Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
[LT] Sinagogos ir kiti judėjų religiniai pastatai
Collapse
X
-
-
Viduklės sinagoga. 1931 m. A.Valeškos nuotrauka
Sinagoga. Apie 1958 m.
Viduklės valsčius išsiskyrė draugiškais žydų ir lietuvių santykiais. Lietuvis F. Stanevičius apie 1870 m. Viduklėje pastatė mūrinę sinagogą (nugriauta 1960 m.). Čia 1940–1941 m. okupantams bolševikams nepavyko supriešinti gyventojų tautiniu pagrindu, aktyviai veikė antisovietinis pogrindis. Antisovietinio 1941 m. Birželio sukilimo metu sukilėlių būrys aktyviau nepasireiškė, nes jau birželio 23 d. į valsčiaus teritoriją įsiveržė vokiečių kariuomenė. Tą dieną raudonarmiečiai ir vokiečių kareiviai nužudė daug civilių gyventojų, o dviejų žydų sušaudymą rasiniais motyvais galima laikyti holokausto Raseinių apskrityje pradžia. Naciams nepavyko įtraukti į susidorojimą su žydais sukilėlių būrio (kaip pavyko Kražiuose), nes jis nunyko. Viduklėje nebuvo žydų pogromų. Naciai rado mažai vietos talkininkų. Į pagalbinę policiją įstojo vos keli vyrai. Valsčiaus viešoji policija vengė dalyvauti veiksmuose prieš žydus. http://www.genocid.lt/centras/lt/1118/a/
Comment
-
Parašė Romas Rodyti pranešimą/\ Ačiū už papildymą.
Turbūt nepakenktų atskiros temos Vilniaus ir Kauno sinagogomsLažinuos- 2017 metais Lietuvos gyventojų skaičius didės.
Comment
-
Parašė Aleksas666 Rodyti pranešimątai pat įkelčiau jidiš kalbos fragmentus esančius Vilniaus senamiestyje ir pan.
Gal tuos išlikusius žydiškų užrašų fragmentus ir kitus išnaikinto paveldo žymes reikėtų sudėti "Miestų architektūros raidos" temoje, kuri galėtų vadintis, pvz., "Žydiško Vilniaus pėdsakai". Tik tokios temos dar nėra...
Comment
-
Žemaičių Naumiesčio sinagoga
Šilutės rajono savivaldybės administracijos užsakymu 2013-12-09 buvo atlikta sinagogos pastato, esančio Sodų g. 5, Žemaičių Naumiestyje, dalinė statinio ekspertizė. Ekspertizės išvadose rašoma 'tyrinėtas pastatas ir jo priestatas naudojimui pagal paskirtį netinkamas – avarinės būklės. <...> Jei nėra techninių galimybių pašalinti avarinės griūties pavojaus ir esminių statinio reikalavimų pažeidimus, statinį rekomenduojama nugriauti.'
Šilutės rajono savivaldybė atvira diskusijoms ir artimiausiu metu kviečia konstruktyviai aptarti susidariusią situaciją su organizacijomis, kurios rūpinasi žydų kultūros paveldo išsaugojimu Lietuvoje, bei priimti abipusiai naudingus sprendimus, kurie išlaikytų toleranciją ir pagarbą, o svarbiausia, užtikrintų saugumą miestelio gyventojams.
Comment
-
Kurklių sinagoga įrašyta į Kultūros vertybių registrą
Kultūros paveldo departamento nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba nutarė į Kultūros vertybių registrą įtraukti medinę Kurklių sinagogą. Šiam paveldo objektui suteiktas regioninis reikšmingumo lygmuo.
http://alkas.lt/2014/02/13/kurkliu-s...ybiu-registra/
Comment
-
XXI amžius. 2013.12.27
Vytautas BAGDONAS
Kurklių medinės sinagogos likimas
Kurklių miestelyje XX amžiaus pradžioje buvo gausi žydų bendruomenė, kuri karo metais susilaukė tragiškos lemties. Pokario metais, įsikūrus kolūkiui, buvę žydų maldos namai naudoti ūkio reikmėms, buvo paversti sandėliu, klojimu. Pasibaigus kolūkių erai, šis pastatas liko nebenaudojamas, nebereikalingas. (...)
