Geografinių informacinių sistemų (GIS) bendrovė „Hnit-Baltic“ sukūrė Lietuvos 3D žemėlapį. Tiesa, jis dar nebaigtas, kol kas jame – tik 11 didžiausių šalies miestų.
3D žemėlapius siūlo ir „Google“ bei kitos pasaulinės bendrovės. Tačiau jų žemėlapių 3D modeliai sukurti daugiausia remiantis palydovų duomenimis. Tuo metu „Hnit-Baltic“ žemėlapis kuriamas panaudojant ir oficialius institucijų duomenis apie pastatus, sklypus, parkus, miškus ir kt. objektus. Duomenys surinkti iš Nacionalinės žemės tarnybos, Aplinkos apsaugos agentūros bei savivaldybių. Detalumui padidinti bendrovė kai kur naudojo ir bepilotes skraidykles bei lazerinio skenavimo (angl. LIDAR) metodus.
Jolanta Masionienė, „Hnit-Baltic“ rinkodaros vadovė priduria, kad galutinis tikslas yra sukelti į žemėlapius ir vadinamuosius BIM (angl. Building Information Modeling) trimačius pastatų brėžinius, kuriuos ruošia statybų bendrovės. Tai esą žemėlapiui suteiktų dar neregėto detalumo ir suteiktų galimybę pasižvalgyti net pastatų viduje.
Teigiama, kad tokie trimačiai modeliai suteikia naujas galimybes teritorijų vystymo strategams vertinti ir formuoti teritorijų raidą trimatėje erdvėje.
„3D žemėlapis leidžia atlikti pagrindines erdvinės analizės, modeliavimo funkcijas. Savivaldos urbanistikos specialistai gali kontroliuoti objektų projektavimo ir statybos ciklą pagal reglamentus: užstatymo tankį, aukštingumą, miesto vizualinės panoramos taršą, sąveiką su kaimyniniais pastatais (ar neužstos saulės ir vaizdo) bei kt. Be to, toks žemėlapis internete gali būti naudingas ir gyventojams.“
1944 m. liepos–gruodžio mėn. Lietuvos aeronuotraukos
Geoportal.lt jau galite peržiūrėti Antrojo pasaulinio karo metu darytus Lietuvos ortofotografinius žemėlapius. Aeronuotraukos vokiečių karinės žvalgybos tikslais darytos 1944 m. liepos–gruodžio mėnesiais. Nuotraukos koordinuotos Lietuvos koordinačių sistemoje LKS-94. VĮ „GIS-Centras“ teikia žemėlapių peržiūros paslaugą WGS-84 ir LKS-94 koordinačių sistemose.
Kaip rasti: geoportal.lt spauskite skirtuką Paieška, ten į paieškos laukelį veskite 1944 arba WMS. Lietuvos 1944 m. ortofotografiniai žemėlapiai.
Arba žemėlapių naršyklėje, jei esate registruotas vartotojas, kairėje meniu pusėje matysite skirtuką Mano elektroninės paslaugos, tada rinkitės Viešosios paslaugos > Įdomūs žemėlapiai > Lietuvos ortofotografiniai žemėlapiai 1944
Šią savaitę bus atnaujintas nemažas kiekis google (Maps ir Earth) palydovinių vaizdų. Jų išskirtinumas - daugiau detalių ir didesnis kontrastas nei ankstesnėse tų pačių vietų nuotraukose. Anot straipsnio, bus pateikiama vaizdų mozaika, kur maksimaliai atrinktos nuotraukos be debesų.
Pernai vasarą, bevažinėjant po Lietuvą ir lankant keletą apžvalgos bokštų, sugalvojau, kad reikia pasidaryti jų žemėlapį – niekur neradau visų, sužymėtų vienoje vietoje (per metus jau atsirado, bet tuomet nebuvo). Pasinaudodamas Google Maps, pasidariau jų žemėlapį, tuomet sumaniau papildyti jį dvarais, vėliau pagalvojau, kad verta susikurti visų įdomesnių turizmo taškų žemėlapį – turizmo knygos nepatogios keliaujant, iš egzistuojančių panašių žemėlapių nemačiau tokio, kuris būtų patogus naudotis mobiliuoju, turėtų GPS integraciją ir nebūtų perpildytas visais įmanomais turizmo taškais, kas jį padaro beverčiu.
Galėjau bumbėti ant valstybės (vis dar bumbu ant turizmo informacijos centrų, kurie dirba tada, kada žmonės nekeliauja), bet pagalvojau, kad galiu susikurti ir pats – apkeliauta jau pakankamai daug Lietuvos, kad žinočiau, kokie objektai verti dėmesio, o kurie ne.
Užtrukau metus, bet pagaliau baigiau – imkit ir naudokit, prisiminti labai lengva: www.LIETUVON.lt. Sena, labai sena mano svajonė tapo realybe.
Bet prieš tai dar perskaitykite, kaip naudotis, kad žemėlapis atsidurtų jūsų telefone ir kad iš jo galėtumėt išspausti maksimaliai naudos ir patogumo.
Kelios neseniai praūžusio penktos kategorijos tropinio ciklono Matthew, nusiaubusio 90% pietinės Haičio Respublikos dalies, satelitinės nuotraukos (originalus šaltinis NASA MODIS):
Lietuvos, Baltarusijos, Lenkijos ir Rusijos mokslininkai bei atitinkamos institucijos rengia bendrą Nemuno UBR vandens išteklių vadybos planą siekiant mažinti cheminių medžiagų, upės vandeniu transportuojamų į jūrą, kiekį. Tačiau šis procesas užtruks, o jau dabar pietinė Baltijos jūros dalis (Baltic Proper) praranda biologinę įvairovę dėl eutrofikacijos lemiamo deguonies trūkumo (hipoksijos).
geoportal.lt jau pateikia rytų Lietuvos 2015-2016 metų ortofoto. Vilnius yra maždaug gegužės mėnesio. Google earth pateikia panašaus laikotarpio satelitinę foto. Tačiau ortofoto geresnės kokybės.
Geoportal.lt 2016 ortofoto yra ne tik "rytų Lietuva", bet ir Alytus, Marijampolė, Šakiai, dalis Šiaulių ir t.t. 2016 kaip ir 2015 ortofoto padengia trečdalį Lietuvos.
Geoportal.lt 2016 ortofoto yra ne tik "rytų Lietuva", bet ir Alytus, Marijampolė, Šakiai, dalis Šiaulių ir t.t. 2016 kaip ir 2015 ortofoto padengia trečdalį Lietuvos.
Comment