Adrico Riedelio vadovaujami Džordžijos valstijos universiteto (JAV) astronomai visai šalia Saulės sistemos atrado gimstančią naują žvaigždę, kurią pavadino „AP Columbae“. Besiformuojanti žvaigždė spinduliuoja ne dėl branduolinių reakcijų, o dėl gravitacijos.
Nors rausvo atspalvio žvaigždė kol kas yra pakankamai tamsi, astronomai apskaičiavo, jog rekordiškai arti Žemės besiformuojanti žvaigždė jau dabar švyti 4 kartus ryškiau nei turėtų, o jos skersmuo yra bemaž dvigubai didesnis, nei kitų tokio tipo žvaigždžių.
Vos už 27 šviesmečių nuo Žemės aptiktasis kosminis objektas yra pagrindinės sekos žvaigždės formavimosi stadijoje. Tačiau tai – ne vienintelis kosminio kūno privalumas.
Gimstančią žvaigždę mokslininkai aptiko Balandžio žvaigždyne, kuris yra šiek tiek piečiau įspūdingojo Oriono žvaigždyno. Rekordiškai artimas nuotolis (27 šviesmečiai) astronomams suteikia beprecedentę galimybę detaliai ištyrinėti naujagimę žvaigždę ir žvaigždės formavimosi bei gimimo procesus.
Mokslininkai neatmeta galimybės, jog, bėgant laikui, pavyks aptikti ir auštančias, tik ką „iškeptas“ aplink naująją žvaigždę skriejančias planetas, jei tik, žinoma, tokių bus.
„AP Columbae“ priskiriama raudonųjų nykštukių klasei, o jos masė yra maždaug triskart mažesnė už mūsų Saulės. Paviršiaus temperatūra neviršija +3500ºC (mūsų Saulės paviršiuje tvyro maždaug +6000 ºC karštis).
(...)
Comment