Lotynų bažnyčia nuo A.Mickevičiaus aikštės.
Apie naujos architektūros kokybę geriau patylėti
Lotynų bažnyčia
Pro pat rotušę Rus'ka gatvėje, važinėja tramvajai
Vietinis išaiškino, kad "Rus'ka" reiškia ne dabartinius rusus, gyvenačius Rusijoje, o Kijevo Rusios gyventojus - rusų, ukrainiečių ir baltarusių protevius.
Mieste daug turistų
Lvove kelio ženklai nurodo ir vairuotojams nelabai būtinas paslaugas
Teko būti šiame mieste prieš 25 metus, bet atsimenu tik autobuso kratymasį važiuojant iš stoties į mažą kaimelį kalnuose Per mažas buvau, kad smegenėlės užfiksuotų šio įspūdingo miesto architektūros imantrybes, nors kiti atsiminimai iš netoliese esančių Karpatų dar išlikę - dvigubos žaibo suskaldytos eglių viršūnės kalnuose, kapinaitės su išklypusiais kryžiais kaip iš filmo apie omen'ą, tamsaus medžio medinės trobos ir nelabai man paklūstančios slidės ant patirpusio sniego.. Dabar Lvovą iš nuotraukų pavadinčiau vienu žodžiu - atradimas! Po daugelio metų vėl noriu ten..
Dar viena užsilikusi Bernardinų bažnyčios nuotrauka
Atkreipkite dėmesį į frontoną
Tą pastabumą pažadino netyčia aptiktas straipsnis "Literatūroje ir mene":
LENKIJOS IR UKRAINOS ISTORINIŲ REZIDENCIJŲ PATIRTIS
Romualdas Budrys, Vydas Dolinskas
(...)
Vienas svarbiausių ekspedicijos tikslų Ukrainoje buvo Lvovo miesto renesanso ir ankstyvojo baroko paminklų bei jų stilistinių elementų studijos ir fiksavimas, istorinėse rezidencijose įsikūrusių muziejų ekspozicijų aplankymas, pažintis su rūmų restauravimo metodika.
(...)
Taip buvo aplankyti vadinamieji Korniakto, arba Karališkieji, rūmai Turgaus aikštėje, kitos greta stovinčios Renesanso ir ankstyvojo baroko epochų miesto patricijų XVI–XVII a. rezidencijos (Juodieji, Bandinelių, Volfovičių ir kt. rūmai), miesto Arsenalas, remiant Vazų dinastijai statytos manieristinės bernardinų ir jėzuitų bažnyčios, Valakų ir Lotynų katedros su renesansinėmis koplyčiomis. Visur buvo fiksuojama vizualinė eksterjerų ir interjerų architektūros elementų, jų kompozicijų, restauravimo darbų, ekspozicijų įrengimo informacija, kaupiama literatūra ir kita rašytinė medžiaga
Ossolineum - Osolinskių lenkų kultūros institutas, turėjęs gausią biblioteką. Veikė nuo 1817 m. (įkūrė Józef Maksymilian Ossoliński) iki bolševikų okupacijos 1940 m.
1946 m. dalis bibliotekos išvežta į Vroclavą. Ten ir dabar veikia garsi leidykla "Ossolineum"
Po karo, 1946-1947 m., dėl bibliotekos buvo daugybė ginčų tarp lenkų ir ukrainiečių.
Knygos iš Osslineumo šiuo metu saugomos Lvovo Jėzuitų bažnyčioje. Atrodo, kad tos knygos nėra lengvai prieinamos:
Taip, nesuklydote - ten yra Stepano Banderos gatvė, einanti iš centro link stoties (sovietmečiu vadinosi Taikos gatve - vulyc'a Mira)
Stepanas Bandera (1909-1959) buvo Ukrainos Nacionalistų Organizacijos OUN (Організа́ція Украї́нських Націоналі́стів) lyderis. Jis buvo 1941.06.30 d. paskelbtos Lvove Ukrainos valstybės lyderis. Tiesa, ukrainiečių vyriausybę po poros dienų išvaikė vokiečiai.
Sovietmečiu Banderos vardas buvo, švelniai tariant, nemėgstamas. Bet kas jis per vienas, sužinoti nebuvo įmanoma.
Beje, iki šiol kai kas Vakarų Ukrainos gyventojus bando pravardžiuoti "banderoviečiais".
Daugiau apie šį garsų Ukrainos veikėją (pilna versija - ukrainietiškai, galima susirasti straipsnių ir kitomis kalbomis): http://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%...B2%D0%B8%D1%87
Taigi, S.Banderos gatvė
Atrodo, ši barokinė bažnyčia neveikia
Šoninė gatvelė. Kiek supratau iš memorialinės lentos, ten irgi įamžintas ne mažesnis nacionalistas nei S.Bandera. Gaila, pavardę užmiršau.
Visą laiką, bežiūrint nuotraukas, neapleido mintis - kur aš tai mačiau? Tik paskui prisiminiau, kad šiame mieste buvo nufilmuotas filmas "Старики-разбоиники". (kiek vyresniems puikiai žinomas).
Lvove ir rusų "Trys muškietininkai" buvo filmuotas , matant tokius vaizdus suprantama kodel
Comment