Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

KR. Busanas / Pusan / 부산

Collapse
X
 
  • Filtrai
  • Laikas
  • Show
Clear All
new posts

    KR. Busanas / Pusan / 부산

    Šį kartą pasakojimas iš kito pasaulio krašto – Pietų Korėjos. Kelionės po Rytų Aziją metu teko porą savaitėlių pasisvečiuoti pietinėje šios nuostabios šalies dalyje, antrame pagal dydį P. Korėjos mieste – Busane.
    Šalis išties labai nustebino: nors skirtumai tarp mums įprastų Europos miestų ir šio krašto tikrai nemenki (pradėkime nuo „paprastam mirtingajam“ nesuprantamų rašmenų, kurie čia naudojami visur ) - galiausiai visvien pasijauti ne taip toli nuo sau priimtinų dalykų. Pirmas dalykas, kas kiek glumina tai laiko skirtumas. Žiuri į laikrodį – rodo keturias ryto. O čia jau dešimta ryto, visi zuja . Išvada viena – laikas persukti laikrodį.

    Fontanas prie centrinės Busano geležinkelio stoties

    #2
    Smagu! Lauksime daugiau.

    Comment


      #3
      Busanas: Pirmoji pažintis

      Tik atvykus į šalį norom nenorom ištinka lengvas šokas. Į P. Korėją atvykome iš Japonijos, o šios dvi šalys, pasirodo skiriasi, ir labai, bet abi labai malonios. Japonai – labai ramūs, santūrūs ir nuolankūs žmonės, nepripažįstantys pakelto tono, aktyvios gestikuliacijos ir šiaip visokio plauko išsišokėlių. Tokiomis nuotaikomis atvykti į P. Korėją būtų naivu. Čia žmonės mėgsta pasisakyti, ir tai darydami jie būtinai pasistengs būti išgirsti visų, kas yra aplinkui. Ir nėra svarbu, kad nekalbate ta pačia kalba, jie kartos jums dar ir dar kartą tą patį, manydami, kad jei tai padarys daug kartų, jūs galiausiai suprasite, kas norėta pasakyti. Taigi apie pirmąjį įspūdį: Taksistas (tikrai nemeluoju) šaukia, kad nustok dvejoti ir greičiau sėsk vidun, kiek galima laukti! Įsėdus reikalauja iš anksto susimokėti už kelionę. Duodamus pinigus stveria iš rankos ir tada jau klausia kur važiuosim Viešbučio pavadinimas (kurį ištariau aš, vėliau pakartojo ir taksistas) jam nesako visiškai nieko. Hmm... Įdomu O jau gerokai po vidurnakčio... Galiausiai prisimenu, kad prieš išvykstant iš namų atsispausdinau žemėlapiuką jų rašmenimis detaliai nusakantį kur važiuoti. Paduodu tą popierėlį vairuotojui, jis abejingai pažiūri, perskaito tą patį teisingą viešbučio pavadinimą, įveda jį į navigaciją ir voila! matome, kad liko tik apie trisdešimt kilometrų ir mes jau savo laikinuose namuose. Pakeliui vairuotojas vis rodo į kelyje ir šalia jo esančius automobilius, stulpus ir visokius objektus ir kažką aiškindamas rėkia. Atvažiuojam būtent ten, kur reikia ir nuo to momento supranti, kad žmonės čia kitokie, bet tai jokiu būdu nereiškia, kad blogesni.



      O čia evakuacijos instrukcijos. Kad viskas pavyktų, kaip numatyta, reikia būti mažų mažiausiai nindze O viskas paprasta; prisikabini ritę prie kablio, iššoki pro langą ir nusileidi siena žemyn. Paprasta?

