Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
Baltijos valstybių sostinių palyginimas
Collapse
X
-
Kalbant apie palyginimus, prisiminiau dar vieną dalyką iš Rygos, kurio nemačiau nei Taline, nei Vilniuje. Grotos. Rygoje ant pirmų aukštų langų daug kur dedamos grotos. Vilniuje taip būdavo kažkada 90-aisiais ir po to tiesiog išnyko. O Rygoje, panašu, neišnyko. Įdomu, kodėl? Rusiškas dalykas?
- 1 patinka
Comment
-
Parašė Obi-Wan Kenobi Rodyti pranešimąManau diskusija gali būti kas kiečiau Stokholmas ar Ryga, o ne Vilnius ar Ryga. Jau kiek pridėta nuotraukų, nežinau, reikia būti visai aklam, kad to nematyti.
1) Miestas nekaltas bet realybė tokia jog Stokholmas žiauriai užhypintas lyginant su kitais regiono miestais, neįmanoma nesusikelti lūkesčių prieš jame apsilankant.
2) Pačiame mieste judėti nepatogu, galima kaltinti geografiją, bet labai tikėtina jog situaciją pablogino tramvajų linijų uždarymas atidarius metro. Žinant jog automobilis švedų kultūros dalis nieko keisto jog miestas jam nusilenkė daug labiau nei tarkim Kopenhaga, nors teisybės dėlei joje dėkingesnis reljefas/gegorafija alternatyvoms.
3) Senesniuose rajonuose užstatymas paliko kai kurias gatves gana ankštomis ir normalu būtų bent dalį jų padaryti pėsčiųjų ar bendro judėjimo gatvėmis, bet už senamiesčio tokių praktiškai nemačiau ir pėstiesiems palikti tik itin per siauri šaligatviai (vėlgi turiu omeny ne plačiąsias gatves, kurių yra ir ne viena, o apie siauriausias). Vietoje to visur tvarkingai pasirūpinta parkavimosi vietomis. Tas aišku būdinga daugumai miestų bet jie dažniausiai ir šaligatvius vos platesnius sutalpina, o čia kaip kokioje Romoje, tik ten pėstieji varosi gatve ir faktiškai padaro ją bendro naudojimo, o Stokholme tiek eismas tiek aplinka indikuoja, jog tokiose gatvėse pėsčiajam reikia talpintis į šaligatvį, nes arba būsi prispaustas prie priparkuoto automobilio arba pastoviai reikės šokinėti tarp šaligatvio ir važiuojamosios dalies.
4) Įspūdinga kiekybe bet labai monotoniška architektūra už senamiesčio ribų. Net paįvairinimai kartojasi kaip pagal šabloną kas kažkelintas pastatas. Vaikštant vis atrodo jog suki ratus tam pačiame kvartale. Rygoje pilna netikėtumų kurie pagal mane visada laimi prieš nuobodybę keliančią monotoniją. Galų gale labai retas lankytojas išvaikšto miestą skersai išilgai ir net tokiu atveju nebūtinai skaičiuos ar įvertins kiek tų kvartalų prištampuota buvo.
5) Senamiestis apjuostas asfalto/trinkelių laukais kuriose dominuoja gatvės. Kodėl? Negi taip atrodė istorinės krantinės?
6) Paskutinį kartą lankantis buvo rekonstruojamos bent kelios gatvės besijungiančios su centrine magistrale. Jei teisingai supratau jos buvo platinamos
7) Centre rasti lauko kavinę šalia vandens labai sunku kaip miestui pastatytam ant salyno.
8) Centre matai vandenį, reiškias netoliese bus gatvė su daug eismo ir automobilių triukšmo (gal NYC tai prideda vaibo, Stokholme tik gadina atmosferą)
9) Už centro laaaaaabai daug suburbijos ir ne tokios kurią pavadinčiau gerąja (Rygoje senosios suburbijos nors ir neprižiūrėtos/apleistos/nudergtos bet arčiau to ką laikyčiau geruoju pavyzdžiu)
Žodžiu centre monotonija ir nepatogumai pėstiesiems, o už centro suburbija.
