Įėjimas į rūmų sodą. Toliau į rytus nuo vietos, kurioje stovėjau, yra suformuotas, kad į sodą patekti ir judėjimo negalią turintys žmonės. Pats sodas 10 val. jau buvo atidarytas - turbūt jis atidaromas tuo pačiu metu su muziejumi.
Sodo medžiai.
Žvilgsnis į sodą.
Tako dalis palei rūmų sieną.
Sodo žibintas.
Vidurinysis sodo takas.
Pilies kalno atraminė siena.
Pilies kalno atraminės sienos konservuotos dalys iš arčiau.
Medžiai prie rūmų rytų korpuso.
Buvusio A. Šliosbergo namo langai ir galerija.
Trečiosios pranešimo dalies pabaiga. Rytoj bus dar dvi dalys.
Perkant bilietus kasoje, yra kelios galimybės. Pirmoji galimybė gali būti tik vieno maršruto (pvz. I, II, IV maršruto) pasirinkimas - jis suaugusiesiems (ne studentams ir nesulaukusiems 80 metų ir daugiau) kainuotų du eurus t. y. pigiausiai. Antroji galimybė gali būti dviejų maršrutų pasirinkimas - jis suaugusiesiems (ne studentams ir nesulaukusiems 80 metų ir daugiau) kainuotų tris eurus t. y. du eurai - už vieną maršrutą (pvz. I ar II maršrutą), o vienas euras - kitą maršrutą (pvz. IV maršrutą). Tiek pat (tris eurus) jau minėtomis sąlygomis kainuotų II maršrutas su paroda iš Saksonijos meno rinkinių kolekcijos. Aš nusprendžiau paiimti visus maršrutus su juose rengiamomis parodomis ir sumokėti daugiausiai - šešis eurus, nes nebuvau studentas ir dar nesulaukiau 80 metų .
Iš esmės yra įėjimai į ekspozicijas - pietų (I, II maršrutai) ir vakarų (III, IV maršrutai). Prieš įeinant reikės išsitraukti iš kišenių visus daiktus ir juos padėti plastikinę dėžutę, kurioje atsidūrę daiktai po patikros bus atiduoti (kaip oro uoste). Ši procedūra man buvo atlikta pietų įėjime, o vakarų maršrute tik parodžiau turimus metalinius daiktus (raktus ir piniginę su monetomis) ir buvau praleistas „su garsu“.
Reiktų atkreipti dėmesį, kad visus rūmus apėmusiame pasirinkime užtrukau tris valandas, nors įtariu, kad kai kurias vietas praleidau ar įdėmiai neperskaičiau visų paaiškinimų prie paveikslų, ir dėl to išėjau iš rūmų ekspozicijų greičiau. Taip pat nenuėjau į kavinės ir restorano patalpas, knygyną ir į sanitarinius mazgus (t. y. tualetus).
Kalbant maršrutus reiktų paminėti kelias įdomybes ir pastabas. I maršrutui nepriklauso muziejaus biblioteka, esanti XIX a. pab. dekoruotoje salėje. Šios bibliotekos stalas yra pritaikytas darbui su nešiojamais kompiuteriais (elektros kištukai yra įmontuoti į stalą kaip ir Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje). Atrodo, kad II maršrutui priklauso apžvalgos aikštelė, nors planas tą neaiškiai parodo. Kai kuriose II maršrutui priklausančiose salėse nebuvo paaiškinimų kokia čia salė (tai galima išsiaiškinti tik klausiant salių darbuotojų ar pažiūrėjus į turimą planą) ar kas joje eksponuojama. III maršrute buvusiose salėse buvo silpnas apšvietimas (Saksonijos meno rinkinių muziejininkų sąlyga eksponavimui ?) ir žibintai ne visada švietė į eksponatų paaiškinimus. IV maršrute buvo pakartojama rūmų muzikinė istorija ir kiek įdomiau paskaityti apie virtuvę.
Tiesa, ne visos rūmų vietos yra pritaikytos judėjimo negalią turintiems žmonėms. Tai galioja buvusio A. Šliosbergo namo laiptinei ir apžvalgos aikštelei, buvusiai šeštajame (taip buvo parašyta salių nuorodose !) aukšte.
Rūmų personalas yra geranoriškas, nors kartais teko išgirsti salės darbuotojus kalbant telefonu su techniniais darbuotojais dėl nenuvalytų langų (Didžiajame bokšte jų daugiausiai) ar su kitais žmonėmis (giminaičiais ?).
Per pastarąjį mano apsilankymą rūmuose ne visas jų erdves pavyko apžiūrėti. Dabar dėmesys buvo skirtas šiaurinėms rūmų prieigoms ir Mažajam kiemui.
Šiaurinės rūmų prieigos.
Žvilgsnis į šiaurę.
Rūmų šiaurės korpuso šiauriausia dalis.
Rūmų Mažasis kiemas
Siena, jungianti rūmų šiaurės korpusą ir galeriją ir uždaranti kiemą iš šiaurės pusės. Dalis sienos pastatyta iš išgrežtų rūmų pamatų likučių, nors 2004 m. sklido kalbos, kad šie gręžiniai buvo atsidūrė tarp statybinių šiukšlių.
Paaiškinamoji lentelė apie rūmų Mažąjį kiemą.
Elektros skydinė
Prieš dvidešimt metų tai buvo vienaaukštis geltonos spalvos statinys (pastatas nuotraukos kairėje pusėje). Jis perstatytas apie 2007-2008 metus.
Dabar rūmų Mažajame kieme atsidūriusi A. Šliosbergo namo dalis 2006 m. buvo nugriauta, prieš tai buvo pašalintos vertingiausios fasado detalės - rustika, frontonai. Šie elementai buvo nuimti ir saugomi. 2006 m. nusprendus įrengti liftą, architektūriniu požiūriu nevertinga pastato dalis po atstatymo neatgavo savo buvusios išvaizdos, ką dabar ir matome.
Galerija.
Įėjimas muziejaus administracijai.
Rūmų Mažojo kiemo pietų siena. Ant jos (o gal - joje) yra perėjimas tarp korpusų (vad. Skyway).
Šis perėjimas su buvusiu A. Šliosbergo namu jungiasi per buvusį langą.
Šiek tiek dėmesio skyriau ir rūmų Didžiajam kiemui.
Rūmų rytų korpusas.
Paaiškinamosios lentelės apie rūmų rytų korpuso atodangas ir A. Šliosbergo namą. Beje, paaiškinamojoje lentelėje apie rūmų rytų korpuso atodangas esantis piešinys neatitinka tikrovės - šio pranešimo pirmojoje nuotraukoje esanti atodanga skiriasi, taip pat skiriasi arkados turėklai. Gal tai parodo rūmų pirminius projektinius sprendimus, kurie buvo neįgyvendinti ?
Grindinys Rūmų Didžiajame kieme prie rūmų rytų korpuso.
Comment