      Comment


        #4
        Pinigai, kainos ir prekės

        Jei manote, kad Korėjoje visko daug ir pigu, reikėtų patikslinti, kad visko tikrai labai daug, bet pigu? Nelabai. Įsivaizduokite normalų Vakarų Europos miestą ir jo kainas. Čia kainos panašios. Šiaip ar taip, tai neturėtų stebinti, žinant, kad P. Korėjos ekonominiai rodikliai leidžia jai patekti į 15 stipriausių pasaulio ekonomikų sąrašą.
        Taigi, apie pinigus. Pietų Korėjoje naudojami pinigai vadinami Vonais (won). Tarptautinis žymėjimas – KRW. Anksčiau buvo naudojamos šimtosios vono dalys – jeonai. Dėl vono mažos vertės (1 KRW = 0,0024 Lt) smulkiausias pinigas apyvartoje – 10 vonų moneta. Norint nepasiklysti skaičių galybėje, vertinant kainą patogu manyti, kad 1000 vonų apytikriai yra 1 USD, nors tai ir nėra visiškai tikslu.
        Trumpai apie kainas (KRW) (nuo, t.y. apatinė kainų riba):

        Mineralinis vanduo (1,5 l, pard.) 540
        Maistas gatvėje 1500
        Patiekalas restorane 10000
        Dienos bilietas neribotoms kelionėms metro 4000
        Ledai (porcija, pard.) 800
        Kelionė autobusu, metro (1 kartas) 1200

        Prekių pasiūla nenustebino: nuo pigesnių padirbtų gaminių iki labai brangių originalių produktų – čia galima rasti visko. Žmonės rengiasi išskirtinai prabangiai: ant kiekvieno drabužio turi būti bent menkiausia užuomina, kad tai – brangaus ženklo produktas. Apskritai, Korėjoje juntamas pirkimo ir vartojimo kultas. Ypač brangiems ir prabangiems daiktams.
        Maisto prekės labai geros ir kokybiškos, dominuoja iš jūros atkeliaujantys produktai, šakniavaisiai ir t.t. Bet tai tik mums neįprasti produktai. Čia taip pat, kaip ir bet kurioje Europos šalyje galima nusipirkti bulvių traškučių, alaus, šokolado, sausainių ir t.t. Ir daugumos jų prekių ženklai mums puikiai pažįstami.
        Ko Europoje neteko sutikti – tai sveikatingumo papildų kulto. Ne mažiau nei šeštadalis parduotuvės dažniausiai skiriamas įvairiems milteliams, aliejams ir kremams, kurie, jų manymu, yra sveikatos ir ilgaamžiškumo šaltinis. Čia viskas labai brangu (kainos prasideda nuo ~30 000 KRW), bet vietiniai šiuos „stebuklus“ šluote šluoja. Jei manote, kad jums galėtų padėti avies placentos ir ženšenio milteliai – Korėja – Jūsų šalis .
        Paskutinis taisė jagas; 2012.09.20, 15:01.

        Comment


          #5
          Maistas

          Jei kas paprašytų nurodyti vieną vienintelę priežastį dėl ko verta keliauti į Korėją, tai, be jokios abejonės būtų maistas. Tokio skanaus ir gero maisto kitur valgyti neteko. Bet čia yra viena papildoma sąlyga: turite mėgti jūros gėrybes, nes raciono pagrindas yra tai, ką pavyksta parsigabenti iš jūrų: žuvis, dumbliai, jūrų gėrybės. Viskas labai skanu!
          Įdomi situacija, nutikusi Busane: sėdime prie vieno didelio stalo keli europiečiai ir keli vietiniai gyventojai. Visi europiečiai pagaliukais (chopsticks) valgo jūros gėrybes ir negali atsidžiaugti kaip skanu. Priešingoje stalo pusėje sėdi vietiniai ir su peiliu ir šakute kemša jautieną su bulvėmis .
          Iš visų maisto produktu populiariausias Korėjoje – Kimchi. Tai kultinis jų patiekalas, valgomas vienas, arba kaip priedas prie kitų patiekalų. Kimchi – tai fermentuotų daržovių ir prieskonių gaminys, dažniausiai daromas specialiu būdu raugiant Pekino kopūstą su aitriaisiais pipirais. Tačiau variacijų iš ko gali būti gaminamas kimchi – begalės. Tikriausiai manote, kad tai puikus garnyras, tinkamas patiekalams pagardinti kaip mūsų rauginti kopūstai. Taip, tai tiesa, tačiau kimchi Korėjoje gali būti net šokolado sudedamoji dalis. Kaip ir aliejuje kepti dumbliai. Ar malonu valgyti šokoladą su dumbliais> Sunku atsakyti. Tai kiekvieno skonio ir įpratimo reikalas. Juk ir durianus vieni dievina, o kiti net žiūrėti į jų pusę negali.
          Gatvės maistas čia ganėtinai pigus ir dažniausiai – labai skanus. Tiesa, yra ir tokių skanumynų, dėl kurių sveikumo būtų galima ginčytis . Gatvėje galima rasti ir bandelę su dešrele (1500 KRW) (kuri skiriasi nuo mums įprastų tuo, kad bandelės tešla iš kukurūzų miltų, o pateikiama ji ant pagaliuko) ir milžiniškų koldūnų su rudųjų pupelių (1000 KRW) arba kimchi (3500 KRW) įdaru ir įvairiausių jūros gyvių, kurie pageidaujant čia pat pribaigiami ir siunčiami į puodą. Bet visų skaniausia man pasirodė korėjietiška saldžiarūgštė vištiena medaus, čili ir česnako padaže (5000-10000 KRW priklausomai nuo porcijos dydžio). Taip taip, ne pats sveikiausias derinys, bet kaip skanu . Taip jie ruošia ne tik vištieną, bet ir kiaulieną, žuvį ir net sojos mėsą.

