Visada buvau už mirties bausmę, na ir vis dar esu. Bet tik prieš gerus metus man vienas žmogus sugebėjo išaiškinti, kad taip gali būti atimta gyvybė ir iš nekalto žmogaus Iki tol šio fakto pripažinti nenorėdavau. Tai kažkiek pakeitė mano poziciją mirties bausmės klausimu, tačiau manau visvien yra neteisinga, kad asmuo atėmęs gyvybę iš kito asmens turi ne tik teisę į gyvybę, bet ir į geresnį gyvenimą, nei daugelis pasaulio žmonių. Afrikoje, na, kad ir toje pačioje Lietuvoje yra ne vienas ir ne 2 žmonės kurie tik svajoja apie tai ką gauna kaliniai. Jie ir TV laikas nuo laiko pamato, ir radiją bene visą dieną gali klausytis, ir tikrai ne atliekomis iš konteinerio minta, o kur dar laiks nuo laiko visokie renginiai ir t.t. Gaila man tų žmonių, kurie turėdami švarią sąžinę, nesuteptas rankas, bet nuskriausti gyvenimo turi gyventi visiškame skurde. O ir ne kartą žiniasklaidoje yra pasakota, akip pastogės neturintys asmenys pradeda daryti lengvus nuskaltimus, kad bent kuriam laikui gautų stogą virš galvos. Nesvarbu, kad nėra jis labai svetingas, tačiau visvien stogas...
Hammer, labai teisingai sneki. Tose valstybese, kuriose vykdoma mirties bausme, nuzudytu nekaltu zmoniu skaicius yra baisus. Atveju, kai zmogus nuzudomas, o paskui paaiskeja, kad jis vis delto buvo nekaltas, yra ne simtai, o tukstanciai. Tai argumentas, kurio negali nuneigti absoliuciai jokie mirties bausmes salininkai. Visa tai kyla is to, kad baudziamajame procese neretai pasitaiko klaidu, atmestino pareigunu darbo ir pan.
Be to, mirties bausme visada tegali buti taikoma tik uz SUNKIAUSIUS nusiklatimus, t.y. ji niekada nebus taikoma , pavyzdziui, uz chuliganizma (nes tada reiktu zudyti tukstanciais). Tai dar vienas (is milijardo) argumentu, kodel mirties bausme absoliuciai nemazina bednro nusikalstamumo lygio.
Ten, kur yra mirties bausme, beveik visur pastebimas itin aukstas nusikalstamumas (su retomis isimtimis).Visuomene demonstruojanti pagarba gyvybei to zmogaus, kuris tokios pagarbos neparode kitam, visada laimi (nenurodysiu pscihosocialiniu argumentu, kurie si teigini irodo).
"Laisvė turėti įsitikinimus reiškia, kad žmogus yra laisvas pats formuoti savo įsitikinimus, pasirinkti pasaulėžiūros vertybes, jis ginamas nuo bet kokios prievartos, jo pažiūrų
negalima kontroliuoti."(Konstitucinio Teismo 2000-06-13 nutarimas).
Hammer, labai teisingai sneki. Tose valstybese, kuriose vykdoma mirties bausme, nuzudytu nekaltu zmoniu skaicius yra baisus. Atveju, kai zmogus nuzudomas, o paskui paaiskeja, kad jis vis delto buvo nekaltas, yra ne simtai, o tukstanciai. Tai argumentas, kurio negali nuneigti absoliuciai jokie mirties bausmes salininkai. Visa tai kyla is to, kad baudziamajame procese neretai pasitaiko klaidu, atmestino pareigunu darbo ir pan.
Be to, mirties bausme visada tegali buti taikoma tik uz SUNKIAUSIUS nusiklatimus, t.y. ji niekada nebus taikoma , pavyzdziui, uz chuliganizma (nes tada reiktu zudyti tukstanciais). Tai dar vienas (is milijardo) argumentu, kodel mirties bausme absoliuciai nemazina bednro nusikalstamumo lygio.
