Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Kinijos santvarka ir ekonomika

Collapse
X
 
  • Filtrai
  • Laikas
  • Show
Clear All
new posts

    Parašė digital Rodyti pranešimą
    Na bet straipsnyje sako kitaip - Taiwan Is Rapidly Moving Away From China.
    Na taip, kažkiek nusprendė doversifikuotis. Kai tavo prekyba su vieninteliu partneriu siekia 50%, tai turbūt logiška. Ypač kai pradeda rastis rimtų galimybių Indijose ir kitose developing vietose. Bet tai nereiškia, kad Kinija nustos būti by far svarbiausias Taiwano prekybos ir investicijų partneris. Lygiai kaip ir kokios UK by far svarbiausias prekybos ir investavimo partneris buvo, yra ir bus ES, nepriklausomai nuo to, kiek jie ten "nutols" nuo ES ar kiek dar Brexitų apturės.

    Comment


      Labas rytas. Jeigu jau pabodo refreshinti žiniasklaidos portalus ieškant naujų naujienų apie lėktuvo nukritimą, tai jūsų paslaugoms rubrika “toli toli, už jurių marių”. Šią savaitę naujienų užderėjo tiek, kad nei pusė nesutilpo, tad vietos taupymo sumetimais palikau šiek tiek ir jums patiems užpildyti. Tik prieš puldami skaityti nepraleiskime progos išsakyti užuojautą žuvusio piloto artimiesiems ir palinkėti sveikatos sužeistiems kolegoms. Sudužęs lėktuvas makabriškai gražu ir įdomu, bet žmonės svarbiau.
      #ToliToliUzJuriuMariu
      ___
      Karinė pagalba

      Ir dar viena raudona linija peržengta. Tik šį kartą žingsniavo ne supuvę Vakarai ir pasalūniškas NATO, o Kinija. Apie pastarosios masyvią paramą Pederacijos karo pastangoms Vakarai šneka vis daugiau, bet iki šiol pagalba bent jau apsiribojo plius minus “ne karinėmis” prekėmis. Praeitą savaitę Sindziango regione (tame pačiame, kuriame klesti uigūrų darbo ir poilsio stovyklos) buvo pagauta už rankos gamykla, gaminanti Rašistanui, cituoju, “ginkluotus kovinius dronus” (“armed combat drones”). Kokie tai konkrečiai dronai pranešime nebuvo minima, tačiau raktinis žodis yra “ginkluoti”, nes tai labai vienaprasmiškai išmeta iš galimybių sąrašo visokius mavikus ir kitokius autelius, kurie legitimiai gali būti naudojami civilinėms reikmėms. Kitaip sakant, for all intents and purpoises Kinijos Leudies Respublika (PRC) pardavinėja Pederacijai ginklus ir amuniciją. Prie viso to pridėkime faktą, kad gamykla yra labiausiai kontroliuojamame PRC regione, tai yra valdžia tiesiog negalėjo nežinoti apie jos egzistavimą ir veiklą. Ir pabaikime, kad tai ne šiaip žiniasklaidoje pasirodžiusi informacija, o reikalas, dėl kurio protestus jau išsakė visi kolektyviniai Vakarai, įskaitant labai norintį su Kinija išlaikyti “darbinius santykius” Šolcą.

      O dabar trumpam stabtelėkite, ir komentaruose parašykite, kaip jūsų nuomone į Vakarų piktinimąsi ir grūmojimą reagavo komunistinė PRC vyriausybė.
      ___
      Nauja nafta

