Čia žmonės renkasi jaukų parkelį prie namo ar vietelę griliui su vaikų žaidimo aikštele vietoje daugumos aukštybinių pastatų.
O kadangi Skandinavijos valstybės praktiškai nedalyvavo karuose pastaraisiais šimtmečiais, siekiama išsaugti autentišką XIX - XX a. architektūrą. Ypač tai aktualu Stokholmui, kurio grožis saugomas specialaus įstatymo. Miestas lyg sustingęs XX amžiuje, tačiau jame verda šiuolaikinis gyvenimas.
Gal ir stengiasi pastaruoju metu, bet teko matyti, kad kažkuriame pokario dešimtmetyje nušlavė visą senos architektūros kvartalą ir pastatė štai ką:
Kaip ir Vilniaus ir Klaipėdos (ypač) aukštuminiai pastatai. Deja.
Kodėl deja? Stokholmas - klasikinis miestas, todėl jam labiau tinka tradicinių formų pastatai, nors Kista science tower nėra jau toks įprastas - jis plokščias beveik iš kiekvienos pusės.
Manyti, jog miestas nėra modenrus - neteisinga. Tuo Stokholmas ir įdomus - išore atrodo kaip XX a. ar Viduramžių miestas, tačiau ya labai inovatyvus, stilingas.
Su Lietuvos miestais neverta lyginti, ne sovietai jį statė, nors yra visokios architektūros ir čia.
Be to, yra gražių žemutinų pastatų.
Toks gana keistas klausimas... kaip švedai priima imigrantus bei svetimas kalbas?
Nors ir skaitoma, jog Skandinavijoje yra lengva būti imigrantu, tačiau, remdamasis asmenine patirtimi, pastebėjau, kad viskas priklauso nuo pačio žmogaus - jeigu sieki integruotis visuomenėje, tai ir požiūris būna palankus. Tiesa, daug lietuvių čia pasižymėję kriminalinėje srityje, todėl kartais žmonės pakraipo veidus, išgirdę žodį 'Litauen'.
Na, šalyje 18% populiacijos yra imigrantai ir skaičius vis didėja, todėl vienaip ar kitaip galima atrasti bendraminčių.
City: 841,612 (2010)
Urban: 1,252,020
Metro (Greater Stockholm): 2,019,182 (2010)
Stockholm business region: 3,082,088
30 priemiesčių yra miesto dalis ir ateityje jie dar labiau suauks į urban area.
Nesąmonė ir tiek. Čia kaip sakyt Elektrėnai, Ukmergė ir iki pat Žiežmarių yra Vilniaus priemiesčiai ir ateityje dar labiau suaugs su miestu
Čia tie trys milijonai, ko gero, pusės Lietuvos dydžio plote išskydę, jei Metropolitan Stockholm su dviem milijonais užima 6500 km2 teritoriją (palyginimui 80km x 80km) ir bendras tankumas joje tesudaro 300žm./km2, o atmetus urban area toje likusioje 5700km2 teritorijoje tegaunam 120žm./km2 tankumą- pagal tokią logiką visa Lenkija su tokiu pat tankumu yra Varšuvos priemiestis .
Nesąmonė ir tiek. Čia kaip sakyt Elektrėnai, Ukmergė ir iki pat Žiežmarių yra Vilniaus priemiesčiai ir ateityje dar labiau suaugs su miestu
Čia tie trys milijonai, ko gero, pusės Lietuvos dydžio plote išskydę, jei Metropolitan Stockholm su dviem milijonais užima 6500 km2 teritoriją (palyginimui 80km x 80km) ir bendras tankumas joje tesudaro 300žm./km2, o atmetus urban area toje likusioje 5700km2 teritorijoje tegaunam 120žm./km2 tankumą- pagal tokią logiką visa Lenkija su tokiu pat tankumu yra Varšuvos priemiestis .
Taip, tai savotiškas administracinis suskirstymas, bet čia jis pasiteisino. Man, kaip metro area gyventojui, patinka, jog nesunkiai galiu nukeliauti iki miesto centro, o kiek tai kilometrų būtų Lietuvoje, tiesą sakant, nelabai domina.
