Parašė EUcitizenLT
Dar romėnai suprato pasaulio užkariavimo principą: skaldyk ir valdyk. Beje, tą patį principą taikė ir kryžiuočiai bei kalavijuočiai XIIIa.-XVa.. Tada užteko išminties lietuviams ir lenkams susivienyti, ir agresorius buvo sutriuškintas.
Tarpukariu jau Rusija kirto per silpniausią šaknį — Lietuvą. Jai tas buvo naudinga, nes neleido regione įsitvirtinti stipriai Lenkijai, kuri galėjo būti stipriu buferiu komunizmo invazijai į Vakarus. Todėl ypač prancūzai tarpukariu stipriai rėmė Lenkiją, o Rusija (TSRS) palaikė Lietuvą Vilniaus ir Klaipėdos kraštų klausimu.
Šiandien regione silpniausia grandis yra Latvija. Ir vėl Rusija nusitaiko į silpniausią giją — reikalaujama dviejų valstybinių kalbų Latvijoje, sovietinių paminklų išsaugojimo, daugiau teisių rusakalbiams, etc.. Po trijų Baltijosvalstybių įstojimo į ES ir NATO Rusijos įtaka kažkiek (labai nežymiai, bet visgi) susilpnėjo, bet Rytų kaimynės atkaklumas neblėsta. Ir štai kaip aklai vištai grūdas nukrito lenkų mažumos klausimas Vilnijoje. Užtikrinu — Kremlius stebi šią situaciją per padidinamąjį stiklą. Lietuvos lenkų bendruomenė čia užima mažesniojo brolio rolę. Ir būkite tikri — jeigu lenkai išsikovos viską, ko reikalauja, gal net dar daugiau, Kremlius pereis į kitą barikadų pusę, arba puls reikalauti tokių pačių teisių ir rusų bendruomenei. Vat todėl ir aš prisibijau, kad gali suveikti „gniūžtės efektas“. Ta prasme, norėjome kuo geriau, o gauname kaip visada. Todėl realūs sprendimai šiuo klausimu privalo būti priimami ypač atsakingai ir pamatuotai, taigi nesistebiu Lietuvos Vyriausybės neryžtingumu.
Comment