Skelbimas

Collapse
No announcement yet.

Šiaulių vyskupijos kurija ir pastoracinis centras

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filtrai
  • Laikas
  • Show
Clear All
new posts

    Šiaulių vyskupijos kurija ir pastoracinis centras

    Vyskupas vienos bažnyčios statyba neapsiribojo
    2010 m. Gegužės 11 d.
    Nijolė KOSKIENĖ
    nikos@skrastas.lt


    Nuo pirmadienio už Šiaulių katedros tvoros turėtų prasidėti archeologiniai kasinėjimai. Šioje vietoje Šiaulių vyskupija numato pastoracinio centro statybą. Jau pasirinktas ir architektas, nors kiti kolegos siūlo tokiai subtiliai vietai skelbti architektūrinį konkursą. Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis tęsia statybų tradiciją: pernai baigta bažnyčia miesto pietiniame rajone, pildosi jo svajonė pastatyti bažnyčią ir prie Kryžių kalno.

    Tyrinės už tvoros ir šventoriuje

    Prieš mėnesį Šiaulių „Aušros“ muziejus pasirašė sutartį su Šiaulių vyskupijos kurija dėl priešprojektinių archeologinių tyrimų Tilžės ir Žvejų gatvės kampe — už bažnyčios šventoriaus vartų. Toje vietoje bažnyčia numato būsimą projektavimą ir galimą pastoracinio centro statybą. Archeologinių tyrinėjimų tikslas — sužinoti laidojimo ribas (mat kapai eina ir už tvoros), pasižiūrėti, kokie archeologiniai sluoksniai ir radiniai, išvadas pateikti Vyskupijai.

    Anot „Aušros“ muziejaus direktoriaus R. Balzos, muziejininkai suinteresuoti, kad šie tyrimai neapsiribotų minėtu žemės trikampiu, todėl ketinama “užgriebti“ ir šventorių. Šventoriuje tyrimai bus atliekami naudojant georadarą, kurį jau antradienį atsiveš specialistai iš Vilniaus.

    Muziejininkus, pasak R. Balzos, labiausiai domina buvusi senoji medinė bažnyčia, stovėjusi šventoriaus teritorijoje, prieš dabartinę Katedrą. Tikimasi moderniuoju metodu atrasti bent pamatus ar mūro detales.

    Šioje vietoje, prie pat bažnyčios tvoros, sako R. Balza, yra buvusi ir J. Valavičiaus gatvelė, pavadinta Katedros statytojo garbei, kuri dar matoma senosiose nuotraukose. Po antrojo pasaulinio karo ta gatvelė nebebuvo atkurta.

    Kaip šie tyrimai gali pakreipti pastoracinio centro projektavimą ar statybą R. Balza nesiryžta komentuoti: „Mes sprendimų nepriiminėjame. Mūsų reikalas ištirti ir pateikti išvadas, o mūsų išvadų pagrindu dirbs architektai“.

    Architektas jau žinomas

    Šiaulietis architektas Darius Jakubauskas, naujosios bažnyčios pietiniame miesto rajone autorius, neslepia laukiantis kasinėjimų, nes pastoracinį centrą projektuos jo vadovaujama „Vakarinio fasado grupė“. Tik kai bus patikrinta zona ir gautos galutinės išvados, bus pradedama braižyti tikroji vizija, o birželį — liepą išsikristalizuos aiškesni pasiūlymai.

    Anot D. Jakubausko, greičiausiai tai bus iki 2000 kvadratinių metro ploto vieno aukšto su mansarda (ar dviejų aukštų) dviejų flangų statinys, išdėstytas palei Tilžės gatvę, bet nelipant prie Katedros vartų. Pastatas turėtų užsibaigti ties Šiaulių kolegijos galu, neįeidamas į Prisikėlimo aikštės erdvę ir esą neužstodamas Šiaulių katedros vaizdo iš visų pusių.

    D. Jakubauskas nieko blogo tame, kad nėra skelbiamas architektūrinis konkursas, nemato: „Mes tokiuose projektuose turime patirties. Nebijokite, kad čia sėdi tik Jakubauskas. Mūsų sistemoje dirba apie 10 architektų, patikėkit manim, mes padarysime savo sistemos viduje konkursą ir vyskupas galės rinktis iš kelių variantų“.