          Gatvės turguose galima įsigyti įvairiausių rūšių ungurių


          Iš akvariumų rūsčiai žvelgia krabas


          Korėjietiški koldūnai


          Mmmmm
          Paskutinis taisė jagas; 2012.09.19, 15:35.

          Comment


            #6
            Apie Busaną ir transportą

            Busanas – tai antras didžiausias P. Korėjos miestas ir antras didžiausias uostas Pasaulyje, kurį namais vadina daugiau nei pusketvirto milijono žmonių. Prieš atvykstant iš kelioninių laidų ir aprašų susidaro įspūdį, kad čia nebus labai įdomu: formuojamas ne itin tvarkingo, niūraus pramoninio miesto įvaizdis.
            Didžiausiam džiaugsmui galiu pasakyti, kad visa tai – visiška nesąmonė. Tai vienas gražiausių ir įdomiausių miestų, kuriame teko pabūti. Be viso to dar labai saugus ir švarus! O veiklos čia tiek, kad tik spėk suktis: nuo septintojo amžiaus (!!!) budistų šventyklų ir nuostabių pliažų iki parduotuvių rajonų, kur akys raibsta nuo mirgančių afišų.


            Transportas

            Miestą aptarnauja keturių linijų metro tinklas, aprėpiantis net atokiausias miesto dalis. Tai itin švarus, greitas ir aiškus būdas keliauti. Pervažiuoti miestą užtruks apie valandą, o kainuos tai (priklausomai nuo atstumo) iki 1400 KRW (apie 3,30 Lt). Susimąsčiau: juk po „neišdegusių“ mūsų mero pertvarkų mes daugiau mokėtume už kelionę, nors atstumai Busane dešimteriopai didesni, o greitis, lyginant su Vilniaus – kosminis . Kad visiems (net ir nemokantiems skaityti jų „kabliukų ir brūkšnelių“, vadinamų hangul) būtų aiškiau - stotelės sunumeruotos, o pavadinimai rašomi kartu ir hangul ir lotyniškais rašmenimis. Taigi, jei pvz. norėsite nuvykti iš „Haeundae station“ į „Centrum City“, pakaks žinoti, kad jums reikia žaliosios linijos metro įsėsti 203, o išlipti 206 stotelėje. Bilietų aparatai irgi pritaikyti „kvailiems turistams“. Paspaudžiate mygtuką „English“, pasirenkate stotelę, kur norite nuvykti. Aparatas parašo kiek pinigų reikia įmesti. Įmetate pinigus ir bilietai jau paruošti! Neturite lygiai tokios sumos? Irgi nėra problemų – aparatas duoda grąžos.
            Apie atvykstantį traukinį praneš muzikinis intarpas, o didesnėse stotyse – Vivaldžio pavasaris . Patys traukiniai labai švarūs ir, kadangi važiuoja labai dažnai, nėra perkrauti. Stotelių pavadinimai ir sakomi ir užrašomi hagul ir angliškai.
            Jei kada teko važiuoti metro Londone, tikriausiai teko susidurti su staigiu greitėjimu, aštresniais posūkiais ir dideliu triukšmu. Busane to patirti neteks. Viskas suprojektuota taip, kad galima stovėti nesilaikant už turėklų ir beveik nesvirduliuoti.
            Bet autobusai čia laksto kaip įgelti. Skuba, lenda. Atrodo, kad vyksta nesibaigiančios lenktynės. Bet privalumas tas, kad galima nuvykti labai greitai ir dar matant miesto vaizdus . Autobusai apynauji ir visi be išimties, kaip ir 99% likusių automobilių – vietinės gamybos. Maloniai nustebino jų kokybė – tikrai ne prasčiau, nei mūsų pamėgti Volvo, ar Mercedes-Benz, be to, visi autobusai kondicionuojami. Tas ypač aktualu, kai rugsėjo viduryje +28 ºC, o drėgmė tokia, kad drabužiai šlapi būna po kelių minučių nuo išėjimo į lauką.