Ten, kur yra mirties bausme, beveik visur pastebimas itin aukstas nusikalstamumas (su retomis isimtimis).Visuomene demonstruojanti pagarba gyvybei to zmogaus, kuris tokios pagarbos neparode kitam, visada laimi (nenurodysiu pscihosocialiniu argumentu, kurie si teigini irodo).
Žmonės neperdėkite...Iš tikrųjų mirties bausme nenubaudžiami tūkstančiai ar šimtai žmonių... Skiriamos kelios problemos, kodėl mirties bausmė yra žalinga:
1. Visų pirma yra baisu, nes mirties bausmės įteisinimas yra lygus valstybinei legaliai žmogžudystei. Joks žmogus neturi teisės kito žudyti, juolabiau dirbtinis socialinis darinys -valstybė. Keistas
2. Visuomenė įbauginama ir dar labiau didėja solidarumo ir nepasitikėjimo vieni kitais afektas.
3. Nieko neišsprendžiama nužudant, tai dažniausiai keršyjimas ir visuomenės solidarumo, bei bandos jausmo revančui patenkinimas...Manau, geriau pasikankina iki gyvos galvos uždarytas kalėjime žmogus ir atkentės savo bausmę (skamba kiek sadistiškai )
4. Žmonės statistiškai baudžiami mirties bausme (bent pagal JAV atvejį remiantis Central Statistics Bureau) už žmogžudystę. O ta pati statistika kalba, jog būtent nužudo žmonės būdami afekto būsenoje, t.y. nieko negalvodami ir pasvaigę nuo kažko (alkoholio, narkotikų, vaistų ir kt.) - poto, jie dažnai gailisi. O dabar pagalvokit, kai buvote prisigėrę, kiek kartų užeidavo kokių nors pykčių ar agresijos priepuolių, kurių nekontroliuodavote ar net neatsimindavote Šiuo atveju nekalbu apie recidyvistus!
5. Statistiškai (remiantis JAV statistical data) mirties bausmė, keista ir parodoksalu, bet neužkerta daryti sunkių nusikaltimų, bet net juos skatina. Regresija ir koreliacija dažnu atveju rodo stiprų ryšį tarp mirtes bausmės ir sunkiųjų nuskaltimų skaičiaus augimo. Pasitelkime 2 JAV valstijas, kur mirties bausmė yra legali ir elektros kėdėje sėdėjusių arba cianido dozę gavusių yra didžiausias vertinant visą JAV pagal federalinį adm. suskirstymą, - Teksasą ir Kaliforniją: sunkių nusikaltimų skaičius augo ir vis dar auga nuo mirties bausmės įvedimo- tad mirties bausmė nieko nesustabdė.
Bet, verta pastebėti, kad pavyzdžiui Singapūre, Indonezijoje ir kitose šalyse, sunkios bausmės ir mirties bausmė visgi sustabdo nuo sunkių nusikaltimų. Pavyzdžiui, net jei ir turistas būdamas Singapūre numesi šiukšlę viešoje vietoje sėdėsi kalėjime savaitę be jokios teisės į apeliaciją, jei nuorūką 2 savaites ir patuštinsi neblogai savo piniginę, už žmogžudystę (išskyrus gynybos atveju) mirties bausmė. Bet Singapūre nusikalstamumas vienas mažesnių pasaulyje ( o šiūkšlių gatvėje iš vis nerasi , čia ir John gali pritarti manau ), o sunkių nusikaltimų iš vis nėra praktiškai ten. Tad mirties bausmė ir restric law irgi veikia. Bet ten galioja mirties bausmės priemonė efektyviai, nes mes esame liberalesnė, ne tokia tradiciška, ne tokia bendruomeninė ir nemechaninė tauta, kaip pavyzdžiui Singapūro, Indonezijos, Saudi Arabijos, Kuveito gyventojai, kur už juos vis dar galvoja religija, visuomenė, o savajam aš įskiepijamas "paklusti ir netrikdyti visuomenės" elementas. Vakarų pasauliui negalioja mirties bausmės kaip prevencijos nuo sunkių nusikaltimų priemonė.
