Labai sudomino ši istorija. Susiradau info apie teismo eigą. Ir labai nustebino toks teisinis išaiškinimas dėl projektinių pasiūlymų autorinių teisių.:
Ištrauka:
Paskutinis taisė MarkWood; 2020.11.06, 23:34.
Priežastis: Pakartota foto
Labai sudomino ši istorija. Susiradau info apie teismo eigą. Ir labai nustebino toks teisinis išaiškinimas dėl projektinių pasiūlymų autorinių teisių.:
Ištrauka:
Absurdiškas sprendimas. Įdomu, ar sutartis dėl pasiūlymo pateikimo suteikia teisę į autorines teises, išradimus, patentus ir panašiai, o laimėję konkursuose darbai tama organizatoriaus nuosavybe? Labai nustebtų Zahid ar Libeskindo architektų biurai apie tai sužinoję, jei jų darbų projektavimas būtų atiduotas kitiems, kam nors kas iš pigesnių.
Человека, облеченного властью и использующего эту власть в угоду собственных называют самодуром.
Sprendimas sako, kad užsakovas gauna turtines teises. Autorinės teisės visais atvejais lieka autoriui. Su autoriaus sutikimu, projektiniai pasiūlymai gali būti keičiami kito autoriaus. Be sutikimo - turi būti rengiami nauji projektiniai pasiūlymai. Taip pat techninis projektas, darbo projektas gali būti rengiami tik su autoriaus sutikimu. Šios procedūros neįgyvendinus jau yra faktiškai atimtas (sustabdytas) ne vienas atestastas. Šiuo atveju, kaip suprantu iš viešos diskusijos, užsakovas gavo turtines teises į rengtus parengtus projektinius pasiūlymus ir juos panaudojo konkurso salygų dokumente. Proj. pasiūlymų architektai yra nepatenkinti, nes tokiu būdu konkurentams paviešintas jų intelektinis produktas, bet formaliai, jei konkurso dalyviai tiesmukai nieko nekopijuoja, tai pretenzijoms pagrindo nėra.
Istoristinis fasadas iš Liejyklos gatvės tebūnie, bet iš kiemo juk galėjo barokinį vaizdą atstatyti, bet va naujas direktorius kategoriškai pasakė feizbūke, kad „neimituosime senovės“ (???). Tuo tarpu ilgametis direktorius seniau kalbėjo apie visišką rūmų atstatymą. Šiaip gaila, nes vėl dėl susikuklinimo atsisakoma turėti ANTRUS valdovų rūmus pagal savo mastelį, didingą pastatą, PAGRINDINĘ Radvilų rezidenciją Vilniuje. Kodėl to nereikia? Radvilos nuolat buvo Vilniaus vaivadomis, nekarūnuotais karaliais, tai būtų rimta paraiška Vilniaus didybei atkurti, miesto tarptautiniam mitui skatinti, turizmui kelti. Vilnius galėtų dar labiau įsitvirtint kaip LDK buvusi sostinė, svarbiausias regiono miestas, o tarptautinis muziejus traukt lietuvius ir užsieniečius... Dabar bus užkoncervuojamos kažkokios istoristinės kiemo ugniasienės, atrodančios baisiai?
O man tai įdomus toks požiūris "viską atstatyti kaip buvo". Tai jeigu taip iki galo "kaip buvo", tai tuomet - skiedinį iš kiaušinių lūkštų, plytas - degtas krosnyje, fasado elementams nenaudoti putplasčio, o visas voliutas, kartušus bei kitus dekoro elementus - iš gipso/stiuko. Toliau, patalpas kūrenti tik krosnimis, interjere taip pat nenaudoti šiuolaikinių medžiagų, nes juk "neimituosime senovės", o darysime "kaip buvo".
Taip pat - o kuris variantas bus "kaip buvo"? Tas, kurio atvaizdą turime ant medalio? O jeigu atstatysime pagal turimą pavyzdį, o vėliau, po 50 metų, kas nors, kur nors archyvuose iškas dar prieš Radvilų rūmus ten stovėjusių, dar didingesnių rūmų tikslius brėžinius? Ir, pavyzdžiui, sužinosime, kad rūmai buvo karaliaus Mindaugo rezidencija? Ką darysime tuomet? Pagal jūsų logiką - griausime ir atstatinėsime senesnį variantą, kad būtų atkurta "didybė".
