Parašė John
1) Minske sukoncentruoti absoliučiai visi finansai. Kitiems net srities centrams nelabai kas lieka. Be to, apskrities centrai mažesni už Minską 4-7 kartus. Didžiulės disproporcijos.
2) Minskas dirbtinai pučiamas. Jei 1990 metais ten tebuvo 1,5 mln. gyv., tai 2000 jau 1,7 mln., o šiuo metu turėtų netrukus viršyti 2 mln. ribą. Minskas artėja prie to, kuom yra Ryga Latvijai ar Talinas Estijai, tuo tarpu kiti miestai degraduoja. Galima palyginti kokį Kauną ar Klaipėdą su bet kuriuo srities centru Baltarusijoj. Taip pat galime palyginti su kitais didesniais miestais kaip Pinskas, Baranovičiai. Du Lietuvos didmiesčiai sparčiai keičiasi, plečiasi, modernėja, o ten sovietinė nykuma... Kyla nebent stambiaplokščiai namai, tik su daugiau spalvų. Dėl viso šalies potencialo koncentravimo išskirtinai Minske, susidaro apgaulingas vaizdas apie visą šalį, nors tai tėra tik vitrina, į kurią sudėtos visos turimos prabangesnės prekės, o viduje tuščia.
3) Pagal valdžios inicijuojamas įvairias programas, dirbtinai kuriama infrastruktūra, kuriai nėra poreikio. Kadangi ten nefunkcionuoja rinkos ekonomika, vienam asmeniui paliepus ir įmerkus sunkiai įsivaizduojamas pinigų sumas, Minske per metus ar dvejus atsiranda dešimtys 4 ir 5 žvaigždučių viešbučių su jei nekystu 6000 naujų numerių, nors ir prieš šį burbulą jų užimtumas siekė viso labo apie 40% kas Lietuvoje jau būtų bankrotas. Kita programa buvo inicijuota sporto objektų statyba, kuriama perteklinė infrastruktūra prie jau esamų. Buvo statomas prabangus universitetinis miestelis su naujais bendrabučiais kai tuo tarpu kituose miestuose studentai glaučiasi pasibaisėtinomis sąlygomis supelijusuose silikatiniuose barakuose. Taip pat gyvenamųjų butų fondas plečiamas nepaisant to, kad rinkoje yra dešimtys tūkstančių jau pastatytų tuščių butų, nes tiesiog tos rinkos nėra, o statybos vyksta pagal valdžios įsakymus. Yra atskira dalininkų programa, panašiai lyg kooperatyvinė statyba, tačiau ir ši kilo ne iš poreikio, o iš dirbtinio būsto burbulo. Daug pasako tas faktas, jog Minske statoma keliskart daugiau butų nei Varšuvoje, nors jokios ekonominės ar socialinės logikos tam nėra. Kituose miestuose taip pat statoma nemažai butų nepaisant to, jog tie miestai mąžta gyventojams masiškai bėgant į Minską.
4) Tvarka gatvėse yra dirbtinė ir palaikoma mobilių kiemsargių brigadų, dirbančių nuo ryto iki vakaro. Tikrąjį vaizdelį galima išvysti savaitgalio rytais kai kiemsargiai dar nespėja surankioti visų šiukšlių, butelių, sušluoti nuorūkų nuo grindinio...
Patys miesteliai ir rajonų centrai atrodo kosmetiškai patvarkyti, tačiau atsilieka nuo ES miestelių to vaizdo, kuris pasitinka Lietuvos ar Latvijos, Lenkijos provincijoje.
Comment