Su renovacija Lietuvoje toliau tęsiasi didelis absurdas. Visą sistemą reikėtų keisti iš esmės. Visų pirma reikėtų atsisakyti PVM lengvatų šildymui ir tas papildomas lėšas skirti renovacijos skatinimui, nes dabar valstybė subsidijuoja energijos švaistymą, o ne energijos taupymą. Visų antra turi būti priimtas įstatymas, kad senos statybos namai kas mėnesį turėtų kaupti tam tikrą sumą pinigų būsimai renovacijai - taip, kaip yra Lenkijoje. Kai dėl panaikintos PVM lengvatos šildymas kiek pabrangtų ir seniems namams dar prisidėtų 'kaupimo mokestis' - tai atsirastų kur kas daugiau paskatų renovacijai, labai tikėtina, kad po renovacijos išlaidos butui netgi sumažėtų. Visų trečia turi būti įvesta aukcionų sistema - kad pirmiausia renovacijai paramą gauna tie, kurie sutinka gauti mažesnę paramą, nes daug kam labiau apsimokėtų gauti mažesnę paramą ir namą renovuoti dabar, nei už šildymą permokėti dar 10 ar 20 metų į priekį. Panaikinus PVM lengvatą šildymui ir iš to gavus daug didesnį finansavimą + įvedus kaupimo mokestį + sumažinus vienam namui skiriamą paramą, galima būtų renovuoti nepalyginamai didesnį skaičių namų. O jeigu dar ir būtų panaikinta Vilniaus ir kitų didžiųjų miestų diskriminacija, kada trūkstant lėšų prioritetas yra teikiamas provincijai, tai Vilniuje viskas pradėtų keistis iš esmės.
Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
Daugiabučių renovacija Vilniuje
Collapse
X
-
Parašė sankauskas Rodyti pranešimą
Kažkokia pieva.
Naudojant tą pačią automobilio analogiją, turi praeiti technikinę, t.y. jau dabar yra įstatymas kad "visi šimtai tūkstančių automobilių privalo susiremontuoti ir viskas".
Lygiai tas pats galėtų galioti ir daugiabučiams - pastatas privalo būti techniškai (i.e. vamzdynai etc.) energetiškai, ir vizualiai tvarkingas. Jeigu gyventojai nesitvarko, netvarkingus namus gali tvarkyti valstybė, o po to išlaidas išskaičiuoti iš gyventojų.
Comment
-
Parašė Eidvis Rodyti pranešimąVisų pirma reikėtų atsisakyti PVM lengvatų šildymui ir tas papildomas lėšas skirti renovacijos skatinimui, nes dabar valstybė subsidijuoja energijos švaistymą, o ne energijos taupymą.
Comment
-
Parašė Eidvis Rodyti pranešimąSu renovacija Lietuvoje toliau tęsiasi didelis absurdas. Visą sistemą reikėtų keisti iš esmės. Visų pirma reikėtų atsisakyti PVM lengvatų šildymui ir tas papildomas lėšas skirti renovacijos skatinimui, nes dabar valstybė subsidijuoja energijos švaistymą, o ne energijos taupymą.
Comment
-
Svarbiausia, kad ta PVM lengvata šildymai neturi jokios logikos socialinės paramos prasme. Ją tokią pačią gauna tiek turtingi, tiek vargšai, o tos močiutės, kurios šildosi malkomis - kaip tik jos negauna. Parama šildymui skurdžioms šeimoms turėtų būti, jinai yra ir dabar, bet dabar gaunasi, kad skurdžios šeimos gauna kompensaciją už šildymą, o visi kiti - PVM lengvatą.
- 2 patinka
Comment
-
Parašė mantasm Rodyti pranešimą
Naudojant tą pačią technikinės analogiją. Jei namas nepraeina technikinės - reiktų anuliuoti leidimą naudoti. Užkalt duris, langus ir gyventojams leisti įeiti tik remonto vykdymui.If a lion could speak, we could not understand him.
Comment
-
toliau kalbant apie analogija su automobiliais - butu ta pati sikna, jei puse ju butu apleista ir surudije, o valstybe isakytu juos remontuot. Bet tokios situacijos nera, jie yra priziurimi ir neapleidziami, del to problemos ir neegzistuoja. Nes kitaip nepraeitu TA. Uzsienyje irgi yra saliu kur i vadinamaja namo TA ieina ir jo isorinis vaizdas. Bent jau jautriuose miestu vietose. Taigi cia tik pacios valstybes kalte kad nuolaidomis uz sildyma ir kitomis nesamonemis datempe iki siandienos situacijos, kuri su laiku dar labiau gileja.
