Parašė Arunasx
Rodyti pranešimą
Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
LT-PL. Lietuvių - lenkų santykiai. Lenkiški užrašai ir pavardės Vilniaus krašte.
Collapse
X
-
ПТН ПНХ
«Русский военный корабль, иди нахуй!»
-
Parašė R.D. Rodyti pranešimąVakar dar tokie kiaules šėrė, šiandien jis pasakoja apie Vilniaus krašto istoriją ir rasistais kažką vadina.
Turbūt reikai dar 100 metų, kad apie 100 metų senumo įvykius galima būtų kalbėti ramiai ,o ne emocijomis ar užimant išankstinę poziciją (jie - blogiečiai, mes - geriečiai).
Parašė Sula Rodyti pranešimąAneksija?
Klausimas per daug platus, kad čia išsiaiškintumėme.
Faktas, kad Vilniaus kraštą jėga užėmė Lenkija, o ne bolševikai ar marsiečiai.
Po I pasaulinio karo beveik visos sienos ginčijamose teritorijose buvo nustatomos jėga, labai retai kur buvo referendumai ar plebiscitai.
Bet 1920 metų liepos 12 d. siena tarp Lietuvos ir Rusijos irgi buvo nustatyta jėga - po to kai lenkus išvijo bolševikai. Tik dar toks niuansas, kad bolševikai dar pasiliko Vilniuje iki pat rugpjūčio pabaigos.
Apie referendumą Vilniuje ir Vilniaus krašte tuo metu joks lietuvis nenorėjo girdėti, nes esant tuometinei demografinei padėčiai rezultatas būtų Lietuvai nepalankus.
Parašė R.D. Rodyti pranešimąDalį mano šeimos polonizavo būtent tokiu būdu, ištisi kaimai šiandien vadinami polonizuotom formom, nors visi lietuviškos kilmės
Parašė R.D. Rodyti pranešimąTai, kad kažkas save vadina "lenku" automatiškai juo netampa.
Be abejo, jeigu žmogus taip jaučiasi, tebunie.
Vis dėlto pagaliau leidai lenkams būti lenkais.
Comment
-
Parašė Romas
Šiaip daug emocijų, bet apie nė vieno išvardinto fakto nepakomentavai ar nebandei nuginčyti.
Turbūt reikai dar 100 metų, kad apie 100 metų senumo įvykius galima būtų kalbėti ramiai ,o ne emocijomis ar užimant išankstinę poziciją.
Koks dar kaimas kurioje vietoje? Visas kaimų masyvas Nemenčinės, Paberžės, Eitminiškių ir t.t. vietose polonizuotas ir galiausiai surusintas.
Dabar, ką siūlai, tai toliau polonizuoti tuos, kurie jokio orbjektyvaus istorinio ryšio su jokia Lenkija neturi. bet durnutukams lietuviams tai ok. Gerai, kad lenkai tokiu nesąmonių nedaro pas save.
Niekas neneigia, kad žmonės gali pasirinkti "savo tapatybę", jeigu jiems patinka, bet nereikia apsimesti, kad čia kažkokie etniniai lenkai. Diskusija juk yra apie tai. Atsiversk Zinkevičiaus studiją apie pavardes Vilniaus krašte ir pasakų nesek. Bent jau savęs nereikia apgaudinėti. O kaip gi man vadinti juos kitaip. Štai turiu pilna pavyzdžių savo ir aplinkiniuose kaimuose (beveik 90%) žmonių, kurie realiai jokio ryšio su Lenkija neturi, kalba tuteiškiškai, arba rusiškai bei lietuviškai, vakarais klauso "RTR Planeta" ar "NTV Mir". Bet dalies jų pasuose parašyta "lenkas". Ir niekas jų neįžeidžia, objektyvus situacijos suvokimas situacijos neblogina, o blogina, kad mes juos stumiame į polonizaciją, atskirdami nuo likusios Lietuvos visuomenės.
P.S. Romai, dar galėtumei paaiškinti fenomeną, kaip taip, kad Vilniaus r. "lenkai" balsuoja už prokremlišką vatinį Tomaševskį taip noriai, kai pačioje realioje Lenkijoje tai visiškai nesuprantama ir vargiai įmanoma, nors jie tarsi kultūriškai/kalbiškai turėtų būti artimi Lenkijai?Paskutinis taisė R.D.; 2023.02.11, 15:03.
