Taip ir nesupratau ką tu norėjai įrodyti su tais keliais stambiausiais pastatais.
Negi, kad visas Rygos tarpukaris toks, o Kaune vien vilos?
Nei aš norėjau tom Rygos nuotraukom parodyti kažkokį skaičių, nei įrodyti, kad ten vien tik tokio stambumo pastatai. Čia buvo tik keli pavyzdžiai, jei labai nori, sukurk temą SSC "Kaunas vs Riga in interwar architecture", neabejoju, kad latviai turės ką parodyti žymiai geriau ir daugiau nei aš ir labai abejoju ar tau pavyks įrodyti, kad Kaunas Rygą žymiai lenkia šioje srityje ir išvis kad lenkia. Visų pirma todėl, kad Rygos tarpukario architektūra neatrodo tokia provinciali kaip Kauno, t.y. pastatų dydžio, aukštų skaičiaus prasme. Pastatų skaičiaus prasme galbūt ir atsilieka. Aš neturiu tam nei laiko, nei noro.
Ot ir yra. Vėl siūlau pačiam pasidomėti, kokie seniausi Vilniuje augalai ten auga. Taip, kita augalija sunaikinta dėl sukilimų ir po jų sekusio universiteto panaikinimo, o Rygoje rusai statėsi sau miestą. Taip pat vėliau, lenkmečiu sunaikinti sodai Sodų gatvėje, panašiai lyg kokia Stepono bažnyčia, pavertsa akmens skaldykla ir dirbtuvėmis religingų lenkų, bet tai nekeičia faktų, kad tai Vilniuje yra buvę, taip pat galima pasivartyti ne tik tų mokslininkų studijas, tačiau ten pat rasti ir šių sodų brėžinius ar smulkius aprašymus.
Kadais ir Valdovų Rūmai buvo nušluoti ir Juodgalvių namas ir Rygos rotušė, tai tokie kaip jūs būtų sakę: nieko ten nėra (tai ir nereikia nieko).
Lyginkime ne istorines knygas, sunykusių paminklų sąvadus. Verčiau žiūrėkim, kuo miestai puikuojasi dabar, kiek ir ko yra šiuo metu, kas atstatinėjama, kas apleista.
Tai prašom ir lyginti. Sereikiškės atsidarys rugsėjį, Trakų Vokės sutvarkymo projektas seniai parengtas, barokinis parkas prie Sapiegų rūmų bus atkūrinėjamas vos pabaigus rezidencijos restauraciją, iš Pinkevičiaus dvarą su parku anksčiau ar vėliau vistiek atims, Sodas prie stoties taip pat laisva šiuo metu teritorija.
Taigi apibendrinant, Vilniuje arba jau buvo, arba dar bus. O Rygoje tiesiog yra.
Nelabai suprantu ką nori įrodyti ir ką man reikia "įrodinėti" latviams. Išrinkai praktiškai visus tarpukario pavyzdžius ir laimingas. Gi Kaune tų pastatų yra gerokai daugiau nei parodžiau. Ko vertas vien vilų kvartalas Žaliakalny, kur taip pat pasitaiko nemažai ir daugiabučių.
Tu rašei, kad Kauną su Ryga juokinga net lyginti t.y. įspūdingi iš kosmoso matomi Kauno pastatai, kurių yra 5000 prieš keliasdešimt Rygos, pabandyk tą įrodyti latviams SSC, pažiūrėsim kaip seksis. Na ne visus, tikrai ne visus Rygos pavyzdžius aš išrinkau, todėl ir siūlau SSC forumą gal ir tamsta pagaliau pamatys daugiau, aš tikrai neturiu noro ir laiko rankiojimui visų iki vieno, kad galėtum tiksliai suskaičiuoti.
O jei Kauną bandyti stumti į UNESCO mano supratimu reikėtų plačiau žiūrėti ir dėti bent jau 1880-1940 m. architektūrą, nes tuo metu buvo Kauno bumas kai jis nuo keliolikos tūkst. gyv. išaugo iki 150 000 + gyv. Pirmiausia kaip karinis miestas - viena didžiausių ir geriausiai išlikusių to meto tvirtovių (įskaitant fortus, kareivines, Naujamiestį, Soborą ir t.t.), paskui Tarpukario laikinoji sostinė.
Turbūt ir Senamiestis būtų prijungtas.
Panašiai kaip Rygos atveju įeina visas centras į UNESCO (ir senamiestis), o kaip oficialūs "koziriai" paminėtas art nouveau ir medinė architektūra.
Tai Kaune galėtų būti įtrauktas visas centras, o "koziriai": XIX-XX a. tvirtovė ir tarpukario architektūra.
Dėl tos tvirtovės buvo apribotas aukštų pastatų statymas.
Net diplomatai apie 1920 rašydavo: „Atvykau ne į sostinę, bet į kaimą: visi namukai žemi, tik bažnyčios aukštos.“
Antra vertus, tokių fortų irgi nėra daug... Nors XIX a. pabaigos architektūra visai nieko – SEB, Šiaulių bankas, Soboras visai gražūs.
O štai tvirtovė - taip, vertybė. Kur dar yra analogiškų? Berods ši buvusi moderniausia ir didžiausia Rusijos imperijoj (karinėj monarchijoj). Pavyzdžiui, minėta Liepoja su savo "fortais" ir "maniežais be stogo" prieš Kauną atrodo stačiai juokingai.
Tvirtovė buvo viena iš keturių stipriausių karinių tvirtovių Rusijos imperijoje:
Kauno tvirtovė + Varšuvos tvirtovė, Modlino tvirtovė (apie 40 km į šiaurę nuo Varšuvos), Bresto tvirtovė.
Kas buvo savo laiku, buvo savo laiku. Nesuprantu, koks tikslas prisiminti kas buvo 1990 ar net 1913 metais.
O kodėl tada temoje apie lenkus tu vis rašei, kad tokiais ir tokiais tai metais vilenščiznoje gyveno lietuviai, prie Vitebsko yra lietuviškų toponimų ir pan.? O kai kalbama apie Vilniaus sumenkinimą, tai iškart "nereikia nieko prisiminti, Kaunas gražėja ir pan."
Nelabai supratau ko norėjai paklaust ir ką man prikergei, ko nebuvau sakęs. Pats bent supratai?
Be abejo. Tu vis stengiesi prisiminti kažkokius tai XIX, XVI a. istorinius įvykius, istorinius šaltinius ir pan. Šioje temoje kalbama tik apie 1919-1939 metų pastatus, o ne "kaip buvo kažkada, kaip yra dabar, kiek žmonių gyvena, kas kur dirba".
Atsidarė labai geras restoranas "Režisierius", rekomenduoju visiems apsilankyti: ir maistas labai geras ir interjeras vienas geriausių Lietuvoje manyciau
Comment