Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
Šiaulių Švč. Mergelės Marijos Nekalto Prasidėjimo bažnyčia
Collapse
This topic is closed.
X
X
-
As manau kad pietinyje baznycia daug labiau tiktu statyti prie "berzynelio" nei kad dabar kur stovi tas nuklono pastatas.W. Churchill: "Niekada, niekada, niekada nepasiduokit".
Burlenčių ir jėgos aitvarų maratonas, Šventoji 2007
Buvęs "Elnio" odų ir avalynės fabrikas, Sinagoga ir Ch. Frenkelio vila Šiauliuose
Comment
-
Bažnyčią po Šiaulius stumdo interesai
Šiaulių valdžia naują bažnyčią statys ne architektų parinktoje vietoje - ant kalnelio, bet pelkėtoje dauboje, kur dabar įrengta dviračių trasa. Tai jau trečia bažnyčiai siūloma vieta. Prieš tai buvo pristatinėjamas dar vienas variantas - bažnyčios, gedulo namų ir prekybos centro kompleksas.
Bet dėl padidėjusio "VP Market" apetito mainais už pinigus bažnyčios statybai numatytas visas daugiau kaip dviejų hektarų sklypas be aukciono atiteks prekybininkams.
Teritorija, kurioje architektai buvo parinkę tinkamiausią vietą bažnyčiai ir parengę savivaldybėje patvirtintą detalųjį planą, jau irgi parceliuojama. Konkrečių pirkėjų neįvardydami miesto vadovai neneigia, kad ir čia ketina kurtis didžiulis užsienio kapitalo prekybos centras.
"Vyksta labai didelis žaidimas", - aiškindamas, kodėl bažnyčia stumdoma iš vienos vietos į kitą, sakė buvęs miesto vyriausiasis architektas Arūnas Jelinskas (jis nuotraukoje).
Šiaulių valdžia kelerius metus po miestą vaikė autobusų stoties statybą, ieškodama jai vis naujos vietos, kol įklimpo į finansines pinkles ir buvo priversta rinktis vieno prekybos milžinų pasiūlytą variantą. Taip "Rimi" prekybos tinklams atiteko gražus žemės sklypas pačiame miesto centre. Tada pralaimėjusiojo vietoje atsidūrusi bendrovė "VP Market" iš pradžių mėgino savo interesus ginti teisme, įžvelgusi konkurso organizavimo pažeidimų.
Dabar po Šiaulius klajoja bažnyčia - ją gainioja savo konkurentui dėl autobusų stoties sklypo pralaimėjusi "VP Market", besideranti su miesto meru dėl žemės pietinėje miesto dalyje, šalia pagrindinės Tilžės gatvės, jungiančios Rygos-Kaliningrado magistralę. Pinigų statyboms neturinti vyskupija nesipriešina šiems planams. Profesinės etikos dar nepraradę architektai - bejėgiai, jų nuomonės niekas neklausia, kaip ir nepaiso seniai parinktos tinkamos vietos bažnyčiai ir miesto taryboje patvirtinto teritorijos detaliojo plano.
Savivaldybė kartą jau padovanojo bažnyčiai daugiau kaip du hektarus žemės - dabar vyskupija sklypą be aukciono parduos prekybininkams, o iš miesto vėl gaus daugiau kaip hektarą. Už gautus pinigus žadama pastatyti naują bažnyčią, laidojimo paslaugų namus, šeimos, jaunimo ir katechetinį vyskupijos centrus. "Tai - vienintelis būdas pastatyti bažnyčią", - teigia Šiaulių meras Vytautas Juškus.
Pietinėje miesto dalyje, kur gyvena daugiau nei pusė šiauliečių, tikintieji jau dešimtmetį meldžiasi bažnyčia vadinamuose buvusios "Nuklono" gamyklos nebaigtuose statyti kultūros namuose, labiau primenančiuose sandėlius, o ne maldos namus. Juos prieš dešimtmetį miestas atidavė bažnyčiai steigti, tačiau iš sovietinio pastato padaryti bažnyčią nebuvo paprasta. O būsimoji bažnyčia kelinti metai kaip vaiduoklis klajoja iš sklypo į sklypą - kur naudingiau tiems, kas valdo pinigus.
www.lzinios.ltW. Churchill: "Niekada, niekada, niekada nepasiduokit".