- 2 patinka
Comment
-
Parašė Aukštaitis Rodyti pranešimą
Dėl sovietmečio – bet dalis sovietmečiu augusių žmonių lyg ir pramoko lenkų kalbos iš lenkiškos TV, radijo ir žurnalų? Nes Lenkijoje režimas cenzūros atžvilgiu buvo švelnesnis, atitinkamai ir jų medijose tos laisvės ir vakarietiško turinio buvo daugiau.
ПТН ПНХ
«Русский военный корабль, иди нахуй!»
- 1 patinka
Comment
-
Parašė R.D. Rodyti pranešimąRomai, dar galėtumei paaiškinti fenomeną, kaip taip, kad Vilniaus r. "lenkai" balsuoja už prokremlišką vatinį Tomaševskį taip noriai, kai pačioje realioje Lenkijoje tai visiškai nesuprantama ir vargiai įmanoma, nors jie tarsi kultūriškai/kalbiškai turėtų būti artimi Lenkijai?
Kol yra laikančių save lenkais, tol ir bus balsuojančių už AWPL.
Dėl surusėjimo - tai apie 50 metų vyko rusifikacija.
Ir dabar pažiūrėkime kabelinės TV kokius siūlo kanalus lenkų kalba - vien nuobodžią Polonia ir TVP Wilno.
O rusų kalbą iki vasario 24-osios buvo dešimtys kanalų.
Dar niuansas kaip tas Tomaševskis tapo "prokremliniu". Ji kaip ir kievienas politikas ieško geriau ir nėra idėjinis proklremlinis, kaip koks Tichonovičius / Cichanowicz iš "Jedisntvos"
Buvo panikintos kvotos seime tautinėmns mažumoms ir jam teko susdėti su rusais.
Kad jis viešai užsidėjo "koloradkę per kažkurią "9 Maja:" tai turbūt dabar pats nėra patenkintas dėl pasekmių.
Patys netiesioigiai įvarėme jį į kampą. t. y. į rusų glėbį.
Dabar jis lyg ir pasikeitė, bet aš neseku jo pasisakymų.
Comment
-
Romas, o prieš tai vyko polonizacija... Aš sekiau Lenkų rinkimų akcijos viražus, nes pas mus kaimuose gi visi balsuoja už juos. Ateina pas pensininkus į namus ir parodo pirštu už ką balsuoti. Tai dar jis ten manevravo, bet kai apsijungė su atvirai prokremliniais "Rusų alijansų" jau turėjo būti indikatorius, kad čia jau viskas, bet Vilniaus krašto "lenkams" tai ne rodiklis.
Jeigu dabartinė politika tempti tuos žmones į gilesnę polonizaciją su tikslu ištraukti iš "ruskij mir", tai dar pateisinti galima, bet globaliai žiūrint Lietuvos valstybės politikos požiūriu perspektyvoje tai klaida.
- 1 patinka
Comment
-
Parašė R.D. Rodyti pranešimądar kaimas kurioje vietoje? Visas kaimų masyvas Nemenčinės, Paberžės, Eitminiškių ir t.t. vietose polonizuotas ir galiausiai surusintas.
Tautybių virsmas vyko dar caro laikais prieš I pasaulinį karą. Tai varyti ant Želigovskio ar vaivados Kirtiklio už lietuvių skriaudimą šiuo atveju nelabai yra kaip (tai nereiškia kad tie buvo balti ir pūkuoti ir kad su tautinėmis mažomis Švenčionyse ar Gervėčiuose elgėsi tesingai).
Įdedu žemėlapio su 1922 m. sausio 8 d. Vidurio Lietuvos rinkimų į Vilniaus seimą rinkėjų aktyvumu. Tuos rinkimus lietuviai žydai ir dalis gudų boikotavo Tavo minimuose Nemečinės - Paberžės kraštuose kraštuose rinkimuose dalyvavo virš 70%-80% gyventojų. Galima spėti kad panašiai tiek tuo metu buvo ir lenkų
www.e-paveldas.lt
Suradau ir 1922 m. rinkimų statistines lenteles, kurių nuorodą buvau vakar įdėjęs.
