Parašė a_p
Rodyti pranešimą
Anyway, kad ir kaip ir bebūtų, visi puikiai žinom, kad labai didėlė mūsų vartojimo dalis tenka importinėms prekėms. Reiškia atitinkamai didelė valdžios naujai prispausdintų pinigų dalis turės būti pakeista į kurią nors užsienio valiutą. Naftai, dujoms, televizoriams, paprikai etc. Reiškia padidės tų valiutų paklausa ir nukris lito kursas.
Taip pat nepamirškim esminio momento, kad pinigai remiasi pasitikėjimu. Ir jis tuo mažesnis kuo labiau valstybės išlaidos viršija jos pajamas.
Labai neigiamas valdžios balansas beigi toks lito kurso kritimas paskatins žmonės "bėgti" nuo lito ir tik gavę pinigų juos iškart arba išleidžia arba keičia į užsienio valiutą. Tereikia prisimint kaip mes patys elgėmės su vagnorėliais ir vėliau iš inercijos ir nepasitikėjimo pirmais litų egzistavimo metais.
Tokios lavinos jau nebesustabdysi. Ir tai automatiškai reiškia hiperinfliaciją, t.y. zimbabwę arba baltarusiją. Apie ką ir rašiau.
Abba Lerner dar prieš 70 metų suformulavo 3 pagrindinius principus "laisvai rinkai" valdyti (kuri jo nuomonė "vairuoja" daugiau mažiau teisinga kryptimi, bet labai jau mėtosi į šonus):
1. Valstybė reguliuodama pinigų kainą turi ir gali nustatyti optimalų investicijų lygį.
2. Valstybė reguliuodama mokesčius ir savo išlaidas turi užtikrinti tokį bendrosios paklausos lygį, kad būtų pasiektas pilnas darbo jėgos užimtumas prie esamo kainų lygio.
3. Visa kita (biudžeto deficitai ir pan.) - "išplaukia" iš pirmų dviejų taisyklių taikymo ir kokie jau skaičiukai gaunasi, tokie gaunasi.
Lerner'io mokytojas Keynes'as formulavo dar paprasčiau - "rūpinkitės darbo jėgos užimtumu, o biudžetas pats savimi pasirūpins".
Comment