      Kad jau užkliudėm ant posūkio Rašistano Pederaciją, tai dar trumpai pasisukiokime jų kieme. Paskutines dvi savaites vakarietiški apžvalgininkai-ekonomistai, įskaitant tokius internetų korifėjus, kaip Peter Zeihan ir Joe Blogs, verčiasi per galvas, idant spėtų užtikrinti savo skaitytojus-žiūrovus, jog “Rusija niekaip negali nutraukti karo ir tikrai jo nestabdys”. Priežastis paprasta - Rašistano ekonomika pilnai pervesta į karo ekonomiką, ir karo stabdymas reikštų absoliutų ir taip ant snarglių kabančios ekonomikos krachą. Tiesa sakant, mintis labiau įsigilinusiems nėra nauja. Babčenko apie tai kalba jau metai laiko, o rusų nacionalistas-ekonomistas Potapenko prognozavo tokią tėkmę dvimantrų metų viduryje, o dvimtrečiais konstatavo, kaip įvykusį faktą. Bet grįžkime prie staiga praregėjusiųjų. Iš vienos pusės problema labai aiški - JAVai, pvz, apturėjo gerus metus trukusią recesiją, kai iškart po WWII nutraukė karinius užsakymus ir bandė perorientuoti rinką į daugmaž normalų vartotojišką modelį, ir tai tuo metu, kai buvo de facto pačia pačiausia valstybe ant Žemės bambos. Kas atitinkamai reiškia, kad Rašistanas net paskelbęs taiką Ukrainoje tiesiog turės tuojau pat imtis sekančio karo (kol kas tinkamiausi kandidatai - Vidurio Azijos kaimynai, kurie kaip reikiant šika miltais dėl tokios perspektyvos). Tačiau man asmeniškai ypač linksma matyti tokį temos plėtojimą iš kart po to, kai Oranžinis Plaukuotas vis tik laimėjo rinkimus, ir paaiškėjo, kad gal gi reikės vykdyti tuos rinkiminius pažadus, tame tarpe “per vieną dieną”.

      Na ir dar viena žinutė iš kaimynų daržo - Pederacijos valdžia, kaip ir Kinijos Kamunistu Parcija (CCP), oficialiai dėl įvairiausių kvailų priežasčių pasisako prieš bitkoinus ir kitas kriptovaliutas. Priešiškumo priežastis šiaip jau aiški, kaip dieną - reikia kontroliuoti tautiečių galimybes išgabenti užsienin ir kitaip kavoti turimą valiutą. Tačiau kiniškų kriptokasėjų užsėstame Irkutske prasidėjo naujas judesys - dėliojamas naujas įstatymų paketas, ne va tai drausianti tą nelemtą kasybą, bet surašytas taip, kad aiškiau nei aišku, jog kasyba tęsis… bet griežtai tik po valdišku skėčiu. Naftos gavyba ir pajamos krenta, laikas valdžiažmogiams pasirūpinti naujais pinigų šaltiniais.
      ___
      Darbo didvyriai melžyboje

      Kaip raportavau jums prieš pora savaičių, oficialusis Beidžinas baisulingai pasipiktino regionuose suklestėjusia praktika gaudyti vietinius biznesmenus ir literaliai laikyti uždarytus, iki šie susimoka nedamokėtus mokesčius. Regionų administracijos gavo pyzdakų ir, kai kuriais atvejais, per snukį, o centrinė valdžia ėmėsi pati kratyti ne tik verslininkus, bet ir valdininkus. Tai štai šią savaitę išlindo daugiau detalių apie minėtą išpurtymą. Pasirodo įstatyminė bazė buvo pradėta ruošti nuo pat trečiosios Vinipuchovičiaus kadencijos pradžios, t.y. nuo dvimantrų metų pabaigos, manoma, kad kaip atsarginė arba spaudimo (arba ir tokia, ir tokia vienu metu) priemonė. Taigi nieko nuostabaus, kad centriukas mažumą supyko, kuomet regionai neatsiklausę ėmėsi pešti višteles. Na o visi, potencialiai turintys šaibų, bet nepanorę prisiduoti, kiek vis dar yra “skolingi” motinai tėvynei, jau pradėjo gauti laiškelius su valdžios nurodytu skaičiumi ir rekomendacija sparčiau įvykdyti fiskalinius įsipareigojimus. Laiškeliai eina ir į užsienius turtus išvežusiems, net jei pastarieji išsinešdino patys ir pakeitė pilietybę. Tik šiuose laiškeliuose dar nurodoma, kokie giminaičiai vis dar gyvena PRC ribose.