Nemenčinės - Paberžės apylinkėse lietuvių buvo suskaičiuota labai nedaug. Galima sakyti, kad surašymas tuometinėms sąlygomis nebuvo visiškai objektyvus. karo metų surašymus visad galima kvestionuoti.
Tačiau jei susirasi Valkininkų ar Daugėliškio apylinkių lenteles, tai ten lietuviais užsirašė dauguma gyventojų ir daugelis jų 1922 m. Seimorinkimus boikotavo.
Demografine padėtis kaimiškoje Vilniaus-Šiaurės apygardoje
Balsavimo aktyvumas Vilniaus-Šiaurės apygardoje
https://kpbc.umk.pl/dlibra/publicati.../42469/content
Dar reikia pripažinti kad dauguma gyventojų Nemenčinės- Paberžės - Maišiagalos save laiko lenkais, ir jie yra vietiniai, o ne "polonizuoti atvykėliai iš Baltarusijos". Gal jų proproseneliai XIX a. ir kalbėjo lietuviškai, bet dabar jie save laiko lenkais.
Kai dabar per Seimo rinkimus bandoma kokią nors lenkišką rinkimų prie Paberžės ar Sužionių prijungti prie lietuviškos Molėtų-Širvintų apygardos, kyla teisėtas tų žmonių pasipiktinimas. kad vyksta džerimanederingas.
Svarbiau ne XVIII- XIX a. buvusi kilmė, o kuo tie žmonės save laiko šiandien.Paskutinis taisė Romas; 2023.02.11, 16:29.
- 1 patinka
Comment
-
Romas, gal norėtumei atsakyti į klausimus iš to ką rašei:
1) Ar buvo Vilniaus krašto Lenkijos okupacija?
2) Ar šiandien beveik sunaikintas Mariupolis yra RuZZijos okupuotas, nors ten dauguma kalba/kalbėjo rusiškai?
3) Ar Donbasas, kuris didelė dalimi kalba rusiškai, yra Ukrainos?
4) Ar jeigu didžiausią rusakalbių gyventojų dalį turintis Charkivas būtų užimtas, ar sakytumei, kad "Всё не так однозначно?"
Įdomu, nes vadovaujantis tavo logika, galima būtų legitimizuoti ir šių dienų "referendumus".
- 3 patinka
Comment
-
Parašė R.D. Rodyti pranešimąRomas, gal norėtumei atsakyti į klausimus iš to ką rašei:
1) Ar buvo Vilniaus krašto Lenkijos okupacija?
2)... 4)
Vilnių užėmė 1920 spalio 9 d. Želigovsko Lietuvos-Baltarusijos divizija.
Kaip istorikas vis dėlto neatsakei į klausimus:
- Kiek procentų lietuvių gyveno Vilniuje 1920 - 1922 m.
- Kaip traktuoti Sovietinė Rusijos ir Lenkijos 1921 m. kovo 15 d. sutarties III straipsnio 2-ą pastraipą:
Abi Susitariančiosios Šalys susitaria, kad tiek, kiek šios Sutarties II straipsnyje nurodytos žemės į vakarus nuo sienos yra tarp Lenkijos ir Lietuvos ginčytinos teritorijos, klausimas, ar šios teritorijos priklauso vienai ar kitai iš nurodytų valstybių, yra sprendžiamas. išskirtinai tarp Lenkijos ir Lietuvos.
- Ar kokia nors kita šalis (be Rusijos) pripažino Vilniaus kraštą Lietuvai
Jei žiūrėti tik iš vienos pusės (mes visada teisūs, o visi kiti yra grobikai, okupantai ir jie visada neteisūs), tai diskusiją galima tuo ir baigti.
Juk mes visada teisūs.
Bet kokiu atveju konfliktas tarp Lietuvos ir Lenkijos buvo nenaudingas abiem valstybėms.
Jis buvo naudingas tik Sovietijai ir iš dalies karą pralimėusiai Vokietijai.
Antra vertus, jei Lietuva nebūtų taip atkakliai siekusi Vilniaus ,tai 1939 m. šis miestas prasidėjus karui, po sovietinės okupacijos turbūt būtų atitekęs Sovietinei Gudijai ir tai būtų tik dar vienas Baltarusijos srities centras, o ne šalies sostinė.
2 - 4 klausimai yra iš kitos temos.
