Raudondvario (kauno raj.) bažnyčia, šiaip nieko įspudingo, tik džiugu, kad ka tik atrestoruota, dar dažais kvepia. Tiesa, keistai atrodė viduje sudėtas parketas, nelabai derinasi.
Naujamiesčio (Panevėžio raj.) Šv. apaštalo evangelisto Mato bažnyčia , turi Neogotikos elementų, yra keletas variantų kada pastatyta, bet mano žiniomis galutinai baigta 1908-1910 metais. Pastatyta per maždaug 10 metų. Anksčiau buvusios 2 bažnyčios sudegė. Dabartinės statymą teko matyti mano proseneliui, kuris tada dar vaikas buvo.
Prieš kokius 5 metus sudegė įspūdingas medinis kairysis Marijos altorius , kurio sudegimo istorija nuskambėjo per visą Lietuvą... Šiuo metu (kaip ir maždaug pastaruosius 3-4 metus) bažnyčios stogas ir bokštai skardinami, taip ruošiamasi artėjančiam bažnyčios 100 metų jubiliejui. Taigi, pradedam:
Marijos Sopulingosios paveikslas.
Paveikslas pieštas nežinomo Varšuvos menininko prieš porą šimtų metų. Paveikslas saugomas valstybės. Apie jo kilmę eina iš lūpų į lūpas, iš kartos į kartą legendinė istorija. Istorija paveikslo tokia, gyvenusi netoli Naujamiesčio dvarininkų Karpių šeima, kartą vienos prižiūrinčios gyvulius šeimos sūnus buvo užbadytas jaučio. Dėl jo mirties labai sielvartavo motina ir niekaip negalėjo išlipti iš depresijos. Pas Karpį atvykęs giminaitis iš Varšuvos, klausęs kodėl ši vis nenustoja verkti ir galiausiai kitos kelionės metu atvežęs ir padovanojęs jai šį paveikslą, su šio gavimu ši nurimusi... Vėliau paveikslas buvo padovanotas Naujamiesčio bažnyčiai. Marijos mylėtojai, gyvenimo nelaimių slegiami, jį visur surasdavo ir čia Sopulingajai Marijai savo padėkos ženklus — votus palikdavo. . Matyti, kad žmonės gauna įvairiausių malonių per Marijos užtarimą, nes tai liudija gausūs votai — padėkos ženklai Marijai. Ir taip yra, regis, nuo senų laikų, nes votų esama labai senų. Tik gaila, kad neįsiklausyta į žmonių aimanas ir gautas malones. (Čia buvo šiek tiek cituota iš įv. šaltinių). Dabar yra išlikę pasakojimų, kaip čia atėję žmonės paprašydavo Marijos pagalbos, kad ši pagydytų sunkiai sergančius giminaičius ir t.t, o šie stebuklingai greit išgydavo, nors kai kuriems medikai netgi nesuteigdavo daug šansų išgyventi.
Vargonai vieni geriausių Lietuvoje.
Kiekvienais metais Naujamiesčio bažnyčioje sukuriamos įdomios prakartėlės. Šiais metais ši padaryta iš linų (atrodo). Buvo ir prakartėlė kažkada gyva - su gyvais gyvuliais, žmonėm.
Paskutinis taisė Romas; 2008.09.28, 09:54.
Priežastis: Visas pranešimas - temoje "Panevėžio r. bažnyčios"
mane domina bendradarbiavimas su paveldo gerbejais kuriant ir pletojant nauja internetini projekta. Mums reikia paveldo objektu nuotrauku ir aprasymu.
mes per kelias savaites planuojam isplesti savo www.pilys.lt svetaine itraukiant info ne tik apie dvarus ir pilis, bet ir kitus paveldo objektus. darbinis
Noreciau, kaip kurias jusu foto perkelt i musu tinklapi, aisku, nurodant autoryste. taip at noreciau sulaukti pastabu ir pasiulymu del tinklapio pletros.
aciu ir iki
Mindaugas Danys
Socialines ir ekonomines pletros centras
Social and Economic Development Centre
J.Galvydþio g. 3-205, 08236 Vilnius, Lietuva/Lithuania
Fax: 370 5 2784200, mob. 370 686 01247
Tel.: 370 5 2750925, 2745870, 2745871, 2745872
El. paðtas: md@sepc.lt , http://www.sepc.lt
skype: mdanys4282
___________
pirmas coworking'o centras Lietuvoje - Hub Vilnius
Baltriškėse yra įsikūrusi Tiberiados bendruomenė. Gal turi ir jos nuotraukų?
Deja ne, bet kitu kartu kai lankysiuos pabandysiu padaryt. Visumoj tai gražiai jie ten susitvarkę.