      Regioninės valdžios, kurių bent trečdalis realiai sėdi tikrų tikriausiame bankrote, pyzdakus priėmė žemai nulenkę galvas, bet nenuleidę rankų. Tik vietoje to, kad gaudytų verslynykus pas save… pradėjo gaudyti pas kaimynus. Kaip tik šią savaitę turtingoje Džidziang provincijoje nuskambėjo skandalas, kuomet buvo sulaikyti du “tyrėjai” iš gretimos provincijos, bandę literaliai “išpurtyti” vietinius verslininkus apsimetinėdami padedą “vykstančiam tyrimui”. Džidziango provincijos valdžia paskelbė “imsianti priemonių prieš taip vadinamą pelno siekiančią teisėsaugą”, kuri “smarkiai sutrikdė verslo veiklą ir griauna pasitikėjimą teisine valstybe”. Manau ir be mano pagalbos matote ironiją šiuose žodžiuose. Aš tik pridėsiu, kad absoliuti dauguma minėtų verslininkų, ir visi iki vieno valdininkai arba “optimizuoja” mokesčius, arba ir išvis slepia uždirbtas pajamas, taigi sunku pasakyti, ką čia reiktų užjausti, ir kas gi vis dėl to teisus.
      ___
      Nutraukti ryšiai

      Baltijos jūroje nutrauktų kabelių istorija nuskambėjo ir Lietuvos žiniasklaidoje, tad labai neišsiplėsiu apie patį įvykį, tiesiog paminėsiu, kad pagrindinis įtariamasis yra Kinijos kompanijai priklausantis ir Kinijos kompanijos valdomas jūrlaivis Yi Peng 3. Vėl. Kaip ir prieš kelis mėnesius “inkaru nutraukto” Estija-Suomija kabelio atveju (tiesa, tada laivas priklausė kitai Kinijos kompanijai).
      Tik šį kartą viešuose šaltiniuose esančius duomenis labai tvarkingai susumavo ir pateikė grafiškai Jūtūbės kanalas “What is Going on With Shipping?".

      O visiškiems tinginiams susumuosiu:
      • Yi Peng 3 reguliariai plaukioja iš Rasiejos Ust-Lugo uosto į Viduržemio jūros uostus, Indiją ir kartais Kiniją;
      • Laivas stebėtinai ilgai trynėsi šalia Ust-Lugo jau po to, kai pasikrovė;
      • Plaukė Baltija 30-40% lėčiau nei visuomet (bet tai galėjo būti dėl oro sąlygų);
      • Nėra abejonių, kad abiem atvejais ryšys nutrūko būtent tada, kai Yi Peng 3 buvo virš kabelio;
      • Geram gabalą kelionės atliko “tyloje”, t.y. išjungęs transponderį (vėlgi, potencialiai gali būti legalios priežastys);
      • Gavęs pranešimą, kad Danija išsiunčia karinį laivą eskortavimui ir sulaikymui, užtraukė rankinį ir geras dvi valandas malėsi vienoje vietoje, kaip šūdas eketėje, iki vėl pajudėjo ir nuplaukė randevūintis su Karališkuoju Danijos Laivynu.
      Čia dar atskirai paminėsiu, kad RDN (Royal Danish Navy) turėjo visą teisę sulaikyti ir ištirti Yi Peng 3. Tiesa sakant, RDN jau ne kartą siūlėsi painspektuoti visus ir kiekvieną laivą, plaukiantį iš Pederacijos uostų, ypač tankerius. Bet tarptautinė bendruomenė sakė “nu gal nereikia…”.

      Na o jūs vėlgi netingėkit, brūkštelkit komentaruose, kaip į šiuos kaltinimus reagavo oficialusis Beidžinas.

