Uoste prisišvartavęs "Mersey Viking" - keltas linijoje tarp Liverpūlio ir Belfasto:
Pumphouse Inn:
Yellow duckmarine - turistiniai autobusiukai-amfibijos, plaukiojančios po dokus. Vienas jų manęs vos nenutrenkė
Pakankamai patraukli vieta gyventi
Kai kuriose vietose krantinė gana nuobodi...
Savaime aišku, miestas didžiuojasi "The Beatles". Kadangi nesu didelis jų fanas, muziejui £5 pagailėjau...
Albert Dock - uždaras dokas, kurį juosia penkiaaukščiai pastatai. XIX amžiuje - XX amžiaus pradžioje čia buvo sandėliai, dabar čia įsikūrę parduotuvės, restoranai, Tate modernaus meno galerija, Merseyside jūrų muziejus:
Šalia esančiame doke darbininkai apžiūrinėja vieną laivų:
Vaizdas pro jūrų muziejaus langą. Šioje vietoje įrengiama pontoninė prieplauka, kurioje XX amžiaus pradžioje švartuodavosi transatlantiniai laivai.
Spiraliniai laiptai prie jūrų muziejaus:
Šiaip vaizdelis:
Vaizdas į kitą pusę įspūdingesnis:
Vėl Pumphouse Inn bei turbūt didžiausia statybų aikštelė mieste - čia kyla didžiulis prekybos, pramogų bei visuomeninis centras:
Kelionės pabaiga labai panaši į pradžią, tik šįkart uoste švartuojasi Lagan Viking:
So this is the dock/waterside area of Liverpool ... very nicely caught by your camera!
I see they have rehabbed and reused some of the old brick harbor buildings. But I can't understand the shape and color of the support columns ... I mean pink & persimmon don't necessarily harmonize with the dark red brick. Otherwise it's quite pleasant.
Nors su Vaido nuotraukomis kokybe pasivaržyti negaliu, bet galiu parodyti kelias miesto vietas, kurių jis, matyt, neaplankė.
Pradžiai - Liverpulio Johno Lennono oro uostas. Lėktuvas iš Kauno atskrido vėlai vakare, autobusas į Mančesterį laukė anksti ryte, tad naktį teko praleisti po Merseisaido policijos poskyrio durim. Paryčiais, kai miegoti nebeleido easyJet stiuardesių kulniukų kaukšėjimas palei ausis, teko keltis ir padaryti keletą nuotraukų.
Johno Lennono statula oro uoste.
Terminalas.
Liverpool Lime Street - pagrindinė miesto geležinkelio stotis.
Laiko centre turėjome nedaug, tad teko apsiriboti "registracija" prie pagrindinių objektų - katalikų ir anglikonų katedrų, Alberto doko ir, aišku, Liverpulio trijulės - Royal Liver Building, Cunard Building ir Port of Liverpool Building.
Vaizdas išėjus iš stoties. Matosi 1969 m. pastatytas Radio City Tower.
Miestas, kaip ir įprasta Anglijoje, iš esmės triaukštis.
Vaizdas nuo katalikų katedros.
Katedros vidus. Pastatyta XX a. septintajame dešimtmetyje katedra išsiskiria savo architektūra, kuri maldos namams nėra visai tradicinė.
Pati katedra. Kiek primena patisoną arba ateivių laivo avariją.
Paskutinis taisė digital; 2021.07.22, 01:15.
Priežastis: atkurtos nuotraukos
Einame link Alberto doko, kuris savo laiku buvo inovatoriškos architektūros pavyzdžiu. Dabar tai kultūrinis centras, kuriame įsikūrę Bitlų muziejus, jūrų muziejus ir modernaus meno galerija.
River Mersey.
Vaizdas į doką.
Dokas įsikūręs pačiame miesto centre. Vos keli žingsniai puikiai sutvarkyta River Mersey pakrante ir išvysime Three Graces.
Paskutinis taisė digital; 2021.07.22, 01:20.
Priežastis: atkurtos nuotraukos
Štai ir jie. Iš kairės - Royal Liver Building, Cunard Building, Port of Liverpool Building.
Port of Liverpool Building.
