Įdomus straipsnis:
LIETUVOS BALTARUSIŲ KULTŪROS PAVELDAS
Dr. Grigorijus Potašenko
http://www.kpd.lt/epd2009/index.php/...rusiu-paveldas
LIETUVOS BALTARUSIŲ KULTŪROS PAVELDAS
Dr. Grigorijus Potašenko
http://www.kpd.lt/epd2009/index.php/...rusiu-paveldas
Baltarusiai Lietuvoje turi gilias istorines ir kultūrines tradicijas, susijusias su itin turtingu XIII–XVIII a. LDK rusėnų bei gana reikšmingu XIX–XX a. I pusės baltarusių palikimu. Šių dienų Lietuvoje baltarusiai – apie 42,8 tūkst. žmonių – yra trečia pagal dydį etninė grupė. Tačiau dėl savo mažiau pastebimos saviraiškos viešajame gyvenime kartais jie vadinami „tyliaisiais mūsų kaimynais“. Lietuvos baltarusių tapatumas ir jų kultūros paveldas nėra specialiai tirti.
...sovietmečiu praktiškai nutrūko vietinių baltarusių ryšys ir tapatinimasis su senąja baltarusių (rusėnų) tradicija ir kultūros paveldu šių dienų Lietuvoje. Maža to, tada galutinai išnyko bendrumo jausmas tarp lietuvių ir baltarusių, gyvavęs šimtmečiais, ir paryškėjo lietuvių simpatijos latviams ir estams, o baltarusiai į Baltijos draugiją nebeįtilpo.
Baltarusijos katalikams 1998 m. grąžinta Vilniuje esanti Šv. Baltramiejaus bažnyčia, kurioje pamaldos vyksta gimtąja kalba.
XIII–XVII a. Lietuvos visuomenėje ir kultūroje svarbų vaidmenį vaidino rusėnų kalba (kartais vadinama kanceliarine slavų), tapusi oficialiąja LDK kalba (1697 ją pakeitė lenkų kalba). Pranciškus Skorina 1522 m. išleido pirmąją LDK spausdintą knygą „Mažąją kelionių knygelę“ (rusėnų kalba).
XIV–XVI a. pradžioje stačiatikybė įsitvirtino didžiųjų kunigaikščių dvare ir pamažu sostinėje Vilniuje. Stačiatikiai rusėnai sukūrė itin reikšmingą senojo Vilniaus kultūros paveldą.
Nuo XIV a. 4–5 dešimtmečio žinomas „rusėnų miestas“, kuris tada kūrėsi kaip Vilniaus priemiestis. Ir dabar Vilniaus senamiestyje yra Rusų gatvė (atrodo, netikslus pavadinimas, nes tai rusėniška miesto dalis).
XVI–XVII a. greta įtakingiausių lietuvių didikų giminių (Goštautų, Radvilų) viena po kitos iškilo ir keletas rusėniškos (baltarusiškos) kilmės didikų giminių – Chodkevičiai ir Sapiegos, kurių palikuonys XVI–XVII a. pamažu perėjo iš stačiatikybės į katalikybę.
1897 m. dabartinėje Lietuvoje gyveno maždaug 10 % baltarusių arba apie 270 tūkst. žmonių.
Comment