Dar viena foto. Klebonas atvažiuoja iš Antalieptės, bent jau atvažiuodavo.
ji nelabai įspūdinga, bet turi kažkokio senovinio šarmo:
šioje freskoje iš pradžių man atkakliai vaidenosi senis šaltis, bet paskui supratau kad tai, ką laikiau barzda, yra apykaklė, taigi, čia kažkoks archangelas ant balto žirgo. kuo tai susiję su švč. Trejybe - negaliu patikslinti:J
kunigas nepamiršo įsiamžinti:
beje, lentelėje ant bažnyčios parašyta, kad tai Lietuvos TSR saugomas paminklas
varpinė ir vartai:
kaip matote, varpinės apačioj yra atseit durelės. kaipgi neįlįsti vidun?
tiesą sakant, patampyti už virvės ir paskambinti gali bet kas. bet turbūt savanorių nedaug, kad jau taip atvirai palikta.
o čia mažutė panoraminė nuotraukėlė vaizdo, kuris atsiveria nuo bažnyčios šventoriaus į Rykantus:
Seniau buvau bandęs suskaičiuoti, kiek Lietuvoje yra renesansinių bažnyčių. Pasirodo - ne taip jau ir mažai. Po kruopelytę rankiojant gavosi toks sąrašiukas:
SIMNAS. Alytaus raj. ( 1520 ) - seniausia renesansinė baž.
SIESIKAI. Ukmergės raj. ( 1537 ).
PAŠUŠVIS. Radviliškio raj. ( 1553 .)
RYKANTAI. Trakų raj. ( 1585 ).
SEIRIJAI. Lazdijų raj. ( 1584 ).
ŠIAULIAI. ( 1595 - 1625 ).
VILNIUS. ( 1594 - 1625 ) - Šv. Stepono.
VILNIUS. ( 1600 - 1612 ) - Šv. Mykolo.
KRUONIS. Kaišiadorių raj. ( 1610 ).
KRETINGA. ( 1617 ).
VIDENIŠKIAI. Molėtų raj. ( 1620 ).
SKARULIAI. Jonavos priemiestis. ( 1622 ).
ŽAGARĖ. Joniškio raj. ( 1633 ).
KAUNAS. ( 1634 ) - Švč. Trejybės ( seminarijos ).
VELIUONA. Jurbarko raj. ( 1636 - 1644 ).
LAPĖS. Kauno raj. ( 1639 ).
ŠEDUVA. Radviliškio raj. ( 1649 ).
LINKUVA. Pakruojo raj. ( 1661 ).
KĖDAINIAI. ( 1631 - 1653 ) - Evangelikų reformatų.
KĖDAINIAI. ( XVII a. vid. ) - Evangelikų liuteronų.
KELMĖ. ( 1660 - 1670 ) - Evangelikų reformatų.
Net ir pats nustebau, nemaniau, kad Lietuvoje turime tiek renesanso architektūros bažnyčių.
apie 1950-us toks ponas Paulauskas, nujaute, kad komunistai isgriaus baznycias. ir rado sau rezistencija - fotkino Lietuvos baznycias ir ju interjerus. Aciu, Die, Paleckis tam pritruko valios ar fantazijos, todel mums liko ir bazanycios ir nuotraukos. Tiesa baznycios kinta retai, bet tai dokumentuoti to laikotarpio baznyciu vaizdai. Slove Paulauskui!!
idedu dvieju baznyciu nuotrauku kaleidoskopus:
Kruonis, buvusi unitu, dabar Romos kataliku baznycia
Kalviu baznycia (Lietuvoje tik dvi apvalios murines baznycios, tiesa Kalviu, palyginus su Suderves, tiktu vadinti kolycia)
Statyta 1618, po to porąkart perstatyta. Renesanso stiliaus (nedaug jo pavyzdžių Lietuvoje turim). Architektūros paminklas. Taip pat paminklas to, kaip glima sudarkyti pastatą nesėkmingai parinkus spalvą ir nudažius tik gabalą:
Kaišiadorių vyskupijos, Molėtų dekanato Stirnių Šv. Jono Krikštytojo Nukankinimo bažnyčia
Dabartinę akmenų mūro bažnyčią kartu su parapijiečiais 1937–1940 metais pastatė kunigai Jonas Kazlauskas ir Jonas Daugėla.
Bažnyčia masyvi, stačiakampio plano, su plačiu bokštu ir apside. Kairėje ir dešinėje nuo pagrindinio įėjimo stovi du kryžiai Marijai ir Jėzui.
Molėtų rajonas, Stirnių kaimas prie Molėtų-Labanoro kelio.
Iš kitos pusės:
Atrodo, kad tie skardiniai stogeliai - jau vėlesnė saviveikla, nesėkmingai mėginanti sugriauti pastato tūrį. Kažin kam jie reikalingi - juk vistiek teks eiti toliau į lietų - visi po mišių ten nesutilps. O ir pats bažnyčios stogas kaip tai atrodo laikinai, nors ir skarda. Per lengvas tokiai piliai.
Už bažnyčios šventoriuje originaliai išspręsta koplytstulpis, kur stulpą atstoja medis:
Į vidų šį kartą nepavyko patekti...
Paskutinis taisė Romas; 2010.01.24, 17:10.
Priežastis: Deja, nerodomos STIRNIŲ bažnyčios nuotraukos
/\ įdomi bažnyčia, žiūriu, ne vieną jų Lietuvoje tiesiog patys kunigai ir pastatė (suprojektavo?). dabar vargu ar kas jiems leistų. dabar ir arxitektų statomi pastatai kartais griūva...
Comment