Jeigu visais laikais pasaulinėje architektūroje būtų buvę bandoma tik atkartoti tai, kas buvo ir atstatinėti senus pastatus, kad būtų galima "atkurti didybę", tai mes ir būtume užstrigę bizantijoje ar dar kur nors anksčiau. Neturėtume jokios naujos architektūros krypties, kuria šiandien būtent ir galime džiaugtis Vilniuje - nuo gotikos, baroko šedevrų, iki klasicizmo, secesijos bei kitų stilių.
Ir galiausiai - atstatytume, ir kas tada? Ką ten darytumėm? Kaip išnaudotumėm tūkstančius kvadratinių metrų valstybinio NT? Eksponuotumėm kilimus ant sienų ir keramikos duženas?
Kai pats išgalvoji tai, ko kitas nesakė ir pats tai bandai paneigti, pats tik ir lieki patenkintas. Sveikinu. Esi dar vienas šiaudinės baidyklės kovotojas, kokių jau mačiau šiame forume mažiausiai keliolika.
O argumentai kvailoki. Iš serijos "o kas jei po šimto metų sužinosime, kad valdovų rūmų vietoje buvo titnago žmogaus gyvenvietė? Viską nugriausim ir pastatysim kailiais uždengtas palapines?"
Jei būtum bent kartą skaitęs Vilniaus UNESCO nominacinę bylą, kurioje aiškiai akcentuotas LDK klestėjimo laikotarpis, reikalaujantis kuo didesnio išryškinimo, tokių klaikių pamąstymų tau nebūtų kilę. Kas liečia gotikinę Radvilų rezidenciją, tokia bus atkurta Žemutinėje pilyje, prie pat Gedimino kalno, tik neaišku kada. Išlikęs pirmas aukštas, reikės užstatyti dar kelis su frontonais.
O dėl kitų išvedžiojimų, tai gal eik papasakok kokiems lenkams ar vokiečiams, baltarusiams, kad esi pats protingiausias, nes kažkaip tiek Berlyne karalių rūmai, tiek Potsdame, tiek Tikocine ir netgi Liubčioje kyla atstatomos pilys, rezidencijos, dvarai. Tai gal jie nesupranta, ką daro. Gi gali būti, kad Tikocine bus atrastas neandertaliečio urvas ir 2200 metais teks viską griauti, Liubčioje po gotika ras krivičių medinį sandėliuką, o Berlyne – stačiojo žmogaus Homo Erectus palapinę...
Man irgi tas momentas su "o kas, jei suras senesnius brėžinius" nepatiko, nes juk etiškas atstatymas skaitosi tik paskutinio buvusio vaizdo, o sukritikuotas senovės imitavimas jau yra daryti kaip berods Gdanske, kai atstatomas romantizuotas viduramžių vaizdas, o ne prieš vos metus dar vis buvęs. Jono bažnyčią Klaipėdoje irgi ne gotikinę iki Didžiojo gaisro atstatinės, o tokią kaip prieš pat nugriaunant, nors ir yra eskizų, kaip atrodė dar anksčiau. Tai net jeigu surastų kažkas kažką, tai Radvilų rūmų paveikslėlio medalyje ir išlikusio čiupinėtino korpuso, kurie yra akivaizdžiai paskiausi, nepakeičia niekaip, tad ir jaudintis nėra ko.
Per "Heritas", atrodo, Palekas rodė šitą vizualizaciją. Tai kompromisas tarp kiek neadekvačios visuomenės dalies bei jautrių paveldo reikalavimų. Reikia pasakyti, kad sprendimas iš esmės labai įdomus ir net įneš žavesio būsimam užstatymui savo neįprasta stogo forma. Bet, galiu garantuoti, kad tuoj priešininkai, kurie šūkavo dėl varpinės, tuoj pat sugalvos naują argumentą prieš, nes jiems ne sprendimai svarbūs, o a priori, kad ten nieko nebūtų, parkovkė geriausia ar beveik sugrivęs medinukas. Lauksiu jų made up argumentų.
Per "Heritas", atrodo, Palekas rodė šitą vizualizaciją. Tai kompromisas tarp kiek neadekvačios visuomenės dalies bei jautrių paveldo reikalavimų. Reikia pasakyti, kad sprendimas iš esmės labai įdomus ir net įneš žavesio būsimam užstatymui savo neįprasta stogo forma. Bet, galiu garantuoti, kad tuoj priešininkai, kurie šūkavo dėl varpinės, tuoj pat sugalvos naują argumentą prieš, nes jiems ne sprendimai svarbūs, o a priori, kad ten nieko nebūtų, parkovkė geriausia ar beveik sugrivęs medinukas. Lauksiu jų made up argumentų.
Kokių argumentų? Architektūra, nors ir įdomi, akivaizdžiai neįsipaišo į aplinką.
Comment