsigyti šį darbą.
Comment
-
Kaip Kėdainiai susiję su Škotija
https://www.15min.lt/naujiena/aktual...ja-582-1009076
Kėdainių miestas yra įsikūręs Lietuvos viduryje, abipus Nevėžio upės. Tai buvo privati Radvilų giminės valda, kurioje XVII amžiuje buvo atliktas ekonominis eksperimentas – realizuotas siekis sukurti europietišką miestą, turintį ne tik atitinkamą infrastruktūrą, bet ir pakviečiant iš užsienio miestietiškai mąstančius gyventojus. Dėl šios priežasties Kėdainiuose formavosi nemenkos užsieniečių bendruomenės. Ypač gausi buvo Kėdainių škotų bendruomenė.
- 1 patinka
Comment
-
Ir sutapk tu man taip! Kaip tik šiandien nuvažiavom aplankyti Kėdainių senamiesčio. Plačiau apie tas užsieniečių bendruomenes aprašyta populiarioje knygoje:
https://www.knygos.lt/lt/knygos/keli...ai-marsrutai-/
Paskutinis taisė J.U.; 2018.08.07, 21:36.
- 4 patinka
Comment
Comment