Burlenčių ir jėgos aitvarų maratonas, Šventoji 2007
Buvęs "Elnio" odų ir avalynės fabrikas, Sinagoga ir Ch. Frenkelio vila Šiauliuose
Comment
-
/ man tai asmeniskai zymiai geriau kad baznycia statytu vietoj bmx kalneliu ten jin graziai isipaisytu, salia grazus "Berzynelis" ir jin butu lyg sviesos spindulys tarp visu komibloku.W. Churchill: "Niekada, niekada, niekada nepasiduokit".
Burlenčių ir jėgos aitvarų maratonas, Šventoji 2007
Buvęs "Elnio" odų ir avalynės fabrikas, Sinagoga ir Ch. Frenkelio vila Šiauliuose
Comment
-
Šiaulių Švč. Mergelės Marijos Nekalto Prasidėjimo bažnyčia
Naujai bažnyčiai vieta — šalia tikinčiųjų
Naujai bažnyčiai vieta — šalia tikinčiųjų
Šiaulių naujai bažnyčiai renkamą vietą prie „Beržynėlio“ parko architektas Darius Jakubauskas laiko kompromisine ir atremia argumentus, jog bažnyčiai ji netinka.
D. Jakubauskas Šiaulių vyskupijai talkina teikdamas bažnyčios projekto idėjas. Sakraline arhitektūra domisi penkiolika metų, rengė ne vieną vienuolyno, bažnyčios projektą. Yra vienas iš Palendrių vienuolyno, prieš keletą metų pastatyto Kelmės rajone, projekto autorių.
Parko kaimynystė nemaišo
— Kodėl vieta prie Beržynėlio parko bažnyčiai yra priimtina?
— Gegužių ir Lyros gatvių kampe statyti bažnyčią nematome problemos, nes šalia esančią BMX trasą numatyta iškelti — prie statomos universalios arenos. Europinio lygio naujai trasai įrengti, kiek žinau, skiriamos valstybės lėšos, o „VP Market“ sutinka iš dalies finansuoti trasos perkėlimą.
Bažnyčia šalia „Beržynėlio“ parko — tai tik privalumas. Parkas — poilsio vieta, bažnyčia — dvasinės ramybės vieta. Jie tik papildys vienas kitą.O pro daugiabučių langus jeigu žmonės matys bažnyčią, argi tai jiems trukdys? Be to, pietiniame rajone tai praktiškai vienintelė neužstatyta teritorija.
Čia gyvena 70 tūkstančių žmonių, bažnyčia yra reikalinga. „Nuklono“ kultūros rūmai bažnyčiai buvo suteikti už nusavintas žemes, turtą. Bet vyskupija neturi tiek lėšų, kad įvaldytų tuos pastatus. Jų tūriai — baisingi. Todėl nusprendė juos parduoti prekybininkams ir statyti naują bažnyčią.
Kodėl prie „Beržynėlio“? Kadangi čia “VP Market“ bendrovė turi 22 arų sklypą. Todėl daro didesnio sklypo keitimą į mažesnį sklypą su priemoka, kad už tuos pinigus galima būtų pastatyti naują parapijinę bažnyčią.
Sandėris vyksta tarp dviejų subjektų: verslo ir bažnyčios. Miesto prašoma prijungti iki 50 arų žemės. Jeigu politikai abejoja, tai turėtų suprasti, jog ta žemė nėra jų žemė, kurios jie gali duoti ar neduoti. Tai leidžia daryti įstatymas. O šiuo atveju žemė reikalinga visuomenės poreikiams.
