Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

UA. Černobylio zona / Чорнобильська зона

Collapse
X
 
  • Filtrai
  • Laikas
  • Show
Clear All
new posts

    UA. Černobylio zona / Чорнобильська зона

    Pačioje šių metų pradžioje, šaltą ir giedrą sausio dieną teko apsilankyti Černobylio zonoje. Tai uždara, griežtai reguliuojama ir menkai gyvenama teritorija šiaurės Ukrainoje, Kijevo srityje, prie pat sienos su Baltarusija, sudaryta po avarijos atominėje elektrinėje. Apie avariją bent bendrais bruožais girdėjęs turbūt yra kiekvienas, bet smulkiai nesiplečiant galima priminti pagrindinius faktus: 1986 m. balandžio 26 naktį vykdant saugumo bandymą sprogo Černobylio atominės elektrinės ketvirtasis reaktorius ir į aplinką pateko labai didelis kiekis radioaktyviųjų teršalų, dėl ko aplinkines teritorijas teko evakuati. Po šią evakuatą zoną šiandien ir pasidairysime.

    Patekti į ten iš principo nėra sudėtinga: po visų dezaktyvacijos procedūrų radiacijos lygis zonoje nėra itin didelis ir daugelyje vietų net neviršija normalaus. Dėl to pastarąjį maždaug dešimtmetį į ten yra organizuojamos ekskursijos. Dėl specialaus zonos statuso į jas reikia užsiregistruoti kiek anksčiau (kad būtų laiko sutvarkyti leidimus), bet tik tiek.

    Nuo Kijevo iki zonos yra maždaug 100 km. Įvažiuojant į zoną kontrolės punkte pareigūnai patikrino dokumentus, o netrukus pasiekėme patį Černobylį. Kaip ir mūsų Ignalina, Černobylis su atomine elektrine apart vardo neturėjo nieko bendro - tai senas (žinomas nuo 1193 m.) ir gan nuošalus Polesės miestas, iki avarijos buvęs eiliniu menkai žinomu Kijevo srities rajono centru.



    Černobylis, priešingai ir populiariai nuomonei, nėra ir miręs miestas. Jei darytume analogiją su žmogumi, galėtume sakyti, kad tai sunkus ligonis, prijungtas prie aparatų, bet vis dėlto dar gyvas. Nuo Černobylio iki AE yra 16 km ir radiacijos lygis šiame mieste neviršija normų (populiarus tarp gidų faktas yra tas, kad Černobylio centrinėje aikštėje radiacinis fonas yra mažesnis nei Kijevo centrinėje aikštėje - taip yra todėl, kad Maidane yra natūraliai šiek tiek spinduliuojančio granito).



    Černobylis dabar yra zonos centras - čia gyvena jos darbuotojai (kaip taisyklė dirbama pamaininiu principu - dvi savaitės zonoje, dvi už jos ribų), taip pat įsikūrusios įvairios šitą teritoriją administruojančios žynybos. Tiesa, naujametinių švenčių metu personalo buvo minimumas, tad ir miestas buvo beveik visiškai tuščias.





    Iki avarijos miestas turėjo daugiau nei 10 000 gyventojų. Iš principo galima manyti, kad Černobylis ir aplinkiniai kaimai ne itin tolimoje ateityje galėtų būti vėl apgyvendinti - tik ar daug kas norėtų kraustytis gyventi į miestą su tokia istorija?



    Nuoroda į kavinę ir viešbutį.



    Miesto centre įrengtas memorialas avarijai atminti, kurio svarbiausia dalis - šita eilė ženklų su po katastrofos evakuotų kaimų pavadinimais.



    Angelo skulptūra - taip pat vienas šiandieninio Černobylio simbolių.

    Got sun in my face, sleeping rough on the road

    #2
    Ženklai - paminklai tai labai gera idėja

    Comment


      #3
      Tokiuose bendrabučiuose gyvena dirbantieji zonoje.



      Paminklas ugniagesiams, avarijos naktį dirbusiems prie reaktoriaus. Ne vienam jų tas gaisras tapo paskutiniu.



