Šioje suplanuotoje tvarkyti dalyje, gal bus kažkiek daugiau judesio.
Labai liūdnas dalykas su neseniai sutvarkyta ilga atkarpa tarp Seimo ir Baltojo tilto. Atrodytų, viskas puiku: takai, želdiniai, suoleliai, net uogų pasodinta. Gražu, tik vaikščiok, tik sėdėk, grožėkis. Centras, ne užkampis. Bet žmonių ten graudžiai mažai. Kodėl? Todėl, kad nuo Seimo iki Baltojo tilto yra lygiai 0 pėsčiųjų perėjų. Taip, visa ta ilga Goštauto g. atkarpa, PAČIAME CENTRE, yra nepereinama, nuo žodžio "visai".
Ten nėra iš kur vaikščioti tomis perėjomis - vienoje pusėje upė, kitoje sovietiniai institutai, nepriklausomybės ofisai ir didžiulė seimo stovėjimo aikštelė. Reikia namų, kad būtų judesys.
Na kai nėra galimybių pereiti, tai tie žmonės ten niekaip ir neatsiras. Šiaip turėti mieste vietą ir dar prie upės, kur tarp artimiausių perėjų yra 1,2 km atstumas - didžiausias absurdas. Niekas ten ir neina, nes žino, kad norint kažkur nueiti iš to ruožo reikės arba grįžti atgal arba daryti kilometrinį lanką per aplink.
Dar kartą - ten nėra kam ir kur eiti tame ruože, ypač po darbo valandų. Nėra nei gyvenamųjų namų, nei traukos taškų, nei kokių architektūros paminklų, į kurios būtų galima pasigrožėti, nebent pats takas ir suoliukai. Todėl jei ten kas ir galėtų vaikščioti, tai nebent vietiniai gyventojai, dėl artumo faktoriaus (kokia prasmė ten važiuoti iš pvz Pašilaičių, ką unikalaus pamatysi?). Bet jiems arčiau Lukiškių aikštė ir Gedimino prospektas, nei ta pakrantė.
O perėjos ten taip, reikėtų, bet užtektų vienos, prie Teorinės fizikos ir astronomijos instituto. Nes kitur tai neįsivaizduoju realaus scenarijaus, kur ji būtų naudojama.
Mažiausiai trijų perėjų ten reikia. Mečetės g., Gynėjų g., Tumėno g. O taip, niekas ten negyvena, niekas nedirba, niekas nesilanko, niekas niekur neis (viduryje Vilniaus), kam tos perėjos, turėkim pusantro km nepasiekiamos sutvarkytos krantinės.
Aš kai mėgstantis laisvalaikiu daugiau pavaikščioti, tai man tie pusantro km ne problema (ir dažnai prasieinu ten). Kokiai pensininkei bobutei - problema. Kuri gyvena Lukiškių g., Kražių g., Gedo pr. gale (jo, nėra ten gyvenamų namų, niekas negyvena, kur gi ne), ir gal mielai nueitų į naują krantinę, bet elementariai negali. Viso pusantro km atstumo neis, gal išeitų Mečetės g. o grįžtų per Gynėjų g., na bet kur gi - nepereisi gatvės.
Dirbantys ten įstaigose ar atėję į kokius renginius buvusioje zonoje irgi gal nueitų prie upės atsigauti, bet žino, kad neperes gatvės - nebent daryti ratą. Ne visi tam turi laiko ir noro.
Ten tas vadinamas "nėra gyventojų" yra didesnis žmonių skaičius, nei vidutiniai Lietuvos Pažagieniai, kur jeigu yra ežeras ar upė, net už gatvės - eini kada nori. O čia upė šalia, iki kurios normaliai neprieisi.
Lygiai tas pats galioja trumpesnei, bet irgi užknisančiai barjerinei Žygimantų g. (ten matyt irgi niekas negyvena, niekas nesilanko). Užtektų bent vienos perėjos ties Radvilų g. ir jau žymiai pagerėtų situacija.
Žmonės paprastai rekreaciškai pasivaikščioti eina ne "prie upės", o į artimiausią vietą, kuri atitinka poilsinės vietos kriterijus. Tai ir architektūra, ir žmonių buvimas (daug kas vaikšto pasižmonėti), ir kavinukės/tualetai ir šiaip, labiau šventinė aplinka. Todėl niekas gyvenantis Gedimino prospekte neis pasivaikščioti į naują krantinę, nes kam, kai yra Gediminkė po nosimi. Apie Kražių gatvę iš viso patyliu (ten prie pat Lukiškių aikštė - viena gražiausių vietų Vilniuje), Lukiškių gi gatvės didžiojoje dalyje (apart tą namą prie Vašingtono aikštės) niekas negyvena. Todėl ten perėjos nieko ir nepakeis, nes atvykėliams ten nėra į ką žiūrėti, o gyventojams reikės įveikti kelis šimtus metrų negyvenamos erdvės, keliaujant nejaukiais kiemais, norint prie jos prieiti.
Sužymėjau srautus:
P.S. Čia nereiškia kad perėjų ten nereikia, tik noriu pasakyti kad su tokia gyventojų koncentracija didelių srautų ten niekada nebus. Bus toks dievo pamirštas kampas.
Rašykit į savivaldybę dėl perėjų poreikio. Aš jiems kažkada rašiau, tai atsakė, kad nenumato artimiausiu metu. Bet jeigu pakankamai žmonių pareikš poreikį - manau įrengs.
Comment