Duokit Rygai Stokholmo biudžetą ir už dešimties metų Skandinavijos/Baltijos šalių regione visi norintys pamatyti kietesnę Stokholmo versiją važiuos į Rygą. Norintys unikalumo tam pačiame regione važiuos į Vilnių, norintys pamatyti kaip nykštukai gali būti kietesni už milžinus - važiuos į Taliną, norintys pamatyti miestą žmonėms - važiuos į Helsinkį, norintys pamatyti geriausią regiono miestą - važiuos į Kopenhagą, norintys pamatyti greičiausiai augantį ir sparčiausiai besikeičiantį miestą - važiuos į Oslą. Į patį Stokholmą nevažiuos niekas (nes juk bus kietesnė jo versija - Ryga) arba tik aziejiečiai iš inercijos. Na ir dar visokie turčiai norintys gerai ir ramiai praleisti senatvę
P.S. Jeigu kažką rimtai užgavo mano visiškai nerimtas postas apie Stokholmą, tai chill, tiesiog jeigu jau stumiam šitą temą iki absurdo, tai einam iki galo
Reikia tik džiaugtis jog gyvename regione su tiek puikių miestų, kurie verčia vieni kitus pasitempti ir ieškoti savo identiteto. Didžiuojuosi gyvendamas įdomiausiame regiono kaime, kuriame nereikia pergyventi kaip aplenkti Stokholmą arba būti Stokholmu ir bijoti kaip tuoj būsi aplenktas miesto, kurį kažkada valdei
- 3 patinka
Comment
-
Parašė John Rodyti pranešimąKalbant apie palyginimus, prisiminiau dar vieną dalyką iš Rygos, kurio nemačiau nei Taline, nei Vilniuje. Grotos. Rygoje ant pirmų aukštų langų daug kur dedamos grotos. Vilniuje taip būdavo kažkada 90-aisiais ir po to tiesiog išnyko. O Rygoje, panašu, neišnyko. Įdomu, kodėl? Rusiškas dalykas?
Man buvo mintis, kad dėl atsilikimo viešo stebėjimo kamerų įrengime.
Comment
-
Parašė oranger Rodyti pranešimą
Tas pats Liepojoje. Net pačiame centre.
Man buvo mintis, kad dėl atsilikimo viešo stebėjimo kamerų įrengime.
Comment
-
Parašė John Rodyti pranešimą
Nu kad ir Lietuvoje kamerų pertekliaus tikrai nėra. Čia gal tiesiog kažkoks kultūrinis dalykas. Rusijoje, sprendžiant iš tavo ypač mėgstamo ir komentuojamo Varlamovo, grotų irgi pilna. Kadangi Latvija yra rusiškiausia iš Baltijos šalių, gal grotos yra vienas iš dalykų, kuo tai pasireiškia?
Kaip Ukrainoje skylės vietoj klozetų tualetuose (pernai net vienas Kijevo restoranas tuo šokiravo).
Comment
-
Parašė oranger Rodyti pranešimą
Bet Visagine, pvz., to nėra. Čia tikriausiai bendro šalies išsivystymo atsilikimo rudimentai.
Kaip Ukrainoje skylės vietoj klozetų tualetuose (pernai net vienas Kijevo restoranas tuo šokiravo).
- 1 patinka
Comment
-
Parašė John Rodyti pranešimą
Tai Visagine ir rusai ne tokie, kaip Rygoje/Latvijoje. Pastarojoje jau per pirmas viešnagės minutes vietinis Rižaninas išvadino dzibyl'u ir pasiūlė į snukį. Tik lietuviškas santūrumas padėjo išvengti eskalacijos ir galimų pasekmių. Nereiktų lyginti tenykščių rusų su Lietuvos rusais.
Nors Latgalijoje mačiau dvimetrines medines tvoras kaimuose, kaip kokioje Pavolgėje...
- 1 patinka
Comment
-
Parašė bimbam Rodyti pranešimąAha tikrai kad kaimiečių bulviakasių barakai.
