Žymus britų režisierius, rašytojas, dramaturgas Hanifas Kureishi teigia, kad Londone siautėjančiose gaujose – neturtingiausių visuomenės sluoksnių atstovai, ir panašūs įvykiai netrukus gali išplisti visoje Europoje, skelbia „La Repubblica”.
H.Kureishi teigimu, jaunimo siautėjimų priežastis – ne tai, kad policija neaiškiomis aplinkybėmis Londone nužudė vyrą. Tai tapo tik pretekstu, o tikroji priežastis – šių skurdžiausių sluoksnių nepasitenkinimas ekonomine situacija. „Ne atsitiktinai pyktis visų pirma prasiveržė prieš parduotuves, – jos gerovės, kuri šiems žmonėms neprieinama, simbolis“, – sako rašytojas. Jo manymu, situaciją dar paaštrino nedarbo pašalpų, subsidijų jaunimo centrams mažinimas.
„Nepasitenkinimas auga. Reikia pinigų, kurių Davido Camerono vyriausybė neturi. Neturi jų ir Italija, Graikija ir Ispanija. Todėl aš manau, kad mes esame tik didelio socialinio nestabilumo periodo pradžioje“, – sakė rašytojas.
Iš tikrųjų Vyriausybėms veržiant diržus tai labiausiai pajuto skurdžiausi sluoksniai. Tuo požiūriu situacija nelabai kuo skiriasi nuo riaušių pradžios Tunise, Egipte ir kitur. Dėl tų šalių oficiali versija buvo išaugusios maisto kainos. O pretekstas tik smulkmena, kai labai reikia, tiks bet koks. Britai kartu su kitomis šalimis nuskubėjo atseit ginti taikių Libijos piliečių, dabar metas pasirūpinti savo piliečiais. Susidaro įspūdis, kad Libijos piliečiais rūpinasi labiau ir tam daugiau skiria lėšų bei pajėgų. Iš tikrųjų tai bet kokie galimi ekonominiai sunkumai situaciją gali dar labiau pabloginti - nuotaikos ir informacija esant šiandienos technologijoms sklinda greitai.
Taip, turistams tikrai nuotykių netrūks. O jeigu dar kokį autobusą padeks, kuriuo jie važiuoja, tai be galo laimingi bus.
Na, taip, ypač Rusijos turistams. Dar gerai pamenu matytą nuotrauką, kaip rusas fotografuoja savo dukrą ant tanko, Hurgadoje, pačiame Egipto revoliucijos įkarštyje. Gaila, dabar surast nebegaliu.
O jei rimtai, tai vistiek toks Skotland Jardo pofigizmas stebina. Net 2005 metų įvykiai ar bandymai įsinešti skystus sprogmenis į lėktuvus 2006-aisiais jų nie kiek nepamokė, kad be ginklų nelabai ir palaikysi viešąją tvarką.
"Jo manymu, situaciją dar paaštrino nedarbo pašalpų, subsidijų jaunimo centrams mažinimas." - Daug sumazino tas nedarbo pasalpas? Tikiuosi su visam, o ne tik laikinai, "krizei esant".
Tai ką, kavos puoduką žulikui pasiūlyti? Mums apskritai nereikėtų mąstyti ir gilintis į tai, ką mąsto nusikaltėlis nusikaltimo darymo metu. Svarbu nusikaltėlį sučiupt ir visuomenės vardu tinkamai atkeršyti jam už nusikaltimą. Dabar visuomenė jaučia, kad nusikaltėliui nugara kasoma, bet ne keršijama jam už pridarytas blogybes.
Šiaip, jei tai išplistų po Europą, būtų jau labai rimta. Kaip suprantu, čia yra riaušės ne tiek etniniu, kiek ekonominiu pagrindu - skurdžiausi visuomenės sluoksniai kyla į kovą, aišku dauguma skurdžių imigrantai, bet tarp jų matome ir nemažai baltųjų. Jeigu riaušės paplistų, paliestų ir mus. Visuomenė Lietuvoje pilna senai kaupiamo pykčio, ir reikia tik mažos kibirkšties jam pratrūkti.