      Černobylio pakraštyje yra įrengta nedidelė technikos, naudotos avarijos padariniams šalinti, ekspozicija. Nuotoliniu būdu valdomi robotai buvo naudojami itin radioaktyviose vietose, tačiau ne visada veikė patikimai. Štai pavyzdžiui valant elektrinės stogą (ant kurio buvo išmesta labai daug kuro, grafito ir kitų radioaktyvių medžiagų) ir kur radiacinis fonas buvo neįtikėtinai aukštas, robotai sugedo ir juos teko pakeisti žmonėms.





      Už Černobylio pravažiuojame dar vieną kontrolės punktą: zona yra dalijama į dvi. Išorinė, maždaug 30 km spinduliu aplink reaktorių, yra gana švari, vidinėje, maždaug 10 km spinduliu, jau yra visko, tame tarpe labai užterštų vietų.

      Netrukus nusukame nuo pagrindinio kelio ir už keletos kilometrų pasiekiame slaptą sovietinį karinį miestelį "Černobylis-2". Na, dėl slaptumo tiesą sakant abejoju - kaip kažkada išsireiškė regis R. Granauskas, apie sovietų slaptas bazes kaip taisyklė viską žinodavo kiekvienas apylinkių vaikiščias.



      Išlaikyti "Černobylį-2" paslaptyje sudėtinga visų pirma dėl to, kad jis matomas bent jau keliolikos kilometrų spinduliu. Šis miestelis aptarnavo didelę radaro sistemą, sukurtą sekti amerikiečių balistines raketas, jei tokios būtų paleistos. Kadangi amerikiečiai balistinių raketų į TSRS neleido, tai šita antena dar lyg ir buvo naudojama glušinti imperialistinėms radijo programoms.



      Kad ir kaip ten būtų aparatas įspūdingas. Pastatyta šita sistema prie AE taip pat neatsitiktinai - energijos tokiam radarui reikėjo labai daug.



      Paskutinis taisė Petrozilijus Cvakelmanas; 2016.03.04, 20:45.
      Got sun in my face, sleeping rough on the road

      Comment


        #4
        Kitas sustojimas - Kopačų kaimas už keleto kilometrų nuo elektrinės. Antrojo pasaulinio karo memorialas.



        Gido rankoje - Geigerio skaitiklis. Šioje vietoje po žeme užkasta kažkas radioaktyvaus ir skaitliukas rodo skaičius, kurie standartinį foninį spinduliavimą viršija keliasdešimt kartų. Už metro kito rodmenys krenta iki maždaug normalių.



        Šalimais - apleistas vaikų darželis. Nuotraukos viduje kalba pačios už save.







        Stendas, mokantis saugiai elgtis kelyje.



        Lentelė skelbia, kad darželis pastatytas "Didžiojo spalio" penkiasdešimtmečiui, nors iš pažiūros, pagal architektūrą, pastatas atrodė senesnis.



        Kelias lin elektrinės.

        Got sun in my face, sleeping rough on the road

        Comment


          #5
          darzelis labiau primena zona Narai ir pan...

          Comment


            #6
            Ir visai netrukus pasirodo pirmieji elektrinės aušinimo kaminai. Reiktų pastebėti, kad atominės elektrinės kompleksas labai didelis - nuo vieno galo iki kito ČAE po tiesumais ne mažiau nei 3 km.



            Nebaigti statyti 5 ir 6 reaktoriai.



            O kiek toliau ir pagrindinis elektrinės pastatas, vien kurio ilgis beveik kilometras. Arčiau mūsų juoduoja pirmasis ir antrasis blokai, tolėliau matosi trečiasis ir lemtingasis ketvirtas.



