Išmintis iš tiesų įgyjama su metais, tokią išvadą padarė mokslininkai, atlikę eksperimentą, kurio rezultatai neabejotinai įrodė – vyresni žmonėms priima geresnius sprendimus nei jauni žmonės, kurie pasižymi impulsyvumu.
Buvo atlikti du eksperimentai – jų tikslas buvo atspindėti realistiškus sprendimų priėmimo scenarijus. Pasirodo, jog vyresni žmonės priėmė žymiai geresnių sprendimų, vėliau atnešusių ilgalaikės naudos.
Nors akademinis jaunimas ir greičiau priėmė sprendimus, iš karto atnešusius apčiuopiamos naudos, amžiaus grupės nuo 60 iki 80 metų dalyviams puikiai sekėsi priimti strateginius sprendimus, nešančius konkrečią naudą ir ateityje.
Anksčiau ekspertai buvo nustatę, kad žmogaus gebėjimas priimti sprendimus metams bėgant prastėja, tačiau šie tyrimai buvo koncentruoti į vieno konkretaus sprendimo priėmimo procesą.
Teksaso universiteto psichologai, manantys, jog anksčiau atlikti tyrimai buvo sąmoningai nukreipti prieš vyresnius žmones, atliko išsamesnius tyrimus – jie stebėjo, kaip žmonės priima sprendimus, turėsiančius didelės reikšmės ateityje.
Tyrimas padėjo nustatyti, jog vyresnių žmonių su amžiumi įgyta patirtis padėjo pralenkti jaunus žmones priimant sprendimus, reikalaujančius rimtesnio ateities perspektyvų vertinimo.
„Nustatėme, kad vyresni žmonės kokybiškiau įvertina galimus vieno ar kito sprendimo pliusus ir minusus bei geriau numato ateities rezultatus“, - teigia tyrimui vadovavęs mokslų daktaras Darrellis Worthy‘s.
„Jaunesni žmonės geriau priima sprendimus, kurių rezultatai paaiškėja iš karto. Antrasis eksperimentas padėjo sukurti teoriją, kaip priimami sprendimai, kurių pasekmės bus svarbios ateityje. Taigi, kuo daugiau patirties žmonės turi, tuo geresnius sprendimus priima ateičiai“, - sakė tyrimo vadovas.
Ekspertai mano, kad paaiškinimas gana paprastas – jauni žmonės sprendimus priima pasitelkdami smegenų sritį, atsakingą už malonumo pojūtį. Bėgant metams žmonės priversti pasikliauti smegenų prieškaktine žieve, kuri kontroliuoja racionalų mąstymą, teigia ekspertai.
Comment