Vėl užsimota atgaivinti seniausią Klaipėdos viešbutį „Viktorija“, pertvarkant jį į prekybinį pasažą.
Tačiau planus stabdo tai, kad ten, kur stovi viešbučio pastatas, nėra vietos automobiliams statyti.
Pačiame Klaipėdos centre tarp Herkaus Manto, Naujojo Sodo, S.Šimkaus ir Vytauto gatvių stovintis viešbutis „Viktorija“ merdėja jau keliolika metų. Nuo 1994 metų buvo parengti mažiausiai trys jo rekonstrukcijos projektai, tačiau nė vienas iki šiol neįgyvendintas.
Vakar Klaipėdos savivaldybės Teritorijų planavimo komitete architektas Edmundas Macijauskas pateikė dar vieną viešbučio „Viktorija“ plėtros pasiūlymą. Pagal jį viešbutį norima paversti prekybos pasažu. Tikimasi, kad toks pasažas į Klaipėdos centrą pritrauktų daugiau žmonių.
Pagal naujausią projektą viena statinio dalis prie Naujojo Sodo gatvės iškiltų iki 12 aukštų, o likusios atitiktų esamų pasatų dydį.
Prekybos pasažas apimtų ir Manto gatvėje 1 esantį gyvenamąjį namą. Todėl viešbučio savininkai – Lietuvos ir Didžiosios Britanijos bendrovė „Klaipėdos Viktorija“ – supirkinėja jame esančius butus.
Prekybiniam pasažui numatoma skirti apie 10 tūkstančių kvadratinių metrų pastato ploto. 1 900 kvadratinių metrų atitektų biurų pastatams.
Dabartinis „Viktorijos“ fasadas, stovintis į Naujojo Sodo gatvės pusę, išliktų kaip buvęs. Išsaugoti norima ir už jo esančią salę. O Manto g. 1 namą norima atstatyti tokį, koks jis buvo iki karo.
Naujajam prekybos centrui reikėtų ir 302 vietų automobilių laikymo aikštelės. Deja, kaip pripažino E.Andrijauskas, aplink „Viktorijos“ viešbutį šiuo metu nėra laisvo ploto joms įrengti.
Daryti aikštelę po viešbučiu esą sudėtinga. Dėl gruntinių vandenų po viešbučiu negalima kasti labai giliai, todėl jei aikštelė būtų formuojama požemyje, čia tilptų ne daugiau kaip 60 automobilių.
Kaip išeitį architektas siūlo išnaudoti savivaldybės sklypą – į vakarus nuo viešbučio greta J.Karoso muzikos mokyklos esantį skverelį, kur šiuo metu laikomi automobiliai.
Pasiūlyta čia pastatyti mažiausiai šešių lygių aikštelę mašinoms, kurios du aukštai būtų po žeme.
Tačiau su tokiu siūlymu Teritorijų planavimo komiteto nariai kol kas nesutiko, nes privati bendrovė pretenduoja į savivaldybės žemę, kurios gali prireikti ir miestui, nes vietų automobiliams laikyti trūksta visame senamiestyje.
Daugybę metų vis planuojama "Viktorijos" viešbučio rekonstrukcija niekaip nepajuda iš mirties taško. Naują detaliojo plano koncepciją pristatę verslininkai norėtų pastatą griauti, tačiau miesto valdžia dėl to tik kraipo galvą.
Pagal Klaipėdos miesto tarybos Teritorijų planavimo komitetui pristatytą detaliojo plano koncepciją, vietoje "Viktorijos" išaugtų besikeičiančių stogo formų ir aukščio naujas pastatas, kuriame įsikurtų prekybos centras.
Automobilių stovėjimo vietos numatomos požeminėje dviejų aukštų aikštelėje po sklypu. Numatoma ir galimybė tokią aikštelę įrengti po šalimais stovinčia muzikos mokykla bei jungtis su galbūt kada nors atsirasiančiomis automobilių stovėjimo vietomis po Atgimimo aikšte.
Anot verslininkų, ekspertų išvados yra tokios, jog "Viktorijos" pastatas nėra kultūros vertybė. Be to, išsaugoti jį nelabai įmanoma.