Esmė tame, jog miestus, ko gero reiktų lyginti pagal urban area, nes tie priemiesčių kriterijai yra kažkokie nenustatyti. Galim teigti, jog tai gyvenvietės ir vietovės, kurių gyventojai dažnai ar kasdien darbo ar kažkokiais reikalais keliauja į miestą, bet tai gali būti visiški laukai, su miestu turintys mažai ką bendro išskyrus švytuoklinę migraciją. Nemažai žmonių į Vilnių atvyksta dirbti iš Medininkų ar net Kauno, bet nuo to Vilnius turi tik didesnį dienos gyventojų skaičių, o ne yra iš tiesų didesnis miestas. Galim tarti, kad Vilniaus metropolitan area bus visa Vilniaus apskritis arba (kadangi kriterijų nelabai yra arba jie yra labai spekuliatyvūs) išrinkime kokias tankiau gyvenamas teritorijas, bet nuo to miestas nepadidės, nebent mūsų galvose. Vilniaus- Kauno dipolyje gyvena 1,6 mln. gyventojų, tačiau jo teritorija- apie penktadalį Lietuvos, o ir dvimiestis funkcionuoja tik popieriuje ar svajonėse apie Europos ateities regioną (ne miestą).
Taigi Stokholmo su Berlynu lyginti negalima, kurio urban area gyvena 3,7 mln., o Stokholme deja tik 1,2 mln. Helsinkio urban area- virš 1 mln.
Vilniaus urban area matyt nesiekia nė pusės milijono, nes kai kurios miesto dalys tarpusavy nesijungia ar yra atskirtos 10 km miško juosta (N. Vilnia-> Antakalnis ir N. Vilnia-> Centras), tiesa Zujūnai ir visokie Antežeriai kiek kompensuoja.. Kaunas ar Klaipėda, matyt, būtų kiek didesni nei oficialiai nurodoma (Garliava, nauji Klaipėdos kvartalai link Palangos).
@Silber418: Ačiū už informaciją ir nuotraukas iš Stokholmo, bet leisiu sau išsakyti savo pastebėjimus. Visi komentarai pasirodė gan keisti ir tokie, tarsi Stokholmas yra didžiausias, moderniausias, gražiausias ir visaip kitaip įspūdingiausias miestas pasaulyje. Toje nuotraukoje kur "žiupsnelis Paryžiaus" kažko labiau primena Helsinkį, o kad Stokholmas atrodo kaip viduramžių miestas irgi naujiena. Komentarai "Metro" temoje dar įdomesni. Po Klaipėdos Stokholmas gal ir atrodo įspūdingai, bet linkiu pakeliauti ir pamatyti daugiau miestų.
@Edd, dėkoju už pastebėjimus. Taip, Stokholmas nėra labai didelis miestas, tačiau jame yra visko, ką galime rasti ir kitose sostinėse. Pakeliavęs esu ir matęs nedaug, bet įvairių miestų Europoje. Pirmą kartą Stokholme buvau vasarą ir susižavėjau śiuo miestu. Pajutau savitą atmosferą, jausmą lyg atvykau namo.
Vėliau pasidomėjau, kad ne vienam man taip atsitikę. Tai savotiškas ir gražus miestas. Linkiu ir jums tai kada nors pajusti ir aplankyti ne vien turistų pamėgtus marśrutus.
P.S. gal Odenplan ir panaśus į Helsinkį, tačiau tame rajone ryśki prancūzų įtaka - daug prancūziškų kavinių ir yra prancūzų mokyklos.
Parašiau, ką rekomenduoju, o kur kam apsigyventi, tai kiekvieno pasirinkimas.
Atsiprašau, jeigu mano komentarai šalia nuotraukų yra per daug skambūs. Tiesiog esu nuoširdus ir jaučiuosi pakylėtas, kai apibūdinu šį miestą.
Man taip pat patinka dagybė kitų miestų, bet Stokholmas buvo unikaliausias iš tų, kuriuose teko apsilankyti.
Comment