Kodėl čia iš vis kalba apie Lietuvą? Negresia mums riaušės, ne tie žmonės. Prisivežkim juodukų, o tada galime pradėti ir laukti
Londone gyvenanti lietuvė: tai primena epizodą iš siaubo filmo
Jungtinėje Karalystėje plintančias riaušes savo kailiu patyrė ir beveik dvejus metus Londone gyvenanti 28 metų lietuvė Arūnė Nedzveckaitė, diskotekų mėgėjams geriau žinoma kaip DJ MamikO'motto. Dėl neramumų Londone jai teko uždaryti radijo stotį, kuriai vadovauja, ir naktį stebėti, kaip už lango zuja ir į kambarį šviečia sraigtasparnis.
"Jeśli kto władzę cierpi, nie mów, że jej słucha;
Bóg czasem daje władzę w ręce złego ducha."
Šiaip, jei tai išplistų po Europą, būtų jau labai rimta. Kaip suprantu, čia yra riaušės ne tiek etniniu, kiek ekonominiu pagrindu - skurdžiausi visuomenės sluoksniai kyla į kovą, aišku dauguma skurdžių imigrantai, bet tarp jų matome ir nemažai baltųjų. Jeigu riaušės paplistų, paliestų ir mus. Visuomenė Lietuvoje pilna senai kaupiamo pykčio, ir reikia tik mažos kibirkšties jam pratrūkti.
Ar taip jau labai lietuviškas treninguotas baltas forsas skiriasi nuo afrikietiško - britiško juodo kietuolio, ar balto "wannabe nigga" chavo? Ta pati intelekto ir mentaliteto kategorija.
Vat taip liūdnai ir net kvailai nutinka, kai įsileidi kiaulę į bažnyčią, o ta ir ant altoriaus lipa. Visi be išimties 'spalvotieji' ir net nemaža dalis 'nespalvotųjų' yra svečiai, t.y. atvykėliai-imigrantai. Ne patys britai juos čia atvežė ir liepė pasilikti. Įdomu, kaip sureaguotų, jeigu nutvertam už kaklo chav'ui būtų duota pasirinkti — metai ar dveji Britanijoje už grotų, ar imk visas pašalpas metams į priekį ir grįžk visam laikui į savo protėvių žemę, dar ir kelionę apmokant? 99,95% ims šaukti, muštis į krūtinę, kad dabar čia (UK) jų tėvynė, nes čia jie užaugo, priprato, ir t.t.. Taip, ir aš greitai priprasčiau, jeigu britiškomis išmokomis metų metus mane ir mano šeimą šertų, + nemokamai duotų bent vidurinį išsilavinimą ir gydymą.
Ar jūs dar iki pastarųjų riaušių Londone būtumėte savo noru į savo namus įsileidę imigrantų šeimą be jokio termino ir dar juos visapusiškai išlaikę kaip savo šeimos narius?
Aš asmeniškai neičiau, bet jeigu pas mus, tarkim, prasidėtų kažkas panašaus - einančių "apsiprekinti" atsirastų, ne tiek ir mažai. Prisiminkim 2007 metų įvykius Taline, kai buvo šluojama viskas, net moterų paketai. Gal juodaodžių ir graikų mentalitetas atrodo egzotiškas, bet rusai, tuo labiau Estijos, yra lietuviams labai artimi visapusiškai. Be to, ar taip jau labai lietuviškas treninguotas baltas forsas skiriasi nuo afrikietiško - britiško juodo kietuolio, ar balto "wannabe nigga" chavo? Ta pati intelekto ir mentaliteto kategorija. Rūkyt turi?