Liverpulio muziejus.
Paminklas karaliui Edvardui VII.
Royal Liver Building bokštai. Anot legendos, paukštė ant artimesnio bokšto žiūri į upę ir rūpinasi, kad jūreiviai saugiai grįžtų namo. Paukštis ant tolimesnio bokšto žiūri į stadionų pusę.
Paskutinis taisė digital; 2021.07.22, 01:22.
Priežastis: atkurtos nuotraukos
Dviratininkai mieste irgi verčiami važinėti prieš eismą.
Liverpool Town Hall.
Paliekame miesto centrą ir keliaujame į šiaurinę miesto dalį, Stanley Park apylinkes, puikiai žinomas futbolo mėgėjams. Čia, vienas šalia kito stovi du nesutaikomų priešų stadionai - Anfield ir Goodison Park.
Virš triaukščių namų kyšo Anfieldas.
Šalia jo - paminklas Billui Shankly, 15 metų treniravusiam Liverpoolį ir padėjusiam modernaus klubo pamatus.
Paisley Gateway. Bobas Paisley buvo treneris, pakeitęs Shankly ir per 9 metus laimėjęs 6 Anglijos čempionatus ir 3 Europos taures.
The Kop - bene žymiausia Anglijos stadionų tribūna.
Paskutinis taisė digital; 2021.07.22, 01:24.
Priežastis: atkurtos nuotraukos
Ne mažiau spartietiškas komandos persirengimo kambarys.
Garsusis Shankly iniciatyva pakabintas This is Anfield ženklas virš tunelio į aikštę. Tunelis, beje, labai siauras. Du tvirtesnio sudėjimo futbolininkai ten vargiai beprasilenktų.
Išeiname į aikštę. Žvilgsnis į Kop.
Anfield Road Stand, kuri skirta svečių komandos fanams.
Heyselio tragedijai skirta atminimo lenta. 1985 m. prieš Europos taurės finalą tarp Liverpoolio ir Juventuso Briuselyje po riaušių žuvo 39 italų fanai. Anglijos klubai dėl šitos tragedijos buvo 5 metams pašalinti iš visų UEFA varžybų.
Hillsborough memorialas. 1989 m. Šefylde spūstyje žuvo 96 Liverpool fanai. Ši tragedija iš esmės pakeitė Anglijos futbolo veidą - stadionuose liko tik sėdimos vietos, imta labai rimtai žiūrėti į saugumą ir, kaip daug kas sako, galiausiai buvo nueita per toli ir beveik pribaigta bet kokia futbolo atmosfera.
Hillsborough memorialas ir Shankly Gateway.
Paskutinis taisė digital; 2021.07.22, 01:26.
Priežastis: atkurtos nuotraukos
Liverpulis išbrauktas iš UNESCO sąrašo. Gal kas nors galėtų pakomentuoti situaciją.
nesiplečiant į peripetijas, tai būtų maždaug kažkas tokio, jeigu kokia nors Klaipėda būtų UNESCO už savo kaip miesto uosto architektūrą (konkrečiai uosto) ir kažkas sugalvotų padaryti staigią plėtrą, užstatant aukštybiniais pastatais tuščius ir apleistus plotus, ir iš esmės sukoncentruojant judėjimo magistrales per naują, bet niekaip negalvojant apie seną taip pakeičiant miesto veidą.
Čia panaši situacija kas galėtų atsitikti su tuo pačiu Vilniaus senamiesčiu.
Šiek tiek istorijos, kad įvest į kontekstą. Liverpulis kaip uostas pradėjo augti kažkur XVIII amžiui po naujo žemyno atradimo. Per jį vyko prekyba, vergų mainai, vėliau ir migracija ir tt. Net ir Titanikas buvo priregistruotas Liverpuly nors buvo pagamintas Belfaste. Miestas ir uostas smarkiai išgaugo ir kartu su Mančesteriu tapo vienu svarbiausių UK regionų. Viskas pasikeitė XXa kai Britanija atsisuko į Europą ir Liverpulis tiesiog atsidūrė blogojoj salos pusėj. Jo kaip uosto reikšmė sumenko, sumažėjo krovinių, išaugo nedarbas, nusikalstamumas (dėl ko dar ir dabar scouseriai yra dažnai pašiepiami), prisidėjo ir per uostą atkeliaujantys narkotikai, kilo rasiniai neramumai ir panašiai. Trumpai tariant miestas iš klestinčio tapo merdinčiu. Senieji dokai su sandėliais esantys arčiau miesto centro tapo nebenaudojami ir apleisti.