    Katalikų organizacijos neturi kur prisiglausti

    „Vyskupijai daugiau kaip dešimt metų, o mes neturime kur darbuotis. Yra mūsų jaunimo, katechetinis, šeimos, evangelizaciniai centrai ir dar įvairų organizacijų: ateitininkai, katalikės moterys, skautai, kurie neturi kur prisiglausti. Dabar eina pas mane ir visi į vieną salę“, — “Šiaulių kraštui“ sakė Jo ekscelencija vyskupas Eugenijus Bartulis, kartu vaikščiodamas po žaliąjį plotą už Katedros tvoros.

    Anot E. Bartulio, šiame kampe architektai jam siūlę statyti naują kuriją dar 1997-aisiais, tačiau tada nebuvę pinigų.

    Juridinių kliūčių statyti šioje vietoje pastatus nėra, čia — įteisinta vyskupijos žemė, be to, statiniai čia numatyti Prisikėlimo aikštės detaliajame plane. Pagal įstatymą reikėję užsakyti archeologinius tyrimus, kurie tuoj prasidės.

    Vyskupas neslepia, kad jam patarinėja ir pastoracinį centrą projektuos architekto D. Jakubausko komanda. Nors Savivaldybės išduotame sąlygų sąvade rekomenduojama skelbti architektūrinį konkursą, E. Bartulis sako šiuo architektu ir jo komanda pasitikįs, juolab kad yra pasitikrinta statant bažnyčią pietiniame rajone.

    Pastoracinis centras bus statomas iš privačių Vokietijos, Amerikos fondų lėšų.

    Statys bažnyčią ir Kryžių kalne

    Pildosi ir kita sena vyskupo E. Bartulio svajonė pastatyti bažnyčią Kryžių kalne, jau parinkta vieta bažnyčiai statyti — atokiau nuo Kryžių kalno. Vyskupas teigia labai džiaugiasi, kad nedalyvavo parenkant vietą, mat buvo išvykęs.

    „Džiaugiuosi, kad nebuvo spaudimo. Tai tokia vieta, kur turi būti meilė ir sutarimas“, — sakė Vyskupas.

    Jo vizijoje prie Kryžių kalno turėtų stovėti maždaug 100 vietų bažnyčia. „Kai žmonių nedaug, meldžiamės viduje, kada dalyvaujame atlaiduose (mano tokia mintis) — viena bažnytėlės siena atsidaro ir tada bažnyčia pavirsta altoriumi, o minia žiūri iš lauko“, — sako E. Bartulis. Anot vyskupo, kiek būta kartų, kai teko aukoti mišias ir lietuje, ir vėjyje. “Tokia nepagarba, saugoji Švenčiausiąjį, tiesiog nešioja viską — kokia čia malda“, — sako E. Bartulis.

    Vyskupas juokiasi vadinamas statytoju. „Mes turime užtikrinti žmonėms normalų, dvasingą ir kartu sakralų visų apeigų atlikimą. Pietiniame rajone, jei iki šiol būtume meldęs poliklinikoje, kaip tai atrodytų?“, — sako. Paklaustas apie Kryžių kalno bažnyčios finansavimą jau ne pirmą kartą pajuokauja: “Tai jei visa Lietuva po vieną litą aukoja, ir pastatome. Juk tiek nedaug reikia — tik susivienyti“.



    CENTRAS: Vyskupas Eugenijus Bartulis teigia, kad pastoraciniame centre glausis gausybė katalikiškų organizacijų, kurios dabar neturi savo stogo.



    VIETA: „Mes patys esame labiausiai suinteresuoti, kad pastatas neužstotų Šiaulių Katedros“, — sakė Šiaulių Vyskupas Eugenijus Bartulis, šioje vietoje ketinantis statyti Pastoracinį centrą.


    Giedriaus BARANAUSKO nuotr.

