Parašė spekas
Rodyti pranešimą
Atsakymas:
,,Ačiū už pastabą. Atsakome į pakartotinį jūsų laišką:
Ką įrašyti į kultūros vertybių registrą ir ką priskirti prie registruojamų objektų ir vietovių vertingųjų savybių sprendžia nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos. Piliečių pareiga yra išsaugoti tarybų nustatytąsias vertingąsias savybes, bet jie turi teisę taip pat ir siūlyti papildyti ar pataisyti registrą. Registruojami gali būti tik fiziškai egzistuojantys objektai, vietovės ir jų vertingosios savybės. Jeigu jie nėra fiziškai matomi, jų egzistavimas turi būti įrodytas fiziniais tyrimais. Tyrimai taip pat reikalingi ir matomų objektų ar jų dalių autentiškumo nustatymui. Kaip kultūros paveldo objektai ar jų vertingosios savybės negali būti registruojami neišlikę artefaktai, apie kurių egzistavimą praeityje žinoma vien iš istorijos ar ikonografijos šaltinių.
Prieš rengiant projektą greta daugybės kitų šaltinių buvo išnagrinėtas itin tikslus Vokiečių gatvės situacijos planas su jame pažymėtu I klasės (nuotekų) kanalu, įrengtu 1925 metais. Vėliau iki 1929 prie jo buvo prijunginėjami visi gatvėje buvę namai, yra kiekvieno jų prijungimo projektas. Magistralinio 1925 įrengto kanalo dugnas nuo gatvės grindinio vietomis įgilintas virš 3m. Kasinėjant tokiame gylyje po tokia siaura gatve mažai tikėtina, kad galėjo būti išlikę iki kanalo tiesimo buvusio gatvės grindinio. 2021 archeologams iškasus 44 šurfus ir 6 perkasas, penkiuose iš jų rasti tik du nedideli XVI šmt, du XVII ir vienas XVIII šmt grindinio fragmentai šalia buvusių pastatų pamatų, todėl juos labiau tiktų vadinti šaligatvio fragmentais, o ne gatvės. Žinoma, pateikus šiuos archeologinių tyrimų duomenis vertinimo tarybai, ji gali nuspręsti šiuos grindinių fragmentus priskirti prie senamiesčio vertingųjų savybių, jie bus visais atvejais konservuojami ir išsaugoti, tačiau jie per menkai išlikę, kad būtų galima pagrįstai ištįsai atkurti visą Vokiečių gatvės kurio nors iš paminėtų laikotarpių grindinį.
Kai kurie iš buvusių Vokiečių gatvės pastatų statyti ir visi jie rekonstruoti jau po XVIII šmt. Kaip tuomet prie jų turėtų prieiti ankstesni grindiniai? Ar teisinga vardan mažai pagrįsto ankstesnių dangų atkūrimo aukoti gerai išlikusią vėlyvesnę autentišką dangą, įrengtą prieš 97 metus? Manome, kad ji priskirta prie vertingųjų savybių teisingai, ją būtina išsaugoti, bet kartu užkonservuoti ir išsaugoti autentiškus ansktyvesnius ragmentus. Numatoma atlikti gatvės važiuojamosios dalies grindinio tvarkybos darbus, ir kitaip negali būti pasielgta, nes jis yra vertingoji savybė. Atkūrimas ar įrengimas remiantis analogais nėra priskiriami prie tvarkybos darbų. Tik šio grindinio sąlyčio vietos su atnaujinamomis dangomis galės būti sprendžiamos kūrybiškai, labiau atsižvelgiant į funkcinius poreikius.
Kitaip sakant - mes, kaip projektuotojai, negalime ir neturime teisės rinktis ką saugoti ar rekonstruoti saugomas vertybes pagal kitur matytus pavyzdžius. Senamiesčio vertingosios savybės yra tiksliai įvardytos Vilniaus Senamiesčio Vertinimo tarybos akte ir jų projekte yrai laikomasi. Piliečiai, manydami, kad kažkurios vertybės nėra įvertintos, turi teisę teikti siūlymą Vertinimo tarybai, kuri jį apsvarstys ir priims sprendimą.
Taip pat prisegame projektinių pasiūlymų viešinimo ataskaitą su visomis projektui išsakytomis pastabomis ir atsakymais.
Pagarbiai,
IMM architektai
Oficialus atsakymas į jūsų pateiktą pirmąją pastabą nepakito.
''
Comment