Kol kas pastatas dar nedraskomas, medinės konstrukcijos neardomos. Tikriausiai, nieko vertingesnio čia nebelikę, nebėra ko vogti. O gal ilgapirščius, chuliganus atbaido nuo piktadariškos veiklos tai, kad šis pastatas yra ne kokioje nors nuošalioje vietoje, bet visai šalia gyvenamųjų namų.
Comment
-
Temų atskyrimas
Sukurtos atskiros temos:
Vilniaus sinagogos ir judėjų religiniai pastatai
Kauno sinagogos ir judėjų religiniai pastatai
Joniškio sinagogos ir jų atkūrimas
Puslapių skaičius sumažėjo perpus - nuo 15 iki 8.
Jei kurio nors miestelio (pvz., Žiežmarių ar Kalvarijos) pranešimų pagausės ir jų skaičius viršys 20 pranešimų (vieną puslapį), bus galima sukurti ir daugiau atskirų temų.
Comment
-
Salantai, Kretingos r.
Salantų kultūros namai, perstatyta buv. sinagoga
Menas - liaudžiai. 1958
Palyginimui - Salantų sinagoga tarpukaryje:
http://salantiskis.blogspot.com/2012...-iv-dalis.html
Comment
-
Koks bus Švėkšnos sinagogos likimas?
Praėjusių metų rugsėjį ekspertai atliko sinagogos pastato ir jo priestato konstrukcijų techninės būklės įvertinimą. Išvada – pastatas yra avarinės būklės, todėl nedelsiant būtina apriboti pašalinių asmenų patekimą į nenaudojamą statinį, jį aptverti apsaugine juosta bei pakabinti įspėjamuosius užrašus.
„Jei nėra techninių galimybių pašalinti avarinės griūties pavojaus, statinį rekomenduojama nugriauti“, – rašoma ekspertų išvadose. Ekspertų išvados sujudino žydų bendruomenę užsienyje
Comment
-
Parašė adju Rodyti pranešimąKoks bus Švėkšnos sinagogos likimas?
Švėkšnos sinagoga, fot. Vincas Uždavinys | XX a. 3 deš. pab. – XX a. 4 deš. I p.
© Šiaulių „Aušros“ muziejusPaskutinis taisė oivej; 2014.04.29, 18:20.
Comment
-
Parašė adju Rodyti pranešimąKoks bus Švėkšnos sinagogos likimas?
Rajono politikai diskutavo su vietos ir krašto kultūros bendruomene dėl Švėkšnos sinagogos pastato panaudojimo galimybių, išskyrė jį prioritetu ir įtraukė į Šilutės rajono savivaldybės 2015-2024 m. strateginio plėtros plano objektų sąrašą.
kad auditą atlikusi Valstybės kontrolė nustatė, jog vertinimo tarybos turėtų teikti prioritetą kultūros paveldo objektų vertingosioms savybėms aprašyti, o ne naujiems objektams registruoti. „Turime daug paveldo objektų, o daugelio jų vertingų savybių aprašų nėra. Tokie specialistų padaryti darbai būtų vertingi ir labai svarbūs objektų savininkams rengiant projektus.
Nekilnojamojo kultūros paveldo vertybių sąraše esantis objektas negarantuoja jų savininkams materialinių resursų. Nėra normalu ir tai, kad objektai be savininko žinios įtraukiami į vertybių sąrašus. Kultūros paveldo objektais savininkai turėtų didžiuotis, statuso suteikimas turėtų skatinti juos tvarkyti objektus, tačiau tokia praktika, kaip dabar, daugeliu atveju užprogramuoja požiūrį, kad tai yra nepakeliama našta“,
Comment
Comment