"Bet ką pasakys klaipėdiečiai?" - suabejojo komiteto nariai. Be to, anot jų, sunku įsivaizduoti ir politikus, Tarybos posėdžio metu keliančius rankas už "Viktorijos" griūtį. Vis dėlto, anot jų, kažką daryti reikėtų.
Prieš toliau svarstant "Viktorijos" likimą, ketinama laukti Nekilnojamojo kultūros paveldo tarybos išvadų.
Kitą savaitę uostamiesčio savivaldybė mėgins aukcione parduoti jai priklausantį 24,82 proc. bendrovės "Klaipėdos Viktorija“ akcijų paketą.
Savivaldybės Turto ir privatizavimo skyriaus vedėja Genovaitė Paulikienė nesiryžo prognozuoti, ar balandžio 9-ąją vyksiantis aukcionas sulauks verslininkų dėmesio. Pradinė akcijų paketo kaina – 5 mln. litų.
Miesto centre esantis "Viktorijos“ viešbutis, pripažįstamas seniausiu Klaipėdos pastatu, išsaugojusiu pirminę savo paskirtį, niekaip neprisikelia naujam gyvenimui. Ne vienerius metus puoselėjama idėja jį renovuoti arba rekonstruoti.
Per kelerius metus padirbėti su projektu spėjo kelios tuo užsiimančios įmonės. Vieni specialistai, pavyzdžiui, siūlė renovuoti viešbutį, įrengiant jame du skirtingo stiliaus korpusus, o vidinį kiemelį pakeisti dengta galerija.
Pernai valdininkus buvo išgąsdinęs drastišku pasirodęs siūlymas visai nugriauti senąjį pastatą ir jo vietoje pastatyti modernų daugiaaukštį su prekybos centru.
Imta svarstyti, kad vieno iš miesto simbolių sunaikinimas galėtų sukelti klaipėdiečių pasipiktinimą. Tuomet nuspręsta atsižvelgti į paveldosaugininkų nuomonę.
Anot savivaldybės Paveldosaugos skyriaus vedėjo pavaduotojos Sabinos Simonavičiūtės, Klaipėdos miesto nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba, nagrinėdama statinio vertingąsias savybes, paprašė papildomos medžiagos.
Norint nustatyti objekto, pretenduojančio į teisinę apsaugą, vertingumą, reikia pateikti išsamią kartografiją, ikonografinę medžiagą, planus ir t. t. Projekto rengėjai jos nepateikė, tad vertinimo procesas įstrigo.
Šiuo metu sustabdyti ir detaliojo planavimo darbai.
Viešbučio pirmtakė XIX a. buvo karčema "Prie Baltojo arklio“. Vėliau, tarpukariu, pastatas buvo atnaujintas ir tapo bene ištaigingiausiu uostamiesčio viešbučiu. Per Antrąjį pasaulinį karą gerokai apgadintas, sovietmečiu jis buvo rekonstruotas.
Europos Sąjungos (ES) paramos dėka pagaliau turėtų atgimti jau seniai Klaipėdos centro nepuošiantis seniausias miesto viešbutis "Viktorija".
Ūkio ministerija šiam projektui nusprendė skirti 65 proc. jo vertės siekiančią paramą - 6,28 mln. Lt.
Pasak viešbutį valdančią bendrovę "Klaipėdos Viktorija" kontroliuojančios airiško kapitalo įmonės "EDP Group" vykdančiojo direktoriaus Manto Milinio, įgyvendinant projektą bus renovuoti 98 numeriai ir sukurta keturių žvaigždučių kategoriją atitinkanti viešbučio paslaugų infrastruktūra - bus įrengtas restoranas-kabaretas, SPA centras, konferencijų centras.
Paraiškoje gauti paramą rašoma, kad viešbutyje veiks lankytojams atviros kultūros paveldo ekspozicijos ir parodos, bus organizuojami teminiai muzikos vakarai, o atkurtame, 1783 m. įsteigtame restorane bus siūlomi tautinio paveldo tradiciniai patiekalai, vyks tradicinio tautinio folkloro koncertai, tradiciniai renginiai ir mugės.