Pateikei koreliacija, tose dviejose valstijose, bet kas gautis lyginant ju nusikalstamumo didejimo duomenis adekvaciai su kitomis valstijomis, kurios neturi mirties bausmes? Manau ten irgi jie kyla panasiai, tad mirties bausme gla ir nestabdo nusikalstamumo, bet ir nebutinai skatina.
Labiausiai mane visada erzina vienas aspektas diskusiju sia tema. Lyg ir gerai butu uzdaryti juos visus (sunkius nusikaltelius) i rusy ir palikt puti iki gyvenimo galo, bet taip nera... Taip jie kalinami, bet apie tokius aksdien gali pasiskaityti laikrasciuose, isgirsti per ziniasklaida, o apie ju gyvenimo salygas kalejimuose ne nekalbu. Jei kas juos tiesiog 'istrintu', man visiskai nerupetu ar jie gavo ta mirties bausme ar ne.
/\ Deja, klysti. pagal 1991 m. duomenis BJS (Bureau of Justice Statistics). Dižiausios valstijos, kur kalinių skaičius tenka proporcingai 100 000 gyventojų ir yra Teksasas ir Kalifornija atitinkamai 320 ir 297 žmonės. Pati didžiausia valstija pagal nusikaltėlių 100 000 gyventojų yra Kolumbijos Apygrada 1186 (tai žiauriai daug) (Keista, bet apie šį fenomeną viešnagės JAV metu ne vieną kartą girdėjau, kad nesaugiausi miestai yra Vašingtonas ir Detroitas), poto eina Nevada (Las Vegas) mirties bausmė 477, Oklahoma 414 mirties bausmė įteisinta, Alabama 392 mirties bausmė, Niu Jorkas 320. Paimkim mažiausiai kalinių turinčias valstija JAV: Minesota 78 nėra mirties bausmės, Vermontas 125 nėra mirties bausmė, Š. Dakota 68 nėra mirties bausmės. Darykim išvadas...Visgi mirties bausmė turi ryšį su nusikalstamumo didėjimu.
Be to, JAV mažiausiai kalinių 100 000 gyventojų turinti valstija - Š. Dakota su 68 žmonių skaičiumi lenkia ES (tuomet tik senosios V. Europos 15 valstybių, kur mirties bausmė visur panaikinta) vidurkį kalinamų 100 000 gyventojų (1991 m. ir 1992m. Council of Europe: Prison Information Bulletin), kuris yra 58. Net didžiausia pagal 1991/1992m. duomenis ES šalis, Š. Airija, turinti daugiausia kalininių 100 000 gyventojų - 106, tilptų į tą pačią skalę tarp žemiausių penketuko JAV valstijų. Pavyzdžiui mažiausiai kalinių skaičių turi Kipras (38) ir Olandija (44). Nė vienoj ES šalyje nėra mirties bausmės kaip tokios! Tad ryšys yra...
Prieš keletą metų „apsukrūs kauniečiai“ įklijavo ragą kelioms Klaipėdos firmoms (ak, kaip reikalingas budrumas!). Iš vienų paėmė sviestą, iš kitų – statybines medžiagas, iš trečių – padangas, už kurias net nesvajojo sumokėti. Pasirašinėjo sutartis, ir tiek. Dabar buhalterinei atskaitomybei prireikė popierių iš tos bylos, kad pagrįstų nuostolius ir t.t.
Einu į S.Daukanto g. esantį pastatą. Iš ten mane nukreipia į teismo archyvą buvusio „Žemaitijos“ kino teatro. (Jei ieškosi konkursui labiausiai apšiurusio pastato – nepatingėk užeiti ir iš kiemo, tai jis bus prizininkų trejete).
Jokios iškabos (o juk oficiali valstybinė įstaiga) nei informacijos, kada dirba ir kiek dirba, iš lauko pusės nėra... Užeinu į vidų. Į antrą aukštą užrakintos grotuotos durys. Pirmajame ant durų (viduje) parašyta: pirmadienį ir ketvirtadienį dirba. Paskambinu durų skambučiu. Maloniai mane išklauso ir liepia grįžti į S.Daukanto gatvę – Apylinkės teismą, mat turiu parašyti prašymą – susipažinti su byla.
