Prieš 3-4 metus buvau labai susidomėjęs Centrine Azija ir Užkaukaze, skaičiau daug knygų apie tuos kraštus, žiūrinėjau nuotraukas. Neseniai tarp senų cd radau vaizdų iš šios šalies, kuriuos kadais surankiojau iš interneto. Taigi,
Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
UZ. Uzbekistanas / Ўзбекистон
Collapse
X
-
farbrom
-
farbrom
Šiek tiek žinių apie Uzbekistaną iš 2004 m. "Mažojo Pasaulio Atlaso":
Plotas 447 400 kv. km.
Gyventojų skaičius 25,9 mln.
Gyv. tankumas 57 žm./kv. km.
Miestuose 40%
Didžiausi miestai:
sostinė-Taškentas 2,1 mln.
Namanganas 377 000
Samarkandas 362 000
Andižanas 324 000
Buchara 238 000
Nukus 199 000
Karšis 198 000
Kukonas 193 000
Fergana 183 000
Čirčikas 146 000
Margilonas 144 000
Urgenčas 139 000
...
Vid. gyvenimo trukmė 64 metai (mot. 68, vyr. 60)
Etninės grupės:
uzbekai 71%
rusai 8%
tadžikai 5%
kazachai 4%
totoriai 2%
žydai ir kiti 10%
Religijos:
musulmonai sunitai 88%
stačiatikiai 9%
judėjai 2%
kiti 1%
Raštingumas 92%, nuo 1996 lotynų raštas
Ilgiausia upė Amu Darja (šalyje 862 km, bendras ilgis 2536 km)
Aukščiausia vieta Beštor 4634 m
Žemiausia vieta Mynbulak -12
BVP. 2500 JAV $
-
farbrom
-
farbrom
Parašė NoBoDyXfarbrom ačiū už nuotraukas, įdomu pažiūrėti į šias šalis. Esu šiek tiek girdėjęs apie Samarkandą, ar jis kartais nebuvo sostinė?
Na, o ankstesniais laikais jis taip pat yra buvęs tose žemėse susikūrusių valstybėlių centras.
Comment
-
Metropolis
2008 m. gegužės pirmosios dienomis teko su šaunia kompanija (tik nemaišykite su tuo metu vykusia labai garsia Lietuvos šutve ) lankytis Uzbekistane. Taikėme toje šalyje būti kai dar nėra žiauriai karšta (buvo apie 20-25 laipsnius šilumos) ir norėjome aplankyti be Taškento dar Samarkandą ir Bucharą. Trečiam nuostabiam - Chivos - miestui laiko jau neužteko. Tačiau atsiradus laisvai minutei įmesiu po krūvą nuotraukų iš tos išvykos, ir ne tik savo, bet ir kolegų, maloniai davusių leidimą joms dėti į šį forumą . Kartu, lauksiu ir klausimų, jeigu tokių atsiras...
Dar atsiprašau, kad kai kurie vaizdai pro auto langus - kokybė, nekokia...
Pradėsiu nuo Taškento vaizdų. Degalinė - reikia pripažinti, kad degalų kokybė šioje šalyje prasta, o kai kur, ypač provincijoje, pilsite nebūtinai benziną į baką. Todėl iškart atvykę pasisamdėme vietinį vairuotoją su mikriuku ir važiavome ten, kur panorėjome...Beje, vietinių vairuotojų paslaugų kainos mūsų akimis žvelgiant - juokingos.
Tokie postai Uzbekistane yra ties kiekvienu įvažiavimu į didelius miestus. Jų labai patartina nefotografuoti (daugiau jų foto ir nėra ).
Įdomu, kad Taškento, kur pastarųjų metų duomenimis, gyvena apie 4 mln. gyv. nėra jokių kamščių,
gatvėse dominuoja senos sovietinės mašinos arba naujos, pagamintos Uzbekistano Daewoo gamykloje. Pats miestas, kaip ir visa aplinka Uzbekistane, labai švarus
iš šio TV bokšto bus nuotraukų, nors iš ten ir negalima (kaip ir beveik visur ribojama) fotografuoti
tiesa, reikia pripažinti, kad Uzbekistanas labai neblogai išnaudoja turtingus Vakarų šalių turistus. Jiems ir sostinėje, ir kituose miestuose yra tikrai neblogo lygio viešbučių
o čia - Timūro muziejus. Gal tiksliau pavadinti būtų - šiuolaikinė "drąsaus Uzbekistano" istorijos versija pateikiama. Pateikimas, beje, visai neprastas - bus kelios nuotraukos ir iš vidaus
Taškente visai neblogai išplėtotas viešasis transportas - be autobusų, troleibusų, kursuoja ir tramvajai, kurių stotelės įrengtos viduryje gatvių,
o taip pat yra trys veikiančios ir dar viena tiesiama metro linijos. Ten ypač griežtai laikomasi draudimo fotkinti, bet ko nepadarysi forumo lankytojų labuiPaskutinis taisė Metropolis; 2009.03.19, 12:58.
Comment
-
Metropolis
Pratęsiu temą vaizdais iš Taškento TV bokšto. Jo aukštis - 375 m., laikoma, kad tai devintas pasaulyje pgl. aukštį, TV bokštas, pastatytas 1985 m. Skirtingai, nei daugumoje bokštų, besisukanti aikštelė yra sąlyginai žemai - 115 m. aukštyje. Bokštą "laiko" trys 93 m. "kojos":
Taškento vaizdai iš tos aikštelės
pritraukus
bokšto viduje - kitų pasaulio TV bokštų maketai
Paskutinis taisė Metropolis; 2009.03.19, 15:51.