Comment
-
Parašė mantasm Rodyti pranešimą
Bent seniau jei nepadarai renovacijos ir būdavo panaikinama lengvata šildymui. Dėl to Balbieriškiuose gerai ir ėjo. Renovuojies - pasipelnai per pakilusią buto vertę. Nesirenovuoji - dingsta šildymo lengvata ir turi didelę bėdą.
Tuo pačiu Balbieriškiuose yra minimali butų pasiūla - arba gyveni sukriošusiame daugiabutyje visą likusį gyvenimą (arba emigruoji), arba renovuojiesi ir džiaugiesi pagerėjusia gyvenimo kokybe. Didmiesčiuose - dar turi galimybę rinktis naujesnį/ sutvarkytą būstą.
Dar viena priežastis - jeigu Balbieriškyje renovavo 2 namus iš 20 - labai tikėtina, kad kažką pažinosi iš renovuoto namo, nes bus renovuota 10 proc. namų. Jeigu Vilniuje renovuotų 200 daugiabučių iš 6000 - kažin ar pažinosi (3,33% renovuotų namų). Žmonės kaime tarpusavyje šneka, gerieji renovacijos pavyzdžiai motyvuoja, o bloguosius pavyzdžius regionuose tenka pamiršti, nes arba renovuojiesi, arba atima kompensaciją
Balbieriškyje mažiau veiklos nei Vilniuje. Tai jiems renovacijos procesas - jau veikla ir didžiulis pasiekimas, pagražėjusi aplinka. Vilniuje atvirkščiai yra įvairios veiklos - mažiau laiko prie namų praleidi, o kur dar nauji daugiabučiai, ofisai ir pan.
Nemažą indėlį padaro ir savivaldybės indėlis. Pvz. Druskininkų variantas - renovuojiesi namą, savivaldybė sutvarko kiemą.
Parašė Eidvis Rodyti pranešimą
Svarbiausia, kad ta PVM lengvata šildymai neturi jokios logikos socialinės paramos prasme. Ją tokią pačią gauna tiek turtingi, tiek vargšai, o tos močiutės, kurios šildosi malkomis - kaip tik jos negauna. Parama šildymui skurdžioms šeimoms turėtų būti, jinai yra ir dabar, bet dabar gaunasi, kad skurdžios šeimos gauna kompensaciją už šildymą, o visi kiti - PVM lengvatą.
Comment
-
Parašė Sula Rodyti pranešimą
Priminsiu šiek tiek istorijos:
2013 m. buvo sudaryti 3-ys sąrašai renovuojamų daugiabučių, iš viso beveik 500, Čia yra 2-as sąrašas:
https://www.diena.lt/naujienos/vilni...sarasas-415573
Atrodė, kad ledai pajudėjo, nes kas 2-3 metus renovuojant tokį kiekį jau po 20-30 metų galima buvo tikėtis tikrai atnaujinto Vilniaus. Tačiau viskas pradėjo strigti dar neįpusėjus antrajam etapui. Pagrindinės priežastys - finansavimo trūkumas, o po to ir schemų bei reiakalvimų kaitaliojimas.
Valstybės parama sudaro net 40 proc. projekto vertės. Gyventojams teks mokėti 60 proc. sumos. Be to, suteikiama 100 proc. valstybės parama nepasiturintiems gyventojams,100 proc. valstybės parama projekto parengimo, įgyvendinimo administravimo ir statybos techninės priežiūros išlaidoms padengti.
Skaityti daugiau: https://www.diena.lt/naujienos/vilni...sarasas-415573
Comment
-
Parašė Lettered Rodyti pranešimą
Atsiprašau, bet kas čia per komunizmas, jog valstybė turėtų rūpintis privačiu NT? Suprantu, socialinis būstas, parama neįgaliesiems ir pan., bet kokia logika už valstybės pinigus renovuoti daugiabučius, prie kurių stovi 5 litrų BNV? Ar čia jau vieša infrastruktūra ir paslaugos jau tokios tobulos ir valstybės biudžetas kosminis kaip pas kokius arabus, kad nebėra, kur pinigų dėti? Ar gal jums mokesčiai per maži?
O jeigu susiaurinti problematiką, tai aš gi ir klausiau pagal pavyzdį: balbieriškyje - komunizmas, o Naujininkuose - laukinis kapitalizmas. Valstybė viena. Balbieriškio komūnos irgi lygtais nėra. Kodėl taip?Paskutinis taisė Sula; 2019.08.07, 12:23.