Turi savų argumentų
— Jūsų kolegos kritikuoja, kad bažnyčia būtų statoma baloje?
— Turiu argumentų, kad taip nėra. Yra padaryti grežiniai. Geologiniai tyrimai rodo, jog net 7 metrų gylyje nėra vandens: 2 metrai — priesmėlio, toliau 2-4 metrai — priemolio. Dar metru giliau grežta ir gruntinio vandens nerasta. Pelkei ir šlapiai vietai būdingas vanduo, o čia jo nėra.
— Oponentai tvirtina, kad bažnyčios statomos ant kalvų. Nauja bažnyčia iš pradžių planuota būtent ant kalvos, prie Karaliaučiaus gatvės. Kodėl ji netiko?
— Klystate — didžioji dalis Europos bažnyčių kaip tik yra nuokalnėje. Ant kalvų bažnyčias statydavo lietuvių pagonių šventyklų vietose, aukurų vietose. Europoje būdinga, kad iš šiaurinės pusės nuo bažnyčios būtų kalva. Vilniaus Arkikatedra irgi stovi pakalnėje, o ne Gedimino pilies vietoje.
Argumentai dėl žemos vietos man kelia juoką. Norima tik įteigti, kad čia negali būti bažnyčios.
Žinome, kokiais laikais projektuoti Dainų ir Lieporių kvartalai. Tada niekas iš principo neleido numatyti bažnyčios vietos. O pagal vyskupijos skaičiavimus pietiniame rajone reikėtų mažų mažiausia dviejų parapijinių bažnyčių.
— Didelė ar maža bažnyčia iškiltų?
— Vyskupas tikrai nestatys antros didingos Katedros. Gigantomanija buvo užsikrėsta pirmaisiais Nepriklausomybės metais. Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šventojoje pastatyti didžiuliai bažnyčių tūriai. Kaip „Nuklono“ namai, jie yra neįvaldyti. Nejaukūs.
Šiaulių vyskupijos atsiradimą sąlygojo Vatikano II susirinkimas, kuris reglamentavo bažnyčios priartinimą prie tikinčiųjų: geriau mažesnės vyskupijos, bet arčiau tikinčiųjų. Dėl to ir vyskupas Eugenijus Bartulis ėmėsi mažų bažnyčių statybos. Ir ne kažkur ant kalno, nutolusios nuo žmonių, kur nėra jokios infrastruktūros, kur planuojami naujieji prekybos centrai.
— Bet pats projektavote bažnyčią šalia „VP Market“ prekybos centro?
— Mes nedirbame „VP Market“ ir niekada nedirbome. Vyskupo prašymu teikiame trečią idėjinį pamąstymą dėl bažnyčios struktūros, estetikos. Bet visi galvoja, kad čia architektų kėslai statyti prekybos centrą ir prie jo bažnyčią.
Kodėl negarsinama, kad iš pat pradžių ant kalvos prie Karaliaučiaus gatvės bažnyčia planuota šalia prekybos centro. Ir dar tokio tūrio, kokios niekas neketino statyti.
Mano žiniomis, ten „Isku“ prekybos centras buvo suinteresuotas, kad šalia bažnyčia iškiltų. Ir “VP Market“ to paties norėjo. Pastarojo atveju įžvelgėme tokį kompromisą, bet jis dvasiškai nelipo. Kai dabar vyksta to projekto evoliucija, kai vyskupas taktiškai bando kuo toliau atsitraukti nuo prekybininkų, vis tiek, vadinasi, yra blogai.
Vieta prie „Beržynėlio“ neturi jokio sąryšio nė su vienu prekybos gigantu. Iš visų trijų variantų, tai yra pats geriausias kompromisas. Bažnyčia čia pagyvintų visą kvartalą ir pačią vietą pakylėtų į kitą lygmenį.
Todėl kolegų kritika man nesuprantama, ji — akla, tai nėra dialogas.
Klasikinio tūrio
— Kokią kuriate bažnyčios viziją? Kalbama, kad vieta jai būtų aukštinama?
