Pasižurejau vertimus Ru->Lt (Ch.Lemcheno žodyne):
храм - šventovė, šventykla;
церковь - bažnyčia, (pravoslavų) cerkvė; собор - katedra (bažnyčia).
Manau, reikia pirma posta pakoreguoti...
soboras ir katedra - tai ne tas pats. soboras yra kilnojamas vardas, kurį gauti gali (teoriškai) kiekviena cerkvė (nežinau ar tai veikia realybėje). tai svarbiausių stačiatikių relikvijų saugojimo vieta. ir jei soboras yra perkeliamas į kitą cekvę - tai ir relikvijos keliauja paskui vardą. katalikybėj tokių bajerių nėra
В главной церкви епархии на видном месте стоял епископский трон, или кафедра. В переводе с латинского на английский эта церковь называлась кафедральной. Англичане вскоре стали произносить лишь первую часть словосочетания: «кафедрал». На русский это слово переводится как «собор» http://pochemutak.ru/md/mod/lib/view/107/
Bukiškio Dievo Motinos Globėjos cerkvė paskelbta kultūros vertybe
BNS
Paveldosaugininkai nutarė į Kultūros vertybių registrą įrašyti Bukiškio Dievo Motinos Globėjos cerkvę, stovinčią Vilniaus rajone, Bukiškio kaime.
Sprendimą dėl to priėmė Kultūros paveldo departamento (KDP Nekilnojamojo kultūros paveldo vertinimo taryba kovo 25 dieną, pranešė KPD.
Istorizmo stilistikos cerkvė pastatyta XX a. antros pusės generolo Božerano, kuris po 1863 m. sukilimo perėmė iš Radvilų Bukiškio dvarą ir siekė atversti katalikus į stačiatikių tikėjimą, iniciatyva.
Po Pirmojo pasaulinio karo, kai Vilniaus kraštas priklausė Lenkijai, Bukiškio Dievo Motinos Globėjos cerkvę norėta paversti bažnyčia, tačiau šiuos siekius užprotestavo teisininkai ir Vilniaus stačiatikiai.
Antrojo pasaulinio karo metais cerkvė buvo apgriauta, vėliau jos rūsiai paversti Žemės ūkio mechanizatorių mokyklos sandėliu.
Bukiškio Dievo Motinos Globėjos cerkvė atstatyta 2007 m.
Kėdainių Viešpaties Atsimainymo cerkvė
1854 m. Kėdainių savininkas grafas Marijonas Čapskis stačiatikiams dovanojo mūrinį gyvenamąjį pastatą, kuris pagal architekto S. Ikonikovo projektą 1861 m. buvo perstatytas į cerkvę. Po 1893 m. rekonstrukcijos cerkvė įgavo bizantinį vaizdą, kuris išlikęs iki šių dienų. 1913 m. Rusijos imperijos ministras pirmininkas Piotras Stolypinas skyrė pinigų cerkvės remontui. (pagal www.wikipedia.org)
Rudaminos (Vilniaus r.) Viešpaties Atsivertimo cerkvė / Церковь Преображении Господня
Pastatyta 1874–1876 m. vietoje medinės katalikų bažnyčios. 1944 m. per karą cerkvė sugriauta ir vėliau nebebuvo atstatyta. Yra išlikę cekvės griuvėsiai, o aplink juos išvartyti antkapiai.
Foto 2009 05
Sienoje iš akmenukų sudėliota data 1762 ar 1768 ???
Užpalių (Utenos r.) Šv. Nikolajaus Stebukladario cerkvė / Храм во имя святителя Николая Чудотворца
Kaip ir dauguma Lietuvoje esančių cerkvių, pastatyta 1872 m.rusų kolonistams, kurie buvo apgyvendinti vietoje ištremtų 1863 m. sukilimo dalyvių. Pokario metais dalis stačiatikių išsikėlė į miestus, dalis išmirė, todėl jau XX amžiaus aštunto dešimtmečio pamaldos nelaikomos. Nuo 2002 metų cerkvė bandoma panaudoti pagal tiesioginę paskirtį, nereguliariai, tačiau kelis kartus per metus vyksta pamaldos.
Užpaliuose yra ir cerkvė.
1863 m. daug Užpalių gyventojų buvo ištremta į Čiornaja Padiną (Saratovo sr.), o čia atkelti rusų kolonistai. Stačiatikių dabar beveik neliko.
Paskutinis taisė Romas; 2020.11.02, 22:41.
Priežastis: Kopija iš temos "Užpaliai, Utenos r,"
Kažkaip pagalvojau, kad netoli centro, ėjau pėstute. Kitą kart važiuočiau...
Svarbiausia, kad kuo ilgiau vaikščiojau tuo labiau supratau, kad šiam kartui prarandu Deltuvą, Pašilę, Vidiškius ir dar ką nors. Nors čia jau iš kitos temos...
Comment