Einu vėl pėsčiomis atgal. Parašau prašymą ir išgirstu, kad reikia laukti apie 2 dienas, kol gausiu leidimą susipažinti. (Tiesa, raštu dar paprašau leisti susipažinti ir atsišviesti dokumentą – nuosprendį, reikalingą buhalterinei atskaitomybei.) Po dviejų dienų gaunu teisę pavartyti bylą. Surandu reikalingus 2 puslapius, bet jų kopijų aš gauti negaliu, nes vėl reikia eiti į S.Daukanto gatvę ir parašyti prašymą, kad leistų nukopijuoti du lapus. Ir vėl reikia laukti. Niekas greit valstybinėse institucijose nevyksta, nes „jos tarnauja valstybei ir jos piliečiams“. Po dviejų dienų jau yra leidimas. Bet dar ne viskas „Būkite malonus, eikite į banką (!!!) ir sumokėkite 0.5 Lt už 2 kopijas į Klaipėdos apylinkės teismo sąskaitą...“ „Atstoviu“ eilę banke ir sumoku 0.5 Lt už kopijas. Penktadienis. 16.45 val. prisimenu, kad reikia lėkti atsiimti kopijas, bet nieko nepešu. Uždaryta iki pirmadienio, nors lauke ant durų jokios iškabos ar žinios apie darbo laiką nėra.
Kam aš visa tai rašau? Ogi kyla natūralus klausimas: kodėl yra tyčiojamasi iš normalių Lietuvos Respublikos piliečių? (Įsivaizduokite mano vietoje senolį, kurį varinėja pirmyn atgal – gali ir širdis neišlaikyti.) Kodėl siunčia į archyvą, jei reikia dar S.Daukanto g. parašyti prašymą leisti susipažinti su byla? Kodėl teisėsauga diskredituoja valstybinių institucijų įvaizdį? Kodėl žmones siuntinėja į banką sumokėti 0.5 Lt (ar negalima pastatyti kasos aparatėlio ir čia pat paimti iš interesanto reikalingus mokesčius)? Nejaugi teks paklausti paties teisingumo ministro p. Petro Baguškos? Rašau tam, kad kitų nevarinėtų nuo Ainošiaus pas Kaipošių, o skaitytojai žinotų, kad yra tokia tvarka (tiksliau – netvarka), kuri tarnauja ne piliečiui, o velniai žino kam?
O kokie komentarai. "Vilnius lenkynas", "Kaunas kaimas", "vilniečiai - 2 karta nuo žagrės"... Kiekvienas, netgi smulkiausias įvykis kuriame nors iš šių miestų - perauga į baisiausias diskusijas, kuris miestas yra didesnis "kaimas" ir t.t. Kvailai atrodo, panašiai kaip muštynės mažų miestelių "diskanuose" tarp skirtingų kaimų Tikrai, lygis tas pats.
Pats savo žinutės pabaigoje , numetei alegorija "kuris miestas didesnis kaimas" Tu irgi juokingas
Ir kas gi čia juokingo? Juk taip ir yra, paskaityk tokius intelektualius pasisakymus kaip "Kaune vien kaimiečiai", "Vilniuje vien kaimiečiai" ir suprasi. Bent mano kuklia nuomone - kaimiečiai yra kaimo gyventojai, o ne miesto... Bet daugeliui atrodo kitaip
O kokie komentarai. "Vilnius lenkynas", "Kaunas kaimas", "vilniečiai - 2 karta nuo žagrės"... Kiekvienas, netgi smulkiausias įvykis kuriame nors iš šių miestų - perauga į baisiausias diskusijas, kuris miestas yra didesnis "kaimas" ir t.t. Kvailai atrodo, panašiai kaip muštynės mažų miestelių "diskanuose" tarp skirtingų kaimų Tikrai, lygis tas pats.