Dėl tokių pasakymų mes tave ir mylim dangoraižistas
https://www.google.lt/maps/@56.95775...2!8i6656?hl=en
Na taip, taip, kad Vilniuje – kaimo pirkios jau žinom, supratom.
Kad Vilniuje gyveno vien skurdžiai su drapanom irgi sakei su kitų Rygos DAUGIABUČIŲ aklai nekritiškų garbintojų choru.
Kad trūksta fylingų taip pat kaip papūgos daug kartų pakartojot ir dar ir nuotraukų prispaminot, nes čia – grynas kaimas³ su balanom-spingsulėm:
O ir "čigoniško stiliuko" galvų (taip pat liūtukų, kačiukų, šuniukų, paukščiukų*) tiek Vilniuje ant "paprastų" namų ir ant "varguolių namų" nėra prilipdyta, nes Vilniuje, priešingai nei Rygoje, niekada negyveno bajorai, grafai, kunigaikščiai... Ką dar kardinaliai naujo papasakosit?
* Yra barokinės RANKŲ DARBO (gi Rygoje FABRIKINĖS MASINĖS) skulptūros: vien Šv. Petro ir Povilo bažnyčioje – virš 2000, kitose irgi pilna, ant Sapiegų rūmų, ant trinitorių vienuolyno, universiteto bibliotekoje ir kt., bet gi NESISKAITO, nes ne ant 20 a. DAUGIABUČIŲ!Paskutinis taisė dangoraižistas; 2021.10.23, 02:00.
Comment
-
Parašė oranger Rodyti pranešimą
Bet ir Latvijoje rusai kitokie, nei pačioje jų istorinėje tėvynėje. Bent jau man taip visada atrodė...
Nors Latgalijoje mačiau dvimetrines medines tvoras kaimuose, kaip kokioje Pavolgėje...
- 1 patinka
Comment
-
Parašė oranger Rodyti pranešimą
Bet Visagine, pvz., to nėra. Čia tikriausiai bendro šalies išsivystymo atsilikimo rudimentai.
Kaip Ukrainoje skylės vietoj klozetų tualetuose (pernai net vienas Kijevo restoranas tuo šokiravo).
- 3 patinka
Comment
-
Parašė acetonas Rodyti pranešimą
Keista, tavo pateiktoje Vilniaus nuotraukoje, kaip tik Vilnius atrodo kaip mažas istorinis miestas.
1750-1770 metais Vilniuje gyveno 60-70 tūkstančių gyventojų.
Pasigūglinkit KURIE miestai buvo didesni Europoje ir kiek procentų. Ir kokio dydžio buvo Kijevas, Minskas, Talinas, Stokholmas, Varšuva, Krokuva, Ryga.
Apskritai, nuo kada daugybė bokštų neva rodo MAŽĄ miestą (nesvarbus net laikotarpis)? Vienas juokingiausių "argumentų"
Parašė acetonas Rodyti pranešimąAkmenimis grįstos gatvės yra kaimiškumo bruožas?
Atsiprašau, bet ar jūs pats šituo patikėjot?
Šanchajuj jau yra akmens grindinys! BIG CITY FEELING NOW!
Parašė acetonas Rodyti pranešimąAukštutinis Naujamiestis, Šnipiškės, Paplauja tikrai atrodo kaip bankininkų rajonai su savo mediniais barakais ir daug paprastesne mūrine architektūra.
Paskaičius Rygos garbintojų choro blevyzgų, nežinant galima būtų net pamanyti, kad VISA Ryga nuo krašto iki krašto užvaryta vien tik tais "čigoniško stiliuko" Eizenšteino namais, o pas mus katedros, rotušės aikštėse stovi Šnipiškių trobos, prezidentūra, universitetas, teatrai – mediniuose sarajuose be elektros, Gedimino prospektas – išvis žvyrkelis.
Jei jau nori surasti Rygoje Paplaujas, Šnipiškes ir visokias Rasas, Dzūkų gatves, tai nesudarys JOKIŲ sunkumų, juk centras teužima vos 300 ha.
