Surdegio Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į Dangų bažnyčia (buv. unitų bažnyčia, caro laikais - pravoslavų cerkvė, tarpukariu perduota katalikams).
Čia buvo saugoma stačiatikių Surdegio Dievo Motinos ikona.
Nesu tikras, ar virš įėjimo pavaizduota Švč. M.Marija - apie šį bareljefą bažnyčios architektūros aprašymuose neužsimenama
Švč. Mergelės Marijos apsireiškimo vieta Zarasų rajone, prie Ilgio ežero. Kvintiškišų vietovė nepažymėta žemėlapiuose - taip turbūt vadinosi išnykęs kaimas.
Surasti tą vietą nesunku - važiuojant 117 plentu nuo Zarasų link Rokiškio už 10 km kairėje kelio pusėje yra Imbradas. Už jo - ruda kelio nuoroda į dešinę "Ilgo ežeras". Toliau - 4 km vingiuotu žvyrkeliu. Sankryžose yra kelios savadarbės nuorodos, todėl pasiklysti sunkiai įmanoma.
Senoliai pasakoja, kad stebuklingas apsireiškimas prie Ilgio ežero įvyko 1967 metais vėlų birželio 30 dienos vakarą.
Du jaunuoliai pusbrolis ir pusseserė Juozas ir Albina tuo metu važiavo motociklu iš giminaičių namo ir ant ežero pamatė ryškią šviesą. Iš pradžių pamanė, kad mašina atvažiuoja, bet šviesa neartėjo. Privažiavę arčiau pamatė ant sutrūnijusio polio stovinčią švytinčią jauną nepaprasto grožio mergaitę, vilkinčią balta suknele su pelerina ir auksiniais plaukais. Vieną ranką ji laikė pridėjusi prie krūtinės, kita buvo nuleista. Mergaitė žiūrėjo į juos ir tylėjo.
Jaunuoliai išsigando išvysto reginio ir apie jį nutylėjo. Bet po kiek laiko motociklu važiavusi mergina susapnavo tą pačią matytą ant poliaus mergaitę jau kaip Šv. Mariją: ji ašarojo ir klausė kodėl ji tylinti ir apie stebuklą savo viziją nieko nesakanti žmonėms...
Tuomet jaunuoliai papasakojo apie matytą nepaprastą reiškinį namiškiams bei kunigui. Ir netruko žinia apie apsireiškimą pasklisti toli už kaimo ribų ir čia pradėjo važiuoti žmonės iš visos Lietuvos ir statyti kryžius. Tuomet dirbusi sovietų milicija nebuvo patenkinta dėl tokio sąmyšio ir bandė uždrausti žmonėms važiuoti prie Ilgio ežero religiniais tikslais. Nepaisant to, žmonės garbino šventąją vietą paslapčia, kol Lietuvai atgavus nepriklausomybę, vietą tapo įmanoma laisvai aplankyti.
Lietuva dažnai vadinama Marijos žeme todėl, kad čia vyko daugelis Dievo Motinos apsireiškimų, yra daug Marijos stebuklingų paveikslų ir skulptūrų. Lietuva turtinga ne tik katalikų Marijos atvaizdais, bet ir stačiatikių Marijos ikonomis. Marijos apsireiškimų vietos Lietuvoje gausiai lankomos piligrimų, jų vietose paprastai pastatomas koks nors Marijos atvaizdas (skulptūra, paveikslas (bažnyčioje), lurdas ir t. t.). Matyt, žymiausia Marijos apsireiškimo vieta Lietuvoje yra Šiluva, čia atvyksta daug katalikų iš viso pasaulio. O iš Marijos paveikslų, esančius Lietuvoje mes galime paminėti Šiluvos, Aušros Vartų, Surdegio (stačiatikių) ir Sapiegų Marijos (Vilniuje) paveikslus, bet ne mažiau žinomi yra ir ne tokie pasaulyje žymus paveikslai kaip Tytuvėnų ir kiti Dievo Motinos paveikslai, esantys Lietuvoje. Lietuva yra krikščioniška šalis, todėl Marijos paveikslų ir kitokių atvaizdų čia tikrai nestinga.
Comment