Nežinau ar tai sutapimas ir suplanuota bet vaizdas iš esmės pradėjo keistis kai Liverpulis buvo paskelbtas Europos Kultūros sostine 2008m prieš ja tampant Vilniui. Buvo investuota nemažai pinigų, sutvarkytas miesto centras, įgyvendintas Liverpool One projektas (Akropolis po atviru dangumi), tuo pačiu pastatytas ne vienas aukštesnis pastatas, naujas keltų terminalas, Liverpulio miesto muziejus, Echo Arena ir tt (kažkas panašaus į transformacijas vykstančias Kaune). Liverpulio vizitinė kortelė/atvirukas (Oslo barkodas ateina į galvą kaip pavyzdys) buvo ir dar yra vaizas žiūrint nuo upės kurio centre yra trys pastatai vadinami Three Graces, Alberto dokai dešinėje ir senoji katedra toliau ant kalno. Pagridinis akcentas dėl ko Liverpulis buvo įrašytas UNESCO sąraše. Naujos statybos šioje vietoje, ypač muziejus ir keltų terminalas, bei keli juodi modernūs pastatai tą atvirukinį vaizdą smarkiai pagadino ir dėlto grėsmė prarasti World Heritage statusą iškilo jau 2012. Bet tas miesto neatbaidė toliau vystyti naujus projektus palei Mersey upės pakrantę. Tarkim man atrodo visai neseniai pabaigtas 35 aukštų The Lexington visai prie pat miesto centro. Projektuojamas naujas kruizinių laivų terminalas, už savaitės apleistų dokų teritorijoj bus pradedamas statyti naujas Evertono stadionas, paskelbtas konkursas projektui dar Canning doko teritorijoje tarp Liverpulio Miesto muziejaus ir Alberto doko ir kiti planai apstatyti apleistas senųjų dokų teritorijas į šiaurę nuo centro ir buvo tas paskutinis šiaudas. Mano nuomone tos statybos už miesto centro apleistose teritorijose kuriose realiai yra išlikus tik doko infrastrukūra bet praktiškai jokių vertingų statinių tikrai nebuvo esminis dalykas lėmęs statuso praradimą, bet labiau tie projektrai aplink Three Graces. Senieji dokai be abejo pasikeis, kaikurie gal ir bus užpilti bet manau spredimas vystyti tas teritorijas yra teisingas nes šiuo metu tai kaip tik yra tik dar vienas pūlinys kurių mieste ir taip netrūksta. O istoriniai sandėliai kaip pvz Tabacco Warehouse yra paveldo objektai taip, kad tikrai neturėtų būti prarasti. Pastarasis tarkim yra konvertuojamas į loftus.
Šiuo atveju kalba eina apie teritoriją kuri atrodo kaip kokia industrinė dykvietė su išlikusia apleista uosto infrastruktūra nebeatitinkačia šių dienų krovininių laivų dydžio standartų visai netoli miesto centro ir su dideliu vystymo potencialu . Gal nevisiškai tinkama analogija, bet tarkim kairyris Nemuno krantas Kaune su Kauno grūdais ir tt. Nelabai įsivaizduoju kaip dar galima įveiklint šią teritoriją jos nepertvarkant. Kaip alternatyva aišku galima būtų sukurt mažų laivų ir jachtų uostą ir apstatyt dviejų-trijų aukštų pastatai bet visgi čia Liverpulis, o ne Sant Tropez ar kitas viduržemio jūros kurortas. Plius vargu ar tas apsimokėtų ir sugebėtų pritraukt reikiamas investicijas. Beja toks uostas jau irgi yra į pietus nuo centro. O ir šiaip iš pasisakymų susidaro įspūdis, kad miestas dėl statuso praradimo labai ir neišgyvena.
Comment