            Trumpi techniniai duomenys - pirmasis ČAE blokas buvo paleistas 1977 m., ketvirtasis - pačioje 1983 m. pabaigoje (ir teko skaityti, kad skubėjimas paleisti reaktorių "ataskaitiniais metais" buvo vienas faktorių, nulėmusių avariją, nes tas bandymas, kuris buvo atliekamas 1986 m., turėjo būti atliekamas prieš paleidžiant bloką ir tai būtų buvę gerokai saugiau). Patys reaktoriau ČAE - RBMK tipo (kaip ir Ignalinoje), tik mažesnio galingumo.



            O štai ir jis pats. Arčiausiai mūsų, po pilku betoniniu gaubtu, populiariai vadinamu "sarkofagu", ir slepiasi sudaužyto ketvirtojo reaktoriaus liekanos. Šiame taške tą balandžio naktį stovintis žmogus po poros valandų būtų galėjęs žygiuoti tiesiog kapinių linkui.

            Kaminas (tiksliau būtų sakyti ventiliacijos vamzdis) virš elektrinės, beje, naujas. Senas, didesnis kaminas buvo demontuotas prieš porą metų. Kitoje kamino pusėje - trečiasis elektrinės blokas, veikęs iki 2000 m.



            Tokio vaizdo, kaip nuotraukoje aukščiau, netrukus pamatyti nebebus galima. Gretimai statomas naujasis sarkofagas - didžiulė arka, kuri bus užtempta ant viso senojo sarkofago, o kartu gal net ir trečiojo bloko, tiksliai nežinau. Šis projektas ir taip vėluoja - pirmasis sarkofagas inžinerių buvo skaičiuojamas maždaug 25 metams, o ir jo konstrukcijos laikosi ant sprogimo metu deformuotų ketvirtojo bloko sienų.



            Paminklas prie šios apžvalgos aikštelės.

            Got sun in my face, sleeping rough on the road

            Comment


              #7
              Nuo elektrinės važiuojame link Pripetės miesto. Pirmas sustojimas - prie miesto ženklo.



              Aplinkui - gal ir nelabai gražus, bet iš esmės nekaltai atrodantis miškas.



              Tačiau nereiktų apsigauti - tai vadinamas "Rudasis miškas", viena radioaktyviausių vietų zonoje. Tuoj po avarijos čia, už kilometro kito nuo reaktoriaus, nusėdo didelė radioaktyvių dulkių dalis, dėl ko miškas paprasčiausiai nudžiūvo (iš čia ir pavadinimas). Senasis miškas buvo iškirstas, atlikta dezaktyvacija, bet maklinėti po jį ir šiandien būtų gerokai kvaila.



              Važiuojame į pačią Pripetę. Šis miestas, pavadintas šalimais tekančios upės vardu, gimė kartu su AE ir mirė griuvus ketvirtojo bloko sienoms. Vos už trejeto kilometrų nuo elektrinės įsikūrusiame mieste iki avarijos gyveno 50 000 žmonių, tačiau jau balandžio 27 d., praėjus pusantros paros po avarijos, miestą dėl didelio radiacijos lygio teko evakuoti. Ir nors dabar čia atvažiuoti ir pavaikščioti gatvėmis nėra pavojinga, nėra net minties kad bent kiek prognozuojamoje ateityje čia galėtų nuolat gyventi žmonės.



              "Tegul atomas būna darbininku, o ne kareiviu", skelbia užrašas ant vieno namo stogo.



              Šitie grafiti - vienas naujesnių Pripetės simbolių.



              "Energetiko" kultūros namai.



              Į pastatų vidų Pripetėje eiti oficialiai tarsi ir nelabai galima (ne tiek dėl radiacijos, kiek dėl apleistų pastatų būklės), bet į tai žiūrima pro pirštus.

              Got sun in my face, sleeping rough on the road

              Comment


                #8
                Vaizdas pro langą į Pripetę. Tai, kaip ir mūsų Visaginas ar Elektrėnai, buvo visiškai sovietinis miestas, pastatytas tuščioje vietoje. Trojos likimas jai turbūt negresia - dar daugiausia keli dešimtmečiai ir visi šie apleisti pastatai ims griūti.



                Kultūros namų sporto salė.



