Tiesiog pirmoje eilėje palaikomas valstybių teritorinio vientisumo principas, ir perdalinimų nepageidaujama, pagrinde dėl "šiokiais tokiais nepatogumais" gresiančių precedentų kitoms valstybėms. Nes labai mažai yra valstybių, kurios neturi regionų, apgyvendintų kitataučių.
Na, kartais būna, kad pasaulinė bendruomenė pripažįsta naują atsiskyrusią valstybę... Retkarčiais. Pietų Sudanas buvo paskutinis toks atvejis jau prieš 10 metų, bet tai absoliuti išimtis - o kiek prieš tai ir po to buvo visokių atsiskyrimų, kurių niekas nepripažino. Kad ir tas pats tuaregų Azavadas Malyje, o ką jau kalbėti apie Donbasus ir t. t.
Gal nereikia pasakoti apie tuaregus ir Pietų Sudano gentis. Užteks prisiminti Lietuvos ar Baltijos šalių istoriją.
Galima pritarti ar nepritarti Katalonijos nepriklausomybei.
Tačiau terminas "separatistai" lietuvių žurnalistų tekstuose (jei tai ne Google robotas bukai verčiantis iš anglų kalbos) yra švelniai kalbant, absurdiškas.
Lietuvoje 1988-1991 metais Lietuvos nepriklausomybės šalininkams buvo klijuojamos kokios nori etiketės, tačiau "separatistais" jie nebuvo pravardžiuojami.
Lietuviai žurnalistai tiesiog stumia tokį naratyvą, kokį stumia globalistų psaulinė MSM.
Jei globalistai prieš atsiskyrimą, vadinasi separatistai. Jei globalistai už atsiskyrimą - vadinasi nepriklausomybės kovotojai.
O LT žurnalistai tiesiog copy paste.
Na panašiai kaip tv3/Lnk/Lrt žinios daug maž vienodos su copy paste naratyvu.
Visą tą pasakius, kodėl būtent su Baltijos šalimis ir CCCP lyginama. Kodėl ne su kokios Žemaitijos atsiskyrimo kovotojais (kad ir nelabai gausiais)?
Arba turbūt apskritai kažkur per vidurį tarp šių dalykų.
Gal nereikia pasakoti apie tuaregus ir Pietų Sudano gentis. Užteks prisiminti Lietuvos ar Baltijos šalių istoriją.
Galima pritarti ar nepritarti Katalonijos nepriklausomybei.
Tačiau terminas "separatistai" lietuvių žurnalistų tekstuose (jei tai ne Google robotas bukai verčiantis iš anglų kalbos) yra švelniai kalbant, absurdiškas.
Lietuvoje 1988-1991 metais Lietuvos nepriklausomybės šalininkams buvo klijuojamos kokios nori etiketės, tačiau "separatistais" jie nebuvo pravardžiuojami.
Na, ten buvo TSRS, su visais komunizmas ir kitais pasaulyje nekokią reputaciją turėjusiais dalykais. O čia truputį kitas atvejis...
O tuaregai ir Pietų Sudanas net labai prie ko - eilinis pavyzdys, kaip kriterijai taikomi skirtingai. P. Sudaną visi oficialiai pripažino, tuaregų niekas. Matyt, Sudanas (autoritarinis, nedemokratiškas) turi pasaulyje visai kitą reputaciją, nei Malis (vienas iš nedaugelio pavykusios demokratijos Afrikoje pavyzdžių, o dar tas Azavado judėjimas "lengvai" toks islamistinis). Dvigubi standartai yra visada, ir jie visada bus.
Ispanija pasaulyje turi gerą vardą - demokratiška, išsivysčiusi... Ir dar ES dalis, o su ES - viena pagrindinių didelės dalies pasaulio ekonominių partnerių, pyktis irgi nėra intereso.
SSRS vakaruose turėjo labai neblogą reputaciją ir nemažai vakarų šviesuolių skundėsi, kad kažkokie pribaltai trukdo Gorbačiovui
Buvo ir tokių, be abejo, kur tik nebūna visokių alternatyvių nuomonių. Bet visumoje mainstreaminė nuomonė buvo ta, kad TSRS yra pagrindinis geopolitinis Vakarų priešas, totalitarizmas, priespauda. Dėl to manau nesunku suprasti, kodėl Lietuvos nepriklausomybės paskelbimas sutiktas visai kitaip, nei Katalonijos bandymas.
Nepripažino net Kinija ir Rusija - nes abi turi didelių interesų ir ekonominių ryšių su ES.