      P.S. Jeigu jau pakomentavote, kaip reagavo į Vakarų priekaištus dėl ginklų perdavimo, tai nesidubliuokite, užskaitysiu už abu.
      ___
      Ar žinote, kad…
      • …dar nespėjus nutilti aidams dėl trimpenkių piliečių suvėžinimo, Jysing univieros kampuse gyvenimu nusivylęs jaunuolis susirado peiliuką, ir mirtinai nudūrė aštuonis bendramokslius, o dar septyniolika taip pabadė. Oficiali versija - jaunolis supiko, nes neišlaikė egzų. Neoficiali (ir mikliai nuglušinta) - idant gautų diplomą, jaunuolis turėjo dirbti greta esančiame fabrike 16 valandų pamainas už dyką ar bent jau pusdykį.
      • …Walmartas paleido kampaniją, kurioje aiškina, kad “naujus [Trampo žadamus] tarifus mokės ne Kinija, o JAVų pirkėjai”. Iš vienos pusės - nėr šūdo, Šerlokai, iš kitos - tai šalis, kurioje krūva rinkėjų patikėjo, kad už sieną sumokės Meksika. Na o Wlamarto motyvacija aiškesnė už aiškią.
      • …Robertas Lighthizer’is, Oranžinio Plaukuoto pirmosios administracijos pažiba muitų Kinijai klausimais, dėl nutylimų aplinkybių biškiuką išlėkė iš barščių, ir prasidėjo diskusijos, kas gi sekančiais metais taps namber van JAVų prekybos dirigentu. Kol kas žvilgsniai (ir užuominos) smarkiai krypsta į tokį Howard’ą Lutnick’ą, bankininką, “turintį daug patirties su Kinija”. Kadangi Lutnikas turi daugiau nei vieną interesą tiesiogiai PRC, tie žvilgsniai iššaukė labai neigiamas reakcijas abiejų partijų stovyklose, taip kad dar pažiūrėsim, kaip ten bus.
      • …Cė Ou Du skaičiavimų matematikose Kinija pagaliau aplenkė visą Europos Sąjungą. Ta prasme, kad kombinuotas PRC anglies išmetimas į atmosferą viršijo visų EU šalių suminį, SKAIČIUOJANT NUO 1850 METŲ. Kas bus įdomus argumentas šią savaitę Baku įvyksiančioje tarptautinėje konferencijoje, kur Kinija, daugiausiai CO2 išmetanti antroji pasaulio ekonomiką, ragais ir nagais priešinsis bandymui pripažinti, kad gal jau vis tik išaugo “besivystančios šalies” kelnytes, ir vietoje to, kad gauti kompensacijas iš pasaulio didžiųjų, gal jau laikas būtų pradėti tas kompensacijas mokėti?
      • …South China Morning Post, kaip ir nepriklausomas, bet vis tik Kinijoje besibazuojantis naujienlaikraštis, pranešė, kad po 20 metų įkalinimo į gimtąjį kaimą sugrįžęs žudikas surengė “welcome home” vakarėlį gatvėje, tiesiai priešais aukos namus. Baliui buvo paruošta 18 stalų ir patiesti raudoni kilimai. Cituojant tekstą, “local officials, police, and village leaders quickly intervened and conducted educational sessions with the convict and his family” (nebandysiu versti, nes tai tiesiog nepakartojama). Jeigu ką, tai už žmogžudystę Kinijoje skiriama mirties bausmė, kuri išimtinais atvejais gali būti keičiama įkalinimu iki gyvos galvos, kuris dėl gero elgesio gali būti sutrumpinamas iki 25 metų įkalinimo. Bičas grįžo po 20 metų. Darykit išvadas patys.
      • …PRC anonsavo dar vieną lengvatą vizituojantiems: nuo šiol bevizis režimas galios kešimkažkelioms šalims ir leis vizitus iki 30 kalendorinių dienų. Latvija ir Estija į sąrašą papuolė, Lietuva - ne. Taigi Pimpaluckui dar teks padirbėti “normalizavimo” klausimais.
      Tiek naujienų sutalpinau, pridedu dar mums kabelį nutraukusio gražolio nuotraukite. Dideliausias ačiū skaitytojams, kurie pasidalinote viena ar kita info - pats visko aprėpti niekaip nespėju.
      Stebėkite situaciją pasaulyje ir būkite atsargūs ar keliaujate, ar namuose laiką leidžiat, spaudimas esamai pasaulio tvarkai tik didėja.
      Click image for larger version  Name:	468144397_10226719268755645_2639060415414926608_n.jpg Views:	0 Size:	264.5 KB ID:	2167109

