1387 m. Labanoras su apylinkėmis Jogailos buvo atiduotas Vilniaus vyskupystei, kuriai priklausė iki XIX a. Pasakojama, jog dvasiškiai nesugyvenę su dvaro savininkais. Miestelio dalis su bažnyčia vadinta Kunigiškiais, o priešingoji - Dvariškiais. Kaip skelbia iškaba, bažnyčia ir varpinė išlikusios nuo XVIIIa.
Savito liaudiško stiliaus medinė Labanoro Švč. M.Marijos gimimo bažnyčia, į kurią kasmet, vasaros pabaigoje vykstant atlaidams, suvažiuoja minios žmonių. Bažnyčia statyta 1818-1820 m. klebono Jono Dargevičiaus iniciatyva. Bažnyčios sienos suręstos iš tašytų rąstų - iš lauko ir vidaus apkaltos lentomis, fasadų kompozicija pasižymi klasicizmo bruožais. Šiek tiek vėliau už bažnyčią statyta varpinė, trijų į viršų mažėjančių tarpsnių, su piramidiniu stogu.
Labanoro miestelio centre, ant Dumblės kranto stovi bažnyčia su varpine. Manoma,kad pirmoji medinė bažnyčia šioje vietoje buvo pastatyta Vytauto laikais. o 1675 m. vyskupo vizitacijos akte minimas stebuklingas Švč. Dievo Motinos paveikslas. Dabartinė bažnyčia klebono Jono Dargevičiaus rūpesčiu ir parapijiečių lėšomis pastatyta 1820 m. Šiuo metu jos išorė labai pasikeitusi. Bažnyčios pastatas yra paprastų, liaudiškiems sakraliniams pastatams būdingų formų.Fasadų kompozicija turi klasicizmo bruožų. Bažnyčioje daug paminklinių vertybių: Švč. Mergelės Marijos paveikslas su aptaisu, sėdinčio Kristaus skulptūra, 12 apaštalų atvaizdų, 6 žvakidės, vargonai.
Senieji Labanoro gyventojai pasakoja, kad XIX a. pradžioje stebuklingoje vietoje, kur anksti rytą žmonės rado ant aukšto kalno stebuklingos jėgos perkeltus bažnyčios statybai skirtus medinius rąstus ir ant aukštos karties iškeltą šv. Marijos paveikslą, buvo pastatyta medinė bažnyčia. Nuo to laiko rugsėjo 8 d. pradėta švęsti šv. Mergelės Marijos Gimimo diena, vadinama Labanorine. Šis liaudies architektūros statinys saugo bažnyčioje ir varpinėje esančius dailės paminklus. O senieji labanoriškiai atsimena ir muzikantų Petrauskų šeimyną. XIX a. pab. Labanoro bažnyčioje vargonininkavo Jonas Petrauskas, vėliau jį pakeitė sūnus – kompozitorius Mikas Petrauskas.
Vaizdas iš priekio:
Trim ketvirčiais iš galo.
Jei vakar matytoje Stirnių bažnyčioje skardinis stogas - kaip plėvelė, tai čia lyg akmeniu dengta. Turėjo būti skiedros, kaip ir varpinėje:
Bažnyčios absida:
Nelabai optimistiškai nuteikia grotos ant grakščių medinių lango apvadų, bet taip gyvenam.
Iš sekmadienio į pirmadienį degė Labanoro bažnyčia. Ugniagesiams šventovės nepavyko išgelbėti, praneša naujienų portalas 15min.lt.
Pranešimą apie gaisrą Švenčionių raj., Labanoro miestely, ugniagesiai gavo apie 1.40 val., tačiau pirmasis gaisrininkų ekipažas jau rado medinę bažnyčią degant atvira liepsna.
Ugnį gesino gausios ugniagesių pajėgos - 6 automobilių cisternos iš 4 rajonų. Tačiau gaisrą užgesinti pavyko tik 7 val. ryto.
Kas sukėlė gaisrą, kol kas neaišku, nuostoliai taip pat dar nepaskaičiuoti.
Labanoro Švč. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčia:
Liaudies architektūros formų, pastatyta XVIII a.
Nuotraukos darytos 2009 metų rudenį.
Džiaugiuosi ta proga kad galėjau išvysti šią šventovę dar iki gaisro už tai labai dėkoju Audroniui Šatkauskui.
Nors šią bažnyčią ir atstatys, bet ji nebe bus tokia, kokia buvo...