Esminis dalykas yra tas, kad Ukrainos 1991 metų sienos yra tarptautiniu mastu pripažintos.
Ir visi atsakymai į klausimus tuo remiasi
- 2 patinka
Comment
-
Parašė Romas Rodyti pranešimą
Vilniaus kraštas buvo ginčo tarp Lietuvos ir Lenkijos objektas. Lietuvos požiūriu tai buvo okupacija. Lenkijos požiūriu - ne.
Vilnių užėmė 1920 spalio 9 d. Želigovsko Lietuvos-Baltarusijos divizija.
- 3 patinka
Comment
-
Parašė Romas Rodyti pranešimąTai kad neatsakei į kitus klausimus - negi istorijos fakultete apie tai nebuvo kalbos?
Dabar tavo visa šita sofistika sukasi apie tai, kad tik pagrįsti Lenkijos užgrobimą, kuris nei legitimus, nei moralus, nei teisingas savo kaimynų atžvilgiu. Jeigu manęs paklaustumei, aš pozityviai žiūriu į Lenkiją ir neturiu jiems pretenzijų, bet visgi apsimesti ir dar sušokti kartu krakoviaką su lenkais ant okupacijos temos yra šlykštu, jau nekalbant, kad pati Lenkija sovietmečio pabaigoje ir 1990 pradžioje skatino autonomininkų judėjimą ir elgėsi taip pat šlykščiai.Paskutinis taisė R.D.; 2023.02.11, 17:59.
- 1 patinka
Comment
-
Parašė Romas Rodyti pranešimąTaip ir neatsakei - gal klausimai nelabai patogūs.
- 1 patinka
Comment
-
Klausimas ar istorikams svarbiau atkurti realią situaciją ir argumentus, diplomatinę situaciją, ar pateikti tik lietuvišką pusę, kuri visus regiono slavus mato kaip nutautėjusius slavus (nuo neatmenamų laikų turbūt, nes baltiškų vietovardžių galima rasti labai plačioje teritorijoje). Man pačiam labai įdomios tos peripetijos, faktas kad tiek Lietuva, tiek Lenkija turėjo savo vizijas, mums buvo svarbu atgauti Vilnių (nors buvo kitatautis miestas), lenkams rūpėjo atkurti Žečpospolitą, nes jie turėjo imperinį mąstymą.
Šių dienų perspektyvoje ir karo akivaizdoje matome, kaip rusai naikina ukrainiečių tautą aiškindami, kad ukrainiečiai tik kažkokie blogi rusai, kuriuos reikia paprotinti ir sugrąžinti jiems tikrąją savimonę.
Kad lietuvis ateina ir aiškina lenkui kad jis ne lenkas nes neturi giminių Lenkijoje tik parodo, kad jam svarbiau įrodyt savo istorinę tiesą, o ne išsiaiškint istorinius niuansus. Lygiai taip pat iki XIX a. dzūkai neturėjo didelio kontakto su žemaičiais, o rytų aukštaičiai su suvalkiečiais. Kad žmogus save laiko lenku, šneka kaip jam patogiau (kad ir kaip atskiesta jų tarmė), bet sieja save su tam tikra tapatybe nėra lietuvių reikalas, o pačių vietos lenkų reikalas.
P.S. prieš dešimt metų šioje temoje nuosekliai kelis mėnesius koviausi su vienu vartotoju, kuris na visais būdais bandė įrodinėt kad lietuviai yra baisiausios lenkų aukos. Smagu kad po dešimties metų jau kalbama apie galimybę mokyti lenkų kalbą kaip užsienio kalbą mokyklose!
- 5 patinka
Comment
-
Parašė Romas Rodyti pranešimąĮ pirmą klausimą sunkiai, bet atsakei, pridėdamas savo interpretacijų.
O kaip su kitais?
Tik nesakyk, kad jei klausimas Tau nepatinka ar yra nepatogus, tai reikia varyti ant klausėjo.
- 1 patinka
Comment
-
Parašė Zefyras Rodyti pranešimą
Kad lietuvis ateina ir aiškina lenkui kad jis ne lenkas nes neturi giminių Lenkijoje tik parodo, kad jam svarbiau įrodyt savo istorinę tiesą, o ne išsiaiškint istorinius niuansus. Lygiai taip pat iki XIX a. dzūkai neturėjo didelio kontakto su žemaičiais, o rytų aukštaičiai su suvalkiečiais. Kad žmogus save laiko lenku, šneka kaip jam patogiau (kad ir kaip atskiesta jų tarmė), bet sieja save su tam tikra tapatybe nėra lietuvių reikalas, o pačių vietos lenkų reikalas.