"Pirmiausia reikės atnaujinti rekonstrukcijos projektą, realius darbus ketiname pradėti kuo greičiau", - teigė M. Milinis.
Ne vienerius metus planuojamą atnaujinti, tačiau vis niekaip neatgimstantį seniausią uostamiesčio viešbutį - "Viktoriją" - ir toliau persekioja nesėkmės. Teisme atsidūrė viešbutį valdančios bendrovės "Klaipėdos Viktorija" akcijų dalies, priklausiusios Klaipėdos savivaldybei, pardavimo reikalai.
Viešbutį valdančios bendrovės administracijos atstovai neneigė, jog darbus tikimasi pradėti dar šiemet, šiuo metu vyksta projektavimo darbai.
Po rekonstrukcijos "Viktorija" turėtų papildyti aukščiausios kategorijos viešbučių uostamiestyje sąrašą.
Praėjusiais metais šis projektas gavo ES paramą – iš prašytų 10 mln. litų Ūkio ministerija skyrė beveik 6,3 mln. litų, tai yra bus finansuojama 65 proc. jo vertės.
Rekonstruotame verslo klasės viešbutyje numatyta įrengti 100 numerių bei sukurti keturių žvaigždučių kategoriją atitinkančią paslaugų infrastruktūrą: čia veiks SPA, konferencijų centrai, restoranai.
"Viktorijos" savininkai neabejoja, kad šio viešbučio išskirtiniu bruožu taps jo istorinis paveldas.
Prieš 13 metų parengtą "Viktorijos" rekonstrukcijos projektą šiandien atnaujinti ėmėsi uostamiesčio architektų komanda – Edmundas Andrijauskas, Rolandas Rakevičius bei Vilmanta Vaupšienė.
"Tai faktiškai dvigubas darbas, nes dabar tenka daug ką perdarinėti. Tai ne naujas statinys, viešbutis yra iš penkių pastatų, tad projektas gana komplikuotas. Gerai, kad neužmiršome to, ką darėme anuomet", – prisipažino E.Andrijauskas.
Pasak pašnekovo, nors radikaliai projektas nesikeis, tačiau pokyčių reikalauja tiek per šį netrumpą laiką pasikeitę įvairūs reglamentai, tiek patobulėjusios technologijos, tiek kitokios nūdienos aktualijos.
Architekto teigimu, rekonstruotasis pastatas išoriškai iš esmės nesiskirs nuo dabartinio, tik esą S.Šimkaus gatvėje esančio fasado langai bus nežymiai "perstumdyti".
E.Andrijauskas pripažino galįs tik pasidžiaugti, kad užsakovai apsisprendė nebeeksperimentuoti su šiuo gilią istoriją turinčiu Klaipėdos kultūros paveldo objektu.
"Norų buvo visokių – ir griauti, ir įrengti prekybos centrą. Buvau prieš tokius užmojus – kiekgi viską galima griauti ir sprogdinti", – kalbėjo E.Andrijauskas.
Specialistas neneigė, jog architektų darbas šiuo metu eina į pabaigą.
Įdomu, ar sutvarkys, ar visai nulups tą sovietinę ''statybininkų bendrabučio'' fasado apdailą, vizualizacijoj kažkaip keistai be jos atrodo, kažko trūksta.
Labai gerai, kad planuoja sutvarkyt fasadą ir S.Šimkaus gatvės pusėje, nes dabartinis atrodo baisiai.
Įdomu, ar sutvarkys, ar visai nulups tą sovietinę ''statybininkų bendrabučio'' fasado apdailą, vizualizacijoj kažkaip keistai be jos atrodo, kažko trūksta.
Labai gerai, kad planuoja sutvarkyt fasadą ir S.Šimkaus gatvės pusėje, nes dabartinis atrodo baisiai.
Čia, matyt, ta pusė, kur "langai bus šiek tiek perstumdyti" t.y. greičiausiai bus visiškai naujas fasadas.
Comment