Varinė
Lithuanian Top 5 tallest buildings
1. Europa Tower 126 m. 33 f.
2. Pilsotas 112 m. 34 f.
3. Arfa 100 m. 29 f.
4. Helios City Tower A 96 m. 27 f.
5. Europe Square Apartments 95 m. 27 f.
Nėra už ką Romai, aš jų turiu nemažai, prašom dar šiek tiek.
Lithuanian Top 5 tallest buildings
1. Europa Tower 126 m. 33 f.
2. Pilsotas 112 m. 34 f.
3. Arfa 100 m. 29 f.
4. Helios City Tower A 96 m. 27 f.
5. Europe Square Apartments 95 m. 27 f.
Labanoro bažnyčios atstatymas kainuos apie 1,7 mln. litų
Labanore prieš mėnesį sudegusios bažnyčios atstatymo darbai turėtų kainuoti apie 1,7 mln. litų, iš kurių šiuo metu surinkta daugiau nei 200 tūkst. litų.
A.Jakšto nuotr.("Švenčionių kraštas" )
"Šeštadienį vyko talka, valėme degėsius, kad galėtų toliau ekspertai dirbti", - teigė Labanoro seniūnas Vincas Jusys V.Jusys.
Premjeras A.Kubilius po nelaimės Labanore sakė ketinantis siūlyti Vyriausybei prisidėti atstatant sudegusią bažnyčią, tačiau tikslios sumos įvardinęs nebuvo.
"Kol kas tikrai tai nėra žinoma, ten turės suskaičiuoti ir architektai, ir statybininkai, bet esu įsitikinęs, kad bendromis pastangomis bažnyčia bus atstatyta", - gruodžio pabaigoje kalbėjo premjeras.
Labanoro Švenčiausios Mergelės Marijos Gimimo bažnyčia sudegė gruodžio 21-ąją.
Vyriausybė Labanoro bažnyčiai atstatyti skiria 500 tūkst. Lt
Ministrų kabinetas trečiadienį nutarė padėti atstatyti gruodžio pabaigoje sudegusią Labanoro Švenčiausios Mergelės Marijos bažnyčią. Kaip susitikimo metu su Kaišiadorių vyskupu Juozu Matulaičiu buvo pažadėjęs ministras pirmininkas Andrius Kubilius, Labanoro bažnyčios pirmojo etapo atstatymo darbams iš Vyriausybės rezervo skirta 500 tūkstančių litų.
(...)
Pasak Kaišiadorių vyskupo Juozo Matulaičio, gaisras, sunaikinęs bažnyčią, nesunaikino gyvosios bažnyčios – parapijos žmonių, o nelaimė subrandino juos dosnesniam gyvenimui. Jau dabar šventovei atstatyti bendruomenė yra suaukojusi apie ketvirtį milijono litų, 100 tūkst. litų atstatymo darbus parems Švenčionių savivaldybė.
Specialistų vertinimu XVIII amžiuje pastatytos Labanoro šventovės atstatymo darbai gali kainuoti apie 1,7 mln. Lt.
Ieva Urbonaitė, www.DELFI.lt
2010 liepos mėn. 26 d. 15:53
Iš pelenų kyla Labanoro bažnyčia
Šią savaitę bus baigti lieti pernai prieš Kalėdas sudegusios Labanoro Šv. Mergelės Marijos Gimimo bažnyčios pamatai. „Norėtume, kad iki Labanorinės atlaidų gerokai paaugtų bažnyčios sienos – visi matytų, ir aukotojai, kad ne veltui pinigų skyrė“, – DELFI sakė Labanoro seniūnas Vincas Jucys.
Bažnyčios pamatai su juodais akmenukais – tokie, kaip buvo prieš gaisrą. „Mes labai patenkinti – gražūs pamatukai“, – džiaugėsi seniūnas, pridurdamas, kad beveik visą medieną, iš kurios bus renčiama šventovė, jau turi: suaukojo žmonės.
„Žmonės išsipjovė savo miško ir davė, vienas iš viso panorėjo, kad iš jo rastų būtų suręstos sienos, tai 300 kubų paaukojo. Aišku, padėjo mums ir generalinis urėdas kartu su aplinkos ministru, nes anksčiau visiems padegėliams buvo galima aukoti tik 50 kubų medienos, o dabar po Labanoro degimo pakeitė, kad visiems paveldo objektams galima iki 300 kubų aukoti“, – pasakojo V. Jucys. Pasak seniūno, medienos priruošta visai bažnyčios išorei, tad dabar reikės tik vidui.