Comment
-
Sakyčiau, kad Taškentas - toks pat žalias miestas kaip ir Vilnius, o gal net ir labiau. Beje, ar tarp TV bokštų modelių neradai Vilniaus TV bokšto?I'm worse at what I do best and for this gift I feel blessed...
Parama Siaurojo geležinkelio klubui
Comment
-
Metropolis
@ Wycka - žinai, tikrai nepamenu, ar Vilniaus bokštas ten stovi , nors, manau, turėtų, nes aplinka viduje išlikusi kokia buvo, o Vilniaus buvo baigtas panašiai kaip ir Taškento - apie 1981 m.
@Vaidai - dėl uždarumo - visiškai pritariu - vizos teko palaukti geras tris savaites, ir iki pat gavimo nebuvo aišku, kuo viskas baigsis . Todėl jau ten patekę stengėmės laikytis "padoriai". Kita vertus, Uzbekistane, ypač Bucharoje ir Samarkande mačiau tikrai labai daug turistų iš: Prancūzijos, Vokietijos, Britanijos ir Japonijos. Nors Uzbekistane "einamoji" valiuta yra USD, tačiau taip pat galima pasikeisti ir britų svarus, eurus bei jenas.
Vis tik, šiokia tokia pastaba - oficialiai pinigus keisti galima tik bankų keityklose, kurių pvz. Bucharoje tikrai nesimato (pilna -Taškente). Už taisyklių pažeidimus (t.y. keitimą, pvz. turguje, numatoma bauda ir visų keičiamų pingų konfiskacija).
Dar problema ta, kad didžiausias uzbekų pinigo somo vienetas buvo 1000 somų, o už 1 eurą tuo metu davė apie 2000 somų. Galite įsivaizduoti, kai reikėjo banko (!) keityklose pasikeisti 200 eurų - jos tiesiog nebeturėdavo grynųjų tai sumai, o neštis krūvas po pvz. 500 gautų somų tekdavo maišeliuose...Paskutinis taisė Metropolis; 2009.03.19, 16:54.
Comment
-
Parašė Metropolis Rodyti pranešimąGalite įsivaizduoti, kai reikėjo banko (!) keityklose pasikeisti 200 eurų - jos tiesiog nebeturėdavo grynųjų tai sumai, o neštis krūvas po pvz. 500 gautų somų tekdavo maišeliuose...
Dar turiu klausimą: kokios nekilnojamojo turto kainos už Taškento ribų? Prieš 4-5 metus jos dar buvo beveik juokingos mūsų atžvilgiu.
Comment
-
Metropolis
Romai, Taškentas iš tiesų, palyginus su panašaus dydžio kitais pasaulio miestais nėra aukštas. Tačiau kiek gyventojų jame šiuo metu yra sunku pasakyti - oficialūs skaičiai įvardija apie 2-2,5 mln., bet labai daug yra neoficialiai gyvenančių, dirbančių ar atvykstančių tik į darbą iš provincijos. Taškentui reikėjo skirti daugiau laiko, bet teko "derintis" prie kompanijos nuomonių , todėl iš jo nebus kai kurių įdomių vietų, pvz. - katalikų katedros ar kelių senosios miesto dalies gabalų - mat, jo senamiestis išlikęs padrikais gabalais, čia "prisidėjo" ir "feodalizmo pėdsakų" naikinimas savo metu, ir tas pat žemės drebėjimas, tikrai smarkiai apgriovęs būtent miesto senamiestį. Viena priežasčių, kodėl miestas nėra aukštas, ir yra seisminė zona.
Comment
-
Kažkur ant Maidanako kalno Uzbekistane po Sovietų žlugimo vietos valdžia nacionalizavimo LTSR Teorinės fizikos ir astronomijos instituto valdytą observatoriją su metro skersmens reflektorium (kuriuos regis sykiu su Molėtuos esančiu 165cm įstrižainės užsakinėjo iš Carl Zeiss). Įdomu koks dabar komplekso likimasTik nepakantumas teisės pažeidimams ir optimizmo skleidimas atves mūsų valstybę į tiesos kelią :)
Comment
-
Metropolis
Atsakysiu į klausimus:
@molotov_47 - dėl NT kainų vienareikšmio atsakymo tiesiog nėra - Uzbekistane labai daug statoma šeimyninės rangos principu; pvz. mus vežęs vairuotojas (dar jaunas, apie dvidešimt kelių metų) pasakojo, kad jau turi pats pasistatęs namą; stebėjomės; bet vėliau išgirdom dar įdomesnių dalykų (kai tiks prie temos išsiplėsiu). Aišku, kad kainos daug mažesnės, nei LTje (net ir dabar, joms nukritus), nes Uzbekistane nebuvo jokio NT burbulo, o vidutinė alga tebėra menka (kokia - priklauso nuo asmens apsukrumo ).
@ praetor - prieš keletą metų skaičiau, kad tą observatoriją, kaip ir visą turtą, Uzbekistanas, po SSRS sugriuvimo perėmė savo žinion. LT tarsi bandė tartis dėl stebėjimų, bet kiek sėkmingai - nežinau.
@ Gator - foto dar bus, ir nemažai; Taškente dauguma gyventojų neišsiskiria savo apranga, tuo tarpu provicijoje, ypač moterys rengiasi tradiciniais drabužiais, tačiau be čadrų (jų dėvėjimas arba draudžiamas, arba l. ribojamas). UZB vadovybė itin griežta (švelniai tariant) islamistų klausimu.
Comment
Comment