Katalonijos separatistų lyderio Carleso Puigdemonto patarėjas 2019-ųjų pavasarį kreipėsi į Rusiją pagalbos kovojant su Ispanija. Netrukus po to regione susikūrė nauja arši protestų dėl atsiskyrimo grupė. Josephas Lluisas Alay, buvusio Katalonijos lyderio C.Puigdemonto vyresnysis patarėjas, bendravo su Rusijos valdininkais, žvalgybos pareigūnais ir daug ryšių turinčiu buvusio Rusijos premjero, užsienio žvalgybos vadovo Jevgenijaus Primakovo anūku. Pasak Europos žvalgybos centro ataskaitos, susitikimų tikslas buvo užsitikrinti Rusijos paramą atsiskyrimo nuo Ispanijos siekiančiai Katalonijai. Komentuodami šią ataskaitą J.L.Alay ir C.Puigdemontas patvirtino buvus kelionių į Maskvą, apie kurias tąsyk nepranešta. Bet tikino, kad tai buvo įprasti vizitai, kurių tikslas – susitikti su valdžios pareigūnais ir vietos žurnalistais. Patarėjas įsitikinęs – bet kokie kaltinimai, kad jis ieškojo Rusijos pagalbos, yra „Madrido sukurta fantastinė istorija“. Tačiau kiti konfidencialūs dokumentai rodo, kad Rusija buvo svarbus punktas Katalonijos nepriklausomybininkų darbotvarkėje. Tuo metu Rusijai ryšiai su separatistais puikiai pagelbėja prezidento Vladimiro Putino strategijai – stengtis sėti chaosą Vakaruose, palaikant šalis skaldančius politinius judėjimus. Italijoje garso įrašai atskleidė Rusijos planą slapta finansuoti kraštutinės dešinės „Lygos“ partiją. Jungtinėje Karalystėje žurnalistų tyrimas paviešino diskusijas tarp dešiniųjų pakraščių veikėjų dėl banko sąskaitų atidarymo Maskvoje. Ispanijoje rusai taip pat pasiūlė pagalbą kraštutinių dešiniųjų partijoms, teigiama žvalgybos pranešime.
Prastai kvepia tie ryšiai. Nieko naujo chuilostane - tęsiama senoji Lenino politika: naudotis naudingais idiotais.
Nepaminėta dar Prancūzijos Marine Le Pen paskolos gautos iš ten pat.
Lietuviams.ir latviams pavyko būti pastebėtiems Katalonijoje ne tik krepšinio aikštekėje.
Europos Sąjungoje pirmininkaujanti Ispanija pasiūlė Europos Sąjungoje oficialiai naudoti katalonų, baskų ir galisų kalbas (ir pati finansuoti vertimo išlaidas). Tam labiausiai prieštarauja Lietuvos ir Latvijos užsienio reikalų ministrai.
Europapress.es 2023.10.24 Letònia i Lituània s'oposen a oficialitzar català, basc i gallec a la UE però el debat continuarà obert a nivell tècnic Latvia and Lithuania oppose officializing Catalan, Basque and Galician in the EU, but the debate will remain open at a technical level
Upon arrival, the Minister of Foreign Affairs and former Prime Minister of Latvia, Krisjanis Karins, has warned in statements that he did not expect changes in the rules on languages because the twenty-seven have other geostrategic "problems" in the agenda "to focus on".
Already at the meeting, both Karins and his Lithuanian colleague, Gabrielius Landsbergis, have rejected the "political impact" that this measure can have in other member states like theirs, where there is a Russian-speaking minority, they explain sources consulted by Europa Press.
Kažkodėl prisiminiau istoriją apie Turkijos blokuojamą Švedijos narystę NATO.
Katalonų, baskų ir galisų kalbos turi Ispanijoje oficialų statusą. Rusų kalba Latvijoje jokio statuso neturi ir vargu ar kada turės. Todėl net pretenduoti į oficialią ES kalbą negali.
Buvęs Katalonijos regiono lyderis Carles Puigdemont buvo vienintelis, kuriam nepritaikyta amnestija.
Šiandien jis pasirodė mitinge vidury miesto ir po kalbos savo šalininkų miniai netrukus išnyko
Politico.eu 2024.08.08 Police officer arrested in connection to fugitive separatist leader Carles Puigdemont’s escape
Catalan police announced they have arrested a police officer who is suspected to have aided Carles Puigdemont flee the city after a brief reappearance Thursday before vanishing.
Seven years after fleeing Spain to avoid arrest, Puigdemont made a speech next to the city’s Arc de Triomf, with nearly 4,500 supporters showing up Thursday morning, police said. Some formed a barrier around him.
After his speech, the separatist leader disappeared into the crowd
Comment