    Nuomonės

    Turės patikti visuomenei




    Rasa Budrytė, vyriausioji miesto architektė:

    — Kai darėme šį detalų planą prieš 10 metų, aš buvau kategoriškai nusiteikusi „prieš“. Bet įvyko mūsų kūrybinės dirbtuvės ir ten pasiūlymų prisižiūrėjau visokių. Prisižiūrėjau kitų pavyzdžių po pasaulį pasivažinėjusi. Ir jeigu toje vietoje atsirastų kažkas labai kuklaus, pritaikyto savo architektūrine išraiška prie Katedros, ne kontrastuojančio, o niuansuojančio, jeigu bus parinktas tinkamai tūris — kodėl gi ne? Aš nebesu tokia kategoriška.

    Projektavimo sąlygų sąvadas išduotas prieš metus, sąlygose įrašyta, kad rekomenduojama rengti pastato idėjos konkursą ir atsižvelgti į geriausią pasiūlymą, eskizinėje stadijoje derinti su miesto vyriausiuoju architektu, teikti projektą Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyriui. Bet ar jie reaguos į mano rekomendacijas, aš nežinau.

    Įstatymo numatyta tvarka reikės projektą teikti Kultūros paveldo vertinimo tarybai ir privalu pristatyti visuomenei.

    Projektas turės patikti visuomenei, nes tai labai ypatinga ir visam miestui svarbi vieta, kam ji bepriklausytų.

    Eilinį kartą daroma tyliai



    Vytenis Rudokas, architektas, 1998-ųjų metų Prisikėlimo aikštės detaliojo plano bendraautorius:

    — Pagal galiojantį aikštės detalųjį planą yra įteisinta galimybė ten statyti, todėl jokio nusižengimo nėra. Blogai, kad visa tai eilinį kartą daroma tyliai ir galiausiai ir mes, architektai, ir visuomenė pamatys viską, kai jau bus post factum. Klausimas toks: ar vis dėlto ta kokybė, kokia atsiras, bus patenkinama?

    Manau, logiška, kad Prisikėlimo aikštėje ar jos prieigose nė vienas objektas neturėtų atsirasti tokiu paprastu keliu. Manau, čia reikėtų siekti maksimaliai gero rezultato: skelbti idėjos ar eskizo konkursą, išrinkti geriausią, kad nebūtų eilinį kartą įkaltas koks „kaladukas“.

    Nors Savivaldybė į projektavimo sąlygų sąvadą įrašė rekomendaciją skelbti konkursą, gaila, kad viskas vyksta kaip juodžiausiu komerciniu metodu.

    Redakcijos archyvo nuotr.
    skrastas.lt

    #2
    Pristatytas Vyskupijos kurijos ir pastoracinio centro projektas
    2010 m. Spalio 26 d.
    Irena BUDRIENĖ


    Į Šiaulių vyskupijos kurijos ir pastoracinio centro projekto pristatymą Savivaldybėje susirinko daugiausiai miesto politikai ir architektai. Bandyta priekaištauti, jog projekto autoriai pasirinkti be konkurso. Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis sakė, kad projekto rengėjus pasirinko pagal jų darbus — Palendrių vienuolyną ir bažnyčią pietiniame miesto rajone. Projektą parengė architektai D. Jakubauskas, Š. Sabaliauskas, A. Vernys, R. Regesas, J. Regesienė.

    Lygiavertis kitiems pastatams

    Kadangi naujas pastatas iškils šalia katedros, daug kam rūpėjo, ar neužgoš Šiaulių šventovės. Projektą pristatęs architektas Šarūnas Sabaliauskas aiškino, kad važiuojant Tilžės gatve iš Joniškio pusės atsivers pilnas vaizdas į Šiaulių katedrą. Ji bus aiškiai matoma ir iš kitų pusių.

    Projektuotojai teigia, kad pagal funkciją naujasis statinys bus lygiavertis kitiems svarbiems aikštės pastatams: Savivaldybės, banko, kolegijos. Pastatą sudarantys korpusai komponuojami taip, kad iš Tilžės gatvės būtų matyti Katedros tūris.

    Patalpos išdėstytos dviejuose aukštuose ir cokolyje. Vyskupijos kurija su vyskupo rezidencija jungiamas vienaaukšte, pastoracinio centro dalimi palei Tilžės gatvę. Cokoliniame aukšte įsikurs šeimos, katechetinis, evangelizacinis, jaunimo centrai bei salės ir koplyčia. Pirmame aukšte — kanceliarija, tribunolo patalpos, antrame — vyskupo, kanclerio, generalvikaro kabinetai.