Bažnytėlė, senosios pavyzdžiu, bus atstatoma iš 20 centimetrų storio rastų. „Paveldas neleidžia nukrypti – viskas bus kaip buvę“, – garantavo DELFI pašnekovas. Po savaitės statytojai planuoja padėti pirmą rastų vainiką ir po truputį statyti toliau.
Kol statoma bažnytėlė, žmonės meldžiasi klebonijoje įrengtoje koplyčioje. „Sekmadieniais koplytėlė ištisai pilna – tas gaisras, matyt, žmones dar labiau suartino, nors, žinoma suvažiuoja ir atostogautojų, kurių dabar pilna paežeriuose. Taip kad mūsų tas stresas ir pusės metų vargai – tolsta. Birželio 23 dieną jau turėjome leidimus atstatymui, o iki to laiko nieko čia negalėjome liesti“, – sakė V. Jucys.
Reikia tikėtis, kad ugnis bažnyčios daugiau nepalies. Puteikis savo tinklapyje kažką minėjo, kad daugelis medinių senujų pastatų Lietuvoje yra tyčia padegami(taip atsitiko su Kurtuvėnų svirnu).
Puikus reportažas apie Labanoro bažnyčios atstatymą - www.Alunta.lt
2010 m. rugsėjo 28, Antradienis
Šarūnas PREIKŠAS
Labanoras - ašara Dievo aky
Praėjusių metų gruodžio 21-osios naktį po ugnies ir dūmų stulpo nuodėgulių krūva virtusios bažnytėlės kai kurie bažnyčios hierarchai vos nepalaidojo: „Ar verta atstatyti, tiek lėšų sukišti? Parapija maža, saujelei tikinčiųjų užteks ir koplyčios...“.
Bet ta saujelė suodina ranka braukė ašaras ir sakė: neužteks, Labanore bažnyčia buvo ir bus! Niekieno neraginami parapijiečiai su klebonu Jurgiu Kazlausku, Labanoro seniūnu Vincu Jusiu priekyje pasiraitojo rankoves ir, maldoje tvirtybės pasisemdami, Dievo palaimos prašydami, kibo daryti tai, kas ką gali ir sugeba: kas nuodėgulius valė, anglis, pelenus rankomis tarp pirštų sijojo, akmenis pamatams tempė, kas mišką ir kitokias aukas bažnyčios atstatymui aukojo, kas biurokratų kabinetų duris varstė. Tikinčiųjų stiprybė, ryžtas ir pasiaukojimas aukštybėse suspindo rudeniška ašara Dievo aky, o Labanoro žemėje –vėl iš pelenų atgimstančios bažnytėlės naujais pamatais ir žiedas po žiedo į viršų kylančiomis rąstų sienomis.
Ne kiekvienam kunigui tenka išbandymas ir galimybė lyg Feniksą iš pelenų prikelti naują bažnyčią
Reikia pinigų? Pinigų yra.
Labanoras yra Lietuvoje. Joje vos ne norma tapo tai, jog mistiniu būdu dingsta, kažkur išgaruoja ne tik vienetai, bet dešimtys ir šimtai milijonų litų Ar ko nors panašaus nenutiks ir su bažnyčios atstatymui skirtomis bei suaukotomis lėšomis? – tiesiai šviesiai paklausiau į bažnyčios atstatymo reikalus nuoširdžiai pasinėrusio, rankų nenuleidžiančio kunigo Jono Kazlausko.
(...)
Lėšų bažnyčios atstatymui turima pakankamai. „Vietos gyventojams aš sakiau, kad statybai pinigų nebeaukotų. Jie galės prisidėti prie dvasinių dalykų: sakralinio meno, paveikslų, altoriaus atsiradimo kitame etape, kai bus atstatyta bažnyčia. "
Noriu ir stengsiuosi atkurti buvusios bažnyčios dvasią. Jau įsigyjome ir iš Belgijos yra parvežtos 200 metų senumo Kryžiaus Kelio stotys“, - viltimi švietė kunigo akys.
Šis reportažas tinklapyjewww.Alunta.lt - ne paskutinis.
Jau anonsuojamas ir kitas straipsnis:
Kokią atgimstančios bažnyčios viziją regėjo klebonas ir Labanoro seniūnas, kaip ją įgyvendinant prisidėjo ir padeda Utenos „Rotary“ klubas, parapijiečiai, verslininkai, valdžia ir jos atstovai, kaip mokesčių mokėtojų pinigus lyg savo ir nuo savęs aukojo kai kurie ministrai, kitos „nacionalinės vertybės“ (...) papasakosime kitame straipsnyje.
Comment