            Busano metro žemėlapis


            Busano centrinė stotis




            Gatvės


            Comment


              #7
              Haeundae beach

              Jei ieškotumėte vietos, kur praleisti vasaros atostogų suvažiuoja visa Korėja, turėtumėte 2 spėjimus. Arba tai Džedžu sala (Jeju island), esanti į pietus nuo P. Korėjos krantų, arba Haeundae beach rajonas Busano mieste. Pirmasis variantas, dar vadinamas Korėjos Havajais, nors ir mėgiamas turistų, bet dėl atribojimo nuo žemyno populiaresnis yra tarp užsieniečių. Visgi penkių valandų trukmės kelionė keltu nėra pats patogiausias būdas keliauti poilsiauti. Puiki išeitis – Haeundae paplūdimys, kuris liepos – rugpjūčio mėnesiais tampa tikru knibždelynu.
              Puikus, labai švarus rajonas turi ką pasiūlyti kiekvienam atvykusiam. Nakvynės, pasilinksminimo ir maitinimo įstaigų tiek daug, kad vien išsirinkti kur norėtųsi praleisti vakarą gali gerokai užtukti. Šiame rajone taip pat apsistoja dauguma miesto svečių, atvykstančių į renginius, nes čia labai patogu apsistoti.

              Comment


                #8
                Idomi salis, kaip ir visos Azijos salys. Labiausiai stebina milziniski visko mastai - didziausi miestai, didziausi dangoraiziai, didziausi ekonomines ir politines galios augimai... Is tikruju labai idomu, ypac del tokiu issamiu, vaizdingu apsrasymu.
                Paskutinis taisė Tomizmas; 2016.05.19, 06:20.
                Snowflakes will attack U <3

                Comment


                  #9
                  Įdomu skaityti

                  Comment


                    #10
                    Centrum City

                    Centrum City tai Busano rajonas, kurį vietiniai norėtų, kad vadintume Busano Manhetenu. Ir ne be reikalo: vertikalus šios vietos mastelis išties įspūdingas. Vienas už kitą didesni dangoraižiai puikiai dera tarpusavyje. Čia taip pat įsikūręs nesuvokiamo dydžio parodų ir konferencijų kompleksas Bexco, kuriame vyksta svarbiausi Korėjos ir Pasaulio renginiai.