    Korpusai suliejami į vieną visumą per vidinį amfiteatrinį kiemą. Po visu statiniu ir ties Žvejų skersgatviu numatyta automobilių stovėjimo vieta. Tilžės gatvėje įrengiamas išplatėjimas autobusų ir lengvųjų automobilių aikštelei. Pastato apdailai bus naudojamas pilkas ir baltas akmuo, baltas tinkas, stiklas.

    Pastato bendras plotas apie 2600 kvadratinių metrų ( kartu su požemine automobilių aikštele).

    Įvažiavimas į projektuojamą objektą numatomas iš Žvejų skersgatvio. Į klebonijos pastatus siūloma įrengti naują privažiavimą iš Savivaldybės administracijos aikštelės, ją rekonstruojant.

    Palaimino Paveldo vertinimo taryba

    Projektui pritarė prie Kultūros ministerijos veikianti Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba. Apie projektą buvo diskutuota Architektų sąjungos Šiaulių skyriaus viešame susirinkime.

    Projektas parengtas remiantis Šiaulių miesto 1999 metais patvirtintu Prisikėlimo aikštės detaliuoju planu.

    Sklypas ribojasi su Prisikėlimo aikšte, Tilžės gatve, Žvejų skersgatviu ir katedros tvora. Archeologiniai tyrimai patvirtino, kad šventoriuje ir už jo tvoros yra kapinės. Palaidojimai siekia XV amžių. Kapinių teritorija neužstatoma.


    MAKETAS: Naujasis Šiaulių vyskupijos statinys turėtų būti lygiavertis kitiems miesto centrinės aikštės pastatams


    KATEDRA: Tvirtinama, kad naujasis Šiaulių centro pastatas neturėtų užgožti katedros.


    skarstas.lt

    Comment


      #3
      Tvirtinama, kad neturėtų užgošti Katedros. Neturėtų ar neužgoš?

      Įdomus projektas. Neseniai Šiauliai atvėrė naują bažnyčią, dabar vėl vyskupijos kurijos ir pastoracijos centras.

      Žinoma, viskas tik teigiama, jei tik nepakenks Katedros matomumui iš visų pusių. Ko ir linkiu architektamas. Ypač Dariui Jakubauskui.
      ______________
      The Division Bell

      Comment


        #4
        Parašė enigma Rodyti pranešimą
        Neturėtų ar neužgoš?
        kad atsakytum į tokį nepaprastą klausimą pakanka visai paprasto pamodeliavimo (manyčiau užtektų piršto ir vaizduotės). Kas būtų, jei pastatą galvoje pastumtume į dar netinkamesnę vietą? Teisingai - jis atsidurtų priešais pat Katedros šventoriaus vartus. Na bent jau tuo atveju, tikiuosi, atsakymas būtų akivaizdus? Dabar išjungiam vaizduotę, pažvelgiam į projektinį maketą ir visi kartu "pasidžiaugiam": katedra nebus užgožta... visiškai... visiškai užgožta nebus, su kuo ir sveikinam tuos, kam dėl to ramiau.

        Įdomus projektas.
        aha, labai labai.. fasadai primena tą Kauno pastotės rekonstrukciją, kurią čia kažkur aptarinėjom... įdomus toks projektas. Stačiai sakyčiau "naujas žodis"
        blaivumas išlaisvina

        Comment


          #5
          Tamsta labai skeptiškai ironiškas
          ______________
          The Division Bell

          Comment


            #6
            O kas man belieka, kaip man Jį atjausti; tą didelį žmogų pavarde Bartulis? Jis kokių, atsiprašau, velnių tą pastatą stato priešais renesansinę katedrą ???? Jis ligonis, šlubas, vežimėlyje ?... O gal planuoja vaikščioti iš Rezidencijos (oho kaip skamba) į tarnybos vietą Katedroje su šlepetėmis?

            KAME TAS JOMAJO PRINCIPAS, KAD STATYTI TĄ ATSIPRAŠANT REZIDENCIJĄ TOKIOJE VIETOJE ?