Pritariu delfi komentarai tikrai prilyksa mustynems diskanuose tarp kaimu
Žmonės neperdėkite...Iš tikrųjų mirties bausme nenubaudžiami tūkstančiai ar šimtai žmonių....
neperdedu, neteisingai mirties bausme nuteistu zmoniu skaicius yra ispudingas.
Tivoli, su visais tavo argumentais absoliuciai sutinku , tik dar noriu pasakyti:
Legalizuojant mirties bausme, itvirtinamas toks principas, jog zmogaus gyvybe vis delto nera absoliuti vertybe ir ja galima atimti is blogu zmoniu. Tokioje visuomeneje pasamoningai susiformuoja gyvybes atemimo leistinumo refleksas. Kadangi zmones skirtingai masto, tai suvokimas, kurie zmones blogi, o kurie – ne irgi priklauso nuo konkretaus zmogaus. Butent todel, kad itvirtinama, jog blogi zmones neturi teises i gyvybe, tokiose visuomenese, kuriose yra legalizuota mirties bausme, ziauriu nusikaltimu yra zymiai daugiau. Tokiose visuomenese neretai pasitaiko savateismis, kai atemama gyvybe is kitu, paciam nuteisiant kita zmogu (jeigu valstybe nustato, kurie zmones verti gyventi, o kurie ne, tai kodel as negaliu).
Butent del siu priezasciu pastebima, kad mirties bausme beveik visada salygoja ziauriu nusikaltimu didejima. Tai sudetinga suprasti, bet tie argumentai veikia. Tai giluminiai psicho-socialiniai argumentai, tiriantys visuomenes psichologija.
BET SU VIENU TAVO ARGUMENTU NESUTINKU:
Nesutinku su argumentu, kad mirties bausme neveikia tik Vakaru valstybese. Mirties bausme neveikia visur. Taciau kitose kulturose mirties bausmes blogas efektas pasireiskia kitaip: pvz, per legalizuota zudyma, pvz. itariamu moteru legalus zudymas Irane ir kitose valstybese. Taip pat kitose kulturose padaroma nemazai ziauriu nusikaltimu, taciau del mazo isaiskinamumo, slepimo, korupcijos apie tai maziau zino visuomene.
Singapuro pavyzdys cia visiskai netinka. Nes ten nusikaltimu nera del kitu priezasciu (ne delto, kad yra mirties bausme), o butent 100 proc urbanizacijos, isskirtinai geros ekonomines situacijos, mazos teritorijos, gamtos salygu suformuoto mentaliteto.
"Laisvė turėti įsitikinimus reiškia, kad žmogus yra laisvas pats formuoti savo įsitikinimus, pasirinkti pasaulėžiūros vertybes, jis ginamas nuo bet kokios prievartos, jo pažiūrų
negalima kontroliuoti."(Konstitucinio Teismo 2000-06-13 nutarimas).
Šiandien mane aplankė sėkmė (gal ne vien ji ). Lietuvoje jau keletą metų vyksta tarptautinis matematikos (labiau logikos) konkursas "Kengūra". Prieš 3 metus užėmiau 3 vietą ir maždaug 5000 vaikų.