                    Tokio masto rajonas čia atsirado neatsitiktinai - kai 1987 metais čia nuo Antrojo Pasaulinio karo veikęs aerodromas buvo galutinai išnaikintas (mat jau puikiai veikė tarptautinis Gimhae oro uostas į vakarus nuo miesto centrinės dalies), centrinėje miesto dalyje liko didžiulis nepanaudotas plotas, puikiai tinkamas statyboms. Nuo tada čia prasidėjo vienas didžiausių P. Korėjoje nekilnojamo turto vystymo projektų, kuris visdar vyksta, o nauji dangoraižiai tiesiog „dygsta“.
                    Ne kur kitur, o būtent Centrum City rasime didžiausią Pasaulyje (!!!) prekybos centrą Shinsegae, kurio dydis, neperdedant, prilygsta vienuolikai Vilniaus Akropolių, sukrautų vienas ant kito. O prekės čia - tik aukščiausios klasės: visur mirga PRADA, Chanel ir t.t.



                    BEXCO (Busan EXhibition and Convention centre) – tai 2001 metais duris atvėręs itin modernus parodų ir susibūrimų centras, kurio bendras plotas yra daugiau nei 65 000 m2. Pastatytas nebenaudojamo aerodromo vietoje, šis kompleksas yra labai patogioje, lengvai pasiekiamoje ir saugioje miesto dalyje.





                    Šiam kompleksui taip pat priklauso ir Nurimaru APEC kompleksas, įsikūręs vaizdingame pusiasalyje, kuriame 2005 metais vyko APEC (Asia-Pacific Economic Cooperation) suvažiavimas, kuriame dalyvavo ir pats tuometinis JAV prezidentas Džordžas Bušas (George W. Bush).

                    Comment


                      #11
                      Centrum City: nuotraukų albumas

                      Busano Centrum City - labai fotogeniška vieta. Vaizdas nuo Nurimaru APEC pusiasalio








                      Vietiniai automobiliai - labai dailūs


                      Tiltas naktį

                      Comment


                        #12
                        Beomeosa

                        Beomeosa (Nirvanos žuvies šventykla) tai įspūdingo grožio gamtos apsuptyje 678 metais įkurta budistų šventovė, esanti pačiame Busano miesto pakraštyje, Geumjeong-gu rajone. Ją pasiekti visai paprasta: metro iki stotelės Beomeosa ir kelionė autobusu į kalno viršų, iš kur atsiveria nuostabūs vaizdai. Įėjimas nemokamas.

                        Atkeliaujame metro į Beomeosa


                        Pagrindiniai šventyklos vartai


                        Užrašas ant vartų


                        Karingas karalius rodantis dantis, kaip koks James Hetfield


                        Šventyklos kieme




                        Stogo fragmentai


                        Vienos iš šventovių vidus


                        Išeinant kelią pastojo štai toks aršus budistas

                        Comment


                          #13
                          Super! Žiauriai įdomu, aprašymai nerealūs. Nekantriai laukiu dar

                          Comment


                            #14
                            Parašė pauliaK Rodyti pranešimą
                            Super! Žiauriai įdomu, aprašymai nerealūs. Nekantriai laukiu dar
                            Ačiū už komplimentus! Labai puiki motyvacija parašyti dar pasistengsiu artimiausiu metu susisteminti informaciją apie dar kelis Busano rajonus ir įkelti ją čia. Vėliau dar galėsiu papasakoti ir apie Hong Kongą ir apie Japoniją truputėlį

                            Comment


                              #15
                              /\
                              Japonija . HK irgi jėga, nors gana neblogai šiame forume jau apžvengtas (nereiškia, kad ir tau to nereikia padaryt ).

                              Comment


                                #16
                                Parašė jagas Rodyti pranešimą
                                Ačiū už komplimentus! Labai puiki motyvacija parašyti dar pasistengsiu artimiausiu metu susisteminti informaciją apie dar kelis Busano rajonus ir įkelti ją čia. Vėliau dar galėsiu papasakoti ir apie Hong Kongą ir apie Japoniją truputėlį
                                Gal Fukuokoje ar kur kitur Kyūšiū saloje buvai?