      Comment


        Tarp Estijos ir Suomijos buvo nutrauktas ne kabelis, o dujotiekis balticconnector

        Comment


          Parašė John Rodyti pranešimą

          Na taip, kažkiek nusprendė doversifikuotis. Kai tavo prekyba su vieninteliu partneriu siekia 50%, tai turbūt logiška. Ypač kai pradeda rastis rimtų galimybių Indijose ir kitose developing vietose. Bet tai nereiškia, kad Kinija nustos būti by far svarbiausias Taiwano prekybos ir investicijų partneris. Lygiai kaip ir kokios UK by far svarbiausias prekybos ir investavimo partneris buvo, yra ir bus ES, nepriklausomai nuo to, kiek jie ten "nutols" nuo ES ar kiek dar Brexitų apturės.
          Na jeigu Rusija(Latvija), būtų tokio dydžio ekonomika ir taip staigiai augtų kaip CH ir pas mus būtų didelis eksportas, katras ir taip buvo pvz į RU 13,49%, bei į 3,86 BY 2016 metais.
          Gi "brąliukai" ir kodėl nepasinaudoti proga, bet pasekmės liūdnos, atsirastų reali 5 kolona su kuria būtų labai sunku kovoti, ty ne pavieniai autoritarzimo entuziastai, nepaisant grėsmių valstybingumui ir sau sau patiems.
          Kiek žinau Taivanio kariuomenės specialistai treniruojasi kartu su Lietuvos kariuomene, čia šiap, kad galbūt ten įžvelgia kažkokais grėsmes.
          Paskutinis taisė Dundorfas; 2024.11.25, 13:30.

          Comment


            Po 12 metų „Volkswagen“ pardavė kontroversišką gamyklą Kinijoje https://www.vz.lt/logistika-ir-trans...mykla-kinijoje
            „Volkswagen“ veikla Kinijoje dėmesio centre atsidūrė 2020 metais, kai Australijos strateginės politikos institutas įtraukė „Volkswagen“ į „įmonių, tiesiogiai ar netiesiogiai gaunančių naudos iš uigūrų darbuotojų išnaudojimo už Sindziango ribų per galimai piktnaudžiaujančias darbo jėgos perkėlimo programas“, sąrašą.
            2021 m. skelbta, kad mažiausiai 1 mln. uigūrų ir kitų musulmonų mažumų narių kalinami stovyklose šiame šiaurės vakarų regione. Kinija taip pat kaltinta priverstine uigūrų moterų sterilizacija ir priverstinio darbo naudojimu. Dėl to šalis susilaukė kritikos bei sankcijų iš Vakarų valstybių, o buvęs JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo 2021 m. sausį elgesį su uigūrų etnine mažuma pavadino „genocidu“.
            Visus šiuos pranešimus Pekinas John įnirtingai neigė.
            SAIC, didžiausia „Volkswagen“ partnerė Kinijoje, ilgą laiką priešinosi vokiečių gamintojo prašymams parduoti gamyklą Sindziange.
            „Financial Times“ šiemet pranešė, kad gamyklos auditas, kuris, „Volkswagen“ teigimu, paneigė įtarimus dėl priverstinio darbo, neatitiko tarptautinių standartų.
            Nepirk iš Decathlon, Ritter Sport, Philips, Nestle, KraftHeinz, Viada, Vičiūnų, ypač Kalnapilis myžalų,
            Toblerone, Milka, Dirol, Halls (Mondelez International), Hellmann's, Heineken, Mars, PepsiCo

            Comment


              Gana neįprastas Vakarų mainstreaminei žiniasklaidai pripažinimas, kad Kinija galimai jau dabar yra pagrindinė global warmingo stabdymo ir CO2 neutrality driving force. Aišku, tai nėra "happy accident", o seniai dėliojama ir įgyvendinama strategija, bet visvien įdomus Bloomberg filmukas

              Comment

              Working...
              X