Patatyta XX a. pradžioje, lyginant su kitais miestais/miesteliai tikrai gan buvo nemaža.
Sianagogos statybos
Per II pasaulinį karą, sinagoga , kaip ir visas miestelis buvo faktiškai sugriauta.
Pastatas iš dalies atstatytas pagal savo tūri. dabar čia mokyklos aktų salė. Po "atsatymo' neliko pagrindinio išėjimo į gatvę/ terasą Pastato fasado grožio kaip ir nėra likę, (sprendžiant iš statybų nuotarukos).
Dr. Marija Rupeikienė A Disappearing Heritage: The Synagogue Architecture of Lithuania
Leidėjas: E. Karpavičiaus leidykla
Aprašymas:
A Disappearing Heritage: The Synagogue Architecture of Lithuania, by Dr Marija Rupeikienė, is the first complex study of synagogues to be made in Lithuania, and adds to the study of the history of Lithuanian architecture with original material about synagogues which have so far been little researched.
Žiežmarių sinagoga, Kaišiadorių r.
Statyta XIX a. viduryje. Sovietmečiu buvo paversta sandėliu. Šiuo metu, kaip skelbia ant fasadinės pastato pusės pritvirtinta lentelė, yra Lietuvos žydų bendruomenės nuosavybė. Avarinės būklės.
2009 05 05 Buvusioji Pušaloto (Pasvalio raj.) sinagoga
Ištrauka iš 2009 03 28 "Pasvalio balso":
Lietuvos žydų bendruomenė atsiėmė tik du jiems prieškariu priklausiusius pastatus: mokyklą ir sinagogą.
Kad buvusių maldos namų niekas nenugriautų, atgautas pastatas buvo išnuomotas vietiniam verslininkui. Jame veikia malūnas. Po karo sinagogoje buvo įkurta pieninė, susikūrus Pušaloto kolūkiui, joje įrengtas mėsos konservų cechas, pastate buvo atidaryta siuvykla, vėliau – sintetinių gaminių gamybos cechas.
Atlikdamas tiesioginius darbus ekspedicijos metu nufotografavau keletą išlikusių Žagarės sinagogų. Jų iki 1914 m. buvo net 14.
Dabar jų yra lokalizuota tik 4. Senosios Žagarės mūrinė sinagoga šalia turgavietės. Statyta XIX a. viduryje iš akmenų, dolomito ir plytų. Dabar jame yra įrengtas garažas.
Šalia Naujosios Žagarės turgavietės taip pat buvo 2 sinagogos. Jos turėjo būti statytos XIX-XX a. sandūroje. Gerai išliko 1 sinagoga. Dabar joje įrengta sporto salė.
Šalia minėtos buvo ir kita sinagoga, kuri perdaryta - įrengtas gaisrinės garažas.
Šalia šių sinagogų išliko ir mėsininko bei rabino namai.
Sinagoga yra kvartalo viduje. Ten, kur atsišakoja kelias į Balninkus-Ukmergę, kairėje pusėje kiemo gilumoje matosi sinagoga. Reikia šeiminkų leidimo pereiti privatų kiemą.
Į kultūros vertybių registrą įtraukta Čekiškės sinagoga
2010 m. sausio 5 d. vykusio Kultūros paveldo departamento Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo tarybos posėdžio metu į Kultūros vertybių registrą buvo įrašyta Čekiškės sinagoga, esanti Čekiškės kaime, Kauno rajone. Naujai į kultūros vertybių registrą įtrauktos sinagogos valdytojas yra Kauno žydų religinė bendruomenė. Šiam paveldo objektui suteiktas regioninis reikšmingumo lygmuo. Sinagoga į Kultūros vertybių registrą įrašyta kaip turinti architektūrinę, dailės bei sakralinę vertę.
1876m.Vilkijoje paminėta mūrinė sinagoga,apie 1885m.pagal projekta buvo sutvirtinta giliai į žemę įleistais kontraforsais,bet ir tai negelbėdavo nuo Nemuno potvynių.
Pokario metais paversta sandėliu. Septintojo dešimtmečio pradžioje apleista sinagoga nugriauta.
Nemuno pakrantė ties Vilkija su sinagoga sudarė savitą vaizdą, nebūdingą kitiems Panemunės miestams ir miesteliams.
Ši žydų sinagoga pastatyta XIXa., šalia jos veikė žydų mokykla. Prie sinagogos XX a. 8 deš. buvo pastatytas priestatas, pastatas pritaikytas sporto salei. Iki 2003 - 2005 m. sporto salė priklausė vietinei įmonei, o vėliau ja pradėjo seniūnijos ir bendruomenė, kartais čia vyksta įvairios varžybos, susirinkimai. Minėta žydų mokykla sovietmečiu buvo Krekenavos M. Antanaičio gimnazijos padalinys, vėliau pastatas pritaikytas gyventi.
Comment