                                Comment


                                  #17
                                  Parašė Suolas Rodyti pranešimą
                                  Gal Fukuokoje ar kur kitur Kyūšiū saloje buvai?
                                  Ne, ten neteko pabuvoti. Buvau Honšiu saloje, Osakoje ir Kansai regione. Čia truputėlį ne į temą prie Korėjos, bet palyginus Korėją su Japonija - jos skiriasi kaip diena ir naktis. Ir tas labai nustebino. Korėja labai primena vakarietišką kultūrą (aišku neskaitant Gangnam style, spalvotų lempučių ir užuolaidėlių autobusuose ir t.t. ), o Japonija pasirodė labai panaši į tokią, kokią ją piešia visi filmai, knygos ir t.t.: santūrūs žmonės, besilankstantys iki žemės, labai maži namukai su dar mažesniais kambariais ir automobiliai dydžio kaip klounų mašinėlės cirke. Korėja pasirodė daug artimesnė. Čia net pirmą dieną nesijauti nejaukiai.

                                  Comment


                                    #18
                                    Chinatown

                                    Visame pasaulyje, ir ypač vakarų kultūrose dažnai sutinkami kinų apgyvendinti kvartalai, angliškai vadinami „chinatown“, dažniausiai koncepcija yra tarpusavyje panašūs, todėl jie primena vieni kitus. Iš tolo, Busano kinų rajonas irgi atrodo panašus: siauros gatvelės, netvarkingi gatvės turgūs, truputis chaoso architektūroje ir infrastruktūroje ir t.t. Bet Busane, chinatown'e, esančiame netoli centrinės geležinkelio stoties, yra vienas didelis skirtumas, išskiriantis jo chinatown'ą iš kitų: čia pagrindinė kalba ne kantoniečių ar mandarinų. Visi čia kalba rusiškai. Taip taip, tikrai, rusiškai. Iš pradžių buvo keista, kai užėjus į parduotuvę nusipirkti atsigerti, maloni azijietiško gymio moteris be akcento ištarė „здравствуйте“. Vėliau nuostaba išnyksta. O pats rajonas patogus tuo, kad čia daug mažų parduotuvėlių, kur galima rasti įvairių suvenyrų ir šiaip neregėtų įdomybių. Taip pat čia aptikome ir budistų šventyklą, nuo kurios atsiveria miesto panorama.

                                    Įėjimas pro vienus iš vartų


                                    Gatvės vaizdas chinatowne


                                    Rusų kalbos įtaka chinatowne - akivaizdi





                                    Nors kiniečių kultūros čia irgi netrūksta

                                    Comment


                                      #19
                                      Ko jis čia taip?
                                      Jungtinės Tautos paskelbė, kurie pasaulio miestai greičiausiai auga, o kurie sparčiausiai nyksta

                                      10 sparčiausiai nykstančių miestų:
                                      1. Dnepropetrovskas (Ukraina) – 16,78 proc. sumažėjimas.
                                      2. Budapeštas (Vengrija) – 14,66 proc.
                                      3. Doneckas (Ukraina) – 14,22 proc.
                                      4. Zaporožjė (Ukraina) – 13,17 proc.
                                      5. Nižnij Novgorodas (Rusija) – 11,76 proc.
                                      6. Saratovas (Rusija) – 11,54 proc.
                                      7. Monrovija (Liberija) – 10,56 proc.
                                      8. Busanas (Pietų Korėja) – 9,77 proc.
                                      9. Permė (Rusija) – 9,67 proc.
                                      10. Charkovas (Ukraina) – 8,95 proc.
                                      Nepatinka dirbti už mažai? Dirbk už daug.

                                      Comment


                                        #20
                                        Parašė John
                                        O kodėl rusiškai?
                                        Atsakymas į šį klausimą gan paprastas ir pragmatiškas: nuo P. Korėjos diplomatinių santykių su Rusija užmezgimo Busano uostą, kaip centrinį (angl. hub) labai pamėgo rusų jūreiviai. O Busano gyventojai labai pamėgo jūreivių pinigus, todėl išmoko jų kalbą ir prisitaikė. Bėgant laikui dalis vietinių chinatowno kinų buvo išvykę į Rusiją prekybiniais tikslais, o vėliau grįžo atgal. Taip po truputį prigijo rusų kalba, galiausiai nurungusi kiniečių.

                                        Comment

                                        Working...
                                        X