N.Mačiulis apie mokesčius:
http://verslas.delfi.lt/verslas/nmac....d?id=60463309
http://verslas.delfi.lt/verslas/nmac....d?id=60463309
Dabar Lietuvoje mokestinė našta jau yra viršijusi optimalų dydį, nes 2009 m. padidinus mokesčių tarifus (pelno, pridėtinės vertės, akcizus) biudžeto pajamos krito. Net santykinės, palyginus su bendruoju vidaus produktu. Vadinasi, jau esame antrojoje Lafero kreivės pusėje, kuomet didinant mokesčių tarifą, biudžeto pajamos mažėja.
Be to, labai populiaru nukreipti dėmesį į pajamų apmokestinimą. Tačiau mokesčių teorijos sako, kad tai nėra pati geriausia sritis, nes taip apmokestinamos pastangos, vertės kūrimas. Tad geriau apmokestinti naudojimąsi gerove, kaip aš sakau, hedonizmą – sukaupto turto vartojimą. Lietuvoje efektyvių turto mokesčių labai trūksta. Esame viena iš dviejų Europos Sąjungos valstybių, kurios neturi automobilių mokesčio ir viena iš labai nedaug šalių, kurios beveik neapmokestina nekilnojamojo turto.
Iš tikrųjų Lietuva pagal darbo pajamų apmokestinimą Europos Sąjungoje užima septintąją vietą, darbo mokestinė našta pas mus didesnė nei, pavyzdžiui, Danijoje.
Tačiau manau, kad turto mokesčių neįvedimas buvo konservatorių klaida – Lietuva dabar būtų kur kas geresnėje padėtyje, jei būtų įvestas visuotinis automobilių ir turto mokestis, kartu leidžiant žmogui daugiau uždirbti. Mano manymu, tai vienintelis būdas surinkti daugiau biudžeto pajamų, esant dideliam mokesčių vengimo mastui.
Comment