— Ta žema vieta yra padaryta nenatūraliu būdu, nes BMX kalnelius supilant gruntas buvo nukastas. Trasą iškeliant, reljefą bus galima išlyginti, suformuoti tokį, koks reikalingas.
Prieš bažnyčią, kaip Katedros priekyje, numatome aikštę su bokštu, varpine. Tai būtų klasikinės bažnyčios statybos pavyzdys. Apsida–į rytus griežtai. Bažnyčia, ribojama Gegužių ir Lyros gatvių, stovėtų, kaip mūsų Katedra.
Aplink daug dėžinės architektūros. Daugiaubučiai architektūros formomis neblizga. Todėl kontrasto principu įsivaizduoju klasikinio tūrio, su skliaustais, su kolonomis bažnyčią. Ji nebūtų ultramoderni: nei trikampė, nei apvali.
Prie stabilių formų esame pripratę ir tikėjime. Bažnyčios tūris turi tarnauti vidiniam dvasiniam susikaupimui. Architektūros formos tam turi padėti, o ne kelti nerimą.
Ji galėtų talpinti 400 tikinčiųjų, o per šventes panaudojant aikštę — 500 ar 600. Šalia būtų klebonija, nedidelė bendruomenės salė. Parką galima būtų labiau sukultūrinti, arčiau bažnyčios galima būtų suformuoti vidinius, sodo tipo kiemelius.
Architektas Darius Jakubauskas talkindamas Šiaulių vyskupijai teikia jau trečią „idėjinį pamąstymą“ dėl bažnyčios statybos ir apgailestauja, kad statyboms idėjoms oponuojama aklai, be dialogo.
Projekto makete — bažnyčios statybos vieta, ribojama Gegužių ir Lyros gatvių, šalia „Beržynėlio“ parko. Į gatvių sankirtą atgręžta bažnyčia būtų klasikinio tūrio, nedidelė, priekyje — aikštė su bokštu varpine.
Jono TAMULIO nuotr.
skrastas.ltW. Churchill: "Niekada, niekada, niekada nepasiduokit".
Burlenčių ir jėgos aitvarų maratonas, Šventoji 2007
Buvęs "Elnio" odų ir avalynės fabrikas, Sinagoga ir Ch. Frenkelio vila Šiauliuose
Comment
-
Bažnyčia ore
NAUJA BAŽNYČIA GALI DINGTI KAIP BERMUDŲ TRIKAMPYJE
Šiauliuose pristatyta naujos katalikų bažnyčios pietiniame rajone sklypo šalia Gegužių ir Lyros gatvių detaliojo plano koncepcija.
Jai buvo pritarta, bet netikėtai paaiškėjo, jog rugpjūtį patvirtinti detalųjį šio sklypo planą tikriausia nepavyks — dėl žemės.
Žemėje — keturi šeimininkai
Penktadienį vyskusiame pristatyme paaiškėjo, kad bažnyčią, kleboniją, parapijos namus numatyta pastatyti beveik 1,4 hektaro plote. Dabar čia yra du nedideli sklypai, priklausantys bažnyčiai, tarp jų yra valstybinės žemės rėžis, o BMX trasos žeme panaudos teise naudojasi Savivaldybė.
Be išvardintų šeimininkų dar yra ir tikrasis — pretendentas, norintis šioje vietoje susigrąžinti savo žemę.
Savivaldybė su BMX trasos sklypu nieko daryti neturi teisės — nei nuomoti, nei parduoti, nei padovanoti, nes tai — valstybinė žemė.
Kaip sutvarkyti žemės reikalus, galimi keli variantai, bet nė vienas iki šiol kaip reikiant neišnagrinėtas.
Vienas iš būdų — pirmiausia sugrąžinti BMX trasos žemę valstybei, po to pradėti sklypų jungimo procedūrą, kuri irgi užims laiko. Tačiau vyriausiojo architekto Algimanto Juknos teigimu, pretenduoti į valstybei sugrąžintą žemę teisę įgytų jos buvęs savininkas. Šią situaciją jis vadina labai komplikuota.
Anot A. Juknos, reikia surasti tokį teisinį kelią, kad į šią painiavą dar neįsimaišytų ir pretendentas į žemę.
Akligatvis
Miesto Tarybos narys Vaclovas Vingras neslėpė nusivylimo: „Įsivaizdavau, kad rugpjūtį Tarybai patvirtinus bažnyčios sklypo detalųjį planą, bus galima paleisti buldozerius ir ekskavatorius. Bet dabar matau, kad šito nebus. Apie sklypų sujungimo reikalus reikėjo kalbėti prieš metus“.
Nusivylimo neslėpė ir detaliojo plano autorius architektas Kajetonas Jurėnas: „Kiek metų šnekama apie bažnyčios statybą, o dabar aiškėja, kad tam visiškai nepasiruošta. Ko man tada kalbėti apie pastatus, įvažiavimus, aikšteles, jeigu nėra žemės. Aš — ne žemėtvarkininkas ir ne teisininkas“.
A. Jukna teigia, jog, parengus detalųjį planą, bet neturint žemės, bus įsivarytą į akligatvį. Jis priminė, kad dėl klaidų, neapsižiūrėjimo, teisinės painiavos, įvairių derybų bažnyčios statyba vėluoja jau porą metų.
Paaiškėjus tokioms aplinkybėms, vienas iš architektų išeidamas iš salės burbtelėjo: „Ten kur bažnyčia, ten ir velniai“.
Bažnyčios vizija
Architektas K. Jurėnas siūlo statyti 400ž— 500 sėdimų vietų maldos namus, kurių fasadas būtų orientuotas taip pat kaip katedros. Šalia įsikurtų klebonija, parapijos namai. Vėliau būtų galima statyti ritualinių paslaugų įstaigą, nors dabar toks uždavinys nekeliamas. Vyskupija norėtų čia turėti ir mokymo centrą vaikams bei suaugusiems, bet neaišku, ar tam pakaks numatytos žemės.
Pristatant koncepciją, daugiausia diskutuota dėl automobilių aikštelės ir išvažiavimo iš bažnyčios teritorijos. Ar prie gatvės esanti automobilių aikštelė negadins bažnyčios vaizdo, ar nekomplikuos eismo magistralinėje Gegužių gatvėje dar vienas išvažiavimas į ją. Siūlyti keli variantai: įvažiavimą rengti iš Lyros, iš Dainų gatvių.
Į šiuos klausimus bus atsakyta, rengiant detalųjį planą, jeigu apskritai dar bus prasmės tokį rengti.
Nesumoka už darbą
Pasveikinęs naująją valdžią su šimtadieniu, K. Jurėnas garsiai suabejojo, ar tik ji nebankrutuoja. Projekto užsakovas — Savivaldybė — architektui už darbą nesumokėjusi dar nė cento: „Negaliu atsiskaityti su subrangovais“.
Savivaldybė nepaiso projektavimo konkurso sąlygose numatytų terminų. Valdininkai pažadėjo viską sutvarkyti.
Sklypą, kuriame numatyta naujoji bažnyčia, prie Lyros ir Gegužių gatvės galima vadinti Bermudų trikampiu, nes jame kertasi žemės nuosavybės, panaudos interesai, iki šiol neaiški skirtingiems šeimininkams priklausančių sklypų sujungimo procedūra.
Žeme, kurioje yra BMX trasa, pagal panaudą dabar naudojasi Savivaldybė. Tapo nebeaišku, kaip šis sklypas turėtų būti perleistas naujam šeimininkui — bažnyčiai.
Kajetonas Jurėnas, bažnyčios sklypo detaliojo plano autorius: „Tiek metų šnekama apie bažnyčios statybą, o aiškėja, jog tam nepasiruošta“.
Comment
-
Bažnyčios statybai — žalia šviesa
Šiaulių miesto tarybai pristatomas teritorijos šalia Gegužių ir Lyros gatvių sankirtos detalusis planas. Čia bus statoma Švenčiausios Mergelės Marijos Nekaltojo prasidėjimo parapijos bažnyčia.
„Kalėdų stebuklas“
Kartu yra suplanuota šalia būsimos bažnyčios esanti teritorija, kur yra Beržynėlio vaikų pramogų parkas.
Bažnyčia ir pagalbiniai pastatai užims beveik hektarą. Dalis žemės priklauso bažnyčiai, dalis valstybei. Beržynėlio parkas užims keturių hektarų teritoriją.
Bažnyčios statybai numatoma panaudoti ir dabartinę BMX trasą. Tačiau paaiškėjo, kad visai ji iš šios vietos nebus iškelta, dalis jos atiteks parko teritorijai. Paaiškėjo, kad yra atsiradęs žemės, kurioje yra BMX trasa, savininkas. Jeigu trasa būtų visai sunaikinta, žemę pagal įstatymą reikėtų grąžinti savininkui.
Kadangi šios bendrojo naudojimo teritorijos detalusis planas ir jo koncepcija buvo pristatyta visuomenės svarstymui, kur pareikšta nemažai pastabų, dabar Miesto ūkio ir plėtros komitetui dėl šio plano neaiškumų nekilo ir jam buvo pritarta. „Kalėdų stebuklas. Tai apsidžiaugs Jo Ekscelencija (vyskupas). Šitiek laukta“, — atsiduso Rasa Budrytė, Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjo pavaduotoja.
Vadų skyrybos
Bažnyčios sklypo detalusis planas buvo rengiamas ilgai. Būta daug neaiškumų dėl žemės, vyko jos mainai, vyko derybos su „VP Market“, nes dabar buvusios bažnyčios vietoje statomas “Akropolis“. Bažnyčios statybos reikalus bei Savivaldybės indėlį ne kartą nagrinėjo tuometinė miesto Tarybos kolegija.
Planą parengti žadėta gerokai anksčiau — dar praėjusią kadenciją. Bet jo vis nebuvo. Tai išvedė iš kantrybės praėjusios kadencijos merą Vytautą Juškų. Jis priekaištavo Genadijui Mikšiui, tuometiniam Savivaldybės administracijos direktoriui, dėl vilkinimo ir pažadėjo sukurti komisiją delsimo priežastims ištirti.
Nors tyrimo nebuvo, valdančiosios koalicijos partnerių — mero ir direktoriaus — santykiai pašlijo, ir po dabartinių rinkimų liberalcentristai ir socialdemokratai yra skirtingose barikadų pusėse.
www.skrastas.ltLKA
Comment
-
Parašė Drag4s Rodyti pranešimąBažnyčios statybai — žalia šviesa
Šiaulių miesto tarybai pristatomas teritorijos šalia Gegužių ir Lyros gatvių sankirtos detalusis planas. Čia bus statoma Švenčiausios Mergelės Marijos Nekaltojo prasidėjimo parapijos bažnyčia.
<<<<<<<<<<<........>>>>>>>>
Nors tyrimo nebuvo, valdančiosios koalicijos partnerių — mero ir direktoriaus — santykiai pašlijo, ir po dabartinių rinkimų liberalcentristai ir socialdemokratai yra skirtingose barikadų pusėse.
www.skrastas.lt
Comment
-
Parašė Andas Rodyti pranešimąNu velniava kažkokia!... Kam dabar tos bažnyčios man prieš langus...
Comment
-
Parašė Andas Rodyti pranešimąNu velniava kažkokia!... Kam dabar tos bažnyčios man prieš langus...______________
The Division Bell
Comment
-
Parašė enigma Rodyti pranešimąO ką norėtum prieš langus matyti?
Comment
-
Parašė Andas Rodyti pranešimąNu velniava kažkokia!... Kam dabar tos bažnyčios man prieš langus...Parašas :)
Comment
Comment