Skelbimas
Collapse
No announcement yet.
[†] Mažeikių r. bažnyčios
Collapse
X
-
Žemaičių žemė 2007/3
Naras Baužinskas
Kas XX a. I pusėje projektavo bažnyčias Žemaitijoje
Tirkšlių Kristaus Karaliaus bažnyčia
1936 m. sudegus 1766 m. statytai Tirkšlių bažnyčiai, kunigas Antanas Kiela (1899–1983) pradėjo rūpintis naujos bažnyčios projektu ir statyba. Raudonų plytų mūro neogotikinių formų bažnyčią tų pačių metų gruodžio mėnesį suprojektavo architektas Vaclovas Michnevičius (1866–1947). Techninę priežiūrą atliko inžinierius Stasys Bukovskis. Bažnyčia pastatyta 1939 m.
Dauguma V. Michnevičiaus projektuotų šventovių stovi Lietuvos šiaurės rytų dalyje, Vilniuje, Kaišiadoryse, Kaune, jų apylinkėse. Žemaitijoje V. Michnevičiaus projektuotų bažnyčių yra nedaug. Lietuvos centriniame valstybės archyve surastas Tirkšlių bažnyčios projektas buvo didelė staigmena ir parodė, kad dar ne visos V. Michnevičiaus projektuotos bažnyčios iki šiol buvo žinomos. Pradėjęs bažnyčias projektuoti dar XIX a. pabaigoje, V. Michnevičius kūrė visokio dydžio istorizmo laikotarpiui būdingas neogotikinio, neoromaninio stiliaus šventoves. Kai kuriose iš jų persipina neorenesansiniai, neobarokiniai ir orderiniai elementai. Tokia yra ir Tirkšlių Kristaus Karaliaus bažnyčia.
Stačiakampė halinė trijų travėjų neogotikinio silueto vienbokštė bažnyčia rytiniame gale turi žemesnę presbiteriją ir dvi zakristijas abipus jos. Vakariniame bažnyčios gale simetriškai zakristijoms suprojektuotos dvi neaukštos stačiakampio plano koplyčios. Pagrindinį fasadą formuoja truputį į priekį ištrauktas trijų tarpsnių aukšta smaile užsibaigiantis bokštas ir V. Michnevičiaus neogotikinėms bažnyčioms būdingas laiptuotas frontonas. Jo laiptuotumą dar pabrėžia atitinkamai surikiuotos smailiaarkės nišos, sukomponuotos virš fasade esančių trijų durų. Visi kiti bažnyčios langai, išskyrus zakristijų, yra aukšti stačiakampiai, surikiuoti po 3 arba 2. Didžiąsias duris rėmina dvi poros keturkampių kolonėlių, nešančių trikampį frontoną. Virš jo ir tarp minėtų kolonėlių įkomponuotos apvaliosios skulptūros. Pagal autoriaus sumanymą bažnyčioje turėjo būti trys altoriai. Nedidelėje pusapvalėje apsidėje įkomponuoto centrinio (didžiojo) altoriaus kompoziciją sudarė virš mensos kylantis aukštas kryžius su Nukryžiuotuoju. Po visa rytine bažnyčios dalimi buvo suprojektuotas laidojimo-šarvojimo rūsys su įėjimais į jį iš abiejų zakristijų. Projekte abi šios patalpos turi autonomiškus įėjimus iš šventoriaus.
Statybos metu projektas kiek pakito: atsisakyta bokšto trečiojo tarpsnio, todėl bažnyčios siluetas neteko dalies grakštumo. Vietoje bokšto antro tarpsnio viršuje suprojektuoto laikrodžio įkomponuotas apskritas langas. Nebuvo sukurtos ir projekte numatytos apvaliosios skulptūros virš frontono ir abipus įėjimo.