                Šalimais - ryškiausiu Pripetės simboliu tapęs atrakcionų parkas.



                Apžvalgos ratas, regis, taip niekad ir neveikė - jį buvo planuojama paleisti 1986 m. gegužės 1 d.



                Aplink centrinę miesto aikštę išsidėstę svarbūs gero gyvenimo atributai, tokie kaip restoranas.



                "Polesės" viešbutis. Šis, kaip supratau, veikė dar gerokai po avarijos, bene iki pat elektrinės uždarymo 2000 m. Būtų gana savotiška apsistoti mieste - vaiduoklyje.



                Netoli centrinės aikštės ir sporto kompleksas.



                Baseinas taip pat veikė lyg iki 1998 m. ir buvo viena iš nedaugelio pramogų apsistojusiems miesto - vaiduoklio viešbutyje.

                Got sun in my face, sleeping rough on the road

                Comment


                  #9
                  Įdomu tai, kad sovietinių laikų užrašai ukrainietiški.
                  It's just a circle of people talking to themselves who have no f—ing idea what's going on

                  Comment


                    #10
                    Šitas daiktas turbūt buvo skirtas matuoti besimaudančiųjų pramirktą laiką.



                    Vienoje miesto mokyklų. Grindys sėte nusėtos dujokaukėmis.



                    Senoviškas kasos aparatas valgykloje.



                    Koridorius.



                    Kažkieno rašto darbas.



                    Tebėra ir Lenino portretai.



                    Pripetės gatves ir aikštes per 30 metų gerokai atsikovojo medžiai.



                    Išvažiuojant iš miesto vaiduoklio kelią pastojo radioaktyvi lapė. Kaip supratau iš vairuotojo - etatinė paprašaika, kurią maitina kone visi turistų autobusai.



                    Mums pakeliui pasitaikė tik lapė, bet apskritai zonoje išsikrausčius žmonėms suklestėjo gyvūnija - kaip paaiškėjo daugeliui rūšių žmogus yra didesnis priešas nei radiacija.

                    Sausį temsta anksti, tad po pietų Černobylio kavinėje beveik sutemo ir daugiau kažko pamatyti nepavyko. Apskritai šita ekskursija buvo trumpa, vienos dienos, ir leido tik pačiupinėti patį zonos paviršių, bet ir tai jau buvo nepaprastai įdomu ir paliko labai gilų įspūdį.
                    Got sun in my face, sleeping rough on the road

                    Comment


                      #11
                      Labai įdomus reportažas.

                      Comment


                        #12
                        Šiąnakt stuktelėjo 30 metų nuo katastrofos.

                        You might surprise yourself.

                        Miestai.net FB

                        Comment


                          #13
                          Parašė spirit Rodyti pranešimą
                          Šiąnakt stuktelėjo 30 metų nuo katastrofos.

                          Youtube video
                          Prakeikti komuniagos tada išvarė Kijeve ir kitur žmones į gegužės 1 demonstraciją...

                          Comment


                            #14
                            Parašė oranger Rodyti pranešimą
                            Prakeikti komuniagos tada išvarė Kijeve ir kitur žmones į gegužės 1 demonstraciją...
                            Žinoma, juk "komunistinis rojus jau jau laimi, nedaug trūksta iki pasaulinio blogio sutriuškino".. Meh, tegu jie dabar pūna tenai prakeiktieji vatnikai
                            kk3

                            Comment


                              #15
                              Užtempė Arką ant to nelaimelio reaktoriaus.

                              Ukraina surengė gaubto virš Černobylio reaktoriaus svarbaus etapo užbaigimo ceremoniją

                              Massive shelter is placed atop Chernobyl nuclear reactor
                              You might surprise yourself.

                              Miestai.net FB

                              Comment


                                #16


                                https://vk.com/chernobyl_world?w=wal...10604266_85500

                                Yra ir daugiau nuotraukų.
                                You might surprise yourself.

                                Miestai.net FB

                                Comment


                                  #17

                                  Comment

                                  Working...
                                  X