Pas mus kažin ar galėtų būti tas pats. Mūsų policija nesiceremonytų, tokiais atvejais, o riaušėm yra - I ir II vidaus pulkai, kurie pasirodė 2009 sausį, čia tai ko neturėjo latviai ir estai, 20 metų išlaikytų ir treniruotų ( dar nuo sovietų) vidaus kariuomenės pulkų .
O kas dėl Londono policijos, tai pasakoja kad ji gana liberali, kaip visokie skvoteriai-anarchistai siaučia Londone, pas mus tiesiog tokios baikės nepraietų. Nors turime ir savo "sunkų" rajoną - čigonų taborą.
Lordas Harrisas iš Peckhamo, „Carpetright“ (parduotuvės, kuri buvo nuniokota šeštadienio naktį Tottenhame įvykusių riaušių metu) vykdomasis direktorius, paragino vyriausybę parūpinti jauniems žmonėms daugiau darbo vietų. Jo teigimu, viena iš Londoną krečiančių neramumų priežasčių yra jaunimo nedarbas.
„Įdarbinkite jaunus žmones, ir jie kels mažiau problemų. Kai atsiranda labai daug vaikų (o didžiąją dalį chuliganų aš ir pavadinčiau vaikais), kurie neturi ką veikti ir negali susirasti darbo, vienintelis būdas jiems pragyventi – plėšikauti ir kaulyti pašalpų.“
Paklaustas, ar vyriausybė padarė pakankamai, kad sumažėtų nedarbas, jis atsakė: „Viliuosi, kad vyriausybė rimtai ketina padėti Anglijos jaunimui susirasti darbą, nuoširdžiai tikiuosi, jog ketinimai bus įgyvendinti ir neliks tik tuščiais pažadais.“
Nacionalinio statistikos departamento duomenimis, per pirmuosius tris šių metų mėnesius Anglijoje užregistruota 917 tūkst. 16–24 metų amžiaus bedarbių. Lyginant su praėjusiais metais, kuomet šio amžiaus žmonių grupėje buvo užfiksuotas rekordinis 20 proc. nedarbo lygis, padėtis truputį pagerėjo.
Harriso kritika, nors ir švelni, bus labai skaudus smūgis vyriausybei, kadangi lordas Harrisas yra vienas iš didžiausių Londono švietimo įstaigų rėmėjų bei vienas pirmųjų verslininkų, suteikusių finansinę paramą Davidui Cameronui.
Sostinėje siaučiantys chuliganai pridarė daug nuostolių mažmenininkams. Buvo nuniokota net 9 „Tesco“, 4 „Marks & Spencer“ bei daug mažesnių parduotuvių. Taip pat pirmadienį nemažai parduotuvių savininkų duris užrakino gana anksti, bijodami riaušininkų: darbą anksčiau baigė 8 „PC World“ ir „Currys“ parduotuvės.
„JD Sports“ pirmininkas Peteris Cowgillas sakė, kad labai norėtų plėšikus bei tuos nenaudėlius, kurie pirma pasimatuodavo sportinius batelius, o vėliau juos pavogdavo, patraukti baudžiamojon atsakomybėn. „Tiesiog neregėtas įžūlumas. Mano kantrybės taurė perpildyta“, – pyko jis.
Neramumai Didžiojoje Britanijoje tęsiasi. Per antradienį riaušės išplito iš Londono ir į kitus miestus. Birmingeme automobiliu buvo pervažiuoti trys žmonės, kurie vėliau ligoninėje mirė, praneša spiegel.de. Mančesterį sukrėtė didžiausios riaušės per 30-etį. Britanijos policija, sulaukusi kaltinimų, kad nesusitvarko su padėtimi, pareiškė, kad artėja metas paleisti gumines kulkas, informuoja telegraph.co.uk. Tuo tarpu nuo plėšikautojų kenčiantys verslininkai ir gyventojai ėmė burtis ir patys gintis.
"Jeśli kto władzę cierpi, nie mów, że jej słucha;
Bóg czasem daje władzę w ręce złego ducha."
Comment