Šiandien sužinojau, kad užėmiau 7 vietą savo klasėje. Joje - apie 5000 dalyvių buvo: http://www.kengura.lt/index.php?sect...u&form_grupe=3
Aš - septintokas
Na šiandien tokia įdomi dienelė darbe buvo
1. Nemažai avarijų mieste, o viena pribloškė. Kauniečiai manau supras vaizdingiau, nes įsivaizduos kurioj vietoj tai nutiko. Taigi leidžiuos ~15.50 nuo Milikonių kalno ir pravažiavus tą keliuką dešnėj pusėj už kokių 150m. policininkas su lazdele eismą reguliuoja. Na tik pristabdo priešpriešinius (kylančius į kalną) nes per jų pačių mašiną gan siauras pravažiavimas. Na o šalia jų kraupus vaizdas... Į griovį įlekęs mikriukas. To negana dar ir į medį Priekis suknežintas. Šalia fotografas, ar kameristas (nespėjau pastebėt ką laikė, nes akių nuo mikriuko neatitraukiau) daro reportažą. O kas įdomiausia mikriuko priekis žiūri į kalno viršų Tai taip išeina kažkokiais būdais iššoko į priešpriešinę ir tiesiai į medį griovyje Nei greitosios, nei daugiau žmonių, apart 2 policininkų ir žurnalisto nebuvo. Kad vairuotojas geriausiu atveju ligoninėj - net neabejoju, tačiau dabar tik įdomu ar buvo su juo keleivių
2. Vienoje parduotuvėje teko matyti vaizdelį kaip apsivogė 3 ~8-9 metų berniukai. Apsauginis juos sugavo tik praėjus pro kasas. Mažiausias iškart puolė į ašaras, atsiprašinėt, sakyt, kad viską atiduos ir t.t. Nuvedus juos į sandėlius ašaros tęsėsi. Tiesa kiti 2 neverkė Šiek tiek pabauginus ir atsiemus prekes apsauga juos paleido. Poto kurį laiką mąsčiau apie tokius atvejus... Manau reiktų kaskart tokiems vaikiukams kviesti policiją. Žinau, jie užimti, tačiau yra ir nepilnamečių skyriai, kurie prižiūri lankymus mokyklų ir t.t. (na bent prieš ~8 metus buvo). Nors ir nubausti jų įstatymai neleidžia, tačiau nusivežus į nuovadą uniformuoto pareigūno moralai tokio amžiaus vaikams turėtų ilgam įstrigti. Na gal nuskambės kiek sadistiškai ar panašiai, tačiau manau reiktų turėti ir vieną extra kamerą komisariate. Tamsią, drėgną ir kaip įmanoma baisesnę ir uždaryt į tokią kol atvyks tėvai pasimt (Na ir tėvam baudą neabejotinai reik skirt, o ne kaip šiuo atveju niekas nieko nenubaudė ir kitąkart vaikams nebebus galbūt išvis baisu eit vokt, nes žinos jog yra neliečiami). Manau pabuvus tokioj skylėj ranka nebekiltų bandyt vogt Na bent jau vaikystėj
Šiandien mane aplankė sėkmė (gal ne vien ji ). Lietuvoje jau keletą metų vyksta tarptautinis matematikos (labiau logikos) konkursas "Kengūra". Prieš 3 metus užėmiau 3 vietą ir maždaug 5000 vaikų.
Šiandien sužinojau, kad užėmiau 7 vietą savo klasėje. Joje - apie 5000 dalyvių buvo: http://www.kengura.lt/index.php?sect...u&form_grupe=3
Aš - septintokas
Manau reiktų kaskart tokiems vaikiukams kviesti policiją. Žinau, jie užimti, tačiau yra ir nepilnamečių skyriai, kurie prižiūri lankymus mokyklų ir t.t. (na bent prieš ~8 metus buvo). Nors ir nubausti jų įstatymai neleidžia, tačiau nusivežus į nuovadą uniformuoto pareigūno moralai tokio amžiaus vaikams turėtų ilgam įstrigti. Na gal nuskambės kiek sadistiškai ar panašiai, tačiau manau reiktų turėti ir vieną extra kamerą komisariate. Tamsią, drėgną ir kaip įmanoma baisesnę ir uždaryt į tokią kol atvyks tėvai pasimt (Na ir tėvam baudą neabejotinai reik skirt, o ne kaip šiuo atveju niekas nieko nenubaudė ir kitąkart vaikams nebebus galbūt išvis baisu eit vokt, nes žinos jog yra neliečiami). Manau pabuvus tokioj skylėj ranka nebekiltų bandyt vogt Na bent jau vaikystėj
Visikakai su tavim sutinku. Be to jei ne policija kviest, tai gal bent tevus. Ne viesiems, bet kaikuriems manau ir tokios gedos pakaktu
Comment