Prašom. Pradėkit nuo Maskačkos. Paskui Avoti. Paskui Grizinkalns. Pardaugava jūsų paslaugoms, Sarkandaugava. Visas kampas šiauriau Talinas iela. Be abejo turistinė Daugavpils iela jūsų fotoaparatų paslaugoms. Blogų vietų nesiūlau – vien tik Eizenšteino grožybės. Gryna pasaulio moderno sostinė, pavydi net Paryžius.
- 1 patinka
Comment
-
Lyginti reikia obuolius su obuoliais.
Ne paimti Rygos puošniausią centro daugiabutį ir kaišioti Šnipiškes...
Todėl taip ir padarykime.
Siūlau kiekvienam iš diskutantų įsivardinti TOP objektus iš dviejų miestų ir juos lyginti tarpusavy.
Pavyzdžiui TOP 10 Vilniaus bažnyčių ir 10 iš Rygos.
TOP 10 Vilniaus diduomenės senųjų rūmų ir 10 iš Rygos (o jų nelabai yra).
5 ar 10 Vilniaus parkų ir Rygos.
5 ar 10 mėgstamiausių gatvių Vilniuje VS Rygos.
5 Vilniaus aikštės ir 5 Rygos.
Vilniaus krantinė ir Rygos.
10 geriausių klubų/barų/restoranų ir Rygos.
Gali būti ir kiti punktai. Galima ir tik kažkokį vieną topą (pasirinktinai pagal asmenines preferencijas).
Pageidautina su pagrindimu kodėl. Pavyzdžiui, Gedimino prospektas, nes 1) Graži architektūra; 2) Patogus granitas; 3) Požeminis parkingas, mašinos ne gatvėj; 4) Parduotuvės pirmuose aukštuose; 5) Aikštės su parkeliais; 6) Medžiai; 7) Restoranai, barai, kavinės ir t.t.
Dabar paimam BET KURIĄ Rygos gatvę ir pagal tai palyginam. Ar BENT VIENA lenks Gedimino pr.? Atsakymas man AIŠKUS. Nei viena Rygos gatvė neprilygsta imant visą visumą, mūsų Gedimino pr.
Taip galima lygint ir kitka. Vat ir pažiūrėsim.
Comment
-
Pirmą kartą Rygoje apsilankiau prieš 20 metų. Tada Ryga buvo išlaižyta, sutvarkytos gatvės, fasadai ir pan., nes Ryga šventė savo 800 metų gimtadienį. Gyventojų skaičius tada irgi buvo gan ryškiai didesnis nei šiandien. Ir pagal naujas statybas Ryga geriau atrodė nei Vilnius. Ką tik buvo atrestauruotas reval hotel Latvia viešbutis kur ir apsistojau, kylant panoraminiu liftu vaizdai buvo įspūdingi. Primenu, tuo pat metu, prieš 20 metų Vilnius atrodė taip (Lietuvos viešbutis dar net nebuvo rekonstruotas):
Daugiau 2001-ųjų Vilniaus nuotraukų:
https://www.15min.lt/galerija/atgal-...3-metu-57724#_
Jautėsi kad latviai labai didžiavosi Ryga, pastoviai vadindavo Rygą Baltijos metropoliu, labai pozityviai kalbėjo apie ateitį, Vilnius latviams neatrodė kaip rimtas konkurentas Rygai. Galima dar gal rasti tų laikų straipsnių. Skirtumas tarp Rygos ir Vilniaus tuo metu buvo daug didesnis nei dabar. Va kaip situacija apsivertė aukštyn kojom. Beabejo reiktų džiaugtis, bet nereiktų užmigti ant laurų, Ryga pasikeitus merui galimai atsigaus, o privalumų ypač susisiekimo infrastruktūros prasme turi tikrai nemažai. Depopuliacija ir toliau kurį laiką bus problema Rygai, tai čia pliusas Vilniui, bet kas ten žino kaip bus dar ilgesniu laikotarpiu.