O kad mokys lenkų kalbos jau esamuose LENKIŠKUOSE mokyklose, labai gerai, bent jau išmoks kalbėti ir skaityti, o tada sėkmingai pritaikyti tai Lietuvos rinkojePaskutinis taisė R.D.; 2023.02.11, 18:15.
- 1 patinka
Comment
-
Atrodo, atsakei dar į pusę klausimo - tik su interpretacijomis.
Parašė R.D. Rodyti pranešimąNes tu nori pasakyti, kad jeigu aš pasakysiu, kad niekas nepripažino Vilnių Lietuvai, tai nuo to Lenkijos užkariavimas tapo legitimus?
Kad vėl nekiltų išvedžiojimų, tai tie klausimai neliečia dabartinių sienų ir Vilniaus priklausomybės, nes viskas sureguliuota tarptautinėmis sutartimis. Be to, dabar yra visiškai kitokia gyventojų struktūra
Comment
-
Parašė R.D. Rodyti pranešimą
Romai, aš ne polonofilas, kad tokiom nesąmonėm užsiimti. Kaip galima rimtu veidu kviestinuoni Vilniaus priklausomumą Lietuvai, kai net LDK laikais jo gyventojų sudėtis nebuvo palanki etninių lietuvių naudai (ir ji svyravo nuo daugelio priežasčių). "Ginčas" tarp Lietuvos ir Lenkijos yra "ginčas" imperialistinėje tarpukario lenkų mentalinėje būklėje, o ne Vilniaus kaip visada buvusios Lietuvos sostine (politiniu centru) priklausomumo Lietuvos etninei/politinei tautai. Su tokia prieiga galima būtų (ir yra) nugrybauti iki beprotybės. Kaip tai Lenkijos požiūriu tai nėra okupacija? Tai yra tiesiog nepripažinimas okupacijos, sofistika. Kaip ir kacapai bet ką užgrobę gali aiškinti, kad ten gyvena tiek ir tiek rusakalbių. Konfliktas buvo naudingas Lenkijai, nes ji užgrobė žemes, kurios niekad jiems nepriklausė, kaip ir Suvalkus, Seinus, Augustavą pasiėmė vėliau. Beje, Suvalkų sutartis buvo šlykščiai pažeista Lenkijos, nors to nenori matyti? O tai, kad tu ištrauki sutartis, kurios legitimuoja užgrobimą, tai netampa nei moralu, nei legitimu, nes tokiu būdu gali bet ką legitimuoti. Aš galiu mesti kortą, kad buvo pažeista 1920 m. sutartis, ir ką tu man.
Dabar tavo visa šita sofistika sukasi apie tai, kad tik pagrįsti Lenkijos užgrobimą, kuris nei legitimus, nei moralus, nei teisingas savo kaimynų atžvilgiu. Jeigu manęs paklaustumei, aš pozityviai žiūriu į Lenkiją ir neturiu jiems pretenzijų, bet visgi apsimesti ir dar sušokti kartu krakoviaką su lenkais ant okupacijos temos yra šlykštu, jau nekalbant, kad pati Lenkija sovietmečio pabaigoje ir 1990 pradžioje skatino autonomininkų judėjimą ir elgėsi taip pat šlykščiai.
Ar Suvalkai ir Augustavas kada nors priklausė Lietuvos Respublikai, ar tiesiog LR su Sovietų Rusiją pasirašė sutarti ir žemėlapyje nusibraižė sienas per teritorijas, kurių nei viena iš sutarties šalių nekontroliavo?
Lenkijos užgrobimas nebuvo legitimus ir tas klausimas tarptautinėje bendruomenėje buvo tiesiog užmarinuotas nes visoms Vakarų sąjungininkėms tiko toks status quo.
Romo vietoje irgi aklai necituočiau lenkiškų šaltinių nes jie, na, negali būti pilnai objektyvūs visų mažumų atžvilgiu...
- 1 patinka
Comment
Comment