http://www.samogit.lt/Zurnalas/2007_...2007_3_8_9.pdf
Tirkšlių bažnyčios nuotrauka iš "Lietuva senose fotografijose"
https://www.facebook.com/senosfotografijos/
- 1 patinka
Comment
-
Bičiulis, 2012.04.06
Kitokios Velykos Pievėnuose
Velykų tradicijos bei papročiai, be abejo, kiekvienam mūsų yra daugiau ar mažiau žinomi, tačiau, ko gero, retas kuris esate girdėjęs apie Velykas Pievėnuose. Pievėnai – tai atokus, beveik ant pačios Telšių rajono ribos įsikūręs ir sparčiai nykstantis kaimas Mažeikių rajone, kurį pasiekti galima tik išmaltu vieškeliu. Tačiau būtent čia, nė poros šimtų gyventojų nebeturinčiame kaimelyje ir jų mažytėje Nukryžiuotojo Jėzaus bažnytėlėje, yra išlikęs vienintelis visoje Europoje paprotys – teatralizuotas velykžydžių budėjimas
https://www.biciulis.net/kitokios-velykos-pievenuose/
Vilniaus galerija 2022.04.16
Kardai, „trūbai“, vėliavos: autentiškos žemaitiškų Velykų tradicijos A. Baltėno fotografijose
Pievėnuose, nedideliame Mažeikių dekanato bažnytkaimyje, ženkliai padaugėja jaunimo, nes renkasi Kristaus kapo sargybiniai. Vietos jaunimo pajėgų nebeužtenka, prisijungia ir draugai, giminaičiai iš Mažeikių. Kol vyrai su talkininkių pagalba (kaip kitaip, juk uniformos nejudintos metus, kur prairę, o kur saga ant vieno siūlo) rengiasi, bažnyčios šventoriuje vyksta Šviesų liturgija: užkuriama ir šventinama ugnis, nuo kurios uždegama Velykų žvakė, savo žvakes užsidega ir tikintieji, pašventinamos ir tikinčiųjų prie sukurto laužo sudėtos degtukų dėžutės.
Pievėnai 2009
Pievėnai 2010
https://vilniausgalerija.lt/2022/04/...fotografijose/
Pievėnų Velykų nakties tradicija tęsiama
Pievėnų (Mažeikių r.) Nukryžiuotojo Jėzaus bažnyčioje puoselėjama sena tradicija Velykų išvakarėse budėti per naktį prie Nukryžiuotojo skulptūrėlės iki pat Kristaus prisikėlimo. (...)
Didžiojo šeštadienio vakare po šv. Mišių į bažnyčią paskui vadą įžengia keturios komandos kareivių – specialiomis uniformomis apsirengusių vietos ir aplinkinių kaimų vaikinų. Bažnyčios viduryje, ant patiesto drobinio audeklo padedama pagalvėlė, o ant jos paguldomas kryžius su Nukryžiuotuoju. Kareivių komandos, kurių kiekvienoje yra po keturis žmones, pasikeisdamos saugo kryžių nuo vadinamųjų žydukų.
Šv.Velykos Pievėnų Nukryžiuotojo Jėzaus bažnyčioje
Velykų šventė kviečia mus džiaugtis gyvenimu ir visavertiškai jį gyventi.
https://www.facebook.com/watch/?v=1021731845118356
Comment
-
Dar apie Pievėnų tradicijas
Bernardinai.lt 2025.03.25
Šimtmečius skaičiuojančią Velyknakčio tradiciją įamžinusi režisierė G. Beinoriūtė:
„Būsiu laiminga, jeigu žiūrovai pajus šilumą Pievėnų kaimo žmonėms“
Atrodė, kad mažas kaimas, kuriame žmonės tam tikrą ritualą atlieka kelis šimtus metų, nepriklausomai nuo santvarkos ar kitų aplinkybių, taps atsakymu, kaip išbūti neapibrėžtu laiku, kuris nuo pat karo pradžios vis dar purto žemę“, – sako Lietuvos kino režisierė Giedrė Beinoriūtė, pristatydama vieną iš keturių „Kino pavasario“ lietuviškų premjerų – „Sacrum ir profanum Pievėnuose“.
https://www.bernardinai.lt/simtmeciu...kaimo-zmonems/
https://www.youtube.com/watch?v=5rInK-OKajw
Šios dienos LRT "Panoramos" velykinis reportažas.
LRT.lt 2025.04.20
Unikali Velyknakčio tradicija Pievėnų bažnyčioje: sergėtojai iki ryto saugo Kristaus kūną
Mažeikių rajono Pievėnų kaimo bendruomenė išlaikė ir iki šiol saugo unikalų paprotį. Didįjį šeštadienį vietos bažnyčioje renkasi kryžiaus sergėtojai, kurie budi iki Velykų ryto. Iš arti pamatyti unikalaus reginio plūdo žmonės iš visos Lietuvos.
https://www.lrt.lt/mediateka/irasas/...mVoqMCbRTOoNfZ
- 1 patinka
Comment
Comment