Tai čia toks nukrypimas nuo big city feelingo, bet specialiai dangoraižistui: Rygos istorinis centras gerokai lenkia Vilniaus pagal big city feeling. Beje, čia buvo vardinti Lvovas su Krokuva - buvau abiejuose ir ne po vieną kartą, pagal big city feeling jie tikrai nelenkia Rygos, kaip tik priešingai. Vėlgi laikotarpiai kiek skirtingi, tai yra viena iš priežasčių, pagal senamiestį beabejo toli Rygai iki Krokuvos ar to paties Vilniaus.
- 6 patinka
Comment
-
Parašė John Rodyti pranešimą
Tai Visagine ir rusai ne tokie, kaip Rygoje/Latvijoje. Pastarojoje jau per pirmas viešnagės minutes vietinis Rižaninas išvadino dzibyl'u ir pasiūlė į snukį.
It's just a circle of people talking to themselves who have no f—ing idea what's going on
Comment
-
Parašė Obi-Wan Kenobi Rodyti pranešimą“Nei viena Rygos gatvė neprilygsta imant visą visumą, mūsų Gedimino pr.”
Brivibas,Terbatas, Gertrudas iela.
Realybeje matome, kad jau 30 metų Rygai sunkiai sekasi atrakinti tą potencialą ir miestas traukiasi ir mažėja. Nemanau, kad latviai turi noro ir pinigų paversti tas gatves, ar bent vieną iš jų, į kažką, kas prilygtų Gedimino prospektui.
- 2 patinka
Comment
-
Parašė John Rodyti pranešimą
Čia bijau, kad būčiau linkęs palaikyti Dangoraižisto pusę. Gedimino prospektas yra kur kas draugiškesnis žmonėms (dalis apskritai yra visa palikta pėstiesiems vakare ir savaitgaliais) ir turi kur kas daugiau solidumo ir klasės. Aišku turbūt bet kuri iš minėtų Rygos gatvių irgi galėtų būti pertvarkyta ir iš triukšmingos gatvės mašinoms (ypač Brivibas iela) tapti gatve žmonėms, bet, kaip ir daug kas Rygoje, tai yra tik po teoriniu "jeigu". Ryga turi milžinišką potencialą ir jeigu jį atrakintų, nušluotų Vilnių ir Taliną kartu sudėjus. Ir nušluotų Stokholmą. Ir vėl tik su "jeigu".
Realybeje matome, kad jau 30 metų Rygai sunkiai sekasi atrakinti tą potencialą ir miestas traukiasi ir mažėja. Nemanau, kad latviai turi noro ir pinigų paversti tas gatves, ar bent vieną iš jų, į kažką, kas prilygtų Gedimino prospektui.
- 1 patinka
Comment
-
Parašė John Rodyti pranešimą
Čia bijau, kad būčiau linkęs palaikyti Dangoraižisto pusę. Gedimino prospektas yra kur kas draugiškesnis žmonėms (dalis apskritai yra visa palikta pėstiesiems vakare ir savaitgaliais) ir turi kur kas daugiau solidumo ir klasės. Aišku turbūt bet kuri iš minėtų Rygos gatvių irgi galėtų būti pertvarkyta ir iš triukšmingos gatvės mašinoms (ypač Brivibas iela) tapti gatve žmonėms, bet, kaip ir daug kas Rygoje, tai yra tik po teoriniu "jeigu". Ryga turi milžinišką potencialą ir jeigu jį atrakintų, nušluotų Vilnių ir Taliną kartu sudėjus. Ir nušluotų Stokholmą. Ir vėl tik su "jeigu".
Realybeje matome, kad jau 30 metų Rygai sunkiai sekasi atrakinti tą potencialą ir miestas traukiasi ir mažėja. Nemanau, kad latviai turi noro ir pinigų paversti tas gatves, ar bent vieną iš jų, į kažką, kas prilygtų Gedimino prospektui.
10:08
- 2 patinka
Comment
-
Parašė Lettered Rodyti pranešimą
Latvija laukia savo šanso, kada Rusija demokratizuosis ir tada Ryga bus kažkas pan. kaip Kinijos vartai į vakarus Honkongas.
Comment
Comment