Comment
-
Parašė Sula Rodyti pranešimą
Klausimas platesnis - kodėl valstybė apskritai turi kažkuo rūpintis? Yra laisvi atskiri žmonės su savo turtais ir savo problemomis. Niekas niekam nieko neprivalo.
Comment
-
Parašė Lettered Rodyti pranešimą
Atsiprašau, bet kas čia per komunizmas, jog valstybė turėtų rūpintis privačiu NT? Suprantu, socialinis būstas, parama neįgaliesiems ir pan., bet kokia logika už valstybės pinigus renovuoti daugiabučius, prie kurių stovi 5 litrų BNV?
Kitas niuansas tas, kad kai nerenovuotame name gyvena 50 skirtingų šeimų, yra labai sudėtinga rasti bendrą sprendimą dėl renovacijos, dėl ko tam tikras valstybės reguliacinis įsikišimas šiuo atveju yra reikalingas.
- 2 patinka
Comment
-
Parašė Eidvis Rodyti pranešimą
Aš nesu didelis subsidijų šalininkas, tačiau kai kada jas palaikau, ypač tais atvejais, kai subsidijų suteikimas sukuria ekonominę vertę. Šiuo atveju Lietuvos ekonomika laimėtų, nes renovavus sovietinius pastatus gyventojai sutaupytų daug pinigų šildymui, kuriuos išleistų skatindami kitas ekonomikos sritis. Dėl to aš palaikau paramos teikimą pramonei, kai jinai stato naujas gamyklas, palaikau paramą ūkininkams, perkantiems naujus traktorius, paramą saulės ir vėjo elektrinių įrengimui, tiek privatiems tiek fiziniams asmenims, taip pat ir palaikau paramą renovacijai, kuri kurtų darbo vietas Lietuvos statybininkams ir statybinių medžiagų gamintojams, o kartu ir taupytų dabar iššvaistomą energiją. Visos šitos paramos yra nukreiptos į tai, kad vėliau tai sukurs pridėtinę vertę ir skatins ekonomikos augimą. Antra vertus visiškai nepalaikau PVM lengvatos šildymui, kuri neturi nei socialinio, nei ekonominio pagrindimo, taip pat nepalaikyčiau ir subsidijų elektromobiliams, nes šiuo atveju būtų skatinama kitų šalių ekonomika, kur tie automobiliai būtų gaminami.
Kitas niuansas tas, kad kai nerenovuotame name gyvena 50 skirtingų šeimų, yra labai sudėtinga rasti bendrą sprendimą dėl renovacijos, dėl ko tam tikras valstybės reguliacinis įsikišimas šiuo atveju yra reikalingas.
Comment
-
Parašė Eidvis Rodyti pranešimą
Neatsakinėsiu, nes visi atsakymai yra tavo pacituotame mano komentare.
Comment
-
Parašė Eidvis Rodyti pranešimąSilpnas argumentas yra pasakymas, kad neekonomiški namai kuria ekonominę vertę, nes jų apšildymui reikia daugiau biokuro. Tai gyvenkim atsidarę langus ir dar trigubai daugiau biokurui išleiskim - išvis ekonominis prašvitimas bus.
Comment
-
Yra nemažas skirtumas kiek kainuoja pastatyti naują pastatą ir kiek kainuoja renovuoti senąjį, o dar tiksliau suteikti dalinę subsidiją, kad paskatinti gyventojus jį renovuotis. Biški sugrįžkim ant žemės - senieji sovietiniai daugiabučiai dar labai ilgai nebus griaunami ir tai, kad jie yra nerenovuoti, paleidžia į orą labai didelius pinigus, jau net nekalbant apie tai, kaip jie vaizdą gadina.
Comment
-
Parašė Eidvis Rodyti pranešimąYra nemažas skirtumas kiek kainuoja pastatyti naują pastatą ir kiek kainuoja renovuoti senąjį, o dar tiksliau suteikti dalinę subsidiją, kad paskatinti gyventojus jį renovuotis. Biški sugrįžkim ant žemės - senieji sovietiniai daugiabučiai dar labai ilgai nebus griaunami ir tai, kad jie yra nerenovuoti, paleidžia į orą labai didelius pinigus, jau net nekalbant apie tai, kaip jie vaizdą gadina.
Comment
-
Parašė Lettered Rodyti pranešimą
... Jeigu problema neefektyvūs namai, tai valstybei užtektų sutvarkyti reguliavimą, pvz. nustatyti reikalavimą, kad visi namai turėtų bent b ar c klasę, tada gyventojai patys surastų efektyviausią sprendimą, kaip pasiekti tą rodiklį, ....
Comment
Comment