Trijų valstybių sienų paminklas prie Prostkų, Bogušių kaime, ant Elko upės kranto (dabar - Lenkijos Respublika) Pastatytas 1545 m. Lentoje buvo ir yra tik du herbai: Lietuvos D.K. Vytis ir Brandenburgo erelis (Prūsija). 1907 m. juodo granito plokštė nuimta ir išvežta į Karaliaučių (jos likimas - įvairiai traktuojamas). Iškilo Žygimanto Augusto iniciatyva.
Tai vienintelis išlikęs LDK sienas žymėjęs paminklas ne dabartinės Lietuvos teritorijoje. Lietuvoje išliko vienas Vilkaviškio rajone; gaila, kad ant jo postamento uždėta skulptūra.
Nancy miestas Prancūzijoje. Lotaringijos valdovų rūmų vakariniame fasade yra Lenkijos karalystės herbas ir Jogailos kryžius. Pastatyta Lenkijos karaliaus ir LDK didžiojo kunigaikščio Stanislavo Leščinskio, ilgai gyvenusio Nancy, mieste, iniciatyva. Beje, mieste aptikau dar mažiausiai du Jogailos kryžius.
Užfiksavau bendrą vaizdą ir išryškinau aprašomą detalę.
Lorense ir Lovele yra 3 uždarytos lietuvių bažnyčios (viena jų - tautinių katalikų), 1 lietuvių kapinės (tautinių katalikų), 1 lietuvių klubas, 1 atminimo akmuo lietuviams.
Vokietijoje yra 1 lietuvių gimnazija, bei čia jau minėtas LDK laikų palikimas: mylių stulpai su Vyčiais (neturiu duomenų, kiek jų išlikę, žinau apie tris), Lietuvos-Lenkijos-Saksonijos karaliaus Augusto Sakso kapas.
Toronte ir priemiesčiuose yra 2 nemaži lietuvių centrai, 1 lietuvių kapinės, 3 lietuvių bažnyčios (viena - liuteronų), 1 lietuvių senelių namai, 1 lietuviškas restoranas, 1 lietuviškas laikraštis, Lietuvos parkas.
Rusijos didmiesčiuose yra nemažai Lietuvos gatvių, 1 Lietuvos ambasada, 1 Lietuvos parodų namai, bent 2 lietuviškus elementus turinčios nuolatinės svarbių muziejų ekspozicijos, 2 objektai, susiję su maskvėnų kovomis prieš lietuvius, 1 lietuviškas restoranas, 1 lietuvių mokykla, nemažai vietų, susijusių su sovietine Lietuvos okupacija.
Pitsburge ir priemiesčiuose yra 7 lietuvių bažnyčios (uždarytos, 1 jų nugriauta), bent 2 istoriniai lietuvių klubai, 2 lietuvių kapinės, lietuviška auditorija universitete. Įdomu, kad Pitsburgo reljefas labai primena Kauno.
Šiaurinio anglies regiono, kur yra Wilkes Barre miestelis, išsamiai dar netyrinėjau, tačiau kiek suprantu yra taip:
Švč. Trejybės lietuvių bažnyčia uždaryta 2010 m. Tačiau tai buvo ne ši bažnyčia, o gerokai didesnė neogotikinė (viena didesnių ir gražesnių lietuvių bažnyčių JAV). Kadangi lietuvių bendruomenės XX a. pradžioj regione sparčiai augo, senos bažnyčios buvo keičiamos naujomis didesnėmis - todėl manau, kad ir nuotraukoje esanti bažnytėlė galėjo būti pakeista nauja, kuri tebestovi, nors ir uždaryta.
"Holy Trinity’s congregation dates back to 1893, started by Lithuanian immigrants needing a place to worship. The present church was built on the corner lot of East South and South Meade streets in 1911."
Galbūt bažnytėlė iš atviruko stovėjo maždaug 1900-1910 m.?
Taip pat, kadangi jau susikaupė nemažai informacijos apie lietuvišką paveldą užsienyje (ji surašyta ir aukščiau šioje temoje), ją šiek tiek susisteminau.
Sent Lujise, ant Misūrio ir Ilinojaus valstijų ribos yra 3 lietuvių bažnyčios (2 katalikų, 1 liuteronų; 1 iš katalikų bažnyčių uždaryta), tarp jų viena statyta pokariu kaip bandymas sukurti modernų lietuvišką tautinį stilių.
Teko ten lankytis. Tebėra lietuviškas užrašas ant bažnyčios. Lietuviškos mišios nebevyksta, dabar daugiausiai gyvena aplink ispanakalbiai, vyksta ispaniškos mišios. Tačiau parapija turi dvi bažnyčias, o pagrindinė kita, taigi, šioje vyksta mišios ne kasdien, ji pasirodė aplūžusi, vidus buvo užrakintas.
Tiesa 2014 m. Google Street View atrodo tarsi kažkas aptverta, gal bus remontuojama.
Comment