            P.S. nors šiaip tai aš vyskupą suprantu - dideliam berniukui iš Šančių reikia didelio namo, geroj vietoj, kad visi matytų: "Čia mano namas"
            Paskutinis taisė Zosys; 2010.10.30, 02:33.
            blaivumas išlaisvina

            Comment


              #7
              Parašė Zosys Rodyti pranešimą
              O kas man belieka, kaip man Jį atjausti; tą didelį žmogų pavarde Bartulis? Jis kokių, atsiprašau, velnių tą pastatą stato priešais renesansinę katedrą ???? Jis ligonis, šlubas, vežimėlyje ?... O gal planuoja vaikščioti iš Rezidencijos (oho kaip skamba) į tarnybos vietą Katedroje su šlepetėmis?

              KAME TAS JOMAJO PRINCIPAS, KAD STATYTI TĄ ATSIPRAŠANT REZIDENCIJĄ TOKIOJE VIETOJE ?

              P.S. nors šiaip tai aš vyskupą suprantu - dideliam berniukui iš Šančių reikia didelio namo, geroj vietoj, kad visi matytų: "Čia mano namas"
              Čia Tave suprantu.. Šiauliai ir taip skurdus savo architektūra. O čia ponai vyskupai ir pinigų apščiai turi, nors tikinčiūjų gretos mažėja, kol dar pensininkų gretos, tol tol...
              ______________
              The Division Bell

              Comment


                #8
                Istoriškai toje vietoje buvo užstatymas. Niekam neužstojo Katedros ir visi laimingi buvo.

                O lietuvių matyt toks būdas, kad jei kas turi už ką (ar randa kas paremia) ką nors daryti, tai būtinai reik apdrėbt purvais. Čia pavydas turbūt, kad ne jiem asmeniškai ta parama skirta.
                Parašė zaraza-Šiauliai Rodyti pranešimą
                Iš priekio aptinkuota, iš šono kur pastoliai dar plytos matosi. Bet aplomai tai pastatė greitai Galvojau, kad ilgiau užsitęs
                Iki balandžio bus korpusas baigtas.

                Comment


                  #9
                  Man taip pat tas naujas pastatas nieko neuzstoja.... Dar geriau, kad ta erdve sumazins..

                  Comment


                    #10
                    Parašė orangen Rodyti pranešimą
                    Istoriškai toje vietoje buvo užstatymas. Niekam neužstojo Katedros ir visi laimingi buvo.
                    Atvaizdas
                    Deja aš ne toks "pasikaustęs" kaip Orangen - net ir labai norėdamas turbūt nerasčiau XIX a. pabaigos nuotraukos su Kauno rotušės aikšte iš viršaus. Na bet kita vertus galima juk tiesiog patikėti mano žodžiu (kraštutiniu atveju patikrinti knygose) - XIX a. du šoniai Kauno rotušės fasadai buvo užstatyti gyvenamaisiais namais (tiksliau prie tų fasadų prisistatė kas norėjo ką norėjo - na juk tamsus tas XIX a. buvo). Vėliau "dėl grožio" tie pastatai buvo nugriauti ir iš tikrųjų pasidarė truputį gražiau, na bent jau mano nuomone.

                    Dar aš manau, jog Kauno rotušę galima lyginti su Šiaulių katedra, nors paskutinė, pagal savo urbanistinę reikšmę Šiauliams, toli pranoksta Kauno rotušės vaidmenį Kauno senamiestyje.

                    O dabar įsivaizduokime situaciją: vyriausias Kauno viršininkas (tik ne bažnytinis, be pelerinų ir mantelečių, o paprastas, pasaulietinis vyriausias viršininkas Kaune) sugalvoja pasistatyti istoriškai stovėjusių pastatų vietoje - į dešinę nuo Kauno rotušės bokšto - gražią, tokią patogią rezidenciją sau ir dėkingiems palikuoniams t.y. būsimiems Kauno viršininkams. Juk negyventi jam Šančiuose, lyg kokiam klierikui-kampininkui Bartuliui. Juolab, kad "dvasiškasis viršininkas" Bartulis tuoj tuoj susitvarkys savo buitį ir apartamentus priešais pat Šiaulių katedrą, o kuo prastesnis koks nors Kupčinskas ? Kuo netinka Kauno rotušės aikštė?... Juk čia jau buvo kažkada užstatymas ir "visi laimingi buvo"

