Dažnai tai iš vienos, tai iš kitos pusės (o ypač tai taikau estams) pasigirsta komentarų apie savojo identiteto priklausymą ar nepriklausymą kažkuriai Šiaurės Europos daliai. Tad, pagal savo supratimą, sukūriau Eulerio diagramą, skirtą atvaizduoti Šiaurės Europos šalis pagal jų priklausomybę šios Europos dalies subregionams:
Dažnai tai iš vienos, tai iš kitos pusės (o ypač tai taikau estams) pasigirsta komentarų apie savojo identiteto priklausymą ar nepriklausymą kažkuriai Šiaurės Europos daliai. Tad, pagal savo supratimą, sukūriau Eulerio diagramą, skirtą atvaizduoti Šiaurės Europos šalis pagal jų priklausomybę šios Europos dalies subregionams: Atvaizdas
O kodėl Latvija su Lietuva apskritai yra priskirtos prie šiaurės, o ne vidurio Europos? Kažką panašaus galima būti nupiešti ir su vidurio Europos šalimis. Tas Baltoscandia iš vis keistai atrodo
Baltoskandija atrodo lygiai tokia, kokia ji yra pagal savo apibrėžimą.
Pagal ką? Geografinis Europos centras Lietuvoje, pagal istoriją irgi daugiau susiję su tokiomis šalimis kaip Lenkija, pagal ekonomiką taip pat labiau esame panašūs į Lenkiją, Čekiją nei skandinavus.
Tada galima prisigalvoti kokių nors Baltopolska ir pripiešt atitinkamų apskritimų.
Pagal ką? Geografinis Europos centras Lietuvoje <...>
Geografinis Europos Sąjungos centras yra pačiame vidurio Atlante. Lenkai yra nustatę, kad geografinis Europos centras yra pas juos, o latviai, kad pas juos (aš žinau, kas skaičiavo mūsiškį). Geografinio Europos centro sąvoka, bent jau tol, kol jis apskaičiuojamas dabartine metodika, yra grynai simbolinė ir juo labiau nieko neapibrėžianti.
Kur kas tiksliau būtų paminėti, jog mes nesame nei piečiau Danijos, nei ryčiau Suomijos (į metrus nesigilinu).
<...> pagal istoriją irgi daugiau susiję su tokiomis šalimis kaip Lenkija <...>
Tiesa, jog mūsų protėviai, užuot varginęsi sudėtinguose mūšiuose su priešais iš vakarų/šiaurės, žygiavo link pietryčių, kuriuose beveik nesutiko rimtesnio pasipriešinimo ir savo teritorijas plėtė, palyginti, itin lengvai. Tais laikais, ta kryptimi mes turėjome daugiau interesų ir dėl to aš nesiginčiju.
Šiais laikais, nors dar visai neseniai situacija buvo vertinama kitaip, daugiau interesų mes turime būtent šiaurės/vakarų kryptimi. Tą puikiai pastebėjo ir naujoji mūsų prezidentė. O man aktualūs ne tik "šie laikai", bet, dar labiau, perspektyva.
Apskritai, darant išvadas vengiama Lietuvą kategoriškai priskirti prie vieno ar kito Europos regiono. Evaldas Nekrašas, nagrinėdamas klausimą, kuriam iš Europos regionų priklauso Lietuva, šiaurės ar centro, išsisuko darydamas išvadą, jog Lietuva priklauso Baltijos regionui.
<...> pagal ekonomiką taip pat labiau esame panašūs į Lenkiją, Čekiją nei skandinavus <...>
Be abejo. Juk 50 metų buvome toje pačioje barikadų pusėje. Bet dėl to aš tik juo labiau "neleisiu", jog tie 50 primestų metų kažką spręstų Lietuvos identiteto atžvilgiu.
Grįžtant prie perspektyvos, palaukim dar 30 metų ir tada palyginkim. Beje, čia kaip tik puikiai tiktų priminimas, kad prieš pat Antrąjį pasaulinį karą, Lietuvos ekonomika prilygo Danijos ekonomikai.
Tada galima prisigalvoti kokių nors Baltopolska ir pan.
Galvoti niekas nekliudo. Nežinau, ką būtent bandai tuo pasakyti, bet, jei kartais manytum, jog Baltoskandija yra mano išmislas, būtum neteisus. Ši geopolitinė koncepcija buvo išplėtota Kazio Pakšto dar tarpukariu.
---
Gali eiti piketuoti, gali kurti savo schemas. Patinka tau mano požiūris ar ne, bet man jau laikas miegoti
Apskritai, darant išvadas vengiama Lietuvą kategoriškai priskirti prie vieno ar kito Europos regiono. Evaldas Nekrašas, nagrinėdamas klausimą, kuriam iš Europos regionų priklauso Lietuva, šiaurės ar centro, išsisuko darydamas išvadą, jog Lietuva priklauso Baltijos regionui.
Būtent, aš irgi taip manau, kategoriškai negalima priskirti nei prie to, nei prie to. Baltijos regionas teisingiausiai apibūdintų manau.
Būtent, aš irgi taip manau, kategoriškai negalima priskirti nei prie to, nei prie to. Baltijos regionas teisingiausiai apibūdintų manau.
Netrūksta ir mėgėjų Lietuvą "priskirti" prie "ex-USSR" šalių, pernelyg nesigilinant į jų geografines ir kultūrines aktualijas.
Reikia sutikti, kad toks skirstymas, daugeliu atveju, aktualus tik įvaizdžio kūrimui. Kita vertus, įvaizdis yra labai svarbus dalykas. Manau, Lietuvai kur kas naudingiau turėti mažiau pasiturinčios, bet labai besistengiančios Skandinavijos kaimynės įvaizdį, nei vienos iš "Rytų Europos" (ar kaip bebūtų pavadintas Lenkijos dominuojamas regionas, išsidėstęs apie tą šalį) katilo narės. Juolab, kad mums šiuo metu svarbiausia yra mokytis ir perimti gerą praktiką versle, politikoje ir visuomenės gyvenime. Būtent Skandinavijos šalys yra mūsų kuratoriai šioje srityje, ką jie įrodė nuo pat nepriklausomybės pradžios čia investuodami, teikdami karinę ir kitokią pagalbą.
Jokiu būdu nereikia kažkaip demonstratyviai atsiriboti nuo visų kitų (ar net nuo Rusijos), bet svarbiausiose ir mūsų vystymuisi fundamentaliose srityse su Nordic šalimis mus yra labiausiai pakeliui. Būvimas "Northern Europe" demonstruoja mūsų pasirinkimą ir kelio kryptį. Ir, mano supratimu, tai yra labai gerai.
Tas mūsų noras prisišliet prie šiaurės, šiauriečiams tik juoka kelia
Kuo tai pagrįstum?
Bent jau Skandinavijos politiniai sluoksniai taip nemano, surengę savo Šiaurės (Nordic) šalių tarybos ministrų susitikimą Vilniuje (pirmąjį tokį ne Skandinavijoje).
Viena yra noras prie kažko šlietis ir apsimesti kažkuo, kuo nesi (pvz. Skandinavais, kaip kai kurie mūsų kaimynai kažkada leptelėjo, jei neklystu ). Bet visiškai kita yra rinktis savo identiteto ir kultūros vystymo kryptį. Mes galime sau tai leisti, nes esame maži, atviri naujovėms ir gan ilgą laiką iš esmės neturėjome savo puoselėjamos šiuolaikinės kultūros ir tegyvenome idealizuoami savo senąją kažkada buvusią (o gal ir nelabai buvusią) kultūrą.
Šiandien galime rinktis, su kuo mes norime būti artimesni: su perdėm arogantiškais ir iš aukšto į mus žiūrinčiais lenkais, su mus atvirai niekinančia Rusija ar su Skandinavija, kuri mus traktavo daugiau mažiau pagarbiai nuo pat 1990.
Svarbu neišsigalvoti ir nepripaišyti dalykų, kurie nebuvo niekieno pasakyti (pvz. Kad mes "esame" Skandinavai ar "Nordai"). Tiesiog esame Šiaurės Europiečiai. Tai, diele dalimi, yra formalus UN apibūdintas regionas ir mes esame legitymūs jo nariai. Lygiai tiek pat legitymūs, kiek ir Skandinavai.
Nematau, kodėl tai kam nors turėtų kelti juoką: mokymasis iš pažangesnių šalių ir noras būti geresniems, juoką gali kelti nebent situacijoje nelabai susigaudančiam ar tiesiog nelabai išsilavinusiam žmogui. Aišku, tiek Skandinavijoje, tiek Lietuvoje tokių irgi yra.
Kadangi turiu centrinės Europos "priemaišų" ir man tas regionas (buv. Austrijos-Vengrijos imperija + pietų Vokietija) yra patrauklesnis ir gerokai įdomesnis nei Skandinavija, geriau ta tema patylėsiu.
Grįžtant prie temos "šiaip įdomu":
1 pikselis = 1 milijonas dolerių:
You have your way. I have my way. As for the right way, the correct way, and the only way, it does not exist.
Lietuvos vien dėl žmonių mentaliteto, pajamų, gyvenimo lygio ir t.t. negalima kišti prie skandinavų. Nebent kaip pigią kekšę Visada buvome Rytų Europa, staiga tampam Šiaurės...
Lietuva turi savo istorinę erdvę: LDK žemės, bendra respublika su lenkais.
Kažkaip dirbtinai save priskirti prie skandinavų, manau, labiau estų, neturinčių savo istorinės erdvės, reikalas.
Kadangi esame katalikai, tai reikėtų savę priskirti Vidurio Europos regionui, kuriam dar priklauso Lenkija, Čekija, Slovakija, Vengrija, Slovėnija ir Kroatija. Lietuva yra šio regiono pakraštys, todėl mus įtakoja ir Šiaurė (liuteroniškoji Skandinavija), ir Rytai (ortodoksų šalys).
Comment