                    Čia pavydas turbūt
                    taip, išties... turiu aš tokią silpnybę "pavydėti" viršininkams, kurie sau organizuoja "dolče vitą" už surinktus iš žmonių pinigus (nesvarbu, ar tie pinigai surinkti pakišus pintinėlę priešais klūpantįjį, ar per mokesčių administravimo tarnybas). Kita vertus turbūt esama tokių žmonių, kurie nu tiesiog džiaugiasi, kai vardan viršininkų patogumo naikinamos viešosios vertybės - tokios kaip pvz. viešosios erdvės, miestovaizdžiai ir t.t. Kaip nepasidžiaugsi: juk auga BVP, statybininkai pluša, kunkuliuoja gyvenimas... Tačiau, skirtingai nei "Orangen", aš negarantuočiau, jog dėlto "visi laimingi buvo"...Ačiū Dievui, anaiptol ne visi.
                    blaivumas išlaisvina

                    Comment


                      #11
                      Parašė Zosys Rodyti pranešimą
                      <..>
                      "Užstatys Katedrą". Tokia logika reiktų poros km spinduliu visus pastatus "demontuoti". Tada matytųsi Katedra dar geriau. Kažkodėl kai prieš dešimt metų buvo daromas centrinės aikštės detalusis niekam neužkliuvo, jog šita vieta yra bloga.
                      Dėl finansų, tai Jūsų žiniai bažnyčia nėra išlaikoma "per mokesčių administravimo tarnybas".
                      Čia foto tiem kas galvoja, kad yra užstatoma aikštė ar pan.

                      Comment


                        #12
                        Orangenai, o iš šios vizualijos galima spresti apie pastato architektūrą?
                        Pastato atsiradimas toje vietoje manęs visiškai negasdina. Tačiau tokia "auksinė" lokacija reikalauja neeilinio architektūrinio sprendimo. Nebūtinai "įspudingo" , bet taiklaus ir "kabinančio". Makete bent turis kažkoks išskaidytas ir reaguojantis į reljefą. O šitoj vizulkej išviso matau a-lia Norfa Pramonės gatvės stiliaus.Tokį plokščią namą su buku plokščiu ruberoido stogu statyt katedros papėdėj, na jau sorry vyrai nežinau aišku, koks naujausias ten jūsų Jakubausko chebros variantas. Visgi tikiuos pagaliau kažko neblogo, nes visi Jakubausko objektai po Vilniaus banko - totalus nusivylimas.

                        Comment


                          #13
                          Tomai, vizulkė čia sena. Įdėjau tik dėl situacijos aikštės atžvilgiu. Tūris bus maždaug toks kaip makete.

                          Comment


                            #14






                            Comment


                              #15
                              Idomu kaip ce su tuo pastoraciniu centru bus. tikiuosi tokioje prestižinėje vietoje nepastatys ,,dežutės"... gal kas matėte kokius maketus ar brėžinius?

                              Comment


                                #16
                                Parašė Siauliai Rodyti pranešimą
                                Idomu kaip ce su tuo pastoraciniu centru bus. tikiuosi tokioje prestižinėje vietoje nepastatys ,,dežutės"... gal kas matėte kokius maketus ar brėžinius?
                                Buvo čia kelis puslapius atgal kažkur vizualizacijos, ar kaip jas pavadinti Kiek pamenu tai dėžutė kaip ir sakei..

                                Comment


                                  #17
                                  Jei "dėžutė" blogai, tai gal "maišelis" būtų geriau

















                                  Comment


                                    #18








                                    Paskutinis taisė Xedos; 2015.02.13, 18:58.

                                    Comment


                                      #19
                                      Apstatys Katedrą viskokiais svetimkūniais...

                                      Geriau jau Vyskupijos kurija būtų suradusi lėšų atstatyti Katedros bokšto varpo formos viršūnę. Atstatant po karo, buvo palikta prieškarinė forma.
                                      ______________
                                      The Division Bell

                                      Comment


                                        #20

                                        Va tau ir iš